Autor Subiect: Sarbatoarea recoltei. Sibiel Editia a III-a 27 – 29 septembrie 2013  (Citit de 97124 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Sarbatoarea recoltei. Sibiel Editia a III-a 27 – 29 septembrie 2013
« : Sâmbătă, 27 Octombrie 2012, 19:40 »
Sarbatoarea recoltei. Sibiel 27 – 29 septembrie 2013
Editia a III-a

Tarif:     340 RON/ persoana - cazare in camera DBL
Plecare: 27 septembrie 2013
Sosire:   29 septembrie 2013
Cazare: 2 nopti
Servicii incluse:
     • cazare 2 nopti, mic dejun inclus
     • pensiune completa
Programul va cuprinde la fel ca si la precedentele evenimente: pregatirea in fata voastra a painii de casa la cuptor, a zacustii, a magiunului de prune la ceaun, a heciumpeciului, a muraturilor de iarna, a dulceturilor de gogonele si nuci. Vom face must si vom pune o pulpa mare de vitel la protap.

Vor fi servite bucate traditionale din zona, dar si sasesti: salata de vinete, afumaturi, ciolan in bere neagra, pui Wachauer, placinte cu varza, henclesh, pastrama si bulz la gratar.

Motivatia actiunii. Recolta a fost intotdeauna un prilej de sarbatoare pentru oamenii din zona, sasi si romani deopotriva. Dupa ce bucatele erau adunate si duse in curti, incepea munca de depozitare si de conservare. Butile se umpleau cu prune si se astepta  Ť caderea podului ť semnalul ca borhotul poate fi dus la cazan si transformat in minunata licoare. Strugurii erau zdrobiti, apoi storsi in teascuri, iar mustul coborat in beci si turnat in butoaie. Merele si perele de iarna se asezau frumos in patule, in timp ce crumpenele umpleau locurile de dedesub.  Morcovii si patrunjeii se acopereau cu nisip, in ladoaiele mari din pivniti. Dovlecii dulci si bostanii umpleau surile inconjurati de legaturi mari de coceni de porumb. Podul inalt era plin pana la caprior cu fanul strans decuvara. Porumbul inca in stiuleti era dus in podul casei si imprastiat sa se usuce.
Femeile incepeau sa fiarba in cazane mari de fonta, la foc domol de lemne, magiunul, mirosul dulce si placut al prunelor fierte ducandu-se pana hat departe. Gogonelele, varza si hreanul erau randuite frumos in borcane mari sau in buti. Finchenul oparit odata cu muraturile imprastia un miros intepator de mirodenie. Saramura pentru varza incepea sa fie pitrocita, adica miscata, pentru a se uniformiza in tot butoiul. Camarile se umpleau cu borcane de gem si compot, pivnitele de borcane cu muraturi. Lumea se pregatea de iarna. Mai ramanea ca spre Sf Nicolae sa taie porcul si sa-l afume.
Recolta insemna bunastare si siguranta. Cu camarile, pivnitele si podurile pline, putea veni orice iarna, cat de lunga. Lemnele erau pregatite si uscate din primavara si puse in sopru, nici cu caldura nu era vreo grija. Animalele aveau ce manca, stapanii ce bea si ce pune pe masa. Sarbatorile erau primite cu camara plina.
Ce vreau eu este sa refac un pic din atmosfera de pregatire de iarna, sa facem must, sa fierbem magiun, sa punem gogonele, sa coacem vinete, ardei, sa punem un batal si o pulpa mare de vitel la protap. Sa facem lampase din bostani, sa dansam, sa ne bucuram de zilele de toamna tarzie. Sa ascultam muzica de aici din Marginime, sa bem un vin din ala roz fructos de casa, in timp ce se rumeneste pastrama la gratar. Sa fie un prilej de intalnire si de bucurie.

Serile o sa fie cu dans si voie buna. O sa avem un DJ, si ceva karaoke la sfarsit de program, pt cei care se incumeta.

Este a III-a oara cand avem aceasta actiune. Link catre cea din 2011:
http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1067.0.html
Si catre cea din 2012: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1206.0.html

Alte detalii: office@singlescamp.ro
Inscrierile se pot face pana la data de 15 septembrie 2013 pe www.singlescamp.ro, la "Inscriere in vacante"
Plata se face in contul SC Bon Vojage srl Sibiu. Email: samiza@bonvoyagesibiu.ro

Offline IuliaT

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 141
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel Editia a III-a 27 – 29 septembrie 2013
« Răspuns #1 : Joi, 28 Martie 2013, 17:36 »
am si eu o intrebare ...ce este henclesh si heciumpeciului???

am cauta cu google, dex...nimic secret mare

Caroline

  • Vizitator
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel Editia a III-a 27 – 29 septembrie 2013
« Răspuns #2 : Joi, 28 Martie 2013, 20:54 »
Pentru hencles (placinta saseasca) cauta lichiu (denumire romaneasca). Heciumpecium e un fel de mancare, tot saseasca, in care ingredientele se fac... harcea parcea (nu mai stiu exact ce si cum e).  :giggle:

Mari_a

  • Vizitator
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel Editia a III-a 27 – 29 septembrie 2013
« Răspuns #3 : Joi, 28 Martie 2013, 21:06 »
Io stiam ca heciumpeci, sau heciumpecium, sau hetschumpetsch, sau cum i-o zice, e "dulceata" (un fel de marmelada lichida!!!) care se face din pasta de macese.

