Autor Subiect: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013  (Citit de 49204 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #30 : Luni, 04 Martie 2013, 21:09 »
Cate ceva despre bisericile fortificate:

În secolul XII, in Transilvania, la chemarea regelui Geza II-lea, au sosit primii colonişti saşi. Originea primului val este zona de pe Rin. In cateva decenii, numarul celor sositi a crescut semnificativ, celor de pe Rin, alaturanduli-se si cei din Franconia. Colonizarea s-a produs in val epicentric, zona centrala fiind Sibiul. Incet - incet sasii au ocupat mai toate zonele din Transilvania.

La mijlocul secolul XIV, Sibiul a fost transformat în provincia celor Şapte Scaune, iar în 1486 a luat naştere Universitatea Săsească care i-a unit pe toţi saşii de pe Pământul Crăiesc (Transilvania). Se numeste craiesc pentru ca era donat de coroana, colonistilor. Marea majoritate a celor sositi s-au stabilit in nordul judeţului Sibiu de astăzi, în zone de deal şi podiş care permiteau cultivarea pământului practicarea diverselor meşteşuguri.

Coloniştii şi-au construit sate mari cu străzi concentrate în jurul unei pieţe centrale. Viaţa spirituală a comunităţii nu era deloc neglijată. De cum au sosit, coloniştii au ridicat bazilici romanice asemănătoare construcţiilor ecleziastice din Saxonia, Bavaria şi Turingia. La mijlocul secolului XIII, construcţiilor ecleziatice li se adaugă elemente ale goticului timpuriu, cea mai edificatoare construcţie în acest sens fiind abaţia cisterciană de la Cârţa, o bazilică cu trei nave şi o nava transversală în sistem legat.

La mijlocul secolului XIII au apărut influenţele goticului în construcţia bisericilor, iar începând cu mijlocul secolului XIV, noile biserici construite în zonele rurale erau puternic influenţate de stilurile ecleziastice urbane.

În deceniul al treilea al secolului XV, în urma invaziilor otomane, bisericile din Transilvania îşi schimbă rolul. Dacă până atunci, rolul lor firesc era de centru al vieţii spirituale, odată cu invaziile turceşti, bisericile se transformă în simboluri ale rezistenţei împotriva năvălitorilor. Acestea au fost fortificate prin adăugarea de orificii de tragere şi guri de păcură, drumuri de strajă, turnuri şi ziduri de apărare.

Bisericile construite ulterior (sfârşitul secolului XV) aveau structura unui turn apărat din toate direcţiile, un exemplu fiind biserica fortificată de la Bazna.

Mai mult de 150 de biserici fortificate au fost construite în Transilvania; astăzi, în nordul judeţului Sibiu, nu este localitate săsească în care să nu existe o biserică fortificată. Peste 50 de astfel de biserici din judeţul Sibiu au fost declarate monumente arhitectonice si se afla sub protectie de patrimoniu, unele chiar UNESCO.

LiaV

  • Vizitator
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #31 : Marți, 05 Martie 2013, 00:49 »
Ce imagini extraordinare!!!
Hotelul de la Sighisoara mi se pare mai frumos decat cel de la Geoagiu. In interior. Baia... incomparabila! In camere avem si fotolii, wow! Minunat!
Abia astept sa ne intalnim la un paharut de vorba afara, pe terasa aceea splendida!

Va multumesc, Samiza si Gigi, pentru tot!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #32 : Marți, 19 Martie 2013, 07:58 »
Lista participantilor la aceasta excursie:

1   Lidia V    Timisoara
2   P Rodica    Rm Vilcea
3   C Gabriela Constanta
4   R Maria    Bucuresti
5   Rodica D    Bucuresti
6   B Milica    Bacau
7   C Maria    Onesti
8   S Gabriela Bucuresti
9    Gigi Cindea Sibiu

LiaV

  • Vizitator
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #33 : Marți, 19 Martie 2013, 11:37 »
Lista participantilor la aceasta excursie:

1   Lidia V    Timisoara
2   P Rodica    Rm Vilcea
3   C Gabriela Constanta
4   R Maria    Bucuresti
5   Rodica D    Bucuresti
6   B Milica    Bacau
7   C Maria    Onesti
8   S Gabriela Bucuresti
9    Gigi Cindea Sibiu


Wow! Gigi, nici ca-ti va merge rau cu 8 doamne!   

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #34 : Marți, 19 Martie 2013, 12:06 »
O sa fiu off topic dar nu ma pot abtine sa nu povestesc: acum doi sau trei ani, nu mai retin exact, veneam din Italia, tot dintr-o excursie Singles Camp. Si la acea actiune participasera dar doamne, sase sau sapte parca. Ajungem in Siofok la pensiunea la care eram cazati in tranzit si vine proprietarul. Bombane el ceva acolo in maghiara, din care eu nu inteleg nimic, ne deschide si ne cazam. Una dintre participante care intelesese ce bodoganea plin de pizma mosu', imi traduce: "Hmmm, ce-i pasa lu' asta cu atatea femei... :)" Seara am ramas numai noi acolo, am stat pe terasa la un Tokay, a fost tare fain asa ca de final de excursie. Dimineata apare mosu si cu fiica-sa pentru a ne pregati micul dejun. Mancam, strangem bagajele si in timp ce ajutam fetele sa-si duca si urce bagajele, o rog pe cunoscatoare limbii mosului sa-i traduca: "Acum mai este invidios?" si mosu repede, vazandu-ma gafaind cu geamantanele pline de cumparaturi ale doamnelor: "Nu, nu, acum nu mai sunt!"

