Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 481215 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

NICOLAE

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1380 : Duminică, 01 Iulie 2012, 23:02 »
Daca ai in sange sentimentul patern, esti in stare sa iubesti si copiii altora, daca nu, degeaba ai copilul tau, nu-l vei putea iubi. Mie mi se pare logic... gresesc?  :-\
....depinde de la situatie la situatie eu unul nu intrevad o relatie in viata mea cu  o femeie cu un copil de varsta asemanatoare cu fiica mea tocmai pentru ca acel copil imi va aminti tot timpul ca dragostea care  io ofer a si fi putut sa i o ofer lui fimea :) si asta m ar rani constant,dar  a si fi fost capabil sa ma implic intr o relatie cu o femeie cu unul sau mai multi copii inainte de a avea eu copiii mei;de curand am cunoscut un finlandez care a cunoscut o femeie cu o fetita mica si cu care s a casatorit ,i a mai facut doi copii acea femeie ai lui ,dar mi a marturisit ca cel mai mult a iubito pe fiica lui care nu era fiica lui naturala de fapt,chiar mai mult decat pe copii lui naturaali.In mod normal cred ca daca iubesti pe cineva il accepti cu toti copii lui, cu bunele si cu relele, dar sa fie iubire nu dragoste.


...si daca tot veni vorba de copii Caroline zi mi ce au facut copii tai la examenul de admitere liceu,ca al meu a luat 8.50 si cand ma gandesc ca primii trei ani de scoala m au durut mainile cat am carat la educatori sa l treaca clasa :))))

...apropos ,caut pe cineva care si doreste sa infieze 1,2,3,4,5,,,,,,,n copii,,,,ciudat nu mai am sentimente de culpabilitate :)
si nu uitati fetelor ,,Cand un copil se naste un tata se naste''

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1381 : Duminică, 01 Iulie 2012, 23:07 »
N-ar fi rau sa-mi fac o mica armata.........sau macar o echipa de fotbal  ;D
bice si la trap! codul muncii iti da posibilitatea sa stai acasa si sa-i cresti :)
nihil sine deo

Caroline

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1382 : Duminică, 01 Iulie 2012, 23:10 »
Atunci, un alt caz real: Ea are doi copii dintr-o casnicie anterioara, el nu are, nici nu-si doreste si nici nu vrea sa creasca copiii ei. Totusi, cei doi au o relatie care merge foarte bine, se iubesc, si se muta impreuna... o
Secretul? Sunt amandoi fair-play-ul din primul moment: el pune totul in comun cu ea, si accepta sa aiba o relatie amicala, dar nu paterna, cu copiii ei. Adica spune de la inceput: eu nu vreau ca ei sa-mi spuna tata, nu le platesc scoala, nu ies cu ei in locul tatalui lor natural.
Fiind amandoi independenti financiar, si ea este de acord sa-si creasca, educe si intretina singura copiii (care au un tata, desi parintii sunt divortati, care se implica la fel de mult in viata lor).
Surpriza: parintii lui se indragostesc de copiii ei si devin bunici adoptivi in toata regula. Si relatia merge de ani buni.
Cand se pun astfel cartile pe masa de la inceput si fiecare accepta conditiile celuilalt, mi se pare ca nu mai e loc de reprosuri... cel putin nimeni nu e escroc sentimental. Nu e mai cinstit asa decat sa te folosesti de celalalt ca sa-ti atingi scopurile sau sa-ti impui criterii de genu': o iubesc, dar refuz sa construim o relatie fiindca nu vreau sa cresc copiii altuia?!  :angel:

NICOLAE

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1383 : Duminică, 01 Iulie 2012, 23:20 »
Atunci, un alt caz real: Ea are doi copii dintr-o casnicie anterioara, el nu are, nici nu-si doreste si nici nu vrea sa creasca copiii ei. Totusi, cei doi au o relatie care merge foarte bine, se iubesc, si se muta impreuna... o
Secretul? Sunt amandoi fair-play-ul din primul moment: el pune totul in comun cu ea, si accepta sa aiba o relatie amicala, dar nu paterna, cu copiii ei. Adica spune de la inceput: eu nu vreau ca ei sa-mi spuna tata, nu le platesc scoala, nu ies cu ei in locul tatalui lor natural.
Fiind amandoi independenti financiar, si ea este de acord sa-si creasca, educe si intretina singura copiii (care au un tata, desi parintii sunt divortati, care se implica la fel de mult in viata lor).

Nu inteleg cum poate sa o iubeasca numai pe ea,atunci inseamna ca i ignora copii ei si e mai grav decat a i uri.Hmmm....dar e de studiat,ma rog.

