Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 481342 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1395 : Luni, 06 August 2012, 19:30 »
M-am obisnuit sa imi petrec timpul singura, inclusiv acele zile 'unice' din an.Ma refugiez mult timp in fata laptopului cu toate ca asta nu este o solutie...dar deocamdata imi e bine asa.

esti bine ancorata, dar daca iti este bine asa... felicitari!
nihil sine deo

Offline iana

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1396 : Luni, 06 August 2012, 21:48 »
[quote author=NICOLAE link=topic=136.msg78183#msg78

De curand am cunoscut un finlandez care a cunoscut o femeie cu o fetita mica si cu care s a casatorit ,i a mai facut doi copii acea femeie ai lui ,dar mi a marturisit ca cel mai mult a iubito pe fiica lui care nu era fiica lui naturala de fapt,chiar mai mult decat pe copii lui naturaali.In mod normal cred ca daca iubesti pe cineva il accepti cu toti copii lui, cu bunele si cu relele, dar sa fie iubire nu dragoste
[/quote]

Eu nu refuz sa construiesc o relatie fiindca nu vreau sa cresc copiii altuia.
Relatia trebuie intai sa se infiripe ca sa am ce construi.
Lasam la o parte ca din start nu prea as accepta asa ceva, sa zicem ca m-a "lovit" dragostea instantaneu si nu mai pot de dragul ei. In cazul asta este normal sa ma casatoresc cu ea si sa merg mai departe, probabil ca voi sfarsi prin ai iubi in cel mai bun caz, in cel mai rau caz i-as accepta.

Iubesti un copil doar daca este al tau sau il iubesti si pt. ceea ce iti releva in clipa de clipa traita impreuna?
Pt.  ca in prima situatie te iubesti in mare masura si pe tine, ca o extensie a ta, ca o manifestare de orgoliu si de simt de posesiune. Si tot ce poti dezvolta este doar un atasament, atunci cand nu esti parintele biologic; sau daca esti, ma intreb unde se sfarseste dragostea de sine si incepe cea fata de copil? 

mihaela1961

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1397 : Marți, 07 August 2012, 07:43 »
esti bine ancorata, dar daca iti este bine asa... felicitari!
As vrea eu 'sa fiu bine ancorata', dar nu sunt..la 51 de ani inca imi caut drumul, inca mai am 'dileme existentiale'.E greu si ' sa n-ai pe umarul cui sa plangi'-expresia asta suna a platitudine, dar asta e...e grea si singuratatea in doi.Mi-am pierdut un parinte de curand, am o depresie si numai cu ajutorul antidepresivelor ma mentin pe linia de plutire, am o permanenta stare de abulie...asa ca nu-s ancorata zdravan in viata...doar plutesc.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1398 : Marți, 07 August 2012, 11:26 »
As vrea eu 'sa fiu bine ancorata', dar nu sunt..la 51 de ani inca imi caut drumul, inca mai am 'dileme existentiale'.E greu si ' sa n-ai pe umarul cui sa plangi'-expresia asta suna a platitudine, dar asta e...e grea si singuratatea in doi.Mi-am pierdut un parinte de curand, am o depresie si numai cu ajutorul antidepresivelor ma mentin pe linia de plutire, am o permanenta stare de abulie...asa ca nu-s ancorata zdravan in viata...doar plutesc.
mihaela, dupa ce incetezi tratamentul cu antidepresive, foloseste seara ceaiul de sunatoare cu tei. face minuni. am verificat. sunatoarea este cel mai puternic antidepresiv, de aceea este si singura contraindicata in timpul tratamentelor cu medicamente.
toate trec, pana si depresia. si-apoi rasare soarele si te trezesti ca ti-e bine, foarte bine, chiar si singura.  :)
 :flori:

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1399 : Marți, 07 August 2012, 11:50 »
REL. POSTAREA LUI NICOLAE DIN 1 IULIE:

"...apropos ,caut pe cineva care si doreste sa infieze 1,2,3,4,5,,,,,,,n copii"

este pe bune? cunosc o familie din Ploiesti care-si doreste sa infieze unul sau doi copii, nivel socio economic intelectual inalt. au depus dosar de infiere de aproape doi ani si pana in ziua de astazi nu au vazut nici macar poza unui copil, darmite trei cum li s-a spus initial.  "nu avem copii disponibili pentru adoptii".
"Stay hungry, stay foolish"

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1400 : Marți, 07 August 2012, 13:24 »
As vrea eu 'sa fiu bine ancorata', dar nu sunt.

ancora facea referire la acceptarea singuratatii ... multi dintre noi, desi traim singuri refuzam sa recunoastem acest "bine"; cunosc persoane care nu ar inlocui binele singuratatii lor, pentru nimic in lume.

dar deocamdata imi e bine asa.
atunci, e un bine mai putin bine...


nihil sine deo

Offline gabry

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1401 : Marți, 07 August 2012, 13:27 »
Am aflat despre SC intamplator, intr-o dupa-amiaza cand incercam sa omor plictiseala navigand pe internet. Mi s-a parut un proiect interesant si sper ca ma va ajuta sa trec mai usor prin momentele mele de single. De ce sunt single? Nu e o scuza, dar poate pentru ca in cei 12 ani de cand sunt vaduva mi-am dedicat viata fetitei mele. Anii au trecut, ea a crescut, are viata ei, prietenii ei, iar eu ... m-am trezit la o varsta inca frumoasa ca sunt single. Ma bucur ca sunt aici si sper sa imi fac prieteni adevarati.

