Autor Subiect: Reteta Zilei  (Citit de 299331 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

silviu

  • Vizitator
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1245 : Marți, 13 Mai 2014, 07:52 »
socul te adoarme :(

Mari_a

  • Vizitator
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1246 : Marți, 13 Mai 2014, 09:19 »
Pai o bei after dupe! Ca te transpira, de zici ca....   :angel:

Alta de sezon: trandafirată! Rețetă bănățană: 2 mâni bune de petale de trandafiri roșii, 350 grame de ţucur, un pliculeţ ţucur vanilat, un pliculeţ sare de lămâie (se poate pune şi o lămâie în loc de sare de lămâie), se pun toate într-un borcan de 5 litri peste care se pune apă şi se lasa vro 2 zile la soare. Se stoarce şi se bea rece deă la frigider. Da' numa din trandafir oltoit iese bună și aromată, o bunătace!"


Am curtea plină de trandafiri din ăștia, dar nu mă lasă ai mei să-i... beu! Moama, și ce mai dulceață ar ieși din ei!

silviu

  • Vizitator
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1247 : Marți, 13 Mai 2014, 10:09 »
Pai o bei after dupe! Ca te transpira, de zici ca....   :angel:

tinctura de soc e recomandata in cazul unor tulburari hormonale feminine
asa ca n-o mai beau deloc. nu vreau sa tulbur hormonii domnisoarelor :angel:

trandafirata cu alcool nu se egzista? ???

Offline IuliaT

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 141
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1248 : Joi, 15 Mai 2014, 16:19 »
trandafirata...da Maria jos palaria sa inteleg ca borcanul din poze ti-a apartinut?
oricum trandafirata...socata...prea mult tucar :(

Mari_a

  • Vizitator
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1249 : Joi, 15 Mai 2014, 18:26 »
Nu, nu, n-am facut. Eu doar am salivat la poze si mi-am amintit de vremurile cand puteam consuma orice... Acum beu ceaiuri de buruieni, neindulcite, dar din cand in cand imi mai permit saaa... visez la un duuuulce!  :D  Cu ciocolata am o problema!!

Dar "sugar is poison", zice o vorba... romaneasca  :D



Si reteta zilei de azi (no sugar added!)   :D

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1250 : Joi, 15 Mai 2014, 20:30 »
Mmmmmm.... buna "Reteta zilei".... dar si o dulceata... mmmmm......

silviu

  • Vizitator
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1251 : Vineri, 16 Mai 2014, 11:47 »
daca turcii si-au anulat festivalul, macar sa preparam noi ceva: şuberec

Offline IuliaT

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 141
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1252 : Vineri, 16 Mai 2014, 15:54 »
Sa ne limitam la reteta Mariei ...pana una alta incep sa apar fructe noi :), dar si pe astea trebuie sa le privim ca pe o prajitura  :ban:

Mari_a

  • Vizitator
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1253 : Vineri, 16 Mai 2014, 16:49 »
Da, azi m-am limitat la niste gözleme, sarma, pide, lahmacun, baklava, sarailii si alte chestii mai mult sau mai putin iuti/dulci care nu stiu cum se numesc…
In fereastra dintre doua ploi, am dat o fuga pana la Festivalul Turcesc din Herastrau. Este organizat la fel ca anul trecut (parca mai multe corturi), numai ca nu e spectacol pe scena – nu-i muzica, nu sunt dansuri, din cauza doliului din Turcia. Doar fanfara canta din cand in cand. Si dervisii rotitori (https://www.facebook.com/photo.php?v=492090294225884&set=vb.388086421292939&type=2&theater)

La tonete se vand tot felul de bunataturi specifice, dar nu poti manca decat in picioare, sau eventual sa te asezi pe vreo banca. Ori sa-ti iei acasa: am o sacosa de caserole!
Asa ca reteta zilei se cheama azi: bunataturi turcesti de-a gata!

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1254 : Vineri, 16 Mai 2014, 23:36 »
Aaaa... eu intelesesem ca s-a anulat totul...  :-\  mmm... cred ca voi trece maine pentru ceva "pret a manger"  :help:

silviu

  • Vizitator
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1255 : Vineri, 11 Iulie 2014, 21:54 »
Cartofi prăjiți a la Gordon Ramsay
Cartofii prăjiți după rețeta lui Gordon Ramsay sunt cei mai buni! Se fac foarte ușor și sunt mai sănătoși decât cei clasici.

Offline Mari_a

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 179
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1256 : Marți, 02 Septembrie 2014, 12:30 »
Chanterelles sau... galbiori, cum le zice pe la noi (amintire din Apuseni!  ::)  )

http://www.culinar.ro/retete/ingrediente/galbiori/

Offline MAC

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 180
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1257 : Sâmbătă, 04 Octombrie 2014, 19:29 »
Un dulce rapid.De pe vremea bunicii....
Ingrediente:
-5oua
-5linguri zahar
-5linguri gris
-1litru lapte+3pliculete zahar vanilat(se mai poate adauga zahar,dupa gust)-se incalzeste
Albusurile se bat spuma,se adauga pe rand zaharul,galbenusurile si grisul.Toate ingredientele se bat cu telul.
Compozitia se toarna intr-un vas(diam~20cm)uns cu margarina si se da la cuptor.Cand este gata,se scoate
din cuptor si se toarna peste laptele indulcit.Se mai da cinci minute la cuptor.
Se serveste rece. :)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1258 : Duminică, 05 Octombrie 2014, 08:12 »
Daaaaaaaa, Mari_a, galbiorii sunt la loc de cinste in amintirile din Apuseni. Stiu io pe cineva  ;) care sigur nu-i poate uita.
Eu i-am descoperit cu aceasta ocazie si n-o sa ratez ocazia sa repet experienta gustativa. Dar, cu mai putina sare decat cei din Apuseni.::)

Si, on topic, o reteta buna de vreme rece, desi eu mananc si vara:
Hrisca cu lapte si multa scortisoara.
Se gateste precum orezul cu lapte. Adica, spălăm bine hrişca şi o punem la fiert în cantitate dublă de apă. Separat se fierbe laptele cu zahar si scortisoara (eu nu pun, dar cine e amator, poate adauga si cardamom si fenicul). Se mai fierb impreuna vreo 5 minute si gata.
Pofta mare!

Nu ma pot abtine, pun un link si info hrisca - aliment-medicament, antidepresiv, antidiabetic si fara gluten
http://www.doctor.info.ro/hrisca,_aliment_si_medicament.html
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1259 : Duminică, 05 Octombrie 2014, 19:22 »
Dovleac copt

    2 kg dovleac
    2 linguri ulei de măsline
    1/4 lingură sare de mare
    2 linguri zahăr brun
    1/2 linguriță nucșoară măcinată
    1/2 linguriță cuișoare măcinate
    1/2 linguriță scorțișoară măcinată

    Portii: 4
Încălzim cuptorul la 220 grade C. Dovleacul se curăță de coajă și se taie felii în de aprox. 2 cm grosime. Punem feliile de dovleac într-o tavă tapetată cu hârtie pergament. Stropim cu ulei de măsline dovleacul pe ambele părți. Condimentăm cu sare, scorțișoară, cuișoare, nucșoară și zahăr brun. Se dă la cuptor pentru 30-40 minte sau până s-a rumenit bine deasupra.  Este foarte bun atât cald cât și rece.