Autor Subiect: Reteta Zilei  (Citit de 299312 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

silviu

  • Vizitator
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1275 : Miercuri, 01 Iulie 2015, 12:21 »
Oda sarmalei

“Sarmaua, de pildă, e o măncare turcească. Dar aşa cum o face turcul, s-o mănânce el. Nu văd de ce ne-am simţi noi obligaţi tocătura de berbec cu orez şi stafide (asta e sarmaua la origine), foi de viţa, spanac sau ştevie. (…)Preparaţia începe prin opărirea foilor de varză proaspătă cu borş. Sarmalele se fac numai cu vârful foilor. Tocătura se face din carne de bou (când vom alunga oare vaca din bucătărie?) de la coadă şi carne de porc grasă. Se taie carnea în bucăţi mici şi se trece o dată prin maşină. Se trece apoi a doua oară prin maşina şi se adaugă: un miez de pâine muiat în lapte, sare, piper, puţină ceapă tăiată foarte mărunt şi prăjită în unt, puţină verdeaţă tocată mărunt (pătrunjel şi mărar) şi două ouă bine bătute. Cu această compoziţie se învelesc (termen consacrat) sarmalele, care nu trebuie să depăşească în dimensiune o nucă de mărime mijlocie.

ŤCum s-ar defini sarmaua?
Vis înaripat al verzei ce-l avu cât a durat
somnul lung metamorfozic în butoiul de murat...
Potpuriu de porc şi vacă, simfonia tocăturii,
imn de laudă mâncării, înălţat în cerul gurii.
Pastorel Teodoreanu




silviu

  • Vizitator
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1276 : Joi, 06 August 2015, 09:41 »
Saramură cu crap din Dunăre, un deliciu culinar, uşor de preparat

“Povestea asta minunată o ştiu de la nea Tudor Gologanu, un pescar priceput şi tare hâtru, căruia îi datorez mult din experienţa mea culinară, vis- a- vis de gătitul sănătos al peştelui din apele Dunării. Sper să vă placă şi vouă şi să nu rataţi ocazia de a o încerca”.


silviu

  • Vizitator
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1277 : Duminică, 06 Septembrie 2015, 09:05 »
Cea mai bună rețetă de zacuscă de toamnă. Ingredientele secrete
Zacusca este un adevărat deliciu. Iată o rețetă fabuloasă a chef-ului Adi Hădean. Foile de dafin şi linguriţa de zahăr sunt trucurile neştiute.

vai, ce trucuri! in curand zacusca de vinete cu marele ingredient secret: vanata.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1278 : Sâmbătă, 17 Octombrie 2015, 20:10 »
Mâncare de pere

Ingrediente: 1 kg de pere, 5 lingurițe de zahăr, 1 lingură de unt, 1 linguriță de făină, 1/2 pahar de vin roșu
Mod de preparare: Se curăță perele, se spală și se taie jumătăți, se scobesc de sâmburi și se rumenesc în unt pe ambele părți. Se pot rumeni și în cuptor, deoarece ies mai bune. Când s-au rumenit se toarnă peste ele zahărul ars, stins cu 2 linguri de apă. Se adaugă vinul, făina și se lasă la foc mic să fiarbă. Când au scăzut se servesc.

Asta e rețeta din cartea de bucate a lui Didi Balmez. Eu am avut niste pere cam răpănoase, așa că le-am tăiat felii, nu jumătăți. Dacă perele sunt dulci se poate pune mai puțin zahăr. Am renunțat la făină și am adăugat scorțișoară.
Mmmm, de lins degetele.... :smitten:
Poftă bună!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1279 : Sâmbătă, 14 Noiembrie 2015, 09:44 »
In special pentru cei care au fost la Cooking Camp, desi cred ca si-au revenit intre timp  :giggle: :kissing: o retea pentru imunitate si imbunatatirea digestiei. Cica ar fi si de slabit, dar eu is satula de mituri :)

http://lataifas.ro/retete-naturiste/57965/hrean-cu-lamaie-si-miere-o-reteta-care-subtiaza-talia-si-creste-imunitatea/


Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Mokika

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 98
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1280 : Duminică, 15 Noiembrie 2015, 13:18 »
Salata beuf, salata de ton, sardine, măsline și ceapa, icre cap cu stiuca... nu dau rețeta, cred ca toată lumea cunoaște ...
Mă pregătesc pt masa de mâine de la serviciu... schimb prefixul...