Caroline

  • Vizitator
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #35 : Marți, 19 Martie 2013, 19:01 »
 ;D Gigi, eu vroiam sa spun, on-topic, ca daca in weekendul 30-31 martie treceti cumva si pe la biserica fortificata din Agnita sau prin apropiere, poate ma sunati si pe mine, sa ne intalnim la o pauza de cafea in oras... Asa as avea sansa sa o cunosc pe LiaV... si in direct.  ;)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #36 : Marți, 19 Martie 2013, 19:10 »
Nu stiu daca ajungem pana acolo, nu cred ca o sa avem timpul necesar. Dar cu siguranta, ca daca o sa trecem, o sa te sun. Dar ia stai asa, de ce nu discuti cu Primavara noastra, poate asa va fi mai usor si simplu sa ne intalnim intr-una dintre seri... :)

Caroline

  • Vizitator
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #37 : Marți, 19 Martie 2013, 20:38 »
Buna idee... o sa o sun! Ramane de vazut daca am si cu ce sa ajung eu la Sighisoara si sa ma si intorc in aceeasi zi... Vorbim la telefon.

LiaV

  • Vizitator
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #38 : Marți, 19 Martie 2013, 20:52 »
O sa fiu off topic dar nu ma pot abtine sa nu povestesc: acum doi sau trei ani, nu mai retin exact, veneam din Italia, tot dintr-o excursie Singles Camp. Si la acea actiune participasera dar doamne, sase sau sapte parca. Ajungem in Siofok la pensiunea la care eram cazati in tranzit si vine proprietarul. Bombane el ceva acolo in maghiara, din care eu nu inteleg nimic, ne deschide si ne cazam. Una dintre participante care intelesese ce bodoganea plin de pizma mosu', imi traduce: "Hmmm, ce-i pasa lu' asta cu atatea femei... :)" Seara am ramas numai noi acolo, am stat pe terasa la un Tokay, a fost tare fain asa ca de final de excursie. Dimineata apare mosu si cu fiica-sa pentru a ne pregati micul dejun. Mancam, strangem bagajele si in timp ce ajutam fetele sa-si duca si urce bagajele, o rog pe cunoscatoare limbii mosului sa-i traduca: "Acum mai este invidios?" si mosu repede, vazandu-ma gafaind cu geamantanele pline de cumparaturi ale doamnelor: "Nu, nu, acum nu mai sunt!"

Supeeer!!!!!  ;D La asta nu m-am gandit. Deci... putem face cumparaturi linistite  ;)

LiaV

  • Vizitator
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #39 : Marți, 19 Martie 2013, 20:57 »
Cornelia, si eu ma gandeam ca as vrea sa ne intalnim. Asteptam sa ajung acolo si sa discut cu Gigi.
Dupa Sighisoara sunt asteptata in Tg Mures, dar am de gand sa ma mai invart putin prin zona si singura, in linistea mea. Deci voi ajunge si la Agnita sa bem o cafea impreuna. Nu stiu cand, dar voi ajunge. Vom tzine legatura.

Gigi, despre ce vorbiti voi aici? Cine e Primavara?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #40 : Miercuri, 20 Martie 2013, 06:29 »
N-ai cunoscut-o inca, dar te vei intalni cu ea la Sighisoara. Este o persoana plina de haz si daca auzi un grup razand, destul de probabil sa fie ea acolo.  :giggle: Este din Sighisoara si la Carnaval am discutat sa ne vedem intr-una dintre zile.

Caroline

  • Vizitator
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #41 : Miercuri, 20 Martie 2013, 19:00 »
Cornelia, si eu ma gandeam ca as vrea sa ne intalnim. Asteptam sa ajung acolo si sa discut cu Gigi.
Dupa Sighisoara sunt asteptata in Tg Mures, dar am de gand sa ma mai invart putin prin zona si singura, in linistea mea. Deci voi ajunge si la Agnita sa bem o cafea impreuna. Nu stiu cand, dar voi ajunge. Vom tzine legatura.

Te astept cu cea mai mare placere !  :bow:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #42 : Joi, 21 Martie 2013, 08:19 »
Cu inscrierea lui Catalin, a mai rama practic un singur loc neocupat. Daca mai este cineva interesat, sa ma contacteze sau Email office@singlescamp.ro sau telefonic 0745106501, asta pentru a grabi partea de rezervare efectiva.

catalin.p

  • Vizitator
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #43 : Vineri, 22 Martie 2013, 19:04 »
    Buna seara tuturor,doresc sa particip la excursia organizata la Sighisoara si imprejurimi (lucru mentionat deja in sectiunea "actiuni pentru cei nou intrati"),dar momentan o gri..raceala nu imi permite sa iau o decizie definitiva. Am discutat telefonic cu Gigi si in functie de evolutia starii de sanatate voi comunica in timp util daca pot veni sau nu.
    Va doresc o seara/weekend placut cu toate cele bune !
                       

Offline rodica

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 41
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #44 : Vineri, 22 Martie 2013, 19:27 »
Multa sanatate Catalin!
NIMENI NU E SINGUR PE PAMANT!