Autor Subiect: Stiri, evenimente, informatii, barfe  (Citit de 595584 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #151 : Luni, 17 Mai 2010, 21:42 »
quote Cum a falimentat-o Danone pe tanti Mita din Moeciu
unquote

nu stiu cat o fi de adevarat sau nu, pentru ca, am lucrat la unul din colosii industriei alimentare si am vazut indeaproape tot procesul de producere a laptelui la nivel industrial: de la colectarea lui in cisterne speciale, pana la aducerea lui in fabrica si terminand cu ambalarea in sistemul tetra pak; si era un lapte foarte bun, i se pastrau toate proprietatile lui organoleptice; la fel si in cazul iaurtului... pot sa va spun ca nu se puneau nici un fel de aditivi artificiali si acolo chiar gaseai bucati de fructe adevarate in el. asa ca, nu pot spune daca ce se intampla in romania e bine sau nu e, pentru ca nu am fost acolo si nu am vazut... dar e foarte posibil sa fie adevarat, deoarece pentru romani "merge si asa"; dar problema nu este numai a laptelui si nu apartine numai marilor concerne... vezi industria mezelurilor, cah! pe de alta parte, suntem supusi unor avalanse de informatii care ne dau peste cap si ne lasa ma nelamuriti ca niciodata: azi aflam, cutare sau cutare aliment este nociv, nu va atingeti, e bau bau... acelasi aliment este prezentat de catre altii ca fiind o sursa de tinerete fara batranete si viata fara de moarte, are vitamine, saruri minerale samd.
sunt totusi convinsa ca nu numai tanti mita sufera din aceasta cauza... si textul tau, carmentoma, imi aduce amintede de urmatoarea situatie: e un drum pe care-l fac la tara destul de des si care inainte era strajuit de o parte si de alta, de vita de vie si de pomi fructiferi, culturi de porumb, floarea soarelui si grau.  de ani buni si pana astazi, campurile acelea sunt 80% parloaga. si ne vaitam in stanga si in dreapta ca legumele importate nu au gust, fructele nici atat; ne plangem ca e criza, ca nu sunt locuri de munca... intre timp datoria externa a romaniei creste!
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

carmentoma

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #152 : Luni, 17 Mai 2010, 21:47 »
    Nu contest ca povestirea are grad mare de subiectivitate, dar cu siguranta si mult adevar! Un produs cu adevarat ecologic, nu ar avea un pret atat de mic! Si nici asemenea termen de valabilitate! Eu asa cred!

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #153 : Luni, 17 Mai 2010, 22:10 »
  O intimplare cu si despre lapte: fratele meu si sotia lui au plecat in concediu si au lasat pe masa in bucatarie o cutie de lapte deschisa, inceputa; au uitat-o acolo si timp de vreo trei saptamini s-au gindit ce miros o sa-i astepte acasa cind se vor intoarce, din cauza laptelui care ar fi trebuit sa se strice. Ei, n-a fost asa, laptele nu mirosea cum s-ar fi intimplat cu un lapte natural. Cred ca au dreptate cei care sustin ca mincam doar chimicale.

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #154 : Marți, 18 Mai 2010, 02:10 »
    Nu contest ca povestirea are grad mare de subiectivitate, dar cu siguranta si mult adevar! Un produs cu adevarat ecologic, nu ar avea un pret atat de mic! Si nici asemenea termen de valabilitate! Eu asa cred!

Cu termenul de valabilitate e ok. Daca e mare, produsul nu e ecologic. Dar pretul? E aberant ca un produs ecologic sa fie mai scump decit unul ne-ecologic. Cred ca e vorba doar de exploatarea unei conjuncturi si de manipulare. Sa gindim logic. Cind eram copil, vaca pastea pe pajistile satului si era mulsa de taran. Asta era unica procesare care se facea laptelui. Cum e posibil ca laptele natural sa fie mai scump decit cel procesat, unde sunt implicate masinarii, oameni, materiale, curent electric consumat, ambalaje etc., etc., care toate costa bani? Sfideaza orice logica. In conditiile in care laptele procesat se vinde cu preturi intre 3 si 5 lei per litru, imaginati-va cam cu cit il achizitioneaza procesatorii de la producatori. Inca mai credeti ca produsele naturale trebuie sa fie mai scumpe decit cele care trec prin etape mai mult sau mai putin complexe de procesare?

