Autor Subiect: Stiri, evenimente, informatii, barfe  (Citit de 594284 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

silviu

  • Vizitator

Caroline

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #1141 : Miercuri, 14 Martie 2012, 23:40 »
Probabil ca se exagereaza, insa nici Pepsi nu-s inocenti, nici pe departe. Bautura in sine spune multe despre ea (formula ei, componentii)...eu as limita legal consumul de asa ceva.

Daaa... ca sa se mai inventeze o Mafia si pentru asa ceva.  :2funny: Ba nu! Fiecare are liberul arbitru, dreptul si indatorirea sa isi faca rau siesi (sau nu) atat cat doreste.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #1142 : Miercuri, 14 Martie 2012, 23:46 »
Spune-i asta nepoatei mele de 7 ani care le "topeste" pe Pepsi si Coca pe unde le prinde. Si daca le prinde, dupa aia zici ca-i iepurele de la Duracell nu pe baterii, ci alimentat la 380 V!!! :o

Caroline

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #1143 : Joi, 15 Martie 2012, 00:09 »
La varsta asta, si eu le spun copiilor de la scoala ce sa faca (le-am zis de Pepsi dar nu m-au crezut). Ma refeream, ca de obicei, la adulti, fiindca nu am obisnuinta sa am copii in familie sau prin preajma.  :)

Offline carmenafeer

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 35
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #1144 : Duminică, 18 Martie 2012, 16:55 »
Sunt de acord cu Caroline nu putem ingrdi totul ,atunci nu mai suntem liberi,trebuie sa alegem singuri ce este bine sau rau pt noi si copii nostri,cit despre copii se poate, daca parintii doresc intradevar,daca nu cumperi in casa niciodata ,daca nu ii dai tu copilului sa bea de unde sa stie un copil de citiva ani cum este,si se poate, eu am colege cu copii intre 1 si 12 ani si nu stiu gustul de cola sau pepsi nu a cumparat niciodata in casa asa ceva si a suplinit cu suc natural facut in casa si cu explicatiile de rigoare pt cei mai mari.

Caroline

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #1145 : Duminică, 18 Martie 2012, 17:41 »
Carmen, nu sunt de acord nici cu "a nu sti gustul". Necunoscutul tenteaza in aceeasi masura in ca re sperie: e vorba tot de adrenalina, la urma urmei. Copilul trebuie sa stie tot, ceea ce-l putem noi invata este doar ce e adevarat si ce nu din ceea ce stie si cum sa aiba discernamant in privinta asta. Copiii de azi se apropie periculos de mult de adultii de ieri (care am fost noi).  ;)

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #1146 : Luni, 19 Martie 2012, 22:31 »
Cineva spunea foarte bine un lucru: copiii nu sunt niste adulti in miniatura, nu putem sa le spunem tot adevarul pana cand nu suntem siguri ca pot sa-l asimileze. Ei judeca totul in alb si negru, ceea ce ar fi minunat daca viata ar fi construita in felul asta. Insa viata nu e asa si societatea ar putea sa-i transforme in extremisti. Multi copii se si manifesta in felul asta din cauza educatiei primite in familie sau scoala(cred ca mai degraba neprimita). Si asta se intampla de la varste din ce in ce mai fragede.

silviu

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #1147 : Marți, 20 Martie 2012, 10:43 »
Cea mai bătrână supraviețuitoare din lume a Holocaustului: „Voi râde până la sfârșitul vieții. Nu ajută cu nimic dacă plângi”
Și-a văzut părinții murind. Și-a pierdut și soțul și frații. A supraviețuit iadului din lagărul de concentrare, împreună cu fiul său, cântând la pian. A învins, mai apoi, și cancerul. Perfect lucidă, la 108 ani, Alice Herz-Sommer trăiește, în fiecare zi, mai multe momente de fericire decât alții într-o viață.



varsator38

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #1148 : Marți, 20 Martie 2012, 12:12 »
 "Știu că răul există, dar privesc înspre lucrurile bune". „Într-un fel, cred că viața în lagăr a fost de fapt un dar. Eram fericită și recunoscătoare că fiul meu era lângă mine. Uneori, el mă întreba de ce nu avem de mâncare. La asta nu știam ce să îi răspund. Dar râdeam. Și cu mine râdea și băiatul meu. Cum poate un copil să nu râdă când o vede pe mama sa râzând?"


