Autor Subiect: Carnaval Sibiel - a III-a editie: 8 - 10 martie 2013  (Citit de 83011 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: Carnaval Sibiel - a III-a editie: 8 - 10 martie 2013
« Răspuns #15 : Sâmbătă, 05 Ianuarie 2013, 17:26 »
Tocmai ma uitam pe calendar sa vad cand cade Carnavalul si abia acum am observat (eu, care-s tabula rasa la sarbatori) ca... ziua de 9 martie este sarbatoare scrisa cu rosu: "Sfintii 40 de Mucenici (Sambata mortilor - Mosii de iarna)."  :o
Gigi, sper ca faimosul tau bucatar de la Sibiel stie sa ne faca acele gogosele impletite mititele, numite "mucenici" sau "sfintisori", daca tot suntem fix 40... de mosi!  ;D Daca nu, spune-mi, si ma ocup.  ;)

http://www.lalena.ro/469-reteta-Mucenici-moldovenesti-Sfintisori.html

Offline xdianax

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Re: Carnaval Sibiel - a III-a editie: 8 - 10 martie 2013
« Răspuns #16 : Sâmbătă, 05 Ianuarie 2013, 17:41 »
Sfintii 40 de Mucenici

Sfintii 40 de Mucenici sunt praznuiti de Biserica Ortodoxa, in fiecare an, pe data de 9 martie. Acesti mucenici au trait in vremea imparatului Licinius (308-324), prigonitor al crestinilor. Sfintii 40 de Mucenici erau soldati crestini si faceau parte din Legiunea a XII-a Fulminata din Armenia.  Acestia nu erau doar romani de origine, ci si greci, amestecati cu armeni.

Afland despre credinta lor, Agricola, guvernatorul Armeniei, i-a silit sa se inchine idolilor. Deoarece au refuzat, au fost intemnitati timp de opt zile si batuti cu pietre. Prin semne divine au fost insa intariti in dreapta credinta. Dupa aceste chinuri, guvernatorul i-a condamnat la moarte prin inghetare, in lacul Sevastiei. La miezul noptii, unul dintre cei 40 de mucenici, a iesit din apa din cauza gerului. Alergand spre baia calda, pusa de cei ce slujeau idolilor, a murit. Cei ramasi sa indure gerul au inceput sa se roage: "Ajuta-ne Dumnezeule, Mantuitorul nostru, usureaza-ne sarcina si alina iutimea vazduhului, ca spre Tine nadajduim, ca sa nu ne rusinam si sa cunoasca toti ca ne-am mantuit strigand catre Tine". In urma acestei rugaciuni s-au petrecut mari minuni: apa lacului s-a incalzit, gheata s-a topit si 40 de cununi stralucitoare au pogorat asupra mucenicilor. Unul dintre soldatii de paza, uimit ca in miezul noptii o lumina din cer incalzeste apa si ca o cununa din cele 40, pogorate peste mucenici, nu are peste cine sa se aseze, s-a aruncat in apa, marturisind ca si el este crestin.

Pentru ca au fost scosi vii din lac, trupurile lor au fost arse si oasele aruncate in lac. Dupa trei zile, Sfintii s-au aratat episcopului Petre, cerandu-i sa-i scoata din apa. Crestinii le-au scos si le-au ingropat cu mare cinste.

Cei patruzeci de Sfinti Mucenici sunt: Chirion, Candid, Domnos, Isichie, Iraclie, Smaragd, Evnichie, Valent, Vivian, Claudie, Prisc, Teodul, Eutihie, Ion, Xantie, Ilian, Sisinie, Aghie, Aetius, Flavie, Acachie, Ecdit, Lisimah, Alexandru, Ilie, Gorgonie, Teofil, Domitian, Gaiu, Leonte, Atanasie, Chiril, Sacherdon, Nicolae, Valerie, Filoctimon, Severian, Hudion, Meliton, Aglaie.

Sarbatoarea crestina a Sfintilor 40 de Mucenici din Sevastia s-a suprapus peste inceperea anului agricol traditional si a generat o sarbatoare traditionala romaneasca, Mucenicii sau Macinicii. In credinta populara in ziua mucenicilor se incheie zilele babelor, lasand loc zilelor mosilor. De aceea, in aceasta zi se fac numeroase ritualuri de alungare a gerului, cum ar fi: lovirea pamantului cu bate sau maiuri, rostind descantece, pentru ca sa iasa caldura si sa intre gerul, sau jocul copiilor peste foc.