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #155 : Marți, 18 Mai 2010, 09:11 »
dragilor este deschis la sectiunea atitudine un topic "Mentalitatea eco" - ce ar fi sa ne mutam acolo cu astfel de discutii despre produsele ecologice!  ;D :D

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620

silviu

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #157 : Marți, 18 Mai 2010, 20:25 »
Citat din: saturnianul
E aberant ca un produs ecologic sa fie mai scump decit unul ne-ecologic.
nu-i chiar asa. e vorba de calitate si productivitate. de ex, eu cultiv tomate pe o suprafata de 1000 de mp, fara sa folosesc erbicide, insecticide, fosfati, azotati si alte chimicale. productia mea va fi mult diminuata fata de a celui care, pe aceeasi suprafata, practica o cultura intensiva, folosind toate chimicalele posibile. ar fi chiar aberant ca eu sa vand mai ieftin tomate mult mai sanatoase si gustoase doar pentru ca nu le-am stropit cu jde chimicale si, vezi-Doamne!, am cheltuit mai putin.

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #158 : Marți, 18 Mai 2010, 20:39 »
Citat din: saturnianul
E aberant ca un produs ecologic sa fie mai scump decit unul ne-ecologic.
nu-i chiar asa. e vorba de calitate si productivitate. de ex, eu cultiv tomate pe o suprafata de 1000 de mp, fara sa folosesc erbicide, insecticide, fosfati, azotati si alte chimicale. productia mea va fi mult diminuata fata de a celui care, pe aceeasi suprafata, practica o cultura intensiva, folosind toate chimicalele posibile. ar fi chiar aberant ca eu sa vand mai ieftin tomate mult mai sanatoase si gustoase doar pentru ca nu le-am stropit cu jde chimicale si, vezi-Doamne!, am cheltuit mai putin.

Ceea ce spui tu Silviu nu vine decit sa intareasca ideea ca traim intr-o lume cu fundul in sus, unde ceea ce e natural a ajuns sa fie mai scump decit ceea ce este "fardat" cu tot felul de chimicale. Conjunctura este deranjanta si la asta ma refeream cind am spus ca e aberant ca ceva natural sa fie mai scump decit ceva tratat cu tot felul de chimicale.

Cind eram eu copil (si-s mai tinar decit tine din cite bag seama) si-mi petreceam lunile de vacanta la bunici la tara nu exista aceasta diferenta nici macar in piete. Rosiile erau rosii. Si erau toate dulci si gustoase. Singura substanta folosita impotriva daunatorilor era piatra vinata.

silviu

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #159 : Marți, 18 Mai 2010, 22:19 »
Citat din: saturnianul
Ceea ce spui tu Silviu nu vine decit sa intareasca ideea ca traim intr-o lume cu fundul in sus
da, traim intr-o lume pe dos :(
Citat din: saturnianul
Cind eram eu copil (si-s mai tinar decit tine din cite bag seama) si-mi petreceam lunile de vacanta la bunici la tara nu exista aceasta diferenta nici macar in piete. Rosiile erau rosii. Si erau toate dulci si gustoase.
ehe... esti fericit daca ai mancat rosiile acelea. intre timp si gusturile au fost alterate. am vazut un tanar la piata care-i spunea tarabagiului sa nu-i dea rosii romanesti, moi si zemoase, ca nu-i plac. sa-i dea din cele turcesti, din care sa muste ca din mar >:(

