Autor Subiect: Stiri, evenimente, informatii, barfe  (Citit de 594256 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #255 : Vineri, 04 Iunie 2010, 22:59 »
pe_jumate, o fi si asa; noi l-am facut cu un scop precis, fara sa intram in detalii cu partea personala; la noi era interesant de vazut tipul nostru de personalitate vs. al clientilor nostri, latini, nordici, etc... de ex,  la tipul iberic, extrovertit, e nevoie de cineva pe aceeasi lungime de unda. tocmai pentru a putea tine ritmul unei conversatii, negocieri, etc.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #256 : Vineri, 04 Iunie 2010, 23:11 »
si SOC! intre voi si johnny depp, mi s-a ars bunatate de dulceata de capsuni! 
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

pe_jumate

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #257 : Vineri, 04 Iunie 2010, 23:29 »
@ayouni: nu exista tip iberic extrovertit.. asa cum nu toti romanii sunt pungasi..

testul indica "preferinte" in stilul general.. si parerea mea e ca e gresit sa consideri ca o anumita populatie e in intregime introvertita sau extrovertita.. de asemenea, daca citim cu atentie optiunile de la cele patru alternative E-I, S-N, T-F si J-P, observam ca in total exista un numar de 16 posibilitati unde fiecare din cele 16 situatii descrie un anumit profil de om.. de exemplu, unui P, adica unul care toata viata lui a invatat pentru examene pe ultima suta sau care are abilitatea de a improviza pentru a iesi dintr-o situatie de criza.. degeaba ii explica toate cursurile de management ale pamantului ca planificarea ca activitate are un rol esential in conducerea unei societati..degeaba il pui sa comenteze cu privire la noile performante ale unui laptop de ultima generatie, pentru ca el retine doar o impresie de prim moment cu privire la produs, care il emotioneaza si habar nu are decat ca e argintiu, eventual, iar decizia de a-l cumpara, in cazul lui, e bazata pe informatia ca un S, adica cineva care judeca analizand argumente pro si contra si date in general, acel tip de laptop i se pare ok..  sau unui N, adica celui care intuieste mai mult decat analizeaza bazat pe observatie si detalii, degeaba il antrenezi in chestiuni de rutina.. ca il "omori" .. mai bine da-i de gandit la ceva conceptual maret.. si ai sa vezi "the master mind" stralucind..
testul MBTI e folosit mai ales pentru a identifica compatibilitati si incompatibilitati in echipe manageriale.. de exemplu un director si un director adjunct/contabil sef/director economic extrovertiti (E) sunt ca doi capitani pe un vas.. iar mai devreme sau mai tarziu, vasul se duce la fund cu o astfel de echipa..
petnru multiculturalitate, e notoriu articolul scris in 1983 de Geert Hofstede..http://www.geert-hofstede.com/

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #258 : Vineri, 04 Iunie 2010, 23:36 »
pe TVR2 este un reportaj in acest moment despre procesul de obtinere al cocainei, intr-o tara din anzi.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #259 : Vineri, 04 Iunie 2010, 23:38 »
@ayouni: nu exista tip iberic extrovertit.. asa cum nu toti romanii sunt pungasi..


sorry, nu se potriveste ce spui mai sus, nu se aduna mere cu cepe.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

pe_jumate

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #260 : Vineri, 04 Iunie 2010, 23:39 »
tu crezi ca eu vorbesc despre ceapa? :D

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #261 : Vineri, 04 Iunie 2010, 23:43 »
tu crezi ca eu vorbesc despre ceapa? :D

nu la modul concret.

cand cei doi trei extrovertiti despre care vorbesti se gasesc in aceeasi echipa, nu este nevoie ca vasul sa se duca la fund, nu este o conditie; atata timp cat exista reguli concrete, cat fiecare lucreaza by these rules, nu se scufunda! se scufunda atunci cand este vorba de un management improvizat, un management de cumetrie. parerea mea.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #262 : Vineri, 04 Iunie 2010, 23:50 »
si da, afirmatia generala ca ibericul ar fi extrovert iar nordicul mai putin, nu este numai o perceptie, este un fapt, se bazeaza pe statistici.  fara sa mergem mai departe, e de ajuns sa ne uitam sau sa traim un pic printre ei ca sa ne dam seama de acest lucru.  si intr-un fel il abordezi pe unul, in alt fel il abordezi pe celalalt... si aici era vorba mai mult de particularitati culturale, care sunt foarte importante si care-i diferentiaza.  de asemenea, desi latini, de ex. profilul omului de afaceri italian este diferit de cel al spaniolului sau portughezului, sunt caracteristici care-i apropie dar sunt altele care-i indeparteaza destul de mult.  si daca nu esti constient de aceste detalii, risti sa esuezi intr-o negociere cu ei. acelasi lucru se intampla cu francezii, britanicii, arabii, etc.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

pe_jumate

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #263 : Vineri, 04 Iunie 2010, 23:54 »
nici o statistica nu o sa deminstreze vreodata ca toti ibericii au acelasi tip de personalitate ;)
generalizariel nu sunt bune.. cultura organizationala si cunoasterea caracteristicilor acesteia in diverse zone din lume, da
evident, nu insist sa fii de acord cu mine
noapte buna!
PS am obosit brusc si am sa plec de aici..