Caroline

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1384 : Duminică, 01 Iulie 2012, 23:22 »
...si daca tot veni vorba de copii Caroline zi mi ce au facut copii tai la examenul de admitere liceu,ca al meu a luat 8.50 si cand ma gandesc ca primii trei ani de scoala m au durut mainile cat am carat la educatori sa l treaca clasa :))))

Felicitari! Nu stiu cum e clasamentul in judetul Constanta, dar in Sibiu 8,50 e o nota mare, care-ti permite sa intri nu chiar la primele 3 licee de top (cotate pe lista primelor 20 de licee din tara), dar totusi la un liceu bun in resedinta de judet. Inca nu stiu ce au facut, o sa se afiseze lista in ordinea mediilor pe judete dupa contestatii, adica din 5 iule. Rezultatele pentru Constanta se vor afisa aici: http://www.isjcta.ro/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=80&Itemid=149

,,Cand un copil se naste un tata se naste''

Majoritatea femeilor "uita" acest lucru... ori eu chiar asta ma straduiesc sa nu fac. De facut un copil e usor... mai greu e sa-ti raspunzi la intrebarea: "Vreau sa-mi cresc copilul cu acest barbat?" sau daca tatal nu e acolo "Ce-i voi raspunde copilului meu cand ma va intreba cine e tatal lui si de ce nu e aici?" Pentru ca nu l-am iubit, dar m-am folosit de el ca sa te am pe tine?! Nu cred...

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1385 : Duminică, 01 Iulie 2012, 23:32 »
l. Nu e mai cinstit asa decat sa te folosesti de celalalt ca sa-ti atingi scopurile sau sa-ti impui criterii de genu': o iubesc, dar refuz sa construim o relatie fiindca nu vreau sa cresc copiii altuia?!  :angel:
Eu nu refuz sa construiesc o relatie fiindca nu vreau sa cresc copiii altuia.
Relatia trebuie intai sa se infiripe ca sa am ce construi.
Lasam la o parte ca din start nu prea as accepta asa ceva, sa zicem ca m-a "lovit" dragostea instantaneu si nu mai pot de dragul ei. In cazul asta este normal sa ma casatoresc cu ea si sa merg mai departe, probabil ca voi sfarsi prin ai iubi in cel mai bun caz, in cel mai rau caz i-as accepta.

Caroline

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1386 : Duminică, 01 Iulie 2012, 23:57 »
Buuunnn, deci in sfarsit la un consens: orice criteriu autoimpus este o preconceptie. Sa nu spui niciodata, niciodata.  ;)


Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1387 : Luni, 02 Iulie 2012, 00:02 »
Buuunnn, deci in sfarsit la un consens
Era si timpul, la mine e ora 11 asta inseamna ca la voi e 1 noaptea  :faint:

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1388 : Luni, 02 Iulie 2012, 00:05 »
Sa nu spui niciodata, niciodata.  ;)
Intotdeauna. :thumbup:

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1389 : Luni, 02 Iulie 2012, 00:19 »
Avem reclama noua la balcon, in curand totul va fi facut in China, inclusiv copiii :)

Caroline

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1390 : Luni, 02 Iulie 2012, 00:20 »
Intotdeauna. :thumbup:

Ce vrei sa spui, sa nu spui niciodata pentru totdeauna sau sa spui totdeauna niciodata?  :strambatura:

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1391 : Luni, 02 Iulie 2012, 00:26 »
Da.



NICOLAE

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1392 : Luni, 02 Iulie 2012, 11:03 »
Era si timpul, la mine e ora 11 asta inseamna ca la voi e 1 noaptea  :faint:
daca la tine e 11 si la ei e 1noaptea inseamna ca la mine i 12 noaptea :)

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1393 : Luni, 02 Iulie 2012, 18:10 »
Nord sau sud?

mihaela1961

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1394 : Luni, 06 August 2012, 19:10 »
La mine singuratatea este un risc asumat.
Casatorita in facultate 2 ani, divortata imediat dupa terminarea facultatii, nu pot sa spun ca divortul a fost o drama.Doua mari iubiri la tinerete, ambele razboaie pierdute,ulterior cateva relatii pasagere..cam asta e tot.Acum, ca orice femeie care 'de nimeni nu depend', cu tabieturile mele, egoismul meu..greu sa stau cu cineva.Chiar ca ar trebui sa vina saptamana chioara(putin probabil la varsta mea)..sa zicem 'un coup de foudre' sa accept sa imi petrec viata cu un barbat.O relatie implica si responsabilitati, mai ales din partea unei femei.
M-am obisnuit sa imi petrec timpul singura, inclusiv acele zile 'unice' din an.Ma refugiez mult timp in fata laptopului cu toate ca asta nu este o solutie...dar deocamdata imi e bine asa.