Autor Subiect: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013  (Citit de 49206 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013

Tarif:  425 RON/persoana  cazare in camera DBL
Check in: 28 martie 2013
Check out: 31 martie 2013
Cazare: 3 nopti intr-un hotel de 3* din Sighisoara
Servicii incluse:
     • cazare 3 nopti la hotel 3*, mic dejun inclus
     • ghidaj profesionist local
     • transport pe ruta Bucuresti - Ploiesti - Campina - Brasov - Rupea - Sighisoara  si retur* 162 RON
     • transport zonal Mosna, Medias, Valea Viilor, Biertan, Viscri, etc
* se achita suplimentar de cei care vin din Bucuresti si proportional distantei, de cei de pe traseu, care beneficiaza de transport pana la destinatie
Este o actiune organizata in special pentru cei noi, care nu au mai participat la alte actiuni Singles Camp. Inscrierile si rezervarile sunt deschise in aceiasi masura si celor mai vechi, dar pt un numar limitat de locuri.
Profil participant: 40 - 60 ani, persoane interesate de zona de arta medievala, istorie,cultura sasilor transilvaneni.

Program
28 martie joi Plecare participanti din Bucuresti cu microbuzul organizat: ora 12.00. Cei care vin din alte zone isi vor asigura si organiza singuri transportul pana la Sighisoara, neputandu-se organiza un grupaj colector. Cei aflati pe traseul microbuzului organizat, pot decide sa calatoreasca cu acesta, la un tarif calculat functie de kilometrii parcursi. Check in hotel cca ora 20.00

29 martie vineri
.Dimineata, dupa micul dejun o sa plecam spre Malancrav, acolo unde se produce vestitul suc de mere dar si unde se afla o extraordinar de frumoasa si de veche biserica fortificata. Tot acolo o sa trecem si pe la Conacul Contelui Alpafy, cel de a carui nume este legata intr-un fel istoria Malancravului. Apoi traseul are sa ne duca la punctul culminant, la Biertan, resedinta timp de 300 de ani al episcopului bisericii evanghelice de Transilvania. Este cea mai frumoasa biserica fortificata si o sa zabovim aici mai mult de o ora, timpul maxim de vizitare a unui obiectiv de acest gen. O sa parcurgem apoi drumul pana la Richis pt vizitarea bisericii de acolo, o sa aveti acolo surpriza unei biserici cu totul deosebite, care a apartinut la inceput Ordinului Cistertian iar mai apoi evanghelicilor. Continuam cu Mosna, unde la fel o sa vizitam una dintre cele mai importante biserici cetate. In drum facem o scurta oprire si in centrul Mediasului pt a asculta cate ceva din istoria francmasoneriei. Traseul are sa mai parcurga Valea Viilor si Axente Sever, bineinteles cu vizitarea bisericilor de acolo. Biletele de intrare in biserici costa 5 lei / persoana, deci sa va luati in calculul de necesar financiar pt excursie si aceasta cheltuiala. Seara o sa ne intoarcem la hotel, unde o sa luam si cina. Pt pranz o sa ne oprim undeva pe drum, sau ne pregatim ceva sandviciuri de drum. Seara, mergem impreuna la Casa Cositorarului, langa Scara Scolarilor. Cu siguranta va va placea acolo!
30 martie sambata Dupa micul dejun o sa ne imbarcam in microbuz si o sa plecam spre cele doua perle din patrimoniul Unesco: Viscri si Saschiz. O sa fie un tur care la intoarcere cuprinde si Sighisoara, orasul medieval, care alaturi de Sibiu, este cel mai cunoscut din tara. Pastrarea si conservarea cladirilor din cetate este un lucru absolut fantastic, putem ca si oameni ai sec XXI sa patrundem si sa intelegem cum se traia si cam cum arata totul in evul mediu, adica acum cateva sute de ani in urma. Este un privilegiu, pe care sper ca si generatiile urmatoare il va putea avea. Pentru seara o sa va ofer cateva variante si vedem ce alegem. Oricum ceva frumos!
31 martie duminica Dupa micul dejun, la o masa rotunda, o sa ne impartasim impresiile despre cele vazute, ne mai completam unul altuia cunostiintele primite de la ghid. Imi doresc sa fie o la fel de buna ocazie de cunoastere si de apropiere intre cei noi din Singles Camp, un prilej pt fiecare de a lega noi prietenii.