In ziua de 9 martie, in toate comunitatile rurale era obiceiul de a se scoate plugul la arat.

Dupa ce plugul era trecut prin foc de catre fierarul (faurul) satului, era reparat, curatat si purificat. Intre plugari se incheiau intelegeri pentru intovarasire la arat, iar in dimineata acestei zile plugul era scos in fata casei in mod festiv. Acesta era momentul ce deschidea, de fapt, ciclul sarbatorilor de primavara, presarat cu numeroase obiceiuri.

Offline xdianax

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Re: Carnaval Sibiel - a III-a editie: 8 - 10 martie 2013
« Răspuns #17 : Sâmbătă, 05 Ianuarie 2013, 17:44 »
Sfintisorii sunt bucate moldovenesti........asa ca eu cred ca trebuie sa vina din Moldova! :angel:
Sau sa-i facem acolo......modovenii fac sfintisori moldovenesti, muntenii pe cei muntenesti - macineii, sau si mai bine facem un concurs de facut sfintisori fiecare din zona lui. :thumbup:


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Carnaval Sibiel - a III-a editie: 8 - 10 martie 2013
« Răspuns #18 : Sâmbătă, 05 Ianuarie 2013, 17:45 »
Sper sa nu uit pana atunci (ca-s batran si obosit...  ;)), ideea e tare buna. Cum sa nu stie sa faca, trebuie sa stie sa faca!
In alta ordine de idei, dar tot legat de evenimentele astea, sa stii Caro ca este foarte posibil sa ajungem cativa la Sarbatoarea Lolelor la sfarsitul lui ianuarie. Tare as vrea sa arat catorva din SC ce carnaval deosebit de strada aveti la Agnita! Poate leg un sanius cu sania trasa de cai si o zi de schi cu carnavalul, asa cum dorisem sa fac initial cu cel al nostru, de la Sibiel. Depinde doar de timp. Iti spun doar ca informatie, pt ca daca ai placerea sa ne intalnesti acolo, nu vreau sa-ti iei ca si anul trecut rolul de gazda. Tu esti un om prea ospitalier si imi inchipui ce ai intelege sa faci daca venim mai multi. Asa ca te rog nu te pregati cu nimic, decat, daca esti disponibila, cu tine! Altfel nu venim! Ok, promiti?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Carnaval Sibiel - a III-a editie: 8 - 10 martie 2013
« Răspuns #19 : Sâmbătă, 05 Ianuarie 2013, 17:47 »
Diana, daca esti din Moldova si vii cu o zi mai devreme la Carnaval, atunci poti coordona activitatea de preparare a mucenicilor. Si daca mai stii sa faci si ciorba radauteana veritabila, reteta de casa, nu cea de restaurant, din retetar, atunci chiar l-am prins pe Dumnezeu de picior!

Offline xdianax

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Re: Carnaval Sibiel - a III-a editie: 8 - 10 martie 2013
« Răspuns #20 : Sâmbătă, 05 Ianuarie 2013, 17:56 »
Stiu....ca mi's moldoveanca  :thumbup:  de la Iasi! ^-^

Offline oti

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 208
Re: Carnaval Sibiel - a III-a editie: 8 - 10 martie 2013
« Răspuns #21 : Sâmbătă, 05 Ianuarie 2013, 17:59 »
bine v-am regasit, dragii mei! nu ati scapat de mine. chiar daca nu am scris nimic pe topic, v-am urmarit din umbra. in primul rand va urez la toti un an minunat, bogat in realizari si multe, multe drumetii :dance:!
in al doile rand, nu cred ca va fi frumos carnavalul fara mine. deci, trece, daca se poate un loc si pentru mine acolo, gigi!
 :dance:de-abea astept sa vad ce idei nastrusnice mai etalati.... :giggle:
Pasul indispensabil pentru a obtine lucrurile pe care ti le doresti in viata este acesta: hotaraste-te ce vrei.

Offline xdianax

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Re: Carnaval Sibiel - a III-a editie: 8 - 10 martie 2013
« Răspuns #22 : Sâmbătă, 05 Ianuarie 2013, 18:01 »
Si vreau si eu la LOLE!

