Autor Subiect: Stiri, evenimente, informatii, barfe  (Citit de 595564 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #510 : Joi, 19 August 2010, 15:59 »
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/dAa6bOWB8qY?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

luciamanta

  • Vizitator

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #512 : Joi, 19 August 2010, 21:53 »
Realitate sau trucaj? In imagini se vad siluetele luminoase a doua entitati necunoscute ce patrund intr-o cladire de unde ridica sufletul unui copil recent decedat (Sursa: Descopera)

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/l-XX0u4mnUg?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

luciamanta

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #513 : Vineri, 20 August 2010, 09:35 »
Şcoală de vară ARASâmbătă, 21 August 2010
 Între 8 şi 21 august se desfăşoară la Roşia Montană a patra Şcoală de vară ARA, intitulată "Roşia Montană: resurse tradiţionale locale pentru protejarea patrimoniului arhitectural", organizată de Asociaţia ARA, la care s-au înscris studenţi de la facultăţile de arhitectură din Cluj-Napoca şi Bucureşti. În cadrul acestei Şcoli de vară, cu ocazia Festivalului FânFest 2010, Asociaţia ARA a deschis expoziţia "Roşia Montană: documente de arhitectură". Expoziţia are loc într-o clădire aflată în curs de restaurare de către Asociaţia ARA (Oficiul Parohial Unitarian din Roşia Montană).
În zilele de 14 şi 15 august, lecţiile teoretice organizate în cadrul Şcolii de vară au fost deschise şi participanţilor la Festivalul FânFest, care au avut ocazia să ia parte la discuţiile prilejuite de subiectele tratate de conferenţiari. Aceste subiecte au fost orientate în jurul problemelor legate de Convenţia Patrimoniului Mondial, de monumentele înscrise în Lista Patrimoniului Mondial şi de potenţialul sitului Roşia Montană de a deveni parte a Patrimoniului Mondial.
În cadrul Festivalului FânFest, Asociaţia ARA a organizat "Târgul de meşteşuguri şi materiale ale arhitecturii tradiţionale" unde meşteri din zona Roşiei Montane au făcut demonstraţii practice.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #514 : Vineri, 20 August 2010, 10:27 »
Mai multe spectacole de teatru şi de umor sunt incluse, alături de cele mai bune filme ale Festivalului Internaţional de Film Transilvania (TIFF) şi ale Festivalului de Scurtmetraje Alternative, în programul Festivalului "Peninsula", care se va desfăşura, în perioada 26-29 august, la Târgu Mureş.

Potrivit unui comunicat de presă transmis, joi, de organizatorii Festivalului "Peninsula", programul va include piese de teatru, Festivalul de Umor port.ro şi "experienţe vizuale unice".

Programul de teatru va cuprinde patru spectacole şi o serie de performance-uri. Astfel, în prima zi a festivalului va avea loc spectacolul actorului Jozsef Kolcsar din Sfântu Gheorghe, după romanul "De veghe în lanul de secară" de J.D. Salinger, iar piesa "Drum Up" va fi jucată de artişti din Bucureşti, vineri, 27 august, în aer liber.

În 28 august, este programat încă un spectacol invitat din Bucureşti - "Dar cu pianistul cine dansează?", o piesă de teatru-dans a coregrafei Czari Baczo Tunde, în timp ce duminică, 29 august, este programată una dintre cele mai apreciate piese ale Teatrului Maghiar din Cluj - "Pietre în buzunar" de Marie Jones. Spectacolul îi are drept protagonişti pe actorii Hathazi Andras, laureat al unui premiu UNITER pentru cea mai bună interpretare în piesa lui Andrei Şerban "Unchiul Vania" (2008), şi Bíro Jozsef, nominalizat anul acesta la un premiu UNITER pentru cea mai bună interpretare într-un rol secundar - Cebutkin pentru piesa "Trei Surori", jucată de Teatrul de Nord din Satu Mare.

Tibi Neuronu, Radu Isac şi Cristian Dumitru vor susţine reprezentaţii, între 27-29 august, în cadrul Festivalului de Umor port.ro.

Zona Artei va funcţiona între orele 11.00 şi 22.00, iar programele includ body painting, air brush tatoo, hannah tatoo, hair styling, pictură pe pahare de sticlă, pictură pe faţă, caricaturi, portrete rapide.

Vor fi premiate cele mai reuşite desene pe tricouri care conţin unul din motivele "festival", "muzică", "funtime", iar în Zona Artei vor avea loc, în perioada festivalului, jonglerii cu foc, de la ora 22.00.

