Autor Subiect: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013  (Citit de 44606 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #90 : Duminică, 16 Iunie 2013, 12:44 »
Wow... Femeia in alb care admira cantareata de pe scaun seamana izbitor cu mama mea, in pozele ei de domnisoara, din anii '60... rochia, coafura, privirea, atitudinea...  totul. :o

Offline Plusar

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 376
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #91 : Duminică, 16 Iunie 2013, 20:33 »
concluzie: super lux, super servicii ! portughezii sunt buni in materie de turism ! am fost ca-n puf ! mancarea deosebita, hoteluri curate, obiective interesante, zborul fara probleme, doar oceanul a fost cam aspru cu mine dar ... nah  >:(

Offline dauina

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 642
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #92 : Duminică, 16 Iunie 2013, 22:26 »
concluzie: super lux, super servicii ! portughezii sunt buni in materie de turism ! am fost ca-n puf ! mancarea deosebita, hoteluri curate, obiective interesante, zborul fara probleme, doar oceanul a fost cam aspru cu mine dar ... nah  >:(
moooaaaaaaaaa......tre' sa te credem......doar esti cel mai greu de multumit!!!! :magic: :tomato:
Nu ceea ce aduni, ci ceea ce raspandesti spune ce fel de viata ai trait!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #93 : Luni, 17 Iunie 2013, 17:43 »
Dupa 24 de ore de calatorie am ajuns si eu acasa. Dupa un somn bun, ma pregatesc de plecare spre Sibiel. Pana atunci insa, am intrat pe aici, am dat 2 raspunsuri la actiunile viitoare si am poposit pe acest topic, atat de drag de-acum...

Vreau sa va spun, ca m-am simtit ca intr-o adevarata vacanta cu prietenii. N-am simtit un moment ca sunt organizator, ca sunt cel care-i conduce si ghideaza. Atat de relaxat si de bine dispus am fost... :yeah: In grup au fost oameni cu care am mers acum al patrulea an in vacanta. Altii mai noi, dar pe care am apucat sa-i cunosc bine in alte actiuni. Deci o parte din confort a fost data si de cunoasterea deja a celor cu care am plecat. Cealalta de turismul la cotele cele mai de sus pe care-l practica portughezii. Cum sa nu te simti relaxat cand intrii si intr-o camera de hotel resort si dai de una cat un apartament de bloc? Cum sa nu te simti bine si linistit fata de cei carora le-ai organizat vacanta, cand cobori la mic dejun si vezi somon fume, camembert, blue cheese si sampanie? Cum sa nu ai o senzatie de confirmare de respect fata de grupul tau, cand vezi cu ce microbuz esti luat la miezul noptii si dus la aeroport? Cand vezi cum  este "gatit" soferul la 4 ace, cum incarca bagajele, fara sa te lase sa le atingi - ca la un grup VIP!?
Ce-si poate dori mai mult un organizator? Grupul excelent, cazarile si mancarea la fel, obiective interesante f.bine puse in valoare, infrastructura de exceptie, etc, etc. ... :thumbup: Nu pot decat sa ...:dance: :dance: :dance:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #94 : Luni, 17 Iunie 2013, 22:25 »
Viață grea ați mai avut, da.... :strambatura:

Bine ați venit! :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #95 : Luni, 17 Iunie 2013, 22:49 »
Despre Portugalia nu stiam prea multe, doar ce auzisem pe la altii povestind despre cat de frumos este pe acolo. Si, intradevar, Portugalia este o destinatie placuta, un amestec de exotic si modern, un fel de ghem unde se innoada istoria zbuciumata a Portugaliei peste care vine o “adiere” cosmopolita ce face ca sa alature cladirilor vechi de sute ani cele noi din sticla si metal.
Ba chiar mai mult de atat as spune ca Portugalia este o tara a extremelor unde soarele arde prea tare si apa oceanului e prea rece, unde taria vinului de Porto se amesteca cu muzica fado, unde casele cu ferestre si balcoane pline de flori umbresc pavajul mozaicat ce straluceste seara ca si cum ar fi umed.
Am ras in permanenta - cand Doru da drumul la robinetul cu glume urmeza un ras general .....  oO  !!!!
M-am bucurat mult ca am fost cu voi.  :yeah:


rasaritul prins in avion


imagine a Lisaboinei de pe zidurile castelului San Jorge


cativa palmieri in balcoane


magazine pline de ceramica colorata


muzeul calestilor - un muzeu deosebit, nu am mai vazut unul la fel si care mi-a placut in mod special





se spune ca pasarea Portugaliei este cocosul - sincer nu stiu de ce pentru ca prin majoritatea gradinilor publice era plin de pauni. 


cafe Majestic - frumos si mai ales gustos, chiar merita incercata o portie dubla  :D


o oprire la vestita patiserie


si apoi orasul Porto - al carui centru arata exceptional si ale carui stradute inguste, medievale, in panta si intortocheate au un farmec aparte.





Cabo da Roca - cel mai vestic punct al Europei


apoi am ajuns in Cascais











Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Portugalia – circuit + sejur 8.06 – 16.06.2013
« Răspuns #96 : Marți, 18 Iunie 2013, 22:10 »
Am primit de la Guntz un Email care suna asa:

" Te rog sä postezi urmätoarele ränduri in numele meu pe SC:
 
Un “Servus” tuturor care au participat la excursia din Portugalia. Sper cä ati ajuns toti bine si färä probleme acasä. Acum dupä douä zile de lucru am constatat cä ...nu sänt bronzat. Hahaha!!! Dar o sä recuperez repede pentru cä avem soare, temperaturi de 36°, nopti calde si färä vänt. Vreau sä spun cä am avut o excursie frumoasä si relaxatä cu oameni foarte , foarte simpatici. Sunt bucuros cä v-am cunoscut!!!!!! Mi-a fäcut multä pläcere sä fiu impreunä cu voi!!!! Ar fi frumos dacä ne-am mai intälni cu alte ocazii. Totul a fost foarte bine datoritä organizärii impecabile a lui Gigi. (Dar asta am stiut din inainte pentru cä-l cunosc de mult si stiu ce este in stare.) Multumesc pentru poze. O sä caut o modalitate sä trimit si eu pe cele pe care le-am fäcut. Sper sa va placa....sunt incä un incepätor in privinta asta.
 
salutäri si numai bine
G."