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Carnaval Sibiel - a III-a editie: 8 - 10 martie 2013
« Răspuns #23 : Sâmbătă, 05 Ianuarie 2013, 19:00 »
Diana!!!!!!!!!Daca esti din Iasi, eu sunt in Bacau.Cu ce vii la carnaval(nu ma refer la costumatie, ci la transport)
Astept raspuns si multumsc anticipat!

Caroline

  • Vizitator
Re: Carnaval Sibiel - a III-a editie: 8 - 10 martie 2013
« Răspuns #24 : Sâmbătă, 05 Ianuarie 2013, 19:02 »
Va astept cu drag la Lole! Inca nu stiu exact daca o sa fie in ultima duminica din ianuarie sau prima din februarie, dar saptamana viitoare il sun pe responsabil... La mine tocmai s-au amanat putin planurile pentru iarna asta, din cauza de intarziere fonduri pe proiect, deci cred ca o sa fiu libera de Lole.
Cat priveste pregatirile, daca exista mai multi doritori, cazarea se poate face la Sibiel, sau la Pensiunea Ice din Agnita (unde se poate comanda si masa, pe alese, incliusiv lichiu sau hencles, daca stiu din timp cate persoane vin si ce prefera). Promit ca in afara de organizare, altceva nu fac... da' de o cafea cu cornuletze la mine tot nu scapati!  :)

@ mihaela1961, ma bucur ca nu te-ai razgandit din cauza costumului. Daca nu-ti vine nicio idee improvizata, la Sibiu exista traditia carnavalului la sfarsit de iarna in fiecare an si, daca vii putin mai devreme, in mod sigur Gigi iti poate indica de unde se pot inchiria costume, de obicei la preturi modice.

@ Oti!!! Mai traiesti?!  ;) La multi ani, imi pare bine ca o sa ne revedem!  :thumbup:

Offline oti

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 208
Re: Carnaval Sibiel - a III-a editie: 8 - 10 martie 2013
« Răspuns #25 : Sâmbătă, 05 Ianuarie 2013, 19:55 »
draga mea caroline, mai traiesc. la multi ani si numai bine in anul  acesta! sper sa ne revedem cu drag. mai ai vin bun?
Pasul indispensabil pentru a obtine lucrurile pe care ti le doresti in viata este acesta: hotaraste-te ce vrei.

Offline xdianax

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Re: Carnaval Sibiel - a III-a editie: 8 - 10 martie 2013
« Răspuns #26 : Sâmbătă, 05 Ianuarie 2013, 20:19 »
Diana!!!!!!!!!Daca esti din Iasi, eu sunt in Bacau.Cu ce vii la carnaval(nu ma refer la costumatie, ci la transport)
Astept raspuns si multumsc anticipat!

Salutare Bacau! Ma bucur sa intalnesc si moldoveni! Imi era frica ca nu prea am persoane din zona mea, acum ma bucur sa gasesc si moldoveni aici! Asa nu o sa calatoresc singura! Cat ma bucur  :yeah: :yeah: :yeah:

Offline xdianax

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Re: Carnaval Sibiel - a III-a editie: 8 - 10 martie 2013
« Răspuns #27 : Sâmbătă, 05 Ianuarie 2013, 20:22 »
Diana!!!!!!!!!Daca esti din Iasi, eu sunt in Bacau.Cu ce vii la carnaval(nu ma refer la costumatie, ci la transport)
Astept raspuns si multumsc anticipat!

Cu masina mea draga mihaela1961! Cu drag accept parteneri/partenere de drum!  :) :) :)

Offline xdianax

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Re: Carnaval Sibiel - a III-a editie: 8 - 10 martie 2013
« Răspuns #28 : Sâmbătă, 05 Ianuarie 2013, 20:25 »
Unde esti Gigi!? Am 50!  *|* Vreau sa pot comunica cu ceilalati pe celelalte topic-uri!  *|*

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Carnaval Sibiel - a III-a editie: 8 - 10 martie 2013
« Răspuns #29 : Sâmbătă, 05 Ianuarie 2013, 20:25 »
URAAA!!!!!
Cotizez la benzina, asa e firesc, treci prin Bacau presupun!!!
 *|* *|* *|* *|* *|* *|* *|*
Ce tlefon ai?asta daca imi permiti
Sunt in culmea fericirii!!!! *|* *|* *|* *|* *|* *|* *|*