Autor Subiect: Stiri, evenimente, informatii, barfe  (Citit de 598479 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

silviu

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #2775 : Miercuri, 11 Februarie 2015, 10:36 »
Portretul piţipoancei din Bucureştiul de altădată
Accesorii sofisticate, trăsuri decorate cu mătăsuri scumpe, pălării sau bijuterii extravagante, cam astea erau ingredientele care transformau femeile cu bani din Bucureştiul de altădată în nişte piţipoance autentice. Desigur, toate acestea amestecate cu mult prost gust.

I.L. Caragiale făcea în anul 1893 o radiografie a noii societăţi burgheze. Astfel,  în „Moftul român”, scriitorul a publicat trei articole intitulate „Moftangii“, iar în unul dintre acestea (Rromânca) contura portretul femeilor care încercau să imite moda din societatea occidentală.
Printre altele, Caragiale nota că femeile din această categorie putea fi descrise simplu. Ori de câte ori flirtau cu bărbaţi se răţoiau, râdeau în momentul în care bărbatul cu pricina discuta serios cu ele şi dacă se ajungea la mai mult decât un flirt povesteau tuturor ce s-a întâmplat.

silviu

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #2776 : Luni, 16 Februarie 2015, 21:33 »
Tipuri de bărbaţi de care trebuie să te fereşti
Narcisistul
Îşi petrece mai mult timp să se pregătească pentru o ieşire în oraş decât tine. Nu-i place modul cum te îmbraci şi vrea ca el să fie întotdeauna în centrul atenţiei la evenimente. Te consideră neadecvată accesorial, lipsită de importanţă. Pentru el eşti doar un rău necesar, o anexă din viaţă sa.

silviu

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #2777 : Sâmbătă, 21 Februarie 2015, 14:50 »
Marele Popescu. Poet, paznic de noapte, schior pe pantele disperării
Este considerat cel mai mare poet român de la Nichita Stănescu încoace. Alţii îl văd lângă Bacovia. Cu toate astea, numai câţiva oameni au auzit de el. A murit în urmă cu exact două decenii, la 36 de ani. Scurta lui viaţă a fost o poezie de la un capăt la altul. Aşadar, Popescu...

S-a născut la 1 iunie 1959, la Bucureşti. Prima amintire: Popescu mic, stând pe oliţă, pe cerdacul unei case de la ţară, iar alături – tatăl lui: „Şi în timpul în care eu am făcut – povesteşte Popescu –, tata mi-a arătat stelele, mi-a explicat poziţia lor pe cerul spuzit de deasupra“. Copilăria s-a terminat cu moartea prematură a tatălui său, Vasile Popescu, colonel de armă chimică în Armata Română.

l-am cunoscut si eu pe popescu. nu mai sedea pe olita, ci pe scaun, la carciuma "geamuri multe" de la favorit. bea de rupea, fuma de stingea si adeseori batea campii. dar era sclipitor.
RIP :'(

silviu

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #2778 : Luni, 02 Martie 2015, 10:18 »
Moartea unui erou. Se împlinesc 26 de ani de când Liviu Cornel Babeş şi-a dat foc pe pârtia Bradul din Poiana Braşov
Numit „torţa vie a Revoluţiei române", Liviu Corneliu Babeş şi-a dat foc şi a murit pe Pârtia Bradu, din Poiana Braşov, în 2 martie 1989. A lăsat în urmă o pancartă în care cerea, disperat, încetarea crimelor din oraşul său: „Stop Mörder! Braşov = Auschwitz". Astăzi eroul va fi comemorat la biserica din Poiana Braşov la ora 12.00.

silviu

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #2779 : Joi, 05 Martie 2015, 10:09 »
Cum se joacă femeile cu mintea bărbaţilor: 5 efecte năucitoare
Femeile sexy pot suci la propriu minţile bărbaţilor, studii realizate în acest sens dovedind că unii sunt în stare să-şi vândă sufletul diavolului când au în faţa ochilor o pereche de picioare lungi şi un bust generos. >:D

Offline Mari_a

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 179
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #2780 : Joi, 05 Martie 2015, 10:21 »
Nah, si atuncea, zău, care-i sexul slab?  ???    :buck2:   

silviu

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #2781 : Joi, 05 Martie 2015, 10:47 »
ala care e impotent :'(

Offline Mari_a

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 179
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #2782 : Joi, 05 Martie 2015, 11:24 »
Cosmin Bumbuț a fotografiat camerele în care deţinuţii sunt vizitaţi de concubine
 "...se eliberase camera, că s-a plictisit femeia și a plecat."  :buck2:
"... camera intimă de la Târgșor, de la femei, e foarte puțin folosită. Mă gândesc că bărbații vin destul de rar în vizită la femei. Odată ce ele intră în închisoare, iubitul sau soțul nu le mai vizitează. Eu nu-mi explic de ce se întâmplă asta"   :-X


http://www.vice.com/ro/read/cosmin-bumbut-a-fotografiat-camerele-in-care-detinuii-sunt-vizitati-de-concubine-126?utm_source=vicefbrom


silviu

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #2783 : Joi, 05 Martie 2015, 11:48 »
detinutii vizitati de concubine sau invers? ??? adica domnul dan o sa aiba o asa camera intima? pfuuu... pana si elodia ar fi incantata.


silviu

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #2785 : Joi, 26 Martie 2015, 09:25 »

silviu

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #2786 : Duminică, 29 Martie 2015, 17:04 »
Ploconire de proporții a MApN: Divizia “Tudor Vladimirescu”, constituită în URSS, omagiată pe pagina de Facebook

Vorbim de o unitate de luptă constituită ca urmare a deciziei Comitetului de Stat pentru Apărare al URSS care a hotărât în octombrie 1943 ca pe teritoriul său să se înfiinţeze unităţi militare înarmate din rândul prozonierilor de război. Aceste divizii de voluntari – voluntariatul implica asumarea individuală a unui angajament scris al persoanei – au fost folosite mai târziu într-o măsură mai mare sau mai mică de Moscova pentru ascensiunea partidelor comuniste din aceste state către cucerirea puterii.

Ana Pauker, viitor ministru de externe în al doilea guvern Groza, aflată pe teritoriul sovietic încă din 1941 activa ca un important resort al mobilizării şi agitaţiei propagandistice pentru formarea primei divizii de voluntari români din rândul prizonierilor de război.

divizia tudor vladimirescu s-a remarcat si prin eliberarea orasului debrecen din ungaria si ca atare a fost rebotezata "tudor vladimirescu - debrecen".
celebrul pastorel teodoreanu ii compune urmatoarea dedicatie:
 din falnic vinator de munte,
 ana (ana pauker) te facu pandur,
 stalin ti-a pus o stea in frunte
 si-un debretzin in... popou.
pe vremea aia exista un sortiment de carnati numit "debretzin".

silviu

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #2787 : Miercuri, 08 Aprilie 2015, 08:46 »
Cine a fost celebra Miţa Bicilista
Povestea Miţei Biciclista a fost, de-a lungul vremii, un subiect fierbinte, deoarece se spune că ar fi fost prima femeie din Bucureşti care a îndrăznit să meargă pe bicicletă.

silviu

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #2788 : Miercuri, 08 Aprilie 2015, 09:02 »