Autor Subiect: Stiri, evenimente, informatii, barfe  (Citit de 598511 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline capsuna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 724
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #645 : Joi, 03 Martie 2011, 11:13 »
Wells nu cobi! Tinem pumnii stransi pentru Bute!

Offline Wells

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
  • vini-vidi-vici
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #646 : Joi, 03 Martie 2011, 11:40 »
Am incredere in el si stiu ca va invinge!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #647 : Joi, 03 Martie 2011, 12:54 »
I-am vazut prezentarea, pare in superforma. Dar nu-i cunosc adversarul. Recunosc ca de cativa ani buni nu mai reusesc sa citesc cronicile sportive, sa mai vad sport asa in general. Ma limitez la rugby, acum au fost cateva meciuri excelente in Turneul celor 6 natiuni (la care din pacate am ratat accesul acum 20 ani si o Italie cu care ne distram doar a ajuns sa joace de la egal la egal cu Anglia, Franta, Scotia, Tara Galilor si Irlanda), la handbal (aici deceptia sunt baietii - atunci cand incepusem sa inteleg ceva sport, Romania era campioana mondiala cu Gatu, Gruia, Penu &co - iar acum sunt ciuca batailor), ceva tenis si foarte putin fotbal (doar cand joaca Barca, Madrid, Inter, Sahtior - ultimele doua pt ca avem ceva romani pierduti pe acolo). Tin minte cand eram copil abia asteptam sa vina postasul cu "Sportul", la inceput era in format mare, apoi unul mai economic mai mititel; il citeam din scoarta in scoarta, puteam sa dau extemporal, stiam marii maestri si pe multi din cei internationali de sah si de la masculin si de la feminin, primele trei clasate din campionatele principale ale Europei la fotbal, clasamente de hochei, handbal, ale FILT etc. Nu stiu de ce dar simt cateodata ca este inutil si bfara importanta sa citesc sau sa ma uit la sport. Si nu ma mai destinde asa cum se intampla cu ani in urma. Poate am imbatranit eu...

Offline Wells

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
  • vini-vidi-vici
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #648 : Joi, 03 Martie 2011, 18:53 »
Ca tot suntem la evenimente si informatii...ca sa incurajam sportul putem sa organizam iesiri la competiti sportive (sali polivalente, sali de sport, stadione de rugby), ar avea haz si nerv in acelasi timp!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #649 : Joi, 03 Martie 2011, 23:05 »
Buna idee, uite la sport nu m-am gandit! Si sunt destul de multi cu profil dinamic, chiar sportiv. M-am gandit mai mult la drumetii, nu insa si la ceva fun, stadion sau chiar la o partida. Ar trebui sa vad daca mai sunt rugbisti, mi-ar place sa mai joc odata chiar daca ceva restrans gen 5  pe 5. Clubul la care se tine workshp-ul are teren de sport si il pune la dispozitie gratuit. Dar sa vina un pic caldura, parca toti suntem cam amortiti.

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #650 : Joi, 03 Martie 2011, 23:24 »
as putea lasa sa priviti doar poza postata aici si sa va las sa ghiciti cum a fost in seara asta la teatru... cum a fost sa-l vezi pe Radu Beligan jucand intr-o piesa de teatru a unuia dintre autorii mei preferati, Jean Anouilh... toate adjectivele, metaforele, comparatiile, hiperbolele, nu ar fi suficiente pentru a descrie cum a jucat maestrul: simplu si sublim in acelasi timp! uite c-am zis-o totusi! recomand aceasta piesa de teatru, cu foarte multa caldura si emotie: nu pierdeti o ocazie unica in viata!

minunea intalnirii cu marele maestru i-o datoram (cateva fericite persoane si eu) stelianei! ea a reusit atunci cand credeam ca asa ceva nu va mai fi posibil. multumesc foarte mult, steliana, esti o fata cu adevarat extraordinara! ai tot respectul meu! :-* :)

