Autor Subiect: Stiri, evenimente, informatii, barfe  (Citit de 595332 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #435 : Miercuri, 14 Iulie 2010, 08:44 »
Madalina Manole -O voce deosebita a muzicii romanesti s-a stins

La primele ore ale zilei am aflat despre moartea cantaretei Madalina Manole.
In articolul de mai sus gasiti si cateva date din viata ei.
Pe posturile de radio si TV curg mesajele de condoleante.
Am intalnit-o acum cativa ani intr-un restaurant in Bucuresti si i-am cerut un autograf. Era plina de viata, deschisa, arata frumoasa asa cum o vedeam la televizor.

Site-ul oficial al artistei il gasiti aici.

Dumnezeu sa o odihneasca in pace.

cameliagabriela

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #436 : Miercuri, 14 Iulie 2010, 09:56 »
Dumenzeu s-o odihneasca.

Offline krissunu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 445
  • ...credinta face totul posibil ...
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #437 : Miercuri, 14 Iulie 2010, 11:26 »
  Dumnezeu  s-o  odihneasca in  pace,...si sa-i   ierte  gestul  necugetat ...

   

luciamanta

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #438 : Miercuri, 14 Iulie 2010, 13:01 »
14 iulie este a 195-a zi a calendarului gregorian şi a 196-a zi în anii bisecţi.Evenimente
■1223: Ludovic al VIII-lea devine rege al Franţei după moartea tatălui său, Filip al II-lea
■1456: Lupta navală de la Salankemen (pe Dunăre); flota lui Iancu înfrânge flota turcă şi reuşeşte să trimită ajutoare în trupe, arme şi alimente celor asediaţi la Belgrad.
■1582: A apărut "Palia de la Orăştie" - prima traducere românească a vechilor cărţi biblice "Geneza" şi "Exodul", tipărită la Orăştie de meşterul-tipograf Şerban, fiul diaconului Coresi, şi diaconul Marian. Este un preţios document lingvistic mai ales datorită încercărilor de unificare a limbii prin evitarea regionalismelor. Traducerea, chiar parţială a Bibliei, demonstra posibilităţile de expresie ale limbii române şi capacitatea ei de a fi limbă de cultură.
■1700: A fost semnat Tratatul de pace de la Constantinopol între Rusia şi Turcia, prin care Marea Azov a fost atribuită Rusiei.
■1789: Căderea Bastiliei a marcat începutul Revoluţiei franceze
■1933: În Germania, toate partidele politice, cu excepţia celui nazist, au fost scoase în afara legii
■1947: Un grup de zece conducători ai PNŢ, în frunte cu Ion Mihalache, vicepreşedinte, Nicolae Penescu, secretar general, şi Nicolae Carandino, director la ziarul "Dreptatea", a fost arestat pe aeroportul din Tămădău, la 46 de km de Bucureşti, sub acuzaţia de "fugă într-o ţară străină".
■2000: Camera superioară a Parlamentului german (Bundesrat) a aprobat, la Berlin, un proiect de lege, lansat de cancelarul federal, Gerhard Schroeder, privind acordarea de vize de lucru informaticienilor din afara Uniunii Europene (UE).
Naşteri
■1602: Jules Mazarin, cardinal francez (d. 1661)
■1824: Károly Ács (cel bătrân), scriitor, poet şi traducător maghiar (d. 1894)
■1862: Gustav Klimt, pictor austriac (d. 1918)
■1897: Marieta Sadova-Sadoveanu, actriţă (d. 1981)
■1910: William Hanna, co-preşedinte şi co-fondator al studiourilor "Hanna Barbera" (d. 2001)
■1912: Woody Guthrie, cîntăreţ american de folk (d. 1967)
■1919: Lino Ventura (Angiolino Joseph Pascal Ventura), actor francez de origine italiană (d. 1987)
■1922: Mihail Cosma, poet şi prozator (d. 1978)
■1932: Gheorghe Iliescu-Călineşti, sculptor (d. 2002)
■1958: Dan Mircea Geoană, preşedintele PSD (din aprilie 2005)
■1967: Mădălina Manole, solistă de muzică uşoară
■1975: Fabian Anton, jurnalist şi editor
■1977: Victoria, Prinţesă Moştenitoare a tronului Suediei, fiica regelui Carl XVI Gustaf
Decese
■1223: Regele Filip al II-lea al Franţei (n. 1165)
■1827: Jean Augustin Fresnel, fizician francez (n. 1788)
■1954: Moisei Gamburd, pictor român (n. 1903)
■1954: Jacinto Benavente, dramaturg spaniol, laureat al Premiului Nobel (n. 1866)
■1965: Matila Ghyka diplomat şi scriitor român (n. 1881)
■1967: Tudor Arghezi (Ion N. Theodorescu), scriitor şi publicist (n. 1880)
■1987: Mihail Fărcăşanu politician şi scriitor român
■1999: Maria Banuş, poetă (n. 1914)
■2002: Henri Wald, filosof raţionalist român, elev al profesorului Mircea Florian (n. 1920)
■2010: Madalina Manole, solistă vocală, compozitoare şi instrumentistă română. (n.14.07.1967)
Sărbători
■Franţa: Sărbătoarea naţională - Ziua căderii Bastiliei (1789)
■România: Ziua transmisioniştilor militari