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #264 : Sâmbătă, 05 Iunie 2010, 00:01 »
nici o statistica nu o sa deminstreze vreodata ca toti ibericii au acelasi tip de personalitate ;)
generalizariel nu sunt bune.. cultura organizationala si cunoasterea caracteristicilor acesteia in diverse zone din lume, da
evident, nu insist sa fii de acord cu mine
noapte buna!
PS am obosit brusc si am sa plec de aici..

da, exact pe_jumate, asta am incercat sa spun si eu dar cu alte cuvinte.  pentru a discuta despre ceva nu e neaprat nevoie sa fim de acord unii cu altii. putem discuta foarte bine si in contradictoriu.  ca daca eu sunt de acord cu tine si tu esti de acord cu mine, tot timpul... tot impul... hm parca-si pierde farmecul la un moment dat. noapte buna!
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #265 : Sâmbătă, 05 Iunie 2010, 19:18 »
nici o statistica nu o sa deminstreze vreodata ca toti ibericii au acelasi tip de personalitate ;)
generalizariel nu sunt bune..

Din cîte ştiu eu, statisticile, prin definiţie, au în vedere majoritatea şi nu totalitatea. Deci, în cazul de faţă e vorba de comportamentul majoritar şi nu al tuturor persoanelor dintr-o anumită zonă sau aparţinînd unei anumite culturi. Să nu încurcăm borcanele  :)

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #266 : Duminică, 06 Iunie 2010, 20:20 »

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #267 : Luni, 07 Iunie 2010, 06:47 »
Stii sigur ca esti "ROMAN" daca:

* tot ce maninci are gust de ceapa si usturoi
* incerci sa reciclezi ambalajele de la flori, hirtia de la cadouri si folia de aluminiu
* stai linga cele mai mari doua valize din aeroport
* ajungi la petreceri cu una - doua ore intirziere si ti se pare normal
* copiii tai au porecle care suna departe de numele lor real
* dupa ce mergi la cineva in vizita, la plecare mai stai o ora in fata usii la povesti
* parintii tai nu arunca niciodata nimic si daca reusesti sa arunci ceva la gunoi apare in mod misterios inapoi.
* ai perdele de dantela
* ai fata de masa din macrame si un mileu pe televizor
* ai covoare care acopera fiecare centimetru din casa ta
* ai sau ai avut covoare pe pereti
* mama ta iti spune ca esti slab chiar daca ai 110 kg
* ai draperii macar la o usa din casa
* mama ta recicleaza pahare de plastic, farfurii din carton si pungile de la sandwichuri spalandu-le
* ai fata de masa din vinyl pe masa din bucatarie
* folosesti sacosele primite la cumparaturi pe post de pungi de gunoi
* raftul tau din bucatarie este plin de borcane de gem, varietati de recipiente de plastic si sticla
* parintii te striga cu diminutive animale cind ii enervezi
* mama ta spala rufe la 40 C la masina
* cind gatesti nu folosesti ustensile de cintarit
* nu poti pleca in calatorii decit daca te conduc macar 5 persoane la autobuz, tren sau aeroport
* parintii te suna si te intreaba daca ai mincat, chiar daca e miezul noptii
* parintii tai nu realizeaza ca tehnologia s-a imbunatatit si atunci cind suna in strainatate inca urla la telefon
* ai cuverturi uzate pe canapea doar ca sa nu se murdareasca tapiteria
* nu cunosti mai mult de jumatate din invitatii de la nunta ta... pentru ca i-au invitat parintii
* copilul tau poarta caciulita si 3 pulovere in Septembrie desi sint 25 de grade afara
* porti palton din septembrie pina in mai
* daca vezi pe cineva in pantaloni scurti in decembrie zici ca e nebun, desi sint 20 grade afara
* cind vin in vizita rudele din provincie stai cu ochii pe televizor
* te gindesti ca daca bei lapte si maninci fructe (in special prune) te ajuta sa gasesti toaleta mai repede
* crezi ca "urda", "mamaliga" "parizer" " sunt feluri internationale de mincare
* cind vin straini la tine in vizita te distrezi dindu-le cea mai tare tuica din casa ... si cind reusesc sa bea un pahar le mai torni...
* cind ai musafiri si ii intrebi daca servesc ceva si ei spun ca "NU" la tine inseamna ca "DA"
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620

marcutza

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #269 : Luni, 07 Iunie 2010, 09:16 »