fara cuvinte.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #1149 : Marți, 20 Martie 2012, 19:10 »
4 locuri in lume unde echinoctiul de primavara este marcat prin fenomene deosebite

mi-ar place sa vad toate aceste locuri in ziua de echinoctiu (primavara sau toamna) ; cel de la piramida lui Kukulcan, Chichen Itza, Mexic prezentat in videoclipul din reportaj mi-a adus aminte de eclipsa totala de soare de la noi din 1999; cat de impresionata am fost cu toate ca stiam ca este vorba despre un fenomen astronomic si nu cine stie ce semn de la zei asa cum credeau oamenii cu milenii in urma  8)

Offline carmenafeer

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 35
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #1150 : Joi, 22 Martie 2012, 11:28 »
Caroline vreau sa iti spun ca eu lucrez cu copii si sa stii ca vad foarte putini copii bine crescuti,este adevarat sunt foarte destepti dar si foarte prost crescuti,de parinti ce sa iti mai spun parca si-au pierdut simtul masurii,cunosc un copil care de doua luni nu maninca si nu bea nimic,dupa toate investigatiile nu este decit alintatura care a devenit o problema psihologica,nu spun sa nu  sa nu stie copilul ce gust au  unele alimente interzise ,dar sa o faci la o virsta la care poate intelege ceva din ce ii vei explica,daca ii dai cind nici nu poate vorbi bine,el nu o sa retina decit gustul bun,si sa fim seriosi ca sunt parinti care cumpara aceste produse ca si cum ar fi ceva necesar familiei zilnic.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #1151 : Joi, 22 Martie 2012, 12:44 »
Datele de schimbare ora de vara si ora de iarna pana in 2020  :coolsmiley:

Trecerea la ora de vara – ora 4:00 devine ora 5:00.
Trecerea la ora de iarna – ora 4:00 devine ora 3:00.

2012
- ora de vara: 25 martie
- ora de iarna: 28 octombrie

Caroline

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #1152 : Joi, 22 Martie 2012, 21:42 »
Caroline vreau sa iti spun ca eu lucrez cu copii si sa stii ca vad foarte putini copii bine crescuti,este adevarat sunt foarte destepti dar si foarte prost crescuti,de parinti ce sa iti mai spun parca si-au pierdut simtul masurii,cunosc un copil care de doua luni nu maninca si nu bea nimic,dupa toate investigatiile nu este decit alintatura care a devenit o problema psihologica,nu spun sa nu  sa nu stie copilul ce gust au  unele alimente interzise ,dar sa o faci la o virsta la care poate intelege ceva din ce ii vei explica,daca ii dai cind nici nu poate vorbi bine,el nu o sa retina decit gustul bun,si sa fim seriosi ca sunt parinti care cumpara aceste produse ca si cum ar fi ceva necesar familiei zilnic.

Ai perfecta dreptate, si eu ma enervez din cauza asta in fiecare zi. Si totusi... dupa ce imi trece imi spun ca oricine merita iubit tocmai atunci cand o merita cel mai putin, fiindca atunci are nevoie cel mai mult. Stiu ca suna ca un slogan si mai stiu ca nici eu nu reusesc sa-mi amintesc de el intotdeauna, e omenesc sa fim asa si sa ne dorim sa avem copii bine educati pana la docili. Diferenta e ca pe mine copiii supra docili sau parintii supra obsedati ma plictisesc. Nu fac niciun bine nimanui, decat sa promoveze la nesfarsit niste modele expirate, cu care societatea nu se mai potiveste. In schimb, mi-ar place daca as reusi sa fac macar un mic declic in mintea acelor copii problema spre a le canaliza revolta, alintatura si egocentrismul spre ceva benefic lor: acesti copii sa fie aceia care vor face acelasi lucru in fata sefilor nedrepti, a unei societati conservatoare si chiar in fata lor insile. Sa aiba disceranamant si sa... stand up. Alfel, vom deveni cu totii niste furnici repetitive si nicio stire, eveniment, informatie, barfa sau descoperire nu va mai produce schimbarea. (Gabi, cred ca remarci cum incerc sa "virez" de la off la on, nu?  ;D )

Offline carmenafeer

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 35
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #1153 : Vineri, 23 Martie 2012, 14:52 »
Ma bucur ca gindesti asa, mai ales ca inteleg ca esti profesor.

silviu

  • Vizitator