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #160 : Miercuri, 19 Mai 2010, 08:01 »

carmentoma

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #161 : Miercuri, 19 Mai 2010, 22:35 »
Adevarul psihologic despre barbati: 3 curiozitati masculine
publicat pe 19 Mai 2010
Cum se face ca eterna poveste de dragoste a barbatilor este cea cu... masina lor? De ce sanii unei femei exercita o putere de atractie atat de mare asupra barbatilor? De ce tac barbatii si accepta jocul disimularii, refuzand sa vorbeasca deschis si in totalitate despre sentimentele lor? Iti prezentam trei dintre cele mai interesante curiozitati masculine si explicatia psihologica a acestora:

Nu este deloc un cliseu: barbatii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus. Femeile iubesc hainele, bijuteriile si cumparaturile. Adora sa vorbeasca ore in sir cu prietenele lor. Barbatii iubesc berea, masinile si gadgeturile. Adora sa priveasca ore in sir alaturi de amicii lor meciurile de fotbal. Suntem fara doar si poate diferiti. Insa femeile iubesc barbatii asa cum sunt. Barbatii iubesc femeile asa cum sunt. Completarea si compatibilitatea dintre cele doua genuri vine tocmai pe fondul acestor diferentieri de structura psihologica. De ce tac barbatii si accepta jocul disimularii, refuzand sa vorbeasca deschis si in totalitate despre sentimentele lor? Cum se face ca eterna poveste de dragoste a barbatilor este cea cu... masina lor? De ce sanii unei femei exercita o putere de atractie atat de mare asupra barbatilor?  In continuare, iti prezentam cateva dintre cele mai interesante curiozitati masculine si explicatia lor psihologica:

 Barbatii si atractia irezistibila a sanilor Adevarul psihologic despre barbati: 3 curiozitati masculine

Cand aproape toate studiile si cercetarile psihologice ne arata ca sanii reprezinta o atractie deosebita (cea mai mare) asupra barbatilor, nu mai ramane loc de niciun dubiu: barbatii iubesc sanii si decolteurile. Conform anumitor studii, privirea a peste jumatate dintre barbati fixeaza in primul rand sanii unei femei, apoi talia si soldurile si in ultimul rand chipul. De ce? Lasand la o parte expunerea vizuala, explicatia psihologica este mult mai complexa decat pare la prima vedere. Sanii actioneaza precum un stimulent din mai multe puncte de vedere: fizic, psihologic si vizual.

Unul din cele mai plauzibile motive al atractiei exercitate de sani este cel biologic, curiozitatea fizica. Barbatii sunt curiosi, atrasi si intrigati de ceea ce lor le lipseste, iar simturile vizuale le sunt cel mai bine dezvoltate. In plus, fizic vorbind, sanii reprezinta cea mai bine definita trasatura fizica a femeii, prin urmare stimulul vizual si sexual cel mai puternic. Sanii reprezinta o permanenta provocare, iar partile mai putin expuse sunt si cele mai intrigante. Este firesc ca supremul fruct oprit sa fie tentant. Vrem intotdeauna ceea ce nu putem avea. Acoperiti mai mult sau mai mai putin de lenjerie sau haine, sanii pastreaza ceva din fascinatia interzisului si a necunoscutului. Barbatii nu pot decat sa intuiasca ceea ce se afla dincolo de vesminte si adora acest joc al intuirii si a descoperirii adevarului. La randul lor, societatea si invadarea spatiului vizual cu mesaje ce propaga sexualitatea si nuditatea duc la consolidarea obsesiei barbatilor pentru sani. Conform teoriei evolutioniste a lui Darwin, la nivel subconstient optam pentru parteneri sanatosi, apti pentru reproducere. In ciuda evolutiei vadite a omului, instinctul de supravietuire a ramas. Prin urmare, sanii unei femei sunt asociati cu fertilitatea si capacitatea de a propaga specia si de a naste progenituri. Sanii mai mari prezinta o putere de atractie mai mare intrucat tradeaza un nivel mai ridicat de estrogen si implicit un grad de fertilitate mai ridicat. Subconstient, barbatii asociaza capacitatea unei femei de alaptare si abilitatea acesteia de a hrani si tine in viata copilul caruia ii va da viata.Adevarul psihologic despre barbati: 3 curiozitati masculine