luciamanta

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #439 : Miercuri, 14 Iulie 2010, 13:17 »
Paradisul poveştilor, paradisul păpuşilor

In perioada 4 iulie- 5 septembrie, la Bojdeuca ION CREANGĂ are loc stagiunea de vară a Teatrului de marionete "AŞCHIUŢĂ" din Iaşi, "Paradisul poveştilor, paradisul păpuşilor". Spectacolele sunt posibile datorită sprijinului Muzeului Literaturii Romane din Iaşi şi Societăţii Culturale JUNIMEA 90, in parteneriat cu Teatrul de marionete AŞCHIUŢĂ.


luciamanta

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #440 : Miercuri, 14 Iulie 2010, 13:24 »
Calendar
Pe 14 iulie 1934, spre stupoarea pediatrei italiene Maria Montessori, Mussolini pretinde ca elevii din şcolile infiinţate de aceasta să fie integraţi în organizaţile tineretului fascist. Era obligatoriu să poarte uniformă şi să îi salute portretul în fiecare dimineaţă. Când un inspector sosește câteva zile mai târziu pentru a urmări pregresele şcolii în aplicarea dorinţelor lui Mussolini, se loveşte de porţile închise ale şcolii. Maria Montessori a refuzat să se supună şi s-a îmbarcat pe un vapor către Anglia, acolo unde îşi va petrece următorii 12 ani în exil. În 1896 devenise prima femeie medic din Italia care să aleagă specialitatea pediatrie pentru cariera sa. Mai mult, înfiinţează câteva şcoli în Italia cu un sistem alternativ de învăţământ, centrat pe natura fiecărui copil şi nu pe materia rigidă practicată în şcoli. Rezultatele sunt surprinzătoare, iar cercetările lui Montessori sunt sprijinite financiar de mulţi politicieni şi oameni de afaceri italieni. Printre aceştia se numără şi Mussolini, cel care îi acordă numeroase favoruri. Montessori vedea aceste atenţii ca pe o recunoaştere firească a cercetărilor sale, fără să bănuiască amploarea sistemului fascist.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #441 : Miercuri, 14 Iulie 2010, 13:31 »
Bucuresti
Deschiderea "Seratelor Muzicale in Bucureşti"- Nouă serie de concerte la Ateneu

-Incepand de astăzi şi pană in 30 noiembrie, in organizarea Asociaţiei "Lanto Arte" au loc săptămanal, la Ateneul Roman, evenimentele intitulate "Serate muzicale in Bucureşti". Participă mari interpreţi şi ansambluri camerale şi simfonice de renume: violoniştii Mihaela Martin, Silvia Marcovici, Liviu Prunaru, Bogdan Zvorişteanu, pianiştii Valentin Gheorghiu, Dana Protopopescu, violoncelistul Marin Cazacu, Orchestra Romană de Tineret, Corul şi Orchestra Filarmonicii "George Enescu", "Romanian Piano Trio", cvartetele "Transilvan" şi "Ad Libitum". In recitalul inaugural evoluează, de la ora 19,00, violonista Mihaela Martin şi pianistul german Thomas Hoppe. Pe afiş: Sonata a VIII-a op. 30 de Beethoven, Sonata in La major de César Franck, "Scherzo" semnat Johannes Brahms, ?Suita populară spaniolă? de Manuel de Falla şi Vals-scherzo op.23 de Piotr Ilici Ceaikovski.

