Autor Subiect: Circuitul SPA-urilor: Szeged - Budapesta – Hajduszoboszlo 15 - 21 aprilie 2013  (Citit de 35906 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Asa cum v-am comunicat in newsletter, pentru cei care se imbarca din Sibiu, Deva, Arad, Timisoara, tariful este diminuat cu contravaloarea noptii de cazare de la Sibiel si a segmentului de drum neparcurs. Cei interesati de aceasta varianta, vor primi cotatia Email. Daca doriti sa participati, trimiteti-mi un Email la office@singlescamp.ro, cu numele si locul de imbarcare si va fac imediat cotatia de diferenta.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Lista de participanti la Hajduszoboszlo:

1. Rodica T      Bucuresti
2. Elisabeta A Bucuresti
3. Florin Z       Bucuresti
4. Toto B        Bucuresti
5. Doina S      Bucuresti
6. Maria M      Bucuresti
7. Gigi C         Sibiu

Plecam cu microbuzul de 7 + 1 locuri, deci mai este un loc disponibil.

Mari_a

  • Vizitator
Daca Doina S e draguta de Pink, cu care am strabatut munti-ape-vai-campii anul trecut  :kissing: , o rog sa-mi scrie la marina_m02@yahoo.com . Si daca nu, tot la fel! Valabil si pentru ceilalti  :)  Sa ne organizam si noi un pic... zic!  ::)

Budapesta. Pozei ii zice "Compozitie", ceea ce ma duce cu gandul la faptul ca nu se poate vedea tot ce-i in poza dintr-un singur unghi...


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Mai avem doar doua saptamani si suntem la balaceala in Ungaria. Apa calda, jacuzzi, sauna, gulash, papricash, somloi, tuica...

M-am uitat azi peste vreme, o afisez si aici:



Deci in principiu este o vreme de inceput de primavara, au sa fie in medie 15 grade, la Budapesta, Szeged si Hajduszoszlo. Vad si ceva averse intr-o zi, ploaie in alte doua....dar sa nu ne speriem: este o prognoza pt 25 de zile! Pana atunci se pot schimba multe! Si cum actiunile Singles Camp au intotdeauna noroc de vreme buna, sper ca si acum sa ne bucuram de caldura si vreme frumoasa!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Am schimbat ora de plecare din Bucuresti, din ora 3.00, in ora 2.00. Vreau sa ajungem cat mai repede la Szged, pentru a ne bucura inca din prima zi, mai ales dupa un drul de aproape 700 km, de o baie in exceptionalul SPA legat de hotelul nostru.

Inca nu stiu unde o sa dorm, cel mai probabil insa, in Dorobanti. Functie de locul de innoptare, o sa stabilesc si punctul central de plecare.   In cateva zile am sa revin si cu aceasta informatie, dupa ce ma decid unde dorm pana la ora de plecare.

Stiu insa pe unde ies din Bucuresti: Stefan cel Mare, Primaria Sect 1, Podul Grant, Piata Crangasi, fostul Bulevard Militari, autostrada Bucuresti - Pitesti. Deci imbarcarea celor din Bucuresti se va face s-au din punctul de plecare central, pe care spuneam ca il voi comunica in cateva zile, sau de pe traseul pe care l-am precizat mai sus.

O sa va rog mult sa nu intarziati la ora de intalnire, pentru ca tin mult sa ajungem la timp in Ungaria. Orice minut pierdut la imbarcare, este unul mai putin in vacanta.

Sa nu uitati sa aveti cu voi buletinul sau pasaportul. Verificati la plecare de doua ori daca le-ati luat cu voi.

Mergem la baie deci: costum de baie, prosop mare, halat de baie, slapi de interior.

Nu va burdusiti bagajele de haine! Nu o sa aveti nevoie de cine stie ce cu voi! Ganditi-va sa fiti imbracati cat mai sport, sa aveti o incaltaminte usoara, haine lejere. Pentru iesirile la restaurant si plimbare, ceva simplu, nu mergem la nu stiu ce localuri de fite...

O geanta de voiaj mica sau un rucsac in care sa puteti pune echipamentul de baie, o apa, etc. Pe care sa o puteti folosi de asemenea in vizita prin Budapesta.

Pentru drum, pana la Szged: sandviciuri si apa. Nu oprim decat pentru cate o cafea, alimentare cu combustibil. Folosim acele pauze si pentru gustare. Deci nu oprim la localuri pe drum, pana la Szeged!


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Notati-va in agenda telefonica a mobilului numarul meu, cu prefixul de tara, altfel ajunsi acolo nu ma veti mai putea suna, in situatia in care ne despartim si aveti nevoie de informatii sau altceva: 0040 - 745 106501.

Pentru a putea folosi telefoanele in Ungaria veti avea nevoie de activarea serviciului de rooming. Asigurati-va ca il aveti, daca nu contactati operatorii de telefonie mobila la care sunteti abonati pentru activare.

Despre bani: de preferat sa aveti card cu voi si cateva zeci de EUR lichizi. Pe care o sa am rugamintea sa-i tineti intr-un buzunar care nu este expus. Schimbul o sa-l facem in Ungaria, la Szeged. Cursul de schimb in acest moment este: 1 EUR = 304 forinti. Cel mai probabil ca la casele de schimb o sa primim in jur de 290 forinti, pt un euro. Cu cardul veti putea scoate direct forinti, din bancomate.

Preturile sunt similare cu cele din Romania, la produsele alimentare chiar mai jos. Avem intrari gratuite la SPA, cu exceptia Budapestei, micul dejun in fiecare zi si cinele la Hajdu. Deci prea mult nu aveti ce cheltui, asta bineinteles daca nu va ganditi sa faceti si shopping.