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1281 : Duminică, 15 Noiembrie 2015, 16:29 »
Mokika, spor la pregătiri. Urările....mâine!  :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1282 : Vineri, 20 Noiembrie 2015, 06:50 »
Maine s-a făcut poimâine, dacă nu cumva chiar răspoimâine.  :( :fight:
Cum a fost? Toată lumea s-a lins pe degete? Darurile au fost pe sufletul tău?.... ;)
La mulți ani si aici! ;)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Mokika

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 98
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1283 : Vineri, 20 Noiembrie 2015, 06:57 »
Mulțumesc,  mulțumesc! 😘😘 A fost bine... cu colegii la serviciu.... le-a plăcut foarte mult ce am gătit. 
Referitor la daruri... da, au fost pe sufletul meu! 😊

Offline Mokika

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 98
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1284 : Vineri, 20 Noiembrie 2015, 06:58 »
Completez: pe sufletul și pe "mirosul" meu 😁😁😁

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1285 : Joi, 03 Decembrie 2015, 22:02 »
Salata de naut cu ardei kapia copti.  Foarte buna :)

Preparata de mine



Reteta de aici
http://www.petitchef.ro/retete/antreuri/salata-de-naut-cu-ardei-kapia-coptichickpea-salad-with-roasted-pimiento-fid-628008
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1286 : Sâmbătă, 16 Ianuarie 2016, 11:05 »
 SUPĂ CREMĂ DE LINTE VERDE
Ingrediente
•   250g linte verde
•   un morcov
•   două cepe
•   țelină
•   ulei de măsline
•   un cățel de usturoi
•   foi de dafin
•   sare și piper
•   crutoane
Mod de preparare
1. Se spală lintea în mai multe ape și se lasă în apă circa 30 de minute.
2. Se pune la fiert, după care se adaugă foaia de dafin și legumele curățate și tăiate bucăți.
3. Se fierbe la foc potrivit, până ce lintea și legumele sunt fierte. se adaugă după gust sare și piper.
4. Se mixează în blender împreună cu usturoiul până se obține o consistență cremoasă.
5. Se servește fierbinte cu crutoane.   

Eu am pus mai mult usturoi si un mix de condimente (sumak, chimion, chimbru, ghimbir si nu mai stiu ce scria pe acolo)

Poza n-am. Credeti-ma pe cuvant ca arata cam...naspa in oala, o pasta verde-cenusiu,  dar aroma si gustul sunt...delicioase. :giggle:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline cristinamirela

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1287 : Sâmbătă, 16 Ianuarie 2016, 22:04 »
Buuuuuna! :thumbup: Am facut-o si eu de cateva ori! Se zice ca ar arata mai bine cu linte rosie dar  n-am incercat inca!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1288 : Duminică, 17 Ianuarie 2016, 07:07 »
in acest caz putem crede ce se zice. ;)
eu cred ca am scapat cam multe condimente, de data asta, totusi. :slap:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1289 : Joi, 28 Aprilie 2016, 16:22 »
In aceasta perioada pegatirile de Pasti sunt in toi. Se spune ca orasenii sunt cei mai avantajatii - ei gasesc totul la supermaket si nu mai e nevoie sa piarda timpul cu pregatirile, totusi mie imi place sa fac pregatiri de Pasti. Azi am "varuit" oua.

Inainte :


La vopsit:


Gata: