Autor Subiect: Stiri, evenimente, informatii, barfe  (Citit de 594238 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #2880 : Sâmbătă, 09 Februarie 2019, 07:43 »
Nu-i o stire, dar ma intrebam care e semnificatia si cum se marcheaza Ziua Mondiala a Bolnavului? :faint:

Cica, asta marcam pe 11 feb, inca din anul 1992, la inițiativa lui Papa Ioan Paul al II-lea.
Eu, pana anul asta, n-am stiut de asa o zi...


Iar pe 2 feb. a fost, este in fiecare an, Ziua mondiala a Zonelor Umede... Suna intr-un mare fel. Cum o sarbatorim?
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #2881 : Luni, 11 Februarie 2019, 05:48 »
Hai, ca am aflat. Nu e o zi de veselire, dar e o realitate pe care nu o putem ignora - in lume exista suferinzi, bolnavi, dupa cum exista si persoane care se dedica ingrijirii acestora.
"Cu prilejul acestei zile, sunt organizate, în întreaga lume, manifestări spirituale şi caritabile atât în colectivităţi, spitale, cămine de bătrâni, cât şi la domiciliul suferinzilor: bolnavi, persoane cu handicap, orfani, săraci.
În România, Ziua Mondială a Bolnavului este marcată de comunităţile romano-catolice şi greco-catolice prin slujbe religioase şi rugăciuni care au loc în biserici, dar şi prin vizitele reprezentanţilor în spitale, azile de bătrâni, oferind fructe, iconiţe, pliante, jucării şi alte mici daruri.
Această zi este dedicată tuturor bolnavilor, dar şi lucrătorilor sanitari, credincioşilor creştini, voluntarilor şi familiilor celor suferinzi."
sursa: AGERPRES/ (Documentare-Daniela Dumitrescu, editor: Marina Bădulescu)
 www.agerpres.ro
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Sunny

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 79
  • Life is too short to be boring!
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #2882 : Luni, 11 Februarie 2019, 09:57 »
Buna dimineata  :flori:

Foarte interesant, multumesc pentru informatii @wonderland:kissing:
Eu mi-am propusa sa marchez aceasta zi trimitand compasiune celor bolnavi, respect tuturor celor care sunt in serviciul suferinzilor si fiind recunoscatoare ca eu sunt sanatoasa, la fel si cei apropiati mie.  :bow:
🌻

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #2883 : Miercuri, 13 Februarie 2019, 19:15 »
 :oops:
Ultima tzeapa in domeniul telefoniei mobile - roamingul la bordul avionului prin serviciul OnAir - Switzerland... 11,68 Euro + TVA la bordul avioanelor Qatar Airways. Te conecteaza automat si incepe sa iti ia bani fara nici un fel de avertisment, mesaj sau alta forma de atentionare. Abia imi amintesc de un mic sticker pe care scria OnAir si atat...  :smiley6600:  :buck2: .
De acum inainte trebuie urcat in avion cu telefonul oprit, pentru ca in Tailanda cand am ajuns aveam telefonul in modul "avion" in mod cert. Nu sunt absolut sigur de segmentul Bucuresti - Doha.

Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #2884 : Duminică, 17 Februarie 2019, 13:03 »
Este bine de stiut!

Offline GeorgiaGia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 33
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #2885 : Vineri, 20 August 2021, 01:04 »
Buna seara ,as dori sa stiu daca in acest an se va organiza pettrecerea de revelion ,si daca va fi  ,cand pot afla destinatia .Multumesc ,si sper ca  voi primi un raspuns cat de  curand posibil