Autor Subiect: Gradina Zanelor. Parcul National Cozia 9 - 12 mai 2013  (Citit de 57924 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Gradina Zanelor. Parcul National Cozia 9 - 12 mai 2013
« : Joi, 08 Noiembrie 2012, 09:04 »
Gradina zanelor: Parcul National Cozia 9 – 12 mai

Tarif: 425 RON/persoana  cazare in camera DBL
Check in: 9 mai 2013
Check out:   12 mai 2013
Cazare: 3 nopti la un hotel din Cozia - Calimanesti
Servicii incluse:
     • cazare 3 nopti la hotel 3*, mic dejun inclus
     • acces nelimitat piscina, zona SPA din hotel
     • ghidaj parc national
     • transport pe ruta Bucuresti Pitesti - Rm Valcea - Cozia si retur* 120 RON
     • transport local de la hotel pana la capete de traseu si preluare la revenire
Este o actiune organizata in special pentru cei noi, care nu au mai participat la alte actiuni Singles Camp. Inscrierile si rezervarile sunt deschise in aceiasi masura si celor mai vechi, dar pt un numar limitat de locuri.
Profil participant: 25 - 45 ani, dinamic. Este o actiune care necesita o minima pregatire fizica, care sa permita parcurgerea de trasee medii de 5-6 ore/zi.



Program:
Joi 9 mai: Pentru cei din Bucuresti, microbuzul are sa plece la ora 10.00 din oras. Participantii aflati pe traseul pana la Cozia, vor putea  beneficia de acest transport organizat. Cei care vin din alte zone, isi vor organiza singuri drumul pana la Cozia, neputandu-se face un grupaj colector din toate zonele tarii. Cozia este la sosea europeana, astfel incat este simplu de gasit ceva care sa va aduca acolo (autocare, microbuze de line sau chiar tren). Evident ca asigurandu-si singuri transportul, nu vor achita partea de transport organizat pana la destinatie, ci doar cea inclusa in tarif, care se refera la transferurile locale.
Dupa check in-ul la hotel, o sa facem o excursie de "incalzire", la Grota Zmeilor. Este un traseu de cca 4 ore, care ne va duce in unul dintre cele mai frumoase locuri din Masivul Cozia. Sunt acolo o multime de forme de granit zoomorfe, modelate de vant in stanca, iar atractia principala o constitue pesterile "uriasilor" sapate de ploi si curentii Oltului, in munte. Ajunsi la grote, o sa avem cea mai frumoasa panorama a defileului Oltului, o imagine pe care sunt convins ca nu o sa o uitati vreodata, atat este de splendida. Traversam zone de stancarie si de padure, pe un traseu submediu ca si grad de efort. O sa fie practic o incalzire pt celelalte 2 zile care urmeaza.
Seara o sa cinam la restaurantul hotelului, o sa facem "o masa rotunda" cu impresii si prezentari a celor care participa si Pavel, ghidul nostru, are sa va povesteasca cate ceva despre ce urmeaza.

Vineri 10 mai Dupa micul dejun si un pic de relaxare, o sa plecam spre Manastirea Stanisoara, una dintre cele mai frumoase lacasuri de cult, din piatra din tara. Este un loc absolut rupt de lume, doar 5 monahi ducandu-si acolo viata linistita, in rugaciune. Dupa vizitarea bisericii manastirii si primirea unor informatii despre istoria acesteia, vom incepe ascensiunea spre unul dintre poate cele mai fascinante locuri din Romania: Gradina Zanelor. Perioada este aleasa astfel incat sa avem sansa de a prinde lalelele si irisii salbatici infloriti. Au o perioada foarte scurta in care stau asa, cu putina sansa o sa-i putem vedea deschisi. Gradina Zanelor, nu se asfla pe un traseu turistic, ceea ce o fereste de ceea ce se intampla in general cu astfel de locuri. Totul este salbatic si neamenajat, parcurgem un fir de apa, o cascada, apoi incapem sa urcam pe stancarie. Peisajele sunt absolut mirifice, iar vegetatia, endemica, nu o s-o mai intalniti la fel, in alta parte. Sus pe o stanca, in fata ochilor se desfasoara o imagine de vis: un petec de pamant de cateva sute de metri patrati unde cresc lalele salbatice si irisii. Doar caprele negre care populeaza din abundenta zona sunt martore la minunatiile acelui loc.
Traseul este mediu, are cateva zone care impun echipament semiprofesional, adica, ghete care mentin glezna si care asigura o aderenta buna pe stanca, panatlon si bluza elastica, ce permit miscari ample ale membrelor. Trecem printr-un scoc de 3 m, avem 2 praguri, care pt a fi trecute este nevoie de ceea ce v-am indicat. O sa fim doua capete de coloana, astfel incat toata lumea o sa poata trece cu ajutor si asigurat. Nu este ceva nici f.greu, nici periculos, dar evident ca presupune un grad de pregatire fizica si un pic de curaj si vointa. Nimic nu se face fara efort, nici o satisfactie nu va fi obtinuta vreodata fara un strop de sudoare. Asa va fi si acolo, dar imaginea pe care o s-o aveti sus este fabuloasa.
Dupa 6 ore de traseu o sa ne intoarcem la Stanisoara. Acolo ne va astepta microbuzul care ne-a si dus pana la manastire. O sa avem asigurat transferul pana la hotel. Un refreh si apoi o ....baie termala la piscina. Asta ne va ajuta mult la refacerea capacitatii de efort si la relaxarea muschilor.
Seara cina, un pic de muzica si dans pe terasa care da spre Cozia. Si somn, pt ca a doua zi mai avem un traseu.

