Autor Subiect: Casa trovantilor si Poarta lui Dumnezeu: Tara Luanei 30 mai – 2 iunie 2013  (Citit de 35917 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Casa trovantilor si Poarta lui Dumnezeu: Tara Luanei 30 mai – 2 iunie 2013

Tarif:  550 RON / persoana - cazare in camera DBL
Check in : 30 mai 2013
Check out:   2 iunie 2013
Cazare:    3 nopti - Colti - jud Buzau
Servicii incluse:
     • cazare 3 nopti la pensiune de 3*, mic dejun inclus
     • 3 pranzuri reci, sub forma de pachet pentru munte
     • 3 cine calde, servite la intoarcerea de pe traseu, cu feluri de pranz: ciorba sau supa + fel de baza
     • ghidaj profesionist
     • transport zonal cu microbuzul
Transportul se va face pentru cei din Bucuresti organizat cu microbuzul, pe ruta: Bucuresti - Ploiesti -  Colti si retur. Tariful este de 80 RON si nu este inclus in pretul excursiei. Cei inscrisi care au conectare intr-un fel de acest traseu, vor putea calatori cu acest microbuz, in aceste conditii tariful fiind calculat functie de distanta parcursa.
Un alt microbuz va pleca pe ruta Sibiu - Fagaras - Brasov - Intorsura Buzaului - Colti. Cine are conectare cu acesta, o poate face de pe traseul mentionat,  tariful fiind de 70 RON/persoana

Precizari:
Programul are sa fie unul specific de munte. Traseele sunt medii si peste medii , astfel ca este necesara o pregatire si forma fizica corespunzatoare, de asemenea se impune echipament de munte: bocanci sau ghete pe glezna, pantalon si bluza elastica, bat trekking. Am rugamintea ca cei care doresc sa participe sa-si evalueze obiectiv forma fizica, astfel incat sa nu avem acolo situatii de intarzieri de orar. Traseele sunt relativ lungi, ceea ce nu da posibilitatea decat a pauzelor la obiective, cand se face vizitarea. In rest trebuie mers in continuu si nu este posibil, asa cum precizam, sa avem persoane care incetinesc din mers, grupul. Suntem ghidati, acesta este un lucru foarte important, pt ca astfel avem o evaluare a pozitionarii noastre in traseu, permanenta.

Singura posibilitate de pensiune din zona, nu are din pacate decat paturi matrimoniale. Vom organiza totusi ca si lenjeria si dunele sa fie separate. Doresc sa specific si sa precizez de acum acest lucru, astfel incat cei inscrisi sa cunoasca acest amanunt.

Ghidul nostru, Diana Gavrila este o persoana dedicata zonei, una dintre acelea care a pus puternic umarul la promovarea acesteia. A scris multe articole despre aceasta minunata tara a Buzaului. Acum este ocupata cu editarea unei carti, dar in scurt timp vom primi in avanpremiera de la ea, mai multe explicatii si detali despre locurile pe care o sa le vizitam. Ne-a transmis traseele pe care o sa le parcurgem in cele 3 zile pe care o sa le petrecem acolo.

Traseu Bucuresti .....

Ziua 1 30 mai joi. Plecare din Bucuresti ora ..... km pana la Colti....., sosire la destinatie si cazare....
Ziua 2 31 mai  vineri Ansamblul rupestru Alunis (Biserica sapata in piatra, Locuintele, Altarul dacic de sacrificiu) - Complexul rupestru Nucu - Roata fundul pesterii (unicat mondial) - Chilia lui Dionisie torcatorul - Bisericuta lui Iosif - Fundatura. Traseu de 7-8 ore

Ziua 3 1 iunie sambata Alunis - Bisericuta PIatra ingaurita - Pestera Triunghiulara Piatra cu semne - Crucea Spatarului (varful muntelui) - Agatonul Nou si Agatonul Vechi - Varful Turtudui - Ghereta si Bucataria

Ziua 4 2 iunie duminca Inainte de plecare se viziteaza Muzeul Chihlimbarului - apoi ne continuam drumul cu microbuzul spre Babele (asa cum numesc localnicii trovantii) - apoi Ruginoasele Braiesti (veche asezare de pe vremea bronzului)

Cu cele 3 trasee se inchise Triunghiul Sihastresc adica Alunis - Ruginoasa - Nucu

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Casa trovantilor si Poarta lui Dumnezeu: Tara Luanei 30 mai – 2 iunie 2013
« Răspuns #1 : Duminică, 06 Ianuarie 2013, 09:03 »
Diana Gavrila, cea care o sa ne fie ghid in excursia din Muntii Buzaului, a scos o carte despre acea misterioasa zona. Iata cum isi prezinta cartea intr-un Email pe care l-am primit acum cateva zile, de la ea:

"Puteti cumpara "Enigme ale trecutului indepartat in Muntii Buzaului", o lucrare ce va propune o calatorie in timp si spatiu prin miraculosul tinut al Muntilor Buzaului. Totul  a fost descris intr-o limba plina de poezie si metafore, invitandu-va la o incursiune, chiar daca numai imaginara, intr-un taram de vis.

din Tara Luanei,
Diana Gavrila"




Daca aveti placerea sa-i cumparati cartea si nu o gasiti on-line, am numerele ei de telefon si vi le pot transmite.