"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #651 : Joi, 03 Martie 2011, 23:37 »
Asa cum invidiati voi aerul pe care-l respiram noi aici la Sibiu, asa va invidiez si eu la randul meu pe voi pentru ca sunteti atat de aproape de adevaratul eveniment cultural. As da orice sa-l vad mai des pe Beligan, n-a fost data sa vina la Sibiu si sa lipsesc de la teatru, as fi dorit atat de mult sa-i vad pe Stefan Iordache, pe George Constantin si din pacate nu am avut aceasta ocazie. Bucurestiul are pe langa hibe si neplaceri, o viata culturala plina, acolo expun cei mai buni pictori, acolo performeaza cei mai buni instrumentisti de filarmonica. Uneori mi-ar place mult sa stau in Bucuresti. Iar daca ar fi niste coridoare de legatura intre teatre si opera, intre galerii si muzee ar fi perfect.

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #652 : Vineri, 04 Martie 2011, 10:02 »
Asa cum invidiati voi aerul pe care-l respiram noi aici la Sibiu, asa va invidiez si eu la randul meu pe voi pentru ca sunteti atat de aproape de adevaratul eveniment cultural. As da orice sa-l vad mai des pe Beligan, n-a fost data sa vina la Sibiu si sa lipsesc de la teatru, as fi dorit atat de mult sa-i vad pe Stefan Iordache, pe George Constantin si din pacate nu am avut aceasta ocazie. Bucurestiul are pe langa hibe si neplaceri, o viata culturala plina, acolo expun cei mai buni pictori, acolo performeaza cei mai buni instrumentisti de filarmonica. Uneori mi-ar place mult sa stau in Bucuresti. Iar daca ar fi niste coridoare de legatura intre teatre si opera, intre galerii si muzee ar fi perfect.

oricand putem face schimb, GG! ar fi un vis devenit realitate sa pot respira in fieare zi aerul de Sibiu et alentours! ;) iar pentru viata culturala din marea urbe, exista avion, masina, hoteluri, exista prieteni.
viata ne ofera in fiecare zi o pletora de solutii si oportunitati! mai ramane sa si vrem sa le vedem si sa le punem in practica:)
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

silviu

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #653 : Vineri, 04 Martie 2011, 13:34 »
Citat din: admin
Asa cum invidiati voi aerul pe care-l respiram noi aici la Sibiu, asa va invidiez si eu la randul meu pe voi pentru ca sunteti atat de aproape de adevaratul eveniment cultural.
nu le poti avea pe toate. clar! dar asa-s oamenii... vor intotdeauna sa aiba ceea ce nu pot avea.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #654 : Vineri, 11 Martie 2011, 09:48 »
Un puternic cutremur, cu magnitudinea de 8,9 pe Richter, a zguduit, în această dimineaţă, în jurul orei 7:30, coasta de nord-est a Japoniei.

Oamenii se grăbesc să evacueze clădirile din zona portului din Tokio, unde o clădire a luat foc. Acoperişul unei clădiri unde avea loc o ceremonie de absolvire s-a prăbuşit.

Oraşul Onahama a fost lovit de valuri de 4 metri care au măturat totul în cale. Un tsunami de patru metri înălţime a fost observat în prefectura Iwate şi a provocat pagube la Kamaishi

Trenurile şi garniturile de metrou din Tokyo au fost blocate.

Tsunami loveste japonia

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/E1NDXO1JnUw?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>



Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #656 : Vineri, 11 Martie 2011, 18:48 »
ceaa ce se intampla in Japonia ne arata cat de fragili suntem in fata fortelor naturii