Daca aveti intrebari, va rog sa mi le puneti aici, nu pe Email, poate sunt lucruri care intereseaza pe toata lumea.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Circuitul SPA-urilor: Szeged - Budapesta – Hajduszoboszlo 15 - 21 aprilie 2013
« Răspuns #36 : Miercuri, 03 Aprilie 2013, 09:02 »
Am ales un hotel in apropierea Parcului Varosliget, Star City Hotel 3*1078 Budapesta, István utca 14, asta pentru a fi cat mai aproape de baile Szekeny. Intamplator sa nu (oare ce este intamplator pe lumea asta? :)), Maria a postat acum cateva zile o fotografie, "Compozitie". Locul de unde s-a facut fotografia, este la doar 5 minute de hotelul in care o sa stam...!




Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Circuitul SPA-urilor: Szeged - Budapesta – Hajduszoboszlo 15 - 21 aprilie 2013
« Răspuns #37 : Miercuri, 03 Aprilie 2013, 09:16 »
 Cateva poze gasite pe net cu hotelul Star City 3* din Budapesta:










Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Circuitul SPA-urilor: Szeged - Budapesta – Hajduszoboszlo 15 - 21 aprilie 2013
« Răspuns #38 : Miercuri, 03 Aprilie 2013, 12:47 »
Pentru Budapesta programul este flexibil. Aflati, ca locatie, in vecinatatea Bailor Szekeny, este posibila desprinderea de grup si ramanerea pt o jumatate de zi acolo. Cine a mai vazut Budapesta si nu mai doreste sa vina cu grupul, poate ramane acolo, dupa vizita pe care o s-o facem apropiat centrului SPA.
Programul de vizitare pe care vi-l propun este: Parcul Varosliget, Monumentul Eroilor si Castelul Vajdahunjad, intr-o plimbare de dezmortire (12.30 - 14.00), apoi mergem cu microbuzul, pana sus pe Gellert, sa va arat de sus obiectivele orasului. De aici: sau se merge in croaziera pe Dunare, sau urmam un traseu la care o sa va ghidez si o sa va explic cate ceva despre Castelul Buda, Palatul Presedentiei, Bastionul Pescarilor, Catedrala Matei Corvin, Biserica Evanghelica, Biserica Sf Ana, Parlament. Croaziera dureaza in jur de 2 ore si jumatate - 3 ore ore, cu vizitarea Insulei Margareta cu tot. Pe jos, cca 2 ore - 2 ore si jumatate. Deci in cazul ambelor, in jur de 17.00 - 17.30 incheiem. Programul Bailor Szekeny este de la 6.00 dimineata pana la 22.00. Doar saunele se inchid la 19.00, asa ca avem timp sa combinam vizita cu relaxarea din bazinele cu apa calda. Plecam spre hotel si dupa ce ne luam ce avem nevoie pt baie, mergem la Szekeny, avem doar 5 minute cu masina. Putem manca ceva acolo, au in incinta un self, sau undeva in zona inainte de intrare.

A doua zi de dimineata, dupa micul dejun, as vrea sa mergem impreuna sa vizitati Biserica Sf Stefan. Este cea mai mare biserica din Ungaria, poate adaposti pana la 8.000 de persoane. Acolo se afla o relicva de la Regele Stefan I, cel care a crestinat Ungaria. Ne mai putem invarti un pic in zona, eventual putem merge si pana la Sinagoga, este a III-a din lume si merita vazuta.

Dupa care in jur de 12.00 plecam spre Hajduszoboszlo, unde o sa mergem la Aquapark. La intoarcerea de acolo o sa cinam, la noi la hotel, masa este inclusa in tarif.

 

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Este offtopic, dar poate cautata in google, informatia ajuta pe cei care calatoresc in Ungaria. Eu am gasit-o clara doar pe site-ul lor oficial.

Vigneta Ungaria 2013, pentru motociclete si orice tip de vehicul cu masa pana la 3.5 tone:
10 zile: 2.975 Ft   
o luna: 4.780 Ft   
un an: 42.980 Ft

1 EUR = 300 Ft (aproximativ)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Baile Szekeny, locul in care o sa mergem in timpul sederii la Budapesta. Se spune aca ar fi cel mai mare complex SPA din Europa. La concurenta tot cu unul din Ungaria, acolo unde urmeaza sa ne petrecem ultimele 3 zile.

Mai jos este harta bazinelor. Cu albastru sunt cele deschise publicului, cu verde sunt cele care tin de spital. Toate sunt cu apa minerala, termala.


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Programul Bailor Szekeny:

De lunea pana duminica, toate saptamanile, toate sezoanele:
Bazinul de exterior: 6 am – 10 pm
Bazinele de interior: 6 am – 7 pm
Baile de aburi si saunele: 6 am – 7 pm
Turul bailor (15 min): 10am – 4pm
Self-ul : 7 am – 9 pm
Exceptie: sarbatorile nationale, atunci cand programul este unul scurt.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Aici sunt tarifele, care variaza functie de perioada zilei si de ce servicii sunt incluse: http://szechenyispabaths.com/prices/

In principiu intre 3600 - 4600 ft, ceea ce inseamna in EUR - cca 12 - 15 EUR.

La Szeged is Hajdu, tarifele sunt incluse in tariful pe care l-am platit hotelurilor.

Mari_a

  • Vizitator
Daaa, imi amintesc ca am intrat odata pe-acolo, parca dinspre zoo... Cele de afara mi se par numa'bune!  :)   
Daca-o fi prea frig afara, nu-i bai, sar imbracata!

81F=27°C      91F=33°C      101F=38°C    .....

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Da, pe-acolo am intrat. Este un hol mare, cu decoratii renascentiste, arata foarte bine...Anul trecut pe vremea asta faceam plaja la Gyula...Poate avem noroc. Adica, trebuie!