Sambata 11 mai. Dupa micul dejun o sa fim preluati de microbuz si dusi la punctul de plecare spre traseul de urcare spre Vf Cozia. Traseul este de data aceasta mai lung, dar va va ajuta mult antrenamentul zilelor anterioare. Usor si ghidati de Pavel, in cca 6-7 ore o sa ajungem sus, trecand pe langa superba Cascada Cozia. Nu este un traseul dificil ca si grad de pericol, dar destul de greu sub aspect fizic. O sa facem opriri, o sa o luam incet, in pasul ultimului, astfel incat toata lumea o sa ajunga in varf. Din nou se impune echipament si schimb pt sus pe varf. Ajunsi acolo, o sa putem servi o masa calda la cabana Cozia, o sa ne odihnim un pic, facem poze pt ca este locul ideal. Acolo in varf, venit pe drumul de acces auto ne va astepta microbuzul, asa ca nu va mai fi nevoie nici de efortul inutil de coborare, nici de a dormi intr-o cabana ramasa la fel ca acum 30 ani - cand am cunoscut-o prima oara...Microbuzul are sa ne lase la hotel, apoi program de voie pt fiecare. Cei care prefera iar piscina, pot merge acolo, cei care vor sa ramana in hotel in camera pt un pic de relaxare la fel pot ramane, cei care au chef de un pic de socializare, cativa o sa ne strangem pe terasa. Urmeaza cina si...Mos Ene.

Duminica 12 mai. Pt ca este o saptamana de la Pasti, manasirea Cozia o sa fie locul potrivit pentru dimineata. Mergem cu microbuzul pana acolo, o vizitam, ne plimbam un pic pe malul Oltului si ....ne luam ramas bun! Cei care pleaca spre Bucuresti se imbarca in microbuz, ceilalti fiecare spre mijlocul pe care si l-au organizat pt intoarcere.

O sa fie practic 4 zile pline, o sa parcurgeti cam tot ce este frumos si deosebit in Masivul Cozia si asta sub ghidajul celui mai potrivit sa o faca: Pavel, cel care s-a nascut si pastoreste acum zona. Este si prilejul perfect de a cunoaste persoane apropiate ca profil cu voi si o sa puteti dezvolta prietenii cu acestia. Muntele este locul ideal pentru socializare, asa ca va invit si va astept...in Masivul Cozia!

Urmariti si abonati-va la acest topic, astfel incat sa primiti toate vestile despre cei inscrisi, despre alte detalii. Aici vor aparea informatii, tot de aici va puteti lua toate datele.