Obsesia sexuala a barbatilor este una de natura sexuala, iar sanii puternic dezvoltati sunt asociati cu maturitatea sexuala. Sanii unei femei reprezinta pentru barbati una din zonele erotice cele mai susceptibile excitarii, punctul culminant al sexualitatii feminine si acea parte fizica a organismului femeii cu un dublu rol: matern, dar si erotic. Prin mangaierea lor, barbatii stiu ca pot chiar provoca placeri sexuale deosebite partenerelor (chiar orgasm in unele cazuri) sau constientizeaza instinctiv ca depasind aceasta etapa vor ajunge la cea finala..

Sigmund Freud este cel care a descris complexul lui Oedip, al atasamentului erotic inconstient al copilului fata de parintele de sex opus. si la mit. La fel cum fetele sunt atrase de figura tatalui lor, la fel baietii se simt atrasi de mama lor. Primul contact al baiatului care va deveni barbat adult este cu sanii mamei sale. La sanul mamei, bebelusul se simte protejat, in siguranta, departe de orice ar putea sa-i faca rau si aparat de pericole. Este firesc si natural ca barbatii sa iubeasca ceea ce obisnuia sa ii hraneasca si sa reprezinta universul lor protector.

carmentoma

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #162 : Miercuri, 19 Mai 2010, 22:36 »
Barbatii si eterna lor poveste de dragoste... cu masina

Se intampla sa uite ziua ta de nastere, se intampla sa uite sa plateasca factura la curent, dar niciodata nu o sa uite ca i s-a stricat bujia la masina. Poate ca te-ai intrebat de mai multe ori de unde provine pasiunea inepuizabila a barbatilor pentru masini, de unde rabdarea fara margini de a mesteri ore in sir sub capota, de unde atata interes pentru o masina incat poate sa-ti enumere si in somn marci de masini, detalii tehnice si ultimele modele lansate pe piata. Cum poate o bucata de fier pe patru roti sa exercite atata fascinatie si putere de atractie asupra unui barbat?

Conform unui studiu britanic din 2007, spre deosebire de femei care trateaza masinile drept o entitate separata, barbatii considera masinile o extensie a lor insisi. De aceea, se simt mai amenintati si mai enervati atunci cand cineva le accidenteaza masina. Sentimentul posesiunii si al autoritatii sunt adanc infiripat in psihologia barbatului. Barbatii vorbesc despre masini ca si cum ar vorbi despre ei insisi, se mandresc cu ele si cu performantele lor, considera masina a fi “acel” spatiu unic, personal, care le apartine si pe care il poseda, in interiorul caruia se simt puternici, se simt in siguranta. Baietii cresc inconjurati de masini in miniatura si cresc considerand ca masinile fac in mod firesc parte din universul oricarui barbat. Adevarul psihologic despre barbati: 3 curiozitati masculine

In anumite privinte sunt de parere psihologii, relatia barbatilor cu masina lor este asemanatoare cu cea a unei femei, doar ca in masina barbatul investeste emotional fara a exista riscul de a fi respinsi. Masina nu emite pretentii, iar eforturile investite in spalat, intretinere, ceruit, etc sunt vizibile imediat. Barbatii sunt orientati spre performante si vor satisfactii imediate. Raspunsul instantaneu din momentul in care apasa acceleratia ii ofera satisfactia puterii. Satisfactia este asadar imediata. Masina ii accepta asa cum sunt, se supune docila, mangaiindu-i orgoliul si vanitatea.