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #657 : Sâmbătă, 12 Martie 2011, 07:52 »
Alaltaieri, deci inainte de a se fi intamplat cutremurul, urmaream pe Discovery, ceea ce se intamplase cu foarte mult timp inainte in Siberia, pe atunci o regiune cu vegetatie foarte bogata, populata de reptile preistorice. Totul era foarte echilibrat acolo, pana cand o activitate vulcanica foarte puternica a degajat un nor de praf permanent si a lasat sa emane o cantitate mare de metan in atmosfera. Animalele au incercat sa supravietuiasca, s-au ascuns care pe unde a putut, s-au adaptat conditiilor aproape nepamantene, cand o ploaie acida rezultata dintr-o combinatie chimica (mi-a scapat detaliul - asa cum mi-au scapat multe lectii de chimie la liceu - pe care am ales sa le petrec la un suc si ...la o tigara) a udat timp de cateva luni zona. N-a scapat aproape nimic, toata vegetatia a fost arsa, iar animalele mai sensbile au murit in mare parte. S-a supravietuit totusi, dar izolat si cu modificari mari ale echilbrului naturii. Cand priveai inainte de a se intampla totul la reptilele acelea uriase, la modul in care stapaneau pe atunci pamantul, la rezervorul imens de hrana pe care-l reprezentau padurile imense ai fi zis ca nimic nu poate sa afecteze fauna si vegetatia. Si au fost destul 50 ani, dupa milioane de evolutie sa se schimbe totul, sa se anuleze lanturi trofice, sa dispara specii. Si ma gandeam si eu atunci, asa ca si almi_gabi dupa cutremur, cat de vulnerabili si fragili suntem si noi. Cataclisme majore, ca cele intamplate in Siberia, de buna seama ca ar influenta extrem de mult chiar si omul modern, cu toate masurile luate pentru a supravietui. Intotdeauna m-am gandit la virusi si la bolile transmisibile ca si la un risc extrem pentru omenire. Sa nu uitam ce facea ciuma in evul mediu. In 1665 pe timpul "Marii Ciume" a murit un sfert din populatia Europei. Sibiul, a fost decimat aproape in totalitate atunci...
Cata groaza si teama trebuie sa fie in oameni si animale cand se intampla asemenea nenorociri! Ma uitam si eu la tv si nu-mi venea sa cred cum blocuri uriase, construite in conditii antiseismice moderne, se contorsionau si cedau ca niste cutii de chibrituri. Dar daca dupa un astfel de eveniment tragic ar aparea, asa cum s-a intamplat in Siberia, altele, care sa anuleze efectiv sansele de supravietuire? Un adevarat sfarsit al lumii, un infern. Inferne prin care speciile care au populat inaintea noastra Terra au trecut, oprindu-se acolo sau continuand cu modificari genetice importante. Nimeni nu poate sa evalueze si sa inteleaga groaza si disperarea traite de acestea  la glaciatiuni, la cataclisme. Citim in carti apreciindu-le ca pe orice lucru indepartat si care nu ne poate afecta niciodata. Ca pe o poveste. Dar contemporani fiind cu asa ceva, chiar daca la o scara mult mai redusa din punct de vedera al dezastrului produs, le percepem ca pe adevarate cataclisme. Japonia din pacate, cu toate masurile pe care si le-a luat, a aratat ca nu poti lupta impotriva naturii, decat intr-o mica masura.

marcutza

  • Vizitator

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #659 : Duminică, 20 Martie 2011, 11:57 »
Lucian Bute isi pastreaza titlul mondial, versiunea IBF

   Lucian Bute si-a pastrat titlul mondial, versiunea IBF, dupa o victorie inainte de limita (repriza 10) in fata irlandezului Brian Magee. Meciul s-a disputat la Montreal, in "Centre Bell", in fata a aproximativ 20.000 de spectatori.
   Bute a alocat primele reprize "studiului" - dupa ce i-a "citit" jocul, a declansat ofensiva, lovind cu upercutul, lovitura sa preferata: in repriza a 6-a, Magee a cazut la podea, dar a fost salvat de gong. Sutuatia irlandezului s-a agravat in runda urmatoare, cand Magee a ajuns de doua ori la podea (!), insa si de aceasta data gongul l-a tinut in meci. Din acest punct, finalul a devenit o chestiune de minute - in repriza a 10, tot cu o lovitrua de upercut, Bute pune capat intalnirii si isi pastreaza centura cu diamante.