Autor Subiect: Stiri, evenimente, informatii, barfe  (Citit de 594252 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #1095 : Marți, 21 Februarie 2012, 17:48 »
Bre, sa-i zica cineva lu`nea Caisa ca Internetu`chair a fost a lu`D.A.R.P.A. la origine! Si ca e dominat de Google stie si nepoata mea de 6 ani. Si nu toate site-urile sunt egale si free!

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #1096 : Miercuri, 22 Februarie 2012, 13:25 »
Am vorbit adineaori cu prietena mea din Bucuresti si-mi spunea ca aseara a fost la o piesa de teatru cu Manuela Harabor, "Te iubesc, te iubesc" se numeste si cica-i foarte faina....m-am gandit sa scriu aici, poate vrea cineva sa mearga...locatia era Bordo cafe, parca
pun si-un link
http://bucuresti.24fun.ro/evenimente/te_iubesc_te_iubesc-2725.html
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

silviu

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #1098 : Vineri, 24 Februarie 2012, 10:50 »
ce te nemultumeste, domnisoara guess? ???

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #1099 : Vineri, 24 Februarie 2012, 11:00 »
ce m-ar putea multumi, d-le Silviu? (cu referire strict la articolul de mai sus, of course  ::))
daca s-a ajuns in instanta cu acest Ordin, inca mai sper intr-o rezolvare favorabila  :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

silviu

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #1100 : Vineri, 24 Februarie 2012, 11:24 »
si care ar fi rezolvarea aia favorabila? sa nu mai existe clasa pregatitoare? sa nu mai existe clasa 1? sa nu mai existe obligativitatea inscrierii la scoala de circumscriptie? ???

silviu

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #1101 : Vineri, 24 Februarie 2012, 11:56 »
Einstein a avut, din nou, dreptate: bariera vitezei luminii nu a fost doborâtă!
Cel mai important experiment ştiinţific al anului trecut, cel care a anunţat că particulele subatomice au depăşit viteza luminii, a fost provocat de o eroare experimentală.


Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #1102 : Vineri, 24 Februarie 2012, 12:05 »
Silviu, din punctul meu de vedere, aceasta lege nu are aplicabilitate practica. de ce spun asta? eu sunt direct interesata pt ca al meu copil ar trebui sa intre in toamna la grupa pregatitoare (acum se face la gradinita)/ clasa 0 (din toamna se face la scoala)....poate ai vazut pe la tv, prin ziare ca nu exista nicio informatie despre organizarea acestor cursuri:
-nu se stie cine va prelua clasele 0, dascalii trebuie sa aiba dubla calificare, ori in acest moment nu exista suficiente cadre astfel pregatite; urmeaza sa se faca niste cursuri in mai, mie imi suna a masura disperata, gen scolarizari ID; :(
-numarul de locuri alocat claselor 0 este insuficient comparat cu adresabilitatea celor din circumscriptie, de ex, in cazul nostru la scoala sunt 50 de locuri pt clasa 0, iar adresabilitatea o estimeaza scoala la 150 cereri.
-nu au sali de clasa pregatite pentru aceasta categorie de varsta, dar dupa replica pe care am primit-o de la o secretara, urmeaza sa ne ocupam noi, parintii, prin donatii "ce, n-ati facut asta si la gradinita?" >:(
-ultimele noutati prevad ca toti copiii trebuie evaluati, desi acum 2-3 saptamani trebuiau evaluati doar acei copii care pana in sept 2012 nu implinesc 7 ani, dar pe care parintii doresc sa-i inscrie in cls 1. Dupa ultimele reglementari, un copil de 5 ani poate fi inscris in cls.a 2 a...
-n-au luat in calcul ca in sept 2012 vor merge la scoala doua generatii de copii, cls 0 si cls 1, asta presupune dublarea nr de copii care vor frecventa scoala. Personal insuficient, sali insuficiente, grupuri sanitare, etc...

Am mai spus, daca aceasta lege se putea aplica in mod normal, fara atatea batai de cap, nu aveam nimic impotriva. 
Dar, in conditiile actuale, cred ca e mai bine ca acesti copii, anul asta cel putin, sa ramana in gradinita si sa mearga la scoala direct in cls 1.
Si conditionarea asta o vad nelegala, de ce sa impuna parintelui sa-si inscrie copilul doar la scoala din circumscriptie? desi exista posibilitatea inscrierii la alta scoala in etapa a 2a, e limpede ca la acea scoala,  fiind una buna, locurile se vor completa din prima etapa, iar cei inscrisi in a doua etapa vor fi respinsi.
Eu am cea mai buna scoala din oras in circumscriptie, deci sunt avantajata din punctul asta de vedere. Dar nu mi se pare corect.

