Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 481207 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

luciamanta

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1350 : Duminică, 01 Iulie 2012, 21:49 »
Lucia, daca e povestea ta te rog sa-mi spui, ca sa ma abtin de la alte comentarii.
Nu, Nicky. Doamne fereste! Cei mai multi membri si Gigi ma cunosc de vreo doi ani si ceva, eu nu am putut avea copii, am fost maritata la 21 de ani si la 22 de ani am divortat si de atunci nu m-am mai recasatorit. Am doar doua cateluse.

luciamanta

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1351 : Duminică, 01 Iulie 2012, 21:52 »
Io mi-am spus povestea cand m-am inscris in SC. Nu este nimic neobisnuit in povestea mea.

Caroline

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1352 : Duminică, 01 Iulie 2012, 21:52 »
Exista multe feluri de nesimtire mascate sub cele mai nobile intentii sau pur si simplu inconstiente, bolnave.
Daca tot am ajuns la topicul "De ce suntem single?" subtopicul "Din cauza unui copil" ce ziceti de replica asta:

"Dupa multe cautari, mi-am pierdut vreo 2 ani cu o femeie care pana la urma nu a putut sa-mi dea un copil. Si altele nu am gasit, fara copii sau care sa-i poata face sau care sa mai vrea copii la varsta asta, iar eu copiii altora nu vreau sa-i cresc... si mai ales, nu copii din flori."
Eu ma intreb ce femeie si-ar mai dori sa aiba un copil cu un barbat care paraseste o femeie pentru ca n-a fost buna de prasila si respinge din start posibilitatea unei relatii cu o femeie cu copil?!  :o

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1353 : Duminică, 01 Iulie 2012, 21:59 »
Ce inseamna aceasta disperare de a avea un copil?

luciamanta

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1354 : Duminică, 01 Iulie 2012, 22:04 »
Ce inseamna aceasta disperare de a avea un copil?
Nu pot sa inteleg aceasta disperare dusa la extrem. Sa fie ceva patologic?

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1355 : Duminică, 01 Iulie 2012, 22:05 »
eu copiii altora nu vreau sa-i cresc
Asta pot sa o inteleg, trebuie sa ai un caracter exceptional ca sa poti face asta. Un copil in nestiinta lui poate fi absurd uneori si cateodata poate sa te exaspereze. In momentul acela trebuie sa faci abstractie de faptul ca nu e al tau si sa actionezi ca si cand ar fi.
La individul de mai sus nu cred ca se pune problema de caracter totusi  :thumbdown:

Caroline

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1356 : Duminică, 01 Iulie 2012, 22:08 »
E un caz real... ma intreb si eu ce e. Posesivitate patologica sau obsesie compulsiva?

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1357 : Duminică, 01 Iulie 2012, 22:09 »
E un caz real... ma intreb si eu ce e. Posesivitate patologica sau obsesie compulsiva?
Sindrom obsesiv-compulsiv sigur nu e.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1358 : Duminică, 01 Iulie 2012, 22:12 »
inceputul e greu, apoi ajungi sa iubesti copilul acela, chiar daca nu-i al tau, mai ales daca e mic si daca exista o oarecare compatibilitate si intre parintele vitreg si copil. iubesti copilul, fiinta, spiritul, nu genetica lui. stiu un tata vitreg care si-a crescut fiul adoptiv mult mai bine si cu mult mai multa atentie decat multi tati "de sange".
Eu cred ca as fi putut iubi si un copil care nu mi-ar fi apartinut. sunt chiar sigura.

L.E. si mai e ceva. atunci cand iubesti pe cineva cu adevarat, ajungi sa iubesti tot ce-i e drag lui: pisica, copilul....cu soacra e mai greu  ;D

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1359 : Duminică, 01 Iulie 2012, 22:13 »
Ce inseamna aceasta disperare de a avea un copil?
La unii e intr-adevar disperare, nevoia de a demonsrta lumii ceva......
La varsta asta eu am ajuns la concluzia ca sunt dator sa fac asta...........cred ca sunt dator parintilor mei.
Asta nu inseamna ca trebuie sa ma dau peste cap, nu e nicio problema daca nu e sa fie.
Eu vreau sa ma asigur doar ca sunt pavat numai cu bune intentii :)

Caroline

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1360 : Duminică, 01 Iulie 2012, 22:14 »
Asta pot sa o inteleg, trebuie sa ai un caracter exceptional ca sa poti face asta. Un copil in nestiinta lui poate fi absurd uneori si cateodata poate sa te exaspereze. In momentul acela trebuie sa faci abstractie de faptul ca nu e al tau si sa actionezi ca si cand ar fi.

Cred ca nu a reiesit destul de clar ce-am vrut sa spun. Un copil nu poate fi in acelasi timp motivatia de a te casatori si motiv de respingere la aceeasi persoana. Daca ai in sange sentimentul patern, esti in stare sa iubesti si copiii altora, daca nu, degeaba ai copilul tau, nu-l vei putea iubi. Mie mi se pare logic... gresesc?  :-\

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1361 : Duminică, 01 Iulie 2012, 22:15 »
...cu soacra e mai greu  ;D
Soacra e buna ca berea.
















Rece.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1362 : Duminică, 01 Iulie 2012, 22:16 »
Soacra e buna ca berea.

adica?















Rece.

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1363 : Duminică, 01 Iulie 2012, 22:17 »
stiu un tata vitreg care si-a crescut fiul adoptiv mult mai bine si cu mult mai multa atentie decat multi tati "de sange".
Daca stii ca nu-i al tau intr-adevar esti un om de admirat, problema e daca-l cresti si nu stii ca nu-i al tau  :2funny:

luciamanta

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1364 : Duminică, 01 Iulie 2012, 22:18 »
Cred ca nu a reiesit destul de clar ce-am vrut sa spun. Un copil nu poate fi in acelasi timp motivatia de a te casatori si motiv de respingere la aceeasi persoana. Daca ai in sange sentimentul patern, esti in stare sa iubesti si copiii altora, daca nu, degeaba ai copilul tau, nu-l vei putea iubi. Mie mi se pare logic... gresesc?  :-\
Caroline, ai pus punctul pe "i".