Seară camerală Mozart in Aula Palatului Cantacuzino

-Muzeul Naţional "George Enescu" vă invită astăzi in Aula Palatului Cantacuzino, unde are loc un recital cameral cu program integral mozartian. Il susţin membrii Cvartetului "ArtMusik", adică violoniştii Constantin Biclea, Emil Stegar, violistul Matei Florin şi Dan Joiţoiu la violoncel. Vor putea fi ascultate cele 3 divertismente - KV 136, 137, 138 şi "Mica serenadă", in aranjamente pentru cvartet de coarde. Ora de incepere: 18 şi 30 de minute.

Stiri din tara
Se incheie Stagiunea Estivală a Operei din Braşov

-Stagiunea Estivală a Operei din Braşov se incheie cu spectacolul "Bărbierul din Sevilla" de Gioacchino Rossini, montare regizată de Cristian Mihăilescu. In distribuţie sunt reuniţi muzicieni participanţi la cursurile de măistrie interpretativă organizate de instituţia braşoveană in această lună: Armine Cassabian din Canada, Cosmin Marcovici de la Opera din Iaşi, Ionică Iorgulescu, alături de soliştii Operei braşovene. Dirijează, incepand cu ora 19,00, Dorel Munteanu.
Actualitatea muzicala internationala
Angela Gheorghiu, din nou pe scena Operei Regale din Londra

-La Opera Regală "Covent Garden" din Londra se joacă in această seară, cu casa inchisă, un nou spectacol "Traviata" de Giuseppe Verdi in care vedetă este compatrioata noastră, soprana Angela Gheorghiu. In celelalte roluri principale: tenorul James Valenti şi baritonul Zeljko Lucic. Bagheta dirijorală ii revine lui Yves Abel. Următoarea reprezentaţie cu acest titlu, pe scena Operei Regale londoneze - in 17 iulie.

Basul Marcel Roşca, in "Aida", la Essen

-Pe afişul de astăzi al Teatrului Muzical din Essen, Germania, figurează spectacolul "Aida" de Giuseppe Verdi. In cadrul reprezentaţiei conduse dirijoral de Stefan Soltesz, partitura lui "Ramfis" ii revine basului Marcel Roşca. Din distribuţia spectacolului regizat de Dietrich Hilsdorf mai fac parte soprana Adina Aaron - in rolul titular, mezzo-soprana Laura Brioli - "Amneris" şi tenorul Michail Agafonov - "Radames".

 

luciamanta

  • Vizitator

marcutza

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #443 : Miercuri, 14 Iulie 2010, 21:15 »
R.I.P Madalina !!!

luciamanta

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #444 : Miercuri, 14 Iulie 2010, 21:16 »
R.I.P Madalina !!!
Referitor la Madalina, eu una nu cred ca s-a sinucis!!!

luciamanta

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #445 : Miercuri, 14 Iulie 2010, 21:18 »
R.I.P Madalina !!!
Referitor la Madalina, eu una nu cred ca s-a sinucis!!!
Nu s-a sinucis! Am eu un feeling! Era o persoana prea vietasa, cu multe planuri de viitor, avea un inger de copil, nu cred ca s-a sinucis! Si a fost gasita cu capul plin de sange! De la o cazatura, nu cred ca te umpli de sange, precum Madalina!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #446 : Miercuri, 14 Iulie 2010, 21:35 »
Eu persoanal am ramas pur si simplu socat cand am citit dimineata postarea Awanei. Am cautat repede pe internet si am citit relatarile despre sinuciderea Madalinei. Tragic si neinteles!

pe_jumate

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #447 : Miercuri, 14 Iulie 2010, 21:42 »
Eu persoanal am ramas pur si simplu socat cand am citit dimineata postarea Awanei. Am cautat repede pe internet si am citit relatarile despre sinuciderea Madalinei. Tragic si neinteles!

da, @admin, evenimentul a fost realmente neverosimil..  de unde mai vedem inca o data cat de greu e sa intelegi ce e de fapt in inima altcuiva..  :(

luciamanta

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #448 : Miercuri, 14 Iulie 2010, 21:42 »
Bag mana in foc, pun pariu ca nu s-a sinucis Madalina! O sa vedeti!

pe_jumate

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #449 : Miercuri, 14 Iulie 2010, 21:44 »
@luciamanta: de ce spui asa? stii lucruri in plus? cine ar fi putut sa o omoare cu un copilas mic??