Stramosii promordiali ai barbatului erau vanatori, iar instinctul de a vana este innascut in fiecare barbat. Testosteronul cere cu impetuozitate aventura, suspans. Organismul necesita adrenalina. Orgoliul sexual ii solicita sa-i aduca confirmarea potentei sale. Masina ii permite sa fie vanatorul aflat in cautarea pradei. La volan, instinctele sunt lasate libere. Astfel se justifica placerea procurata de viteza si dorinta de a apasa din ce in ce mai tare pe pedela de acceleratie. Masina este asociata si cu recunoasterea sociala. O masina puternica denota putere si reusita deplina, recunoastere din partea celorlalti a puterii tale. In plus, in interiorul unei masini barbatul creeaza o lume a sa, un mic univers personal in care, cu anumite limite, poate face ce vrea: asculta muzica care ii place, fumeaza, este managerul micului sau univers, etc. Barbatul se afla intr-o vesnica competitie, demonstrand in intrecerile de pe sosea ca el este cel mai bun, cel mai puternic. Dorinta de a fi primul inaintea tuturor se cere confirmata.

carmentoma

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #163 : Miercuri, 19 Mai 2010, 22:36 »
Tacerea barbatilor si lectia disimularii: De ce barbatii nu vorbesc niciodata despre sentimentele lor?

Nu este o noutate faptul ca barbatii, spre deosebire de femei, refuza sa vorbeasca deschis sau in totalitate despre sentimentele lor, expunandu-le doar partial si destul de rar. Prin natura lor, barbatii nu sunt prea receptivi atunci cand vine vorba de a-si expune gandurile si sentimentele cele mai intime persoanelor de sex feminin, fie acestea sotii, partenere de viata, mame, colege sau cunostinte. Unii barbati nu au pur si simplu aceasta capacitatea de a-si expune sentimentele, in timp ce altii isi pastreaza sentimentele reale pentru ei din dorinta de a le pastra doar pentru ei. Totul se leaga psihologic vorbind de afirmarea masculinitatii. In fundalul subconstient al barbatilor, virilitatea nu va fi niciodata sinonima cu expunerea sentimentelor.Adevarul psihologic despre barbati: 3 curiozitati masculine

Barbatii invata lectia ascunderii si a disimilarii sentimentelor inca de la o varsta frageda cand nu se concentreaza precum fetele asupra contactului vizual, dand mai multa atentie obiectelor dinamice, in miscare (precum masinutele) sau si mai deloc chipurilor umane. In vocabularul baietelului exista mai putine cuvinte legate de afectiune si de exprimarea sentimentelor decat in cel al fetitei, iar tatal, cat si mama vorbesc mai mult despre sentimentele lor cu fetele decat cu baietii. Acasa, insa cu precadere pe terenul de joaca, chiar si subconstient sunt invatati sa-si retina lacrimile, sa nu le fie teama, sa nu fie ridicoli in fata celorlalti. “Baietii mari nu plang...”, “Baieteii sunt curajosi”, “Nu-ti este rusine ca te vede Ana plangand?.... In societate, baieteii descopera ca daca isi expun sentimentele si cu precadere pe cele negative exista riscul de a fi tachinati si de a fi luati in deradere. Mai departe, adolescentul care devine barbat este invatat sa-si ascunda vulnerabilitatea sub masca stoicitatii.

carmentoma

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #164 : Miercuri, 19 Mai 2010, 22:37 »
Barbatii adulti isi exprima mai bine sentimentele prin actiuni si gesturi decat prin intermediul cuvintelor. In mod surprinzator, barbatii intuiesc mai bine decat o femeie cand o persoana tine cu adevarat la ei. Cand un barbat stie ca este iubit cu adevarat de o femeie, nu va intampina dificultati in a vorbi despre sentimentele sale (cu unele limite si restrictii bineinteles). Perceptia iubirii partenerei este un “must” si o conditie esentiala pentru ca un barbat sa-i vorbeasca deschis unei femei despre sentimentele sale.

Irina N.


Sursa : Internet