luciamanta

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1402 : Miercuri, 08 August 2012, 09:25 »
Bine ai venit, Gabry! Aici eşti pe maîni bune, desigur. Poate ne spui din ce zonă eşti. O zi frumoasă!  :)

Offline gabry

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1403 : Miercuri, 08 August 2012, 12:40 »
Sunt olteanca 100%, Craiova este orasul meu de suflet. Multumesc pentru urarile de ``bun venit``, abia astept sa va intalnesc. :)

Caroline

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1404 : Miercuri, 08 August 2012, 13:04 »
REL. POSTAREA LUI NICOLAE DIN 1 IULIE:

"...apropos ,caut pe cineva care si doreste sa infieze 1,2,3,4,5,,,,,,,n copii"

este pe bune? cunosc o familie din Ploiesti care-si doreste sa infieze unul sau doi copii, nivel socio economic intelectual inalt. au depus dosar de infiere de aproape doi ani si pana in ziua de astazi nu au vazut nici macar poza unui copil, darmite trei cum li s-a spus initial.  "nu avem copii disponibili pentru adoptii".

Asta e chiar ciudat. Sunt atatia copii abandonati, daca ma gandesc numai la bebelusii abandonati in spitale, imediat dupa nastere... Oare nu ar putea familia aceea sa mearga sa caute mai pe direct, asa, "din poarta-n poarta"? Sau Statul nu permite decat daca au fost institutionalizati copiii?!  :(

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1405 : Miercuri, 08 August 2012, 13:27 »
daca nu ma insel, legea adoptiei a fost rediscutata - cred, in sesiunea trecuta - dar nu mai retin cat de permisiva este si pentru cine ...
discutiile au avut in vizor traficul ...
nihil sine deo

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1406 : Miercuri, 08 August 2012, 16:51 »
Asta e chiar ciudat. Sunt atatia copii abandonati, daca ma gandesc numai la bebelusii abandonati in spitale, imediat dupa nastere... Oare nu ar putea familia aceea sa mearga sa caute mai pe direct, asa, "din poarta-n poarta"? Sau Statul nu permite decat daca au fost institutionalizati copiii?!  :(

multumesc pentru comentariu, Caroline:da, este inca unul din aspectele absurdului de la noi.  peste tot auzim despre copii abandonati, orfelinate pline dar, cand vine vorba sa vrei sa infiezi, "nu sunt copii disponibili"... in principiu, statul nu permite decat daca sunt institutionalizati.  si de cele mai multe ori, pana se realizeaza acest lucru, copiii abandonati la nastere ajung sa creasca si dupa aceea nu prea mai sunt vruti, asta este adevarul foarte trist de altfel. cam toti vor copii nou nascuti sau pana in doi trei ani. prietenii mei au promis si o"rasplata" si in zadar.

daca nu ma insel, legea adoptiei a fost rediscutata - cred, in sesiunea trecuta - dar nu mai retin cat de permisiva este si pentru cine ...
discutiile au avut in vizor traficul ...

e posibil, multumesc Steliana, nu stiu, o sa le spun amicilor mei sa se mai intereseze. traficul a fost, la un moment dat chiar pe fata, nu sunt convins ca ar fi disparut complet.


"Stay hungry, stay foolish"

Offline Geta D

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 331
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1407 : Miercuri, 08 August 2012, 21:03 »
Buna, sunt nou inscrisa la SC.
Si eu m-am gandit la adoptie, dar tot sper sa imi gasesc sufletul pereche si sa cladesc o relatie stabilita pe respect, sinceritate,  incredere si atat de stabila  incat sa ma incumet sa ma recasatoresc si sa imi intemeiez o familie. Unii imi spun ca mai am timp, dar eu traiesc cu gandul  ca trenul a plecat deja din gara mea. Copii se fac la tinerete pentru ca mai tarziu este mai greu sa iei o astfel de decizie , si esti mai constient de responsabilitatea pe care o ai.
Alte persoane au relatie si familie reusita fara sa isi doreasca asta. O au pur si simplu. Ca in cazul meu,  sunt si altii care si-au dorit casnicie si familie frumoasa dar cu toata bunavointa nu au reusit. Nu au intalnit pe cine trebuie.
Pana sa descopar SC pe net, am crezut in sufletul meu ca viata mea este perfecta si ca asta vreau " independenta " pentru restul vietii mele si asta pentru ca  in trecut mi-a fost ingradit atat de tare libertatea de exprimare si de gandire incat mi-am spus ca cel mai important lucru din viata unui om este sa fie "liber".  Ce vreau sa spun prin "liber" : liber sa gandesti, sa poti sa iti spui parerea, sa fii consultant pentru a se lua o decizie, nu doar sa executi ordine si sa fi tratat ca un sclav fara drepturi.
In concluzie, sunt din tabara celor care pur si simplu nu au si-au gasit peticul lui , asa cum spune o zicala  "orice sac isi are peticul lui".
Daca nu o sa intalnesc "peticul" potrivit pentru mine,  atunci voi imbatrani cu SC si voi incerca sa fiu fericita cu ce imi ofera viata adica drumetii si oameni dorniti sa traiasca indiferent de cat sunt de tristi in sufletul lor de singuratate.
Sunt un om optimist si nu ma las cu una cu doua.  :box:

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1408 : Miercuri, 08 August 2012, 21:32 »
Smile (now), tomorrow will be worse!

Offline Geta D

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 331
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1409 : Miercuri, 08 August 2012, 21:41 »
eu sunt o zambareata de fel  :)
De 3 zile m-am intors din Maramures si mi s-au inecat corabiile. Vreau inapoi.........  :((