Autor Subiect: Astrologie, horoscop, numerologie  (Citit de 538 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

• Administrator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 10540
Astrologie, horoscop, numerologie
« : Marţi, 08 Ianuarie 2019, 09:37 »
Deschid acest subiect, la propunerea voastra.

Offline wonderland

• Hero Member
  • Mesaje postate: 4785
Re: Astrologie, horoscop, numerologie
« Răspuns #1 : Marţi, 08 Ianuarie 2019, 16:32 »
Stiu cel putin 3 fete pasionate de astrologie care, cred ca se vor bucura de topicul deschis de tine, Gigi.
Prima e emanuela.25sv, care a si facut propunerea.
Imi permit sa aduc cu citat, aici, postarea ei, in fapt o invitatie:
As vrea sa propun un topic legat de astrologie. In ce zodie sunteti? Urmariti horoscopul zilnic? Aveti vreun astrolog preferat? Cunoasteti carti de astrologie interesante? Eu de exemplu sunt Capricorn cu ascendent in Balanta, in zodiacul european, iar in cel chinezesc sunt Iepure. Urmaresc cu interes canalele de youtube al Alexandrei Coman si a lui Marian Golea, de la care am invatat cate ceva. Imi place sa cred ca astrologia ne ajuta sa ne cunoastem in primul rand pe noi insine si apoi pe cei din jurul nostru, ne face sa trecem mai usor peste o perioada grea pentru ca avem pe cine sa dam vina (pe astre) si in cele din urma ne duce pe drumul nostru, ne ajuta sa evoluam.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Louie

• Full Member
  • Mesaje postate: 190
« Răspuns #2 : Marţi, 08 Ianuarie 2019, 20:51 »
Emanuela si Edith... eu nu-mi stiu ascendentul, nu stiu grade, planete sau alte d'astea, stiu doar ca sunt Varsator, iar despre Varsatori pot sa va spun ca de-a lungul vietii n-am intalnit inca doi care sa se asemene unul cu altul.
Cica s-ar diferentia Varsatorii de ianuarie de cei de februarie, dar asta n-am citit-o nicaieri, asa vorbeste "gura targului"  ;D
Oricum, ce spune acolo, in zodie, mie mi se potriveste perfect!

Emanuela, Capricorn cu ascendent in Balanta, deja vorbim despre munca si responsabilitate foarte multa combinata cu masurarea si cantarirea amanuntita a fiecarei decizii. Bine zicea cineva pe la TV ca sunteti truditorii zodiacului  :)

Edith, si asa este? Ce ai scris la Leu, ti se potriveste?  :)

Sunt de acord cu Emanuela ca astrologia ne invata sa cunoastem pe cei din jurul nostru. Caracteristicile generale se potrivesc intr-adevar la fiecare zodie in parte, sunt un ghid bun pentru o parere initiala asupra unei persoane complet necunoscute.
Pe undeva pe la inceputul anilor '90 (daca nu chiar in 1990),  a fost publicat un zodiac, pe foaie de ziar, format mare, pe care din fericire l-am cumparat. De ce spun din fericire? Pentru ca este cel mai complet si cel mai bun zodiac pe care l-am citit vreodata. Si credeti-ma, in toti acesti ani care au trecut, a fost verificat si de mine dar si de altii. Poate "trisez" un pic, dar este foarte folositor  :giggle:

„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Edith

• Full Member
  • Mesaje postate: 131
« Răspuns #3 : Miercuri, 09 Ianuarie 2019, 08:33 »
 Din cate am inteles eu, ora nasterii este cea mai importanta, nici nu conteaza foarte mult  ascendentul  si  gradele.
 Astrologia este una  din cele sapte  stiinte ezoterice . Cele cateva cuvinte mi se potrivesc,oricum, am foarte mult de invatat.
 Alina Badic, este prof de astrologie, eu o simpatizez foarte mult :)

Offline Rentzi

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 424
« Răspuns #4 : Miercuri, 09 Ianuarie 2019, 16:41 »
Din cate am inteles eu, ora nasterii este cea mai importanta, nici nu conteaza foarte mult  ascendentul  si  gradele.