* Extra tarif

Inscrierile se pot face pana la data de 15 aprilie 2013 pe formularul pe care o sa-l gasiti pe site sau pe office@singlescamp.ro
Plata se face in contul SC Bon Vojage srl Sibiu. Email: samiza@bonvoyagesibiu.ro

Offline Annalys

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 244
Re: Gradina Zanelor. Parcul National Cozia 9 - 12 mai 2013
« Răspuns #1 : Luni, 12 Noiembrie 2012, 13:23 »
 :)
Good:) si aici vreau.
Daca anul trecut nu am reusit...acum mobilizarea:)

Offline otiliamano

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
  • eu ... cu bune si rele ....
Re: Gradina Zanelor. Parcul National Cozia 9 - 12 mai 2013
« Răspuns #2 : Luni, 17 Decembrie 2012, 19:51 »
m-am inscris :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Gradina Zanelor. Parcul National Cozia 9 - 12 mai 2013
« Răspuns #3 : Luni, 17 Decembrie 2012, 20:12 »
Inseamna ca o sa ne intalnim...in Gradina Zanelor  :)

Offline otiliamano

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
  • eu ... cu bune si rele ....
Re: Gradina Zanelor. Parcul National Cozia 9 - 12 mai 2013
« Răspuns #4 : Luni, 17 Decembrie 2012, 21:59 »
De-abia astept!!!

Offline otiliamano

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
  • eu ... cu bune si rele ....
Re: Gradina Zanelor. Parcul National Cozia 9 - 12 mai 2013
« Răspuns #5 : Joi, 27 Decembrie 2012, 23:03 »
dar nu am p`rimit nici o confirmare .... nimic. E prea devreme cumva??

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Gradina Zanelor. Parcul National Cozia 9 - 12 mai 2013
« Răspuns #6 : Vineri, 28 Decembrie 2012, 09:35 »
Nu este setat in soft-ul site-ului o confirmare a inscrierii in vacante. Este o idee buna si va trebui sa discut cu Bogdan sa vedem daca o putem adauga.
Pt actiunea din Cozia nu s-a inceput faza de rezervare, este devreme, suntem deocamdata la inscriere. Doar la sfarsitul lunii ianuarie au sa inceapa rezervarile efective. Atunci o sa primesti un Email de la agentie, cu contul si firma pentru care se va face plata.

Offline otiliamano

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
  • eu ... cu bune si rele ....
Re: Gradina Zanelor. Parcul National Cozia 9 - 12 mai 2013
« Răspuns #7 : Vineri, 28 Decembrie 2012, 10:10 »
multumesc de lamurire

si Buna dimineata tuturor

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Gradina Zanelor. Parcul National Cozia 9 - 12 mai 2013
« Răspuns #8 : Sâmbătă, 09 Februarie 2013, 11:21 »
Bună dimineața la amiază și eu! Gata autoevaluarea, completat și trimis formular! :yeah:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline otiliamano

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
  • eu ... cu bune si rele ....
Re: Gradina Zanelor. Parcul National Cozia 9 - 12 mai 2013
« Răspuns #9 : Miercuri, 13 Februarie 2013, 11:49 »
o sa vreau sa ma inscriu si la microbuz :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Gradina Zanelor. Parcul National Cozia 9 - 12 mai 2013
« Răspuns #10 : Miercuri, 13 Februarie 2013, 12:03 »
Ok, Otilia, am notat!

Offline angela_2

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Gradina Zanelor. Parcul National Cozia 9 - 12 mai 2013
« Răspuns #11 : Miercuri, 13 Februarie 2013, 20:06 »
Buna seara!
Sunt nou inscrisa pe site si vreau sa merg si eu in excursie, mai ales ca este pentru cei nou veniti.  :)
Am completat deja formularul de inscriere.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Gradina Zanelor. Parcul National Cozia 9 - 12 mai 2013
« Răspuns #12 : Miercuri, 13 Februarie 2013, 20:07 »
Angela_2, nu stiu daca deja te-a contactat Samiza, daca nu inseamna ca o sa o faca maine. O sa ne vedem pe munte!  :)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Gradina Zanelor. Parcul National Cozia 9 - 12 mai 2013
« Răspuns #13 : Joi, 14 Februarie 2013, 17:19 »
Gata, sunt înscrisă! Încă nu m-am hotărât pe ce traseu ajung. Iasi via Sibiu cel mai probabil.

Acu, îmi vine să râd de altele - oricâte planuri de menținere / îmbunătățire a condiției fizice am pune în aplicare, ce facem cu ...Paștele, care e fix pe-atunci :giggle:.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline angela_2

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Gradina Zanelor. Parcul National Cozia 9 - 12 mai 2013
« Răspuns #14 : Joi, 14 Februarie 2013, 19:46 »
Angela_2, nu stiu daca deja te-a contactat Samiza, daca nu inseamna ca o sa o faca maine. O sa ne vedem pe munte!  :)

Da, am primit mesaj de la Samiza si i-am raspuns acum cateva minute. Totul este in regula.  :)