Autor Subiect: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013  (Citit de 44604 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Nicolette

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #30 : Luni, 22 Aprilie 2013, 18:17 »
Salutare!
Dupa cum am mai zis, eu momentan locuiesc in Porto (sunt la fiica mea).
Mi-ar face mare placere sa ne vedem cat timp sunteti aici; eu sunt disponibila!
Cine doreste poate sa ma contacteze pe Fbook (Nicole Necula).
Cum pot sa trimit mail sau mesaj privat pentru a lasa si numarul de telefon?

Luiza, fiica mea, se uita pe programul de vizitat intre Lisabona si Porto si sugera sa includeti si Obidos.
De asemenea, cat sunteti in Porto, poate reusiti sa "aranjati" una dintre mesele de pranz in Matosinhos (orasul cu cele mai multe restaurante pe mp). Strada Herois da Franca este practic o strada doar de pescarii si restaurante, unde fiecare are un gratar de carbuni si se fac faimoasele sardine la gratar cu salata de ardei copti; bineinteles, se pot servi si alte feluri de peste (de recomandat bibanul de mare  - robalho de mar, este excelent si practic nu prea are oase), neaparat incercat polvo a lagareiro (caracatita facuta pe gratar si ulterior pusa in baie de ulei de masline la cuptor).

In ribeira de Gaia, unde exista cramele de vin de Porto si telefericul, sunt evident si multe restaurante. Unul bun si cu mancare tipic portugheza (feluri mai mult de carne, porc si vanat, dar si peste), numit Adega Transmontana. In Ribeira da Gaia se fac cele mai frumoase poze ale orasului Porto, zona veche (este asa-numitul Miradouro do Porto).
Evident, si pe vis-a-vis, in Ribeira do Porto, exista multe restaurante dragute si cu mese pe esplanada.

Plimbarea cu vaporasul pe sub cele 6 poduri este draguta (daca permite timpul).

In functie de preferinte si buget si interes, Luiza (fiica mea) va mai poate da diverse sugestii.
Porto are chiar si un restaurant cu stea Michelin (in incinta hotelului The Yeatman) sau puteti incerca o experienta culinara deosebita la DOP (in Baixa).
Nu ratati Cafe Majestic in timp ce vizitati Aliados (Centrul) http://www.cafemajestic.com/en/Utilities/Homepage.aspx
Este situata pe Rua da Santa Caterina si este cel putin la fel de frumoasa precum Lello (au niste deserturi fabuloase; incercati Cheesecake cu fructe de padure).

In Lisabona, daca va permite timpul, puteti in ziua in care vizitati Cascais sa luati pranzul in Carcavelos. Este una dintre cele mai frumoase plaje din zona respectiva si mai toate restaurantele au o priveliste superba. Cum se vine de la Sintra spre Cascais, ori inainte ori dupa Boca do Inferno.
La fel, in functie de timp, puteti vizita Cabo da Roca (cel mai vestic punct de pe continentul European, tot pe drumul de la Sintra spre Cascais). Ofera o priveliste absolut superba la apus de soare. Este magnific.

Cum suntem clienti fideli ai Real Parque in Lisabona, pot sa va recomand ca dimineata sau cand doriti o mica gustare sa incercati prajturile si produsele de patiserie de la cafeneaua de la demisol (vis-a-vis de restaurantul unde se serveste micul dejun).
Insistati pentru camere la etajele superioare (peste 8); au vedere foarte frumoasa peste intreg orasul si de obicei si balcoane generoase.
El Corte Ingles este situat la cca 5 minute de mers pe jos.

De la cateva mici sugestii am ajuns la o lista luuunga cat o zi de Post :D!

O zi buna va doresc si abia astept sa ne vedem

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #31 : Luni, 22 Aprilie 2013, 19:51 »
Nicolette iti multumesc mult de tot pentru sugestii. Conteaza mult informatiile venite de la cineva care locuieste acolo. Si evident ca o sa ne intalnim! Am sa te contactez saptamana viitoare pentru a stabili mai multe detalii.  :thumbup:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #32 : Marți, 28 Mai 2013, 19:05 »
Pentru ca mai este foarte putin, incep si aici cu informatiile legate de excursie. Prima si cea mai importanta este legata de zbor.