* Extra tarif

Inscrierile se pot face pana la data de 1 martie 2013 pe formularul pe care o sa-l gasiti pe site sau pe office@singlescamp.ro. Contact tf 0745 106526
Plata se face in contul SC Bon Vojage srl Sibiu. Email: samiza@bonvoyagesibiu.ro

LiaV

  • Vizitator
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #1 : Joi, 08 Noiembrie 2012, 15:02 »
Wow ce bucurie sa descopar ca se face o excursie la Sighisoara!
Inca din acest an am avut in plan s-o, dar am luat-o in directie opusa :))
Deci, eu ma inscriu inca de pe acum. Voi sta impreuna cu voi cele cateva zile, apoi voi mai ramane sa vizitez ce nu este in planificare, de ex Turnurile si Scoala din deal cu scara scolarilor.
Voi plati imediat dupa sarbatorile de iarna. 

Multumesc!

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #2 : Joi, 08 Noiembrie 2012, 15:32 »
Scara acoperita sau a scolarilor cum mai este numita, face parte intinerarul nostru. La fel si Scoala si Biserica din Deal. Aurelian, ghidul nostru din Sighisoara este cred unul dintre cei mai buni cunoscatori ai istoriei sasesti, fiind si un fin cunocator al acestei limbi. Ceea ce i-a dat ocazai sa citeasca si sa se informeze direct si din original.
Scara este chiar langa Casa Cositorarului, locul in care o sa cinam. Evident ca o sa ii urcam treptele inainte de a a manca.... :)

Turnurile breslelor, atatea cate au mai ramas, fac de asemenea obiectul excursiei noastre. Fiecare orsa medieval era strajuit de un rand sau mai multe randuri de ziduri, fortificate la zonele strategice de turnuri. Aceste turnuri au fost construite si intretinute de bresle, adica de asociatii ale mestesugarilor. In schimbul unei libertati comerciale si de circulatia marfurilor, acestia cheltuiau o parte din venituri pt aceste fortificatii si chiar pt soldati si hrana acestora. Turnurile au suferit modificari majore in momentul in care au aparut alebradele, dar si-au piedut din importanta odata cu aparitia armelor de foc. Devenind ineficiente in aparare, incet - incet au fost abandonate si au cazut in paragina. Unele au fost totusi intretinute de municipalitati, dar cele mai multe au fost distruse de intemperii, de foc, de cutremure. Sau au fost efectiv demolate.

O sa avem ocazia sa va povestim si eu si Aurelian o gramada despre acestea....


luciamanta

  • Vizitator
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #3 : Joi, 08 Noiembrie 2012, 17:21 »
   Nu stiu daca ma crezi, Gigi, azi de dimineata am trecut in revista excursia facuta anul trecut la Sighisoara. Minunata excursie, o ocazie adevarata de a descoperi lucruri noi, oameni destoinici, de a vizita bisericile fortificate si localitatile sasesti uluitoare. Am privit cu ochii mintii chipuri si  locuri in cautarea timpului trecut si petrecut impreuna...  :) :dance:

LiaV

  • Vizitator
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #4 : Joi, 08 Noiembrie 2012, 20:06 »
Scara acoperita sau a scolarilor cum mai este numita, face parte intinerarul nostru. La fel si Scoala si Biserica din Deal. Aurelian, ghidul nostru din Sighisoara este cred unul dintre cei mai buni cunoscatori ai istoriei sasesti, fiind si un fin cunocator al acestei limbi. Ceea ce i-a dat ocazai sa citeasca si sa se informeze direct si din original.
Scara este chiar langa Casa Cositorarului, locul in care o sa cinam. Evident ca o sa ii urcam treptele inainte de a a manca.... :)

Turnurile breslelor, atatea cate au mai ramas, fac de asemenea obiectul excursiei noastre. Fiecare orsa medieval era strajuit de un rand sau mai multe randuri de ziduri, fortificate la zonele strategice de turnuri. Aceste turnuri au fost construite si intretinute de bresle, adica de asociatii ale mestesugarilor. In schimbul unei libertati comerciale si de circulatia marfurilor, acestia cheltuiau o parte din venituri pt aceste fortificatii si chiar pt soldati si hrana acestora. Turnurile au suferit modificari majore in momentul in care au aparut alebradele, dar si-au piedut din importanta odata cu aparitia armelor de foc. Devenind ineficiente in aparare, incet - incet au fost abandonate si au cazut in paragina. Unele au fost totusi intretinute de municipalitati, dar cele mai multe au fost distruse de intemperii, de foc, de cutremure. Sau au fost efectiv demolate.