Pe pagina noastra de facebook, Moni a postat un link catre un material prezentat pe B1 TV, un interviu cu Diana. Foarte interesant si totodata introductiv pentru excursia noastra.

Adevaruri tulburatoare - Misterele din Muntii Buzaului

Offline Plusar

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 376
Re: Casa trovantilor si Poarta lui Dumnezeu: Tara Luanei 30 mai – 2 iunie 2013
« Răspuns #2 : Duminică, 06 Ianuarie 2013, 11:55 »
simpatica tipa :
Ai socotit bine ?
El: mdaaa
Ea: Sunt vreo 4 numai ... "   :giggle:

in alta ordine de idei: fiind asa aproape de Buc nici ca ma gandesc sa ratez actiunea !

Offline maria MARIA

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Casa trovantilor si Poarta lui Dumnezeu: Tara Luanei 30 mai – 2 iunie 2013
« Răspuns #3 : Vineri, 22 Februarie 2013, 18:41 »
Sunt buzoianca, ma aflu doar la vreo 70 de km si nu pot veni.... ! Imi pare rau ca ratez ocazia sa va cunosc! Pentru cine are posibilitatea sa ajunga, faceti-o, nu ezitati! Este o zona superba; frumusete, mister! Atentie insa la starea drumului; din cate stiu eu nu este de buna calitate pe o distanta nu foarte mare.

nickescool

  • Vizitator
Re: Casa trovantilor si Poarta lui Dumnezeu: Tara Luanei 30 mai – 2 iunie 2013
« Răspuns #4 : Miercuri, 27 Februarie 2013, 14:19 »
Acum am vazut actiunea ,intamplator,cunosc bine zona,este superba se merita si perioada in care se desfasoara este buna.

Offline IuliaT

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 141
Pai te asteptam in gasca nicke.
Oare cine mai participa la excursia asta???

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Diana Gavrila, ghidul nostru in Muntii Buzaului:

www.youtube.com/watch?v=sPSD2c0gqm4&feature=youtu.be

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226

Offline nuska

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 44
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Casa trovantilor si Poarta lui Dumnezeu: Tara Luanei 30 mai – 2 iunie 2013
« Răspuns #8 : Sâmbătă, 27 Aprilie 2013, 17:27 »
buna ziua tuturor.am platit deja avansul si astept informatii despre ora si locul de intilnire.vin din Bucuresti.e prima excursie de cind m-am inscris.
fericire

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Casa trovantilor si Poarta lui Dumnezeu: Tara Luanei 30 mai – 2 iunie 2013
« Răspuns #9 : Duminică, 28 Aprilie 2013, 21:03 »
Bine ai pasit in spatiul real, nuska! Urmeaza ca inainte de plecarea in Spania, adica pe data de 12 mai, sa afisez aici toate detaliile despre locul de imbarcare in Bucuresti si evident lista de participanti.

Offline nuska

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 44
  • Bine ai venit in grupul nostru!
multumesc
fericire

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Casa trovantilor si Poarta lui Dumnezeu: Tara Luanei 30 mai – 2 iunie 2013
« Răspuns #11 : Marți, 30 Aprilie 2013, 06:41 »
Si la aceasta excursie, cum a fost cazul si la cele din Cozia si Apuseni, locurile au sa se ocupe in totalitate, inainte de plecare cu ceva timp. Pentru ca mai sunt doar cateva disponibile, daca doriti sa participati si pentru a nu avea surpriza de a nu gasi rezervarile inchise, este bine sa va inscrieti cat mai repede. Eu lipsesc, plec in Cozia, apoi in Spania, deci o sa fiu departe de forum - nu o sa va pot informa asupra disponibilitatii ramase, decat la intervale mai mari de timp, atunci cand sosesc acasa. Si poate sa fie prea tarziu. 

Offline Sherban

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 55
  • Just do it!
Re: Casa trovantilor si Poarta lui Dumnezeu: Tara Luanei 30 mai – 2 iunie 2013
« Răspuns #12 : Duminică, 05 Mai 2013, 14:22 »
Adevărat a Inviat! Sărbători cu liniște in suflet si bucurii! Si eu particip pentru prima oară la o acțiune singles camp, aștept detalii legate de transportul din buc. abia aștept sa ajungem in aceste locuri minunate, pe care mi am dorit de multi ani sa le revad! Mulțumesc frumos Gigi ca te ai gândit la aceasta excursie! O zi frumoasa tuturor!
Everything changes..

anyasolo

  • Vizitator
Re: Casa trovantilor si Poarta lui Dumnezeu: Tara Luanei 30 mai – 2 iunie 2013
« Răspuns #13 : Duminică, 12 Mai 2013, 20:04 »
este tardiv pt. inscriere?...mai sunt locuri, cate ar mai fi? se pleaca din Sibiu cu microbuz catre Buzau?...ohh, prea multe intrebari ...

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Casa trovantilor si Poarta lui Dumnezeu: Tara Luanei 30 mai – 2 iunie 2013
« Răspuns #14 : Duminică, 12 Mai 2013, 20:12 »
Da, mai sunt 2 sau 3 locuri, nu as putea sa-ti precizez exact, acum am venit din Cozia si nu am date de la Samiza.
Se pleaca si din Sibiu si din Bucuresti cu cate un microbuz.