Plecare din Otopeni Bucuresti ora 5:30 dimineata!!! (intalnire aeroport 3.15) sosire 8:00 Lisabona. Zbor TAP.

La intoarcere: plecare din Lisabona ora 6.15 (Check in 4.30). Escala Munchen (ajunge acolo la 10.15). Decolare din Munchen 13.30, se ajunge in Otopeni la 16.25. Zbor Lufthansa.

Offline Plusar

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 376
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #33 : Miercuri, 29 Mai 2013, 00:44 »
e clar : in prima zi voi trai cu cafele !!! fac cafea buna portughezii ?  :-\

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #34 : Miercuri, 29 Mai 2013, 07:30 »
Da, se numeste vin de Porto... ;D

Offline noryx01

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #35 : Miercuri, 29 Mai 2013, 13:23 »
Buuuuunaaaaa cafea !!!!  :yeah: Abia astept sa ne intalnim in zori de zi  :giggle:

Offline grati

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #36 : Luni, 03 Iunie 2013, 07:15 »
Buna!
Sunt noua pe forum!
Indraznesc sa pun si eu o intrebare.  S-a retras cineva dintre cei care doreau sa mearga in Portugalia? As fi si eu interesata. Daca exista o astfel de situatie, va rog sa ma anuntati din timp...

Offline Plusar

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 376
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #37 : Luni, 03 Iunie 2013, 10:52 »
cred ca trebuie sa-l omori pe unu' ca sa se elibereze un loc !  :slap:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #38 : Luni, 03 Iunie 2013, 19:18 »
Gata! A inceput numaratoarea inversa si la actiunea din Portugalia. Ia sa vedem cum stam cu vremea acolo:

In zona Lisabona vom fi in 8, 9 si 10
In zona Porto 10, 11, 12
iar la Cascais 12, 13, 14, 15.

Prognoza meteo pentru aceste zile, pt locatiile unde vom fi:

8 iunie - temperatura maxima in timpul zilei 26 de grade, noaptea temperatura minima 6 grade. Cer partial noros, dar insorit. Posibil si un pic de stropeala...
9 iunie - temperatura creste, ajunge la amiaza la 30 de grade, iar noaptea minim au sa fie 9 grade. Cer partial noros, insa mai mult soare. Nu o sa ploua dar influenta oceanului o s-o simtim la umiditate - 66%.
10 iunie - meteorologic are sa semne mult cu ziua precedenta. Doar ca umiditatea va scadea la 55% asta in zona Lisabonei, dar pentru ca ne vom deplasa spre Porto, iata ce spune despre cum va fi si acolo: 27 de grade, un pic innorat, fara ploaie, dar umiditate...75%! :(
11 iunie - 30 de grade, putin nor, noaptea 9 grade minim, umiditate in scadere la ...73%  :giggle:
12 iunie -  34 de grade!!! - deci protectii de tot felul de la creme, sapca, imbracaminte deschisa, apa, fructe...pana la cramele racoroase cu vin...Tot in 12 vom ajunge la Cascais, pe malul oceanului.
13, 14, 15 iunie - vremea in statiune are sa fie relativ constanta. Nu foarte cald 23 - 26 de grade, soare, fara pic de nori. Apa oceanului are in aceasta perioada: cca 16 grade. Brrrr, o sa ne putem umezi insa un pic picioarele si acolo. In rest piscina si berea sa traiasca! Aici este un site pe care se poate consulta temperatura apei oceanului, la pe toata coasta portgheza: http://www.seatemperature.org/europe/portugal/cascais.htm

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #39 : Luni, 03 Iunie 2013, 19:31 »
Cum o sa ne incepem excursia. Asa cum spuneam, plecarea din Bucuresti va fi la ora 5.30, intalnirea insa, de care va trebui sa tineti cont este la 3.15 pe Otopeni. Atentie la zi: sambata 8 iunie!

Ajungem in Lisabona in jur de ora 8.00 (cea a Lisabonei). Trebuie sa mentionez ca ora Portugaliei este cu doua diferenta fata de a noastra. Deci practic dupa ora Romaniei, zborul dureaza de la 5.30 la 10.00, 4 ore si jumatate. Il facem cu compania lor nationala, TAP.