Offline Plusar

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 376
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel Editia a III-a 27 – 29 septembrie 2013
« Răspuns #4 : Joi, 28 Martie 2013, 23:34 »
eu stiam ca heciumpeciu' este o primata care traieste in padurile ce acopera dealurile din jurul Sibiului, Albei, Sighisoarei, Devei ... din cauza pierderii habitatului coboara in sate pradand recolta ! in acest fel unele sfarsesc sub furcile satenilor , carnea lor este slaba , fara colesterol, un pic atoasa si iti trebuie un skill desavarsit s-o gatesti corect !
eu n-am apucat sa mananc deoarece in seara cu pricina am fost ca iau niste prieteni intarziati din Sibiu (Bit si Dana N.) si n-am mai apucat ...
povestea este adevarata !

P.S.: Gigi ultimul dovleac (stii tu) a fost gatit corespunzator acum vreo 10 zile , am halit o placinta superba si m-am gandit la tine !  :thumbup:

Offline IuliaT

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 141
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel Editia a III-a 27 – 29 septembrie 2013
« Răspuns #5 : Vineri, 29 Martie 2013, 01:30 »
Harcia parcea trebuie sa incerc si eu oala....fratilor e dulce sau sarat si salbatic.....ce ati facut la recolta...sa fie de la must ....

Offline dauina

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 642
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel Editia a III-a 27 – 29 septembrie 2013
« Răspuns #6 : Vineri, 29 Martie 2013, 07:19 »
o placinta superba .....  :thumbup:
:-\
cum o arata oare o placinta ...superba??? Ai dus-o la stilist Ce i-ai facut? Ai o poza????
 :fight:  si bine ca ai mancat singur.......mai ia una :fight:
Nu ceea ce aduni, ci ceea ce raspandesti spune ce fel de viata ai trait!

Offline IuliaT

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 141
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel Editia a III-a 27 – 29 septembrie 2013
« Răspuns #7 : Vineri, 29 Martie 2013, 15:34 »
Pulsuletz tine la talia ta de viespe Doina mama a papat el superba placinta

Offline deli_a

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 185
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel Editia a III-a 27 – 29 septembrie 2013
« Răspuns #8 : Luni, 08 Aprilie 2013, 11:43 »
Heciumpeciul este, cu siguranta, pasta de macese, un fel de gem minunat... (de fapt, termenul provine din lb.maghiara). Cand eram mica, felia de paine de casa unsa cu unt si cu heciumpeci era "prajitura" mea preferata...

In alta ordine de idei, eu am de recuperat ceva ce am pierdut toamna trecuta la Sibiel... Dauina stieeeee !!!!
"Viseaza ca si cand ai trai vesnic si traieste ca si cand ai muri azi, caci nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai."

Offline IuliaT

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 141
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel Editia a III-a 27 – 29 septembrie 2013
« Răspuns #9 : Luni, 15 Aprilie 2013, 11:53 »
nu stiu ce site Dauina nici ce se poate recupera de la Sibiu
gem de macese nu am papat vrodata asa ca o sa fiu prezenta la Sibiu :)
poate recuperez si eu ceva interesant  ;)

Offline deli_a

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 185
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel Editia a III-a 27 – 29 septembrie 2013
« Răspuns #10 : Luni, 15 Aprilie 2013, 15:23 »
Pentru ca nu imi place sa fac pe secretoasa, este vorba de...tiroliana, pe care am pierdut-o anul trecut, dar promit ca anul acesta nu o voi mai rata !
"Viseaza ca si cand ai trai vesnic si traieste ca si cand ai muri azi, caci nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai."

Offline noryx01

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel Editia a III-a 27 – 29 septembrie 2013
« Răspuns #11 : Miercuri, 08 Mai 2013, 17:25 »
Daaaa, Delia, dar nu uita ca anul asta am trecut pe lista parapanta... :thumbup:

Offline dauina

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 642
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel Editia a III-a 27 – 29 septembrie 2013
« Răspuns #12 : Miercuri, 08 Mai 2013, 18:10 »
ietetete la ele mai frate..., da' viteze mai sunteti.....alooooo Galatiu'...vezi ca daca is curenti mai puternici cazi in Dunare...deci, io cu aia nu ma dau, sa fie clar!.
Nu ceea ce aduni, ci ceea ce raspandesti spune ce fel de viata ai trait!

Offline zhu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel Editia a III-a 27 – 29 septembrie 2013
« Răspuns #13 : Miercuri, 05 Iunie 2013, 13:20 »
m-am inscris....
care este pasul urmator?

Offline IuliaT

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 141
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel Editia a III-a 27 – 29 septembrie 2013
« Răspuns #14 : Joi, 06 Iunie 2013, 12:16 »
Bine tu Dauina...nu te dai cu tiroliana da destele in toaca tot le bagsi :(