Daca se va aplica totusi, va fi un haos, deja se vad efectele. Eu insa mai sper, astept sa vad ce s-a intamplat azi la Bucuresti in instanta :)

Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #1103 : Vineri, 24 Februarie 2012, 12:41 »
Uneori ma gandesc cum e mai rau: ca mine, fara copil si cu dorul lui sau cu copil (cum sunt atatia oameni de aici) si cu un stat care te saboteaza (in loc sa te ajute, pentru ca ii aduci noi cetateni) incat te aduce la limita nervilor, fara ca tu sa ai vreo vina (in afara de aia ca te-ai nascut prin locurilea astea, candva frumoase)...Pfoaaaa, parca mi-e mai usor asa! Mai bine sigur nu, dar mai usor parca da. Va admir (parintilor) pentru rabdarea cu care suportati toate magariile pe care vi le fac niste nemernici...

silviu

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #1104 : Vineri, 24 Februarie 2012, 12:46 »
wow! da' ai scris ceva ;D
Citat din: guesswho
Si conditionarea asta o vad nelegala, de ce sa impuna parintelui sa-si inscrie copilul doar la scoala din circumscriptie?
pentru ca elevul sa invete la o scoala apropiata de domiciliul sau :) asa era si pe vremuri. dar asta inseamna ca directorii si alti oameni implicati in inscrierea elevilor sa ramana fara shpagi :( si crede-ma, copilul care vrea sa invete, o poate face la orice scoala.
Citat din: guesswho
nu se stie cine va prelua clasele 0, dascalii trebuie sa aiba dubla calificare, ori in acest moment nu exista suficiente cadre astfel pregatite
cand elevii erau obligati sa se inscrie in clasa 1 de la varsta de 6 ani, dascalii mai aveau nevoie de dubla calificare?
Citat din: guesswho
Dupa ultimele reglementari, un copil de 5 ani poate fi inscris in cls.a 2 a...
in urma unor teste... daca evaluarea psihosomatica este favorabile. un parinte ar fi mandru in cazul in care copilul sau de 5 ani ar fi inscris direct in clasa a 2-a.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #1105 : Vineri, 24 Februarie 2012, 16:17 »
apoi da, am scris ceva ca sa ma fac inteleasa  ;)
sa raspund punctual:
1. In 1989 ne-am castigat o serie de libertati. Astazi vreau sa ma bucur de ele, inclusiv de libertatea de a alege scoala unde sa invete copilul meu. Sunt de acord ca un copil care vrea sa invete o poate face oriunde, dar cred ca esti de acord ca nivelul clasei conteaza. Iar cat de multa scoala se face intr-o scoala sau alta se reflecta in rezultatele elevilor la diferite testari, examene. Nu intamplator unele scoli sunt "vanate" de parinti, tocmai pentru aceste rezultate si referintele despre profesori, astea determina alegerea unei scoli in detrimentul alteia. Ce-a fost in trecut nu poate fi comparat cu ce traim azi. Si eu am mers de 6 ani la scoala, in circumscriptie, parintii au stiut la ce invatator m-au inscris, n-a fost nimic anormal, pe atunci nu era nebunia de acum.
Cu riscul sa te zapacesc de tot, mai fac unele precizari. ;D
M-am interesat de scoala si de invatatori inca de acum 2 ani, am vorbit cu invatatoarea care in toamna preia cls 1, dar la recomandarea psihologului, care a spus ca e bine sa fie parcurse toate etapele (deci sa nu sarim peste grupa pregatitoare, alias clasa 0) am renuntat la ideea de a-l inscrie in cls 1 la toamna, in 2012.
La inceputul acestui an, in ianuarie, cand s-a spus clar ca obligatoriu din toamna copiii care au implinit 6 ani pana in august 2012 merg la scoala la cls 0, am mers iar la scoala, la invatatoarea care ar prelua(teoretic) cls 1 in toamna 2013 si l-am inscris.
Nebunia e ca invatatoarea nu stie daca in toamna 2013 va lua clasa 1 sau 0, desi nu are dubla specializare, dar cu atatea schimbari peste noapte, nu mai stie nici ea ce va fi.
Auzisem varianta ca invatatorul care ii ia din clasa 0 ii duce pana in clasa a 4a, alta varianta e ca ii duce un invatator in clasele 0-2, iar clasa 3-4 ar face cu altcineva.
Ce ma deranjeaza pe mine e ideea de a-mi inscrie copilul la un invatator, dar sa nu am posibilitatea sa discut macar o data cu el/ea. Vreau sa-l vad si eu pe acel om care urmeaza sa se ocupe de copilul meu. Poate consider ca nu e potrivit pentru copil si caut alt invatator, chiar si la alta scoala. (Asta o spun dupa o patanie nefericita cu o educatoare, tot pe nevazute....nu mai intru in detalii).
2. Dubla calificare o impune legea, nu am cerut-o noi, parintii...din partea mea, poate face aceasta grupa pregatitoare la gradinita cu educatoarea actuala sau la scoala cu invatatoarea la care l-am inscris.
3. Eu as prefera o varianta simplificata, fara atatea evaluari psihosomatice si altele de genul.....sa-mi inscriu copilul la scoala pt care optez, sa stiu la cine il inscriu si ca acolo are asigurate toate conditiile (asa cum e acum la gradinita sau la scoala). Nu cred ca vreau foarte mult, nu? ::)
4.din cauza ta am sa intarzii la masaj :knuppel2:....glumesc

Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

silviu

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #1106 : Vineri, 24 Februarie 2012, 16:48 »
1. da, ai libertatea sa-ti inscrii copilul unde doresti, dar nu in detrimentul copilului meu. mai intai imi inscriu io copilul la scoala de langa blocul meu, apoi, daca mai raman locuri, il inscrii si tu pe-al tau.simplu ca buna-ziua :)
2. am inteles ca era o alta nemultumire a ta :-\
3. eu ma refeream la evaluarea si testele care se fac numai in cazul in care vrei sa-ti inscrii copilul de 5 ani direct in clasa a 2-a, pentru a vedea, vorba lui "a lu' parizianu", pe ce te bazezi.
4. spor la masaj. sper sa nu fie vorba de lapidare :(

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #1107 : Vineri, 24 Februarie 2012, 20:14 »
Uneori ma gandesc cum e mai rau: ca mine, fara copil si cu dorul lui sau cu copil (cum sunt atatia oameni de aici) si cu un stat care te saboteaza (in loc sa te ajute, pentru ca ii aduci noi cetateni) incat te aduce la limita nervilor, fara ca tu sa ai vreo vina (in afara de aia ca te-ai nascut prin locurilea astea, candva frumoase)...Pfoaaaa, parca mi-e mai usor asa! Mai bine sigur nu, dar mai usor parca da. Va admir (parintilor) pentru rabdarea cu care suportati toate magariile pe care vi le fac niste nemernici...
bitek, de voie, de nevoie, tre` sa ne adaptam si sa incercam sa facem, atat cat depinde de noi, ce e mai bun pentru mititei. Eu ii admir pe parintii care s-au mobilizat in cazul de fata si au atacat in instanta Ordinul pentru ca va folosi tuturor daca va fi anulat. Termenul de azi am vazut ca s-a amanat pentru marti la ora 15. Inca mai sper... :)
Pentru timpurile astea se potriveste o vorba a unei colege "Cine are copii sa si-i creasca, cine nu, sa nu-si doreasca".
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #1108 : Vineri, 24 Februarie 2012, 21:26 »
În mai puţin de o săptămână, Google va aplica schimbările controversate ale politicii sale de confindeţialitate care vor permite companiei să obţină, să stocheze şi să folosească informaţii personale despre utilizatori. Articolul aici

Caroline

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #1109 : Duminică, 26 Februarie 2012, 21:32 »
Cine-i crede ca asta e ceva nou?! Informatiile se stocheaza si s-au stocat dintotdeauna, acuma probabil ca doar schimbarea unor legi ii obliga sa o dea in vileag sub forma de "politici"... ca si cand i-ai spune gainii pe care o cresti ca sa o tai sa semneze ca a luat la cunostinta si ca e de acord.  >:D