Festivalul "Peninsula" se va desfăşura, între 26 şi 29 august, la Târgu Mureş, printre cele mai aşteptate concerte ale ediţiei fiind Korn (în premieră în România), Tricky, Gorillaz Sound System, Phoenix, Omega, Europe, the Rasmus sau Dub FX, la care se adaugă DJ-ii Mark Knight (Marea Britanie), Fedde le Grande (Olanda), Hernan Cataneo (Argentina) şi Above and Beyond (Marea Britanie) - care vor mixa în Freedom Music Arena transmite Mediafax





luciamanta

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #515 : Vineri, 20 August 2010, 10:29 »
RADARE 21.08.2010

DN 2 - E 85: Goleşti - Focşani; Garoafa- Bizigheşti; Obrejiţa- Urechesti; Dumbrăveni-Popeşti; Obrejiţa- Dumbrăveni; Urechesti- Popeşti; Haret- Călimăneşti; Domneşti - Pufesti; Focşani;

RADARE 22.08.2010

DN 2 - E 85: Goleşti - Focşani; Garoafa- Bizigheşti; Obrejiţa- Urechesti; Dumbrăveni- Popeşti; Haret- Călimăneşti; Domneşti - Pufesti; Garoafa- Bizigheşti; Obrejiţa- Dumbrăveni; Urechesti- Popeşti;

RADARE 23.08.2010
DN 2 - E 85: Obrejiţa- Dumbrăveni; Urechesti- Popeşti; Călimăneşti- Pufesti; Domneşti - Haret; Garoafa- Bizigheşti; Focşani- Goleşti; Obrejiţa- Dumbrăveni; Urechesti- Popeşti; Focşani;
DN 23: Năneşti; Vulturu; Boloteşti;
DN 24: Tişiţa

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #517 : Vineri, 20 August 2010, 21:15 »
daca vreti sa va protejati de tantari, procedati asa! si in plus se poate lua si cu voi, oriunde plecati: este foarte usor si ocupa foarte putin spatiu.

"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

luciamanta

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #518 : Vineri, 20 August 2010, 21:23 »
Am observat ca batranii se dau cu otet pe corp pentru a se proteja de tantari. Simt mirosul de otet, ori de cate ori stau langa un batran, la supermarket, la piata... O fi eficient otetul?

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #519 : Vineri, 20 August 2010, 21:30 »
sau mai bine cu autan, cum tocmai mi-a sugerat cineva...ca nu miroase ca otetul totusi!
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

luciamanta

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #520 : Vineri, 20 August 2010, 21:42 »
Am uitat sa va spun, prieteni dragi, ca timp de 4,5 zile am avut in balcon un greieraş f.f. cantaret! Toate nopţile cânta, aveam impresia că sunt undeva in concediu, la munte sau la mare!

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #521 : Sâmbătă, 21 August 2010, 17:47 »
   Si cei care urmeaza un tratament cu vitamine care contin si complexul B ( B1, B2, B6, B12....) sint ocoliti de tintari.

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #522 : Sâmbătă, 21 August 2010, 22:15 »
@eugenia, bine ai revenit! mersi de informatie, e foarte adevarat, chiar ma gandisem la asa ceva; cu multi ani in urma, descoperisem acest lucru din intamplare, dar nu-mi aminteam care vitamine sa fie ... ma gandeam la ceva vitamina C plus B12; dar reteta ta este cea corecta.  :)

oricum cu spray-ul si cu pastila, am protectie acum.  am vrut sa pun mosquito net astazi dar nu am reusit sa dau gaura in plafon; doar cativa milimetri tristi si singuri... desi am bormasina bosch noua, buna si spiral la fel; oare trebuie un spiral deosebit pentru beton armat?! stie cineva?!  :)
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #523 : Sâmbătă, 21 August 2010, 22:19 »
desi am bormasina bosch noua, buna si spiral la fel; oare trebuie un spiral deosebit pentru beton armat?! stie cineva?!  :)

Pentru beton armat trebuie un spiral gros, asta e clar. Si masina de gaurit care sa aiba si percutie, pe principiul picamarului. Merge si cu o bormasina normala, dar trebuie multa forta, rabdare si valuri de transpiratie :)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #524 : Sâmbătă, 21 August 2010, 22:32 »
[
Pentru beton armat trebuie un spiral gros, asta e clar. Si masina de gaurit care sa aiba si percutie, pe principiul picamarului. Merge si cu o bormasina normala, dar trebuie multa forta, rabdare si valuri de transpiratie :)

multumesc mult saturnis... deci era vorba de percutie?! pai cred ca bormasina mea nu este retropercutoare, e asa, o bormasina mai "de dama", de pus intr-o poseta...glumesc, nu este chiar asa de delicata.  iar spiralul -pentru ca nu am decat unul - (uite, acum stiti ce cadou sa-mi faceti de craciun ;)) este destul de subtire.  exact cat am nevoie pentru instalarea carligului respectiv, care este destul de mic. asadar, recapitulam: bormasina retropercutoare, nu! spiral, nu! forta, nu! atunci voi astepta un mr. musculo! cand am luat bormasina a fost tocmai cu gandul sa nu mai stau sa apelez la mr x sau y sau z.  si sa fac tot bricolajul din lume numai eu! dar se pare ca tot acolo m-am intors.  :o / asteptam provincia!
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)