Ascendentul este dat tocmai de ora nasterii....  :o

Offline Edith

• Full Member
  • Mesaje postate: 131
« Răspuns #5 : Miercuri, 09 Ianuarie 2019, 19:35 »

Exact cum  spuneam , am foarte  mult  de  invatat :)...

Offline noiembrie

• Hero Member
  • Mesaje postate: 748
  • Bine ai venit in grupul nostru!
« Răspuns #6 : Joi, 10 Ianuarie 2019, 14:11 »
Tainele astrelor nu vreau sa le deslusesc,am invatat sa-mi cunosc rolul...
Ma gandesc uneori...carei zodii apartinem atunci cand travaliul mamei depinde de alti factori,mai lumesti asa...sa nu mai zic de programare...

Offline wonderland

• Hero Member
  • Mesaje postate: 4785
« Răspuns #7 : Duminică, 03 Februarie 2019, 08:11 »
Legat de ascendent: da si eu știam că se stabilește în funcție de ora la care ne-am născut. Nu știu câți dintre noi știm ora exactă. Eu știu că undeva pe la 17.00 si nu se știe cât.

Am mai citit că e foarte important, pentru că, cică, după 30-35 ani,  ne cam transformăm și preluăm din trăsăturile și tendințele ascendentului.

Acum văd că e mare agitație cu zodiacul chinezesc.  Ăla în care zodia se identfică în funcție de anul nașterii, iar fiecare an este sub influența unui anumit simbol al zodiacului, reprezentat prin animale.
Deci, ascultând o emisiune de profil cu o ureche, am aflat că sunt Cocoș și că ne pregătim să intrăm în Anul Mistrețului.
Sfaturile primite:
Să nu uit să-mi plătesc datoriile.
Eu zic că n-am altele decât cele de la stat. Nu prea le uit că n-am chef să mă caute fiscul. :buck2:
Să mă organizez mai bine la muncă
Ce coincidență. Asta îmi tot propun și eu, dar nu găsesc o rețeta, o schemă ceva. Mai ales în perioade de criză sau de maximă aglomerație, așa cum sunt de vreo doi ani încoace...
Să ma relaxez mai mult, să fac mișcare mai multă
O recomandare pentru sănătate, tot din categoria ”mi-am propus și eu, stai să văd cum îmi iese”.
Veniturile cică înregistrează o creștere, nu prea mare, dar constantă. Ce să zic, Doamne ajută!

Uau, stai că nu-i așa simplu. Între timp am găsit un site, de unde am aflat că și Cocoșii aștia sunt de mai multe feluri, iar eu sunt Cocoș de Pământ. Interesant, zodia mea e cu semn de Foc.
Gata, m-am încâlcit, nu mai știu nimic din ceea ce oricum nu știam.
În concluzie, sporadic mă uit la previziuni astrologice, dar n-am aprofundat niciodată tema.
O ascultam pe Urania, chiar unde a dispărut, dar tot așa cu mirare, cu sentimentul că e foarte interesant ce spune, dar fără să rețin prea mult, după. Dar știu că felul ei de a prezenta informațiile îmi dădea un sentiment straniu, aproape de înfricoșare.

Dar să rămânem într-o notă veselă și să avem grijă cu Anul Mistrețului care, cică ne va duce la îngrășare. Printre altele, pe care îi las pe cei mai...cunoscători să ne spună.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Leia

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 20
« Răspuns #8 : Marţi, 05 Martie 2019, 03:39 »
Eu știu doar ca-s o scorpioana mistreț. Cu cine ar trebui sa ma inteleg? Teoretic, bineînțeles...

Offline Necula Mihaela

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 78
« Răspuns #9 : Marţi, 05 Martie 2019, 07:21 »

Buna dimineata!  :bow:

Leia, am pus doua linkuri cu compatibilitati ale mistretului  http://www.horoscopurania.ro/horoscop-chinezesc-mistret/compatibilitati-mistret.html si ale scorpionului  http://www.horoscopurania.ro/horoscop-scorpion/compatibilitati-scorpion.html

Have a nice day!