O sa avem ocazia sa va povestim si eu si Aurelian o gramada despre acestea....

Minunat! Multumesc!

Simona56

  • Vizitator
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #5 : Duminică, 25 Noiembrie 2012, 14:33 »
Gata; Mi-am luat inima in dinti si m-am inscris....

Simona56

  • Vizitator
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #6 : Duminică, 25 Noiembrie 2012, 14:35 »
Eu plec din Sibiu. Probabil ca voi pleca cu masina mea. Mai vine cineva cu mine?

Simona56

  • Vizitator
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #7 : Duminică, 25 Noiembrie 2012, 14:43 »
Fur Elise - Richard Clayderman (1979)

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #8 : Duminică, 25 Noiembrie 2012, 20:04 »
Bravo Simona! Ti-am citit pe topicul celor noi postarile si am simtit un pic din emotia ta. Ma bucur ca ai decis sa faci pasul spre noi, cunoscandu-ne in tabara pentru cei noi de la Sighisoara. Probabil ca stii deja, eu sunt din Sibiu si aici se formeaza incet - incet un grup. La Dambovicioara au fost 3 "noi" toate persoane super. Pe langa cele cateva vechi, se contureaza ceva si aici...
Am sa te pun in legatura cu celelalte, astfel incat, pana la Sighisoara sa simti ceva din atmosfera din spatiul real din Singles Camp! :)
Vad ca te-ai adaptat si pe forum, ai inceput postarile. Rugamintea este doar ca fiecare sa fie la subiectul la care se refera. Este important in continuitatea de citire a unui topic, ca ceea ce se posteaza acolo sa fie legat doar de subiect.

Simona56

  • Vizitator
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #9 : Luni, 26 Noiembrie 2012, 16:25 »
Multumesc de cuvintele de incurajare. Stiu ca esti din Sibiu dar am avut impresia ca sunt destul de putini sibieni pe-aici. De-abia stept sa ma pui in legatura cu sibienii interesati de Sighisoara. Apoi vom mai vedea

Offline rodica popa

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 46
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #10 : Marți, 05 Februarie 2013, 15:22 »
In principiu m-as inscrie si la aceasta actiune ,nu stiu precis daca mai sunt in tara , oricum daca nu se face nimic de Pasti raman la aceasta activitate , daca se face ceva de Pasti atunci ma inscriu la aceea.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #11 : Marți, 05 Februarie 2013, 17:43 »
De Paști, cu siguranță nu o sa pot organiza ceva. În săptămâna premergătoare sunt plecat din tara, iar în zilele de sărbătoare am un program care mă tine lipit de Sibiel.

Offline rodica

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 41
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #12 : Miercuri, 06 Februarie 2013, 13:25 »
Pacat
si pe noi cei singuri cui ne lasati? :help:
NIMENI NU E SINGUR PE PAMANT!

LiaV

  • Vizitator
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #13 : Miercuri, 06 Februarie 2013, 16:03 »
Gigi, am vazut ca check-in se face la ora 20. Ce facem daca ajungem mai devreme?
Eu plec din Timisoara de dimineata... nu chiar la prima ora, dar oricum, voi ajunge mai repede.

Si vad ca aici avem doar micul dejun. Oi fi eu asa... mai grasuta, dar sunt si curioasa de felurile de mancare ce le pot descoperi in diversele zone ale tzarii. Sper ca veti sti voi sa ne sfatuiti unde sa mergem sa mancam ceva bun, deosebit, nu-i asa?  :flori:

(Ah, abia astept Maramu-ul!!!! De cum am citit ce-ai scris acolo despre mancare, mi-a lasat gura apa!)  :blush:

Offline rodica popa

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 46
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #14 : Miercuri, 06 Februarie 2013, 20:28 »
Ramane deci ca sigura participarea la excursie la Sighisoara ma  inscriu definitiv si irevocabil o sa completez si acel formular catre agentie .By...