Autor Subiect: Personalitate  (Citit de 42419 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

silviu

  • Vizitator
Re: Personalitate
« Răspuns #30 : Miercuri, 15 Februarie 2012, 20:13 »
Nu stiu de ce, imi vine sa zambesc  :)
si nu e bine? ???
Citat
Robert Cloninger, un psihiatru care a dezvoltat teste pentru a măsura această tendinţă, susţine că "dorinţa de a căuta mereu noutatea este una dintre trăsăturile care ne menţin sănătoşi şi fericiţi şi care, odată cu vârsta, favorizează dezvoltarea personalităţii.
tot eu trebuie sa vin cu niste intrebari. creca numai domnisoara steliana poate sa-mi raspunda.
asa, ia sa vedem... pai daca un tip e cu o femeie si o paraseste in cautarea unei noutati, apoi o paraseste si pe noutatea care s-a invechit si cauta alta noutate, de ce lumea spune despre el ca e afemeiat, curvar, neserios? :(
de ce nu spune: ia uite ce om sanatos si fericit :angel: si ce personalitate puternica  :coolsmiley:

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Personalitate
« Răspuns #31 : Joi, 16 Februarie 2012, 10:45 »
creca... credem ca stim, desi nu descoperim niciodata nimic. pai, astfel de barbat are un ego spiritual. un barbat mai putin "saltat", cand renunta la ceva, este legat de acel ceva. de fiecare data cand credem ca am dat sens realitatii, ne lovim de ceva care distruge sensul la care am ajuns. in dragoste si in relatiile inter-umane realitatea poate fi usor distrusa; de ce? pentru ca exactitatea raspunsului consta in claritatea perceptiei - dupa capacitate si posibilitate.
ca sa poti schima ceva trebuie sa intelegi, sa constientizezi. tot ceea ce nu intelegi, se reprima.

de ce nu spune: ia uite ce om sanatos si fericit  si ce personalitate puternica 

pentru ca e confundat cu o "eticheta".

concluzionand: un astfel de barbat este fericit pentru ca este in starea lui naturala.

nihil sine deo

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Personalitate
« Răspuns #32 : Marți, 21 Februarie 2012, 20:45 »
tot eu trebuie sa vin cu n iste intrebari, creca ... doar domnisorul silviu poate raspune ...

de ce nu spune lumea despre un astfel de om: uite ce om care a trait si a petrecut atatea ... si a fost fericit pana cand a venit momentul sa constientizeze ... si orice ar face ... se amaraste cu amintirea fericirilor?

p.s. - sa dea Domnul sa intalniti astfel de oameni pentru ca nici nu stiti cat aveti de invatat :)
nihil sine deo

Offline rocky

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 362
Re: Personalitate
« Răspuns #33 : Marți, 21 Februarie 2012, 22:29 »
tot eu trebuie sa vin cu n iste intrebari, creca ... doar domnisorul silviu poate raspune ...

de ce nu spune lumea despre un astfel de om: uite ce om care a trait si a petrecut atatea ... si a fost fericit pana cand a venit momentul sa constientizeze ... si orice ar face ... se amaraste cu amintirea fericirilor?

p.s. - sa dea Domnul sa intalniti astfel de oameni pentru ca nici nu stiti cat aveti de invatat :)

am intilnit astfel de oameni, intradevar ai cite ceva de invatat, dar nu mi-as dori niciodata sa fiu in pielea unuia ca ei ... sa traiesti in trecut din cauza ca prezentul e jalnic (comparativ cu ce-au trait anterior) si viitorul sumbru nu suna deloc bine

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Personalitate
« Răspuns #34 : Miercuri, 22 Februarie 2012, 12:33 »
tot eu trebuie sa vin cu n iste intrebari, creca ... doar domnisorul silviu poate raspune ...

de ce nu spune lumea despre un astfel de om: uite ce om care a trait si a petrecut atatea ... si a fost fericit pana cand a venit momentul sa constientizeze ... si orice ar face ... se amaraste cu amintirea fericirilor?

p.s. - sa dea Domnul sa intalniti astfel de oameni pentru ca nici nu stiti cat aveti de invatat :)
cei pe care i-am intalnit eu doar au trait si petrecut, niciunul nu ajunsese la momentul constientizarii.  :(
oricum, senzatia a fost ca nu erau niste oameni potriviti mie, asa ca i-am scos din decor rapid...
parerea mea e ca un astfel de om, intalnit cand esti la pamant (emotional vorbind) iti poate da lovitura de gratie.

Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Personalitate
« Răspuns #35 : Marți, 06 Martie 2012, 17:21 »
http://www.garbo.ro/articol/Familie/6146/Sufletele-pereche-in-psihologie-Testul-KWML-de-personalitate-si-compatibilitate.html

Exista din punct de vedere psihologic asa numitele "suflete pereche"? Si daca da, cum iti dai seama ca un anume suflet este tocmai sufletul TAU pereche? Are sufletul tau pereche un anumit profil psihologic? Exista o lege a atractiei si la nivelul personalitatii umane? Cat de adevarat este faptul ca, ignorand celelalte personalitati existente, contrariile se atrag, incercand sa se gaseasca? Si de ce este atat de interesant testul KWML elaborat de Paul Dobransky?
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Personalitate
« Răspuns #36 : Miercuri, 07 Martie 2012, 14:41 »
... nu stiu ... dar stiu ca socrate a spus ca stiu ca nu stiu nimic, dar stiu ca pot sti mai mult decat stiu ;)

excelente teste :thumbup: 
nihil sine deo

silviu

  • Vizitator
Re: Personalitate
« Răspuns #37 : Vineri, 09 Martie 2012, 12:24 »
cei pe care i-am intalnit eu doar au trait si petrecut, niciunul nu ajunsese la momentul constientizarii.  :(
oricum, senzatia a fost ca nu erau niste oameni potriviti mie, asa ca i-am scos din decor rapid...
bine le-ai facut! o asa personulitate chiar iti poate da lovitura de gratie cand esti la pamant (emotional vorbind).
... nu stiu ... dar stiu ca socrate a spus ca stiu ca nu stiu nimic, dar stiu ca pot sti mai mult decat stiu ;)
cine nu stie si stie ca nu stie... e neinvatat. invata-l!
cine stie si stie ca stie... e un invatat. asculta-l!
cine stie si nu stie ca stie...e adormit. trezeste-l!
cine nu stie si nu stie ca nu stie...e imbecil. evita-l!

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Personalitate
« Răspuns #38 : Vineri, 09 Martie 2012, 12:56 »
frumos i-ai raspuns Stelianei....
dar la intrebarea pe care ti-o adresase mai sus nu ai un raspuns? ca eu as fi curioasa  ::)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

silviu

  • Vizitator
Re: Personalitate
« Răspuns #39 : Vineri, 09 Martie 2012, 15:06 »
care intrebare? asta?
Citat
de ce nu spune lumea despre un astfel de om: uite ce om care a trait si a petrecut atatea ... si a fost fericit pana cand a venit momentul sa constientizeze ... si orice ar face ... se amaraste cu amintirea fericirilor?


Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Personalitate
« Răspuns #40 : Vineri, 09 Martie 2012, 15:12 »
da  :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

silviu

  • Vizitator
Re: Personalitate
« Răspuns #41 : Vineri, 09 Martie 2012, 15:30 »
a venit momentul sa constientizeze ce?

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Personalitate
« Răspuns #42 : Vineri, 09 Martie 2012, 16:23 »
o las pe Steliana sa specifice, ea e autoarea intrebarii  :)
parerea mea despre constientizare s-ar putea sa difere de a ei (in exemplul dat)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Personalitate
« Răspuns #43 : Luni, 19 Martie 2012, 10:40 »
da, a fost cu referire ...

a venit momentul sa constientizeze ce?

ca fericirea lui era impulsul subconstientului ;)
nihil sine deo

silviu

  • Vizitator
Re: Personalitate
« Răspuns #44 : Marți, 20 Martie 2012, 09:50 »
tot fericire era.