Autor Subiect: Autocunoastere  (Citit de 129841 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: Autocunoastere
« Răspuns #390 : Marți, 11 Decembrie 2012, 00:55 »
...cunoscandu-Te din ce in ce mai bine, antrenandu-Te spre o cautare de sine si o cautare a propiilor puteri.

Asa zic si curentele in trend ale vremii. E un fel de reintoarcere la arhetipurile amputate de civilizatie si prea mult consumerism. Povesteste Dulcan in "Inteligenta materiei" chiar despre niste experimente prin care oameni care nu stiau sa deseneze, ajungeau prin hipnoza la o tehnica incredibila de a desena, similara profesionistilor. Si mai spunea ca avem - se pare - toate aceste resurse, uitate cele 90 de procente de creier "dormant"... si ca ar fi suficient doar sa credem in noi insine pentru a le putea exercita.
Ca tot vine Craciunul si timpul miracolelor...  :angel:

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Autocunoastere
« Răspuns #391 : Marți, 18 Decembrie 2012, 13:24 »
    Daca doresti cu adevarat sa reusesti in viata, este esential sa scoti la iveala toate resursele pozitive, sa le dezvolti. Stiu ca sunt oameni care reusesc si oameni care esueaza. Stiu acest lucru, dar cred ca exista si modalitati de a creea ocazii de a te apropia de succes, de bucuria de a trai. Stiu ca te poti schimba si poti folosi resursele dobandind informatiile potrivite, cunoscandu-Te din ce in ce mai bine, antrenandu-Te spre o cautare de sine si o cautare a propiilor puteri.

Stiu ca un grup MASTERMAIND ar asigura mult mai mult decat o reusita ...  :) ansamblul valorilor participantilor ar da cultura unui vis implinit ...
nihil sine deo

Caroline

  • Vizitator
Re: Autocunoastere
« Răspuns #392 : Marți, 18 Decembrie 2012, 15:33 »
MASTERMAIND ?!

 :-\ Ce sa inteleg de-aici, mastermind, mastermade sau... ?  ???

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Autocunoastere
« Răspuns #393 : Marți, 18 Decembrie 2012, 15:57 »
ihi  ;D tocmai intrase un presupus "mastermind" pe usa  ;D si eu ... tocam de zor  ;D
nihil sine deo

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Autocunoastere
« Răspuns #394 : Sâmbătă, 22 Decembrie 2012, 21:40 »
Autocunoasterea in cadrul relatiei de cuplu:

O relatie, dupa ce trece de faza initiala a iubirii romantice, presupune multa munca si responsabilitate, in sensul unui angajament real si profund fata de partener. Iubirea romantica toata lumea stie sa o parcurga, este “instinctuala” si , metaforic vorbind, este corespondentul construirii ultimului etaj, fara a avea o fundatie.
Iubirea autentica nu este ceva ce se intampla, un sentiment care apare si dispare pur si simplu.

Iubirea adevarata si asumata:
1.- este actiune si munca de dezvoltare personala si corespunde cu faza de construire a unei fundatii sanatoase si rezistente pentru relatie, pe care apoi urmeaza ca aceasta sa se inalte si sa se dezvolte dupa diverse arhitecturi de comun acord agreate.
2.- are nevoie sa fie hranita, sa depaseasca obstacole si provocari, sa se “caleasca”, sa fie testata, sa infloreasca, sa rodeasca.
3.- munca de relationare si autocunoastere presupune disponibilitate pentru A INVATA si asimila noi abilitati de rezolvare de conflict/negociere, de comunicare , de a oferi suport emotional si recunoastere, de a petrece timp de calitate impreuna, de a-ti amplifica inteligenta emotionala si sexuala.
4.- sa-l descoperi pe celalalt in toate aspectele fiintei sale, sa il accepti, sa vii in contact cu “partea lui intunecata” si sa o integrezi.
5.- sa poti sa-i vezi, sustii si protejezi vulnerabilitatea si partea sensibila.
6.- sa poti sa il insotesti in “plonjari” in abisurile fiintei lui si in zboruri spre inaltimi. Sa poti sa il insotesti in visurile sale si sa pui si tu “suflare de viata” peste ele. Sa aveti obiective comune care sa va anime pe ambii.
7.- sa dezvolti intimitate reala si profunda: sa “te lasi vazut” de celalalt si sa te simti in siguranta. Sa oferi oglindire celuilalt si sa accepti si sa iti asumi propia oglindire in celalalt. Sa inveti si sa te imbogatesti cu perceptia celuilalt despre tine.
8.- sa creezi un spatiu relational vindecator care poate sa “contina” ranile primare, durerile fiecaruia si care sa confere alinare si securizare
9.-  sa te “scuturi” si sa te eliberezi de misiunile imposibile transgenerationale si loialitatile impovaratoare si nesanatoase fata de familia de origine, “mutandu-te “ cu toata fiinta in prezent, in angajamentul fata de partener.

Toate acestea pot fi etape importante in consolidarea si maturarea relatiei.
O relatie autentica vine sa iti descopere cat esti de complet si intreg si, nici intr-un caz, nu iti vorbeste despre nevoia de a te intregi prin/cu celalalat. O relatie ofera un cadru de crestere si dezvoltare personala extrem de valoros.
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Caroline

  • Vizitator
Re: Autocunoastere
« Răspuns #395 : Vineri, 11 Ianuarie 2013, 23:19 »
Mi-e dor, atat de dor.... In fiecare zi mi-e dor de mine pentru ca in aglomerarea vietii incep adesea sa uit cine sunt!

Subscriu... Gigi, cam pe cand ne pregatesti detalii despre tabara aceea de dezvoltare personala? :angel:

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Autocunoastere
« Răspuns #396 : Sâmbătă, 12 Ianuarie 2013, 08:45 »
Discutasem si obtinusem acordul lui Andy, pt mentoring la Forum Awards. Propusesem undeva in aprilie, dar n-am decis inca ferm. Din 1 februarie, pana in 3 martie are tabere de dezvoltare personala la mine la Pensiunea Sibiel, asa ca am sa folosesc prilejul pt detaliere colaborarii cu el.

Putem insa sa facem si o tabara de dezvoltare personala, mai discutasem noi de asta, dar cu traineri voluntari, din interiorul SC. Altfel ar fi destul de scumpa o asemnea actiune, cei care participati la cursuri de dezvoltare personala stiti asta. Ma gandesc asa: hai sa facem prima data Forum Awards (care va spuneam ca este complet gratuita pt cei care au sa fie desemnati ca a fi avand cea mai importanta contributie in dezvoltarea forumului), vedem cum iasa totul si apoi putem organiza si una cu voluntari.

Caroline

  • Vizitator
Re: Autocunoastere
« Răspuns #397 : Sâmbătă, 12 Ianuarie 2013, 14:48 »
So be it!  :)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Autocunoastere
« Răspuns #398 : Duminică, 07 Aprilie 2013, 08:43 »
nimic nou pentru cei care au parcurs un minim nivel, insa acest film mi-a amintit de bunica mea cea inteleapta, care spunea: ii este frica, pana si de umbra lui ...

http://filmedocumentare.com/efectul-umbrei/


nihil sine deo

Caroline

  • Vizitator
Re: Autocunoastere
« Răspuns #399 : Duminică, 07 Aprilie 2013, 15:16 »
Interesant... uite si o carte despre "umbra", care mie mi-a placut mult.  :)

Offline come undone

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 30
Re: Autocunoastere
« Răspuns #400 : Luni, 01 Iulie 2013, 23:17 »
Mulţumesc pentru documentarul acesta! Nici nu mă gândisem până acum la asta, dar de multe ori m-am surprins speriindu-mă la propriu de umbra mea. În ultima săptămână am citit mult pe acest blog, sunt articole şi mai uşurele, şi mai profunde, preluate din diverse surse din online media:

http://www.iubiresilumina.com/2013/06/zambeste-priveste-inainte-recapata-ti.html

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Autocunoastere
« Răspuns #401 : Marți, 10 Septembrie 2013, 08:50 »
Poate la iarna, cand vor fi zapezi , se va putea organiza o tabara de dezvoltare personala
 chiar cu voluntari din SC,sa tinem aproape, un grup poate mai mult decat separat.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Autocunoastere
« Răspuns #402 : Duminică, 13 Octombrie 2013, 09:23 »
n-am găsit alt loc mai bun. de fapt e mai mult un fel de...intercunoaștere.  un mod amuzant, ușor exagerat de a vorbi despre diferența dintre creierul femeii și cel al bărbatului ;D
Dacă faceți abstracție de fazele cu glume tâmpite, specifice serialelor americane, printre ele sunt strecurate si informatii....utile  :coolsmiley:

<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Autocunoastere
« Răspuns #403 : Sâmbătă, 07 Decembrie 2013, 09:05 »
Pentru că devenirea se bazează pe autocunoaștere, înțelegere de sine si alegeri, cred că aici e locul potrivit pentru articolul următor, cu un titlul formulat cam ciudat gramatical. dar sa nu fim carcotasi, să vedem continutul :)

23 de motive DE CE apare această prăpastie între teorie şi practică (2)

“Diferenţa dintre “a şti” şi “a cunoaşte” constă în “a experimenta”.” (Avram Paul) - See more at: http://evolutiaperfecta.ro/blog/teorie-si-practica/#sthash.ZNkr4xgK.dpuf
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Autocunoastere
« Răspuns #404 : Sâmbătă, 18 Ianuarie 2014, 20:09 »
pentru ca autocunoasterea sta la baza valorizarii de sine, din interior... Evident avem nevoie si e ceva confirmari si intariri exterioare...

O poveste simpla. Nu e de adormit copiii. Mai degraba de trezit adultii :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.