Ora in care o sa discutam pe toata perioada excursiei are sa fie cea a Portugaliei, deci la Lisabona, ceasurile inapoi cu 2 ore: 10.00 va fi 8.00.

Si daca sunt la capitolul informatii: moneda portgheza este EUR.

O sa ne deplasam la hotel si o sa ne lasam bagajele acolo. Sansele sunt minime de a gasi la ora aceea camere libere pt check in. Dar cine stie? Oricum plecam cu programul de la premiza mai realista ca nu putem intra in camere. Vom iesi sa ne dezmortim, marim ritmul apoi si incepem o plimbare de vizitare...

Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #40 : Luni, 03 Iunie 2013, 19:41 »
Gigi ,unde te-ai uitat tu la vreme?
M-am uitat pe weather si altceva apare chiar ma intristasem.Sper sa fie cum zici tu.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #41 : Luni, 03 Iunie 2013, 19:46 »
Am consultat BBC weather.

Offline Plusar

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 376
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #42 : Luni, 03 Iunie 2013, 20:28 »
http://www.accuweather.com/ro/pt/lisbon/274087/daily-weather-forecast/274087?day=6

Gigi pare sa aiba dreptate : vremea va fi OK cu mici exceptii !
eu voi da ceasul inapoi de pe acum cu 2 ore : in felul asta poate voi reusi sa ma culc vineri seara de la ora 22:00 !  :slap:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #43 : Marți, 04 Iunie 2013, 07:06 »
Lisabona – program de vizitare

8 iunie – prima zi

- de pe aeroport vom fi preluati de shuttle bus-ul hotelului la cca 8.45
- vom ajunge la hotel Real Parque la cca 9.15 – 9.30
- lasam bagajele (10.00) si plecam cu metro-ul spre zona centrala. Statia este apropiata, se numeste Sao Sebastiao, este pe linia albastra. Mergem 5 statii, pana la Baixa Chado, sau putem sa incepem vizitarea din statia de metrou Restauradores, care se afla la doar 4 statii.
- indicat este sa ne cumparam cate un Lisboa card, valabil 24 de ore de la prima activare. Costa 18.5 EUR si include transport free cu metro-ul si alte mijloace, intrari gratuite la principalele obiective. Este foarte convenabil, asa ca ar fi potrivit sa ni le cumparam imediat ce ajungem. Este posibil ca si hotelul sa aiba asa ceva, daca nu, cand ajungem in centru, ne vom cumpara cate unul.
- potrivit ar fi ca atunci cand ajungem in centru sa ne asezam sa mancam ceva, vom fi dupa 9-10 ore de asteptare, calatorie, bagaje. Asa ca un pic de respiro este binevenit si potrivit. Dupa calcul meu ar trebui sa putem ramane acolo pana la 12.00.
- Check in-ul la hotel este posibil incepand cu ora 14.00, asa ca vom mai avea 3-4 ore la dispozitie, pe care le putem folosi, va propun, pentru ca este posibil sa fie prea cald pentru o plimbare outdoor, sa incepem vizitarea Lisabonei cu Castelul San Jorge. Trebuie sa urcam un pic pana acolo, se afla pe una dintre colinele Lisabonei, fiind vizibil din orice punct al capitalei Portugaliei. Aici intrarea costa 5 EUR, am avea datorita cardului un discount de 30%, dar pentru ca acesta s-ar activa deja doar pt 1.8 EUR, nu are sens sa-l folosim inca, vom intarzia cu cateva ore acest lucru, pentru a-l avea disponibil si a doua zi cat mai mult timp. Vom ramane sa-l vizitam, pe indelete si dupa ce terminam turul, plecam cu metroul inapoi la hotel.
- cred ca in jur de 15.30 – 16.00 vom face check –in-ul, ramanem pt un refresh si apoi plecam din nou spre Baixa, la fel cu metroul. Vom petrece aceasta dupaamiaza cu o plimbare in zona de downtown a Lisabonei, intr-un tur de recunoastere a obiectivelor. Spre seara are sa ni se alature si al 9-lea participant, care are zbor mai tarziu decat noi.

Offline Plusar

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 376
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #44 : Marți, 04 Iunie 2013, 10:08 »
TAP-ul serveste ceva pe avion ? o maslina , un pateu, o icra ?