Autor Subiect: Casa trovantilor si Poarta lui Dumnezeu: Tara Luanei 30 mai – 2 iunie 2013  (Citit de 35922 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline nuska

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 44
  • Bine ai venit in grupul nostru!
buna GIGI.astept cu nerabdare informatii despre excursie.e prea devreme avand in vedere ca e alta inainte?
fericire

Offline Alexandra73

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Buna Gigi
I-am trimit Samizei un mail in care am intrebat-o daca a primit banutii pentru excursie (i-am virat prin martie) si nu mi-a raspuns. Stii tu cumva daca e ok? Astept raspuns merci

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Prezint acum lista cu participantii la aceasta excursie, cu rezerva a 2-3 persoane, de la care Samiza inca nu are confirmarea avansului.
Alexandra, esti pe lista de platitori, am primit acum tabelul din agentie.

1   Luminita C   Bucuresti
2   M Mihaela   Braila
3   G Alexandra   Bucuresti
4   Mimi M   Voluntari
5   D Elena   Oltenita
6   Delia L   Sf Ghe
7   B Elena   Bucuresti
8   N Mariana   Voluntari
9   T Eugenia   Tulcea
10   S Zina   Vilcea
11   Iulia  T   Bucuresti
12   B Maria   Iasi
13   S Roxana   Bucuresti
14   Gigi Cindea   Sibiu

15   Leo Lorelei   Timisoara - inca neconfirmat
16   Belea Vera   Turda - inca neconfirmat
17   Troie Elena   Bucuresti - inca neconfirmat
18   Corbu Paraschiva   Constanta - inca neconfirmat

Microbuzul de Bucuresti va pleca joi, 30 mai la ora 14.00 din statia OMW Gara de Nord (Calea Grivitei nr. 188) - fosta Parcare Dali.
AG 40 MYO, sofer Lazar Gheorghe 0721513722


Traseul acestuia spre destinatie este: Bucuresti - Ploiesti - Valenii de Munte - Calvini - Patarlagele - Colti (jud. Buzau). Se fac in jur de 3 ore, cca 144 km. Anuntati-ma pe Email sau aici pe topic care dintre voi urmeaza sa mergeti cu acest microbuz, pt a stii sa transmit soferului lista. Calculatia de tarif este urmatoarea: 1.8 RON/km *1.24 (TVA)*290km = 647 RON, la care se adauga costurile/sofer = cca 200 RON, deci 850 RON. Suma se imparte la numarul celor care aleg acest mijloc de transport. Cu cat mai multi, cu atat mai ieftin! Apreciez ca o sa fie in jur de 70 RON/pers dus si intors.

Alt microbuz pleaca din Sibiu, joi 30 mai la ora 11.00 din parcarea hotelului Ibis, pe ruta Sibiu - Fagaras - Brasov - Intorsura Buzaului - Colti. Sunt 292 km, facem mai bine de 4 ore si jumatate. Tariful este de 70 RON/pers dus si intors. Numarul microbuzului: M WK 350 Marcedes gri metalizat.

Dupa cum bine stiti, eu sunt plecat din tara pana in data de 23.05, deci aproape ca sar in bocanci...
Ii astept si pe cei indecisi sa vina cu noi, grupul poate sa cuprinda pana la 20 de participanti, deci mai sunt 2 locuri libere peste cel total de inscrisi. Iar de la cei inscrisi astept informatia cu privire la microbuz. La fel ca si la Cozia am sa fac doua tabele, in care am rugamintea sa completati cu ce urmeaza sa veniti.

Am discutat acum cu Diana Gavrila, ghidul nostru in cele 3 zile. Ne asteapta este bucuroasa sa aiba un nou grup in Muntii Buzaului, intr-o zona despre care a scris atat de mult...

In ceea ce priveste echipamentul. Muntii Buzaului si zona in care mergem nu este nici Cozia, nici Retezatu, nici Fagarasii, dar nici o simplu drum forestier. Ne deplasam cu microbuzul in fiecare zi pana la capat de traseu, iar de acolo urmeaza sa o luam pe poteci de munte cu suisurile si coborasurile unui astfel de loc. Evident ca este nevoie de conditie fizica, fara nu este posibil sa urcati in zonele de traseu, si echipamentul de munte este absolut obligatoriu, adica:
- ghete pe glezna
- pantalon lung care sa permita miscarea
-  pelerina de ploaie
- rucsac

Pe langa aceastea: medicamentele pe care stiti ca le luati in mod frecvent, si mai ales aici ca este munte aveti nevoie de ele, apa, un tricou uscat de schimb, un prosop mic. Nu uitati de unghiile de la picioare: poate ca multi zambesc cand scriu asta, dar cei de la Cozia si-au putut da seama ce ar fi insemnat la coborarea de pe Cozia sa nu le fi avut pe pantele acelea abrupte taiate....

Diana are sa mearga in fata, eu am sa merg "maturica" in spate. Am sa fac totul pentru a ajunge cu totii la punctele tinta, dar trebuie sa fiti constienti ca efortul principal este al vostru: mai mult decat un sprijin si o incurajare nu am mai mult ce face...Traseele nu sunt grele asa cum va spuneam sunt poteci de munte, fara stanca, fara zone de risc, dar inca o data subliniez, este zona montana, nu una de promenada. Mai este timp pana atunci, nu este rau sa va miscati un pic, sa va obisnuiti cu efortul.

Luati cu copy/paste tabelele cu cei inscrisi si duceti-le mai departe, completate de fiecare:

Microbuz Bucuresti:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14..
15.

Microbuz Sibiu:
1. Gigi Cindea
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.

Offline nuska

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 44
  • Bine ai venit in grupul nostru!
eu vin din Bucuresti.dar nu stiu cum se procedeaza cu restul de bani.platesc direct cand ne vedem pe 30 mai sau tot prin banca Samizei?
astept cu nerabdare .duminica tocmai ce povesteam unei verisoare despre locurile acestea ca sa aflu ca ea e din sat Colti si numai prididea sa-mi spuna ea despre tot si toate
fericire

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Se achita acolo. Nu este nevoie decat sa-mi spuneti cu ce veniti. Nuska, nimic nu este intamplator, adta vis a vis de discutia pe care ai avut-o cu persoana din Colti...

Offline Vera Ra

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Gigi, daca se poate, as dori sa ma iei de la Brasov. In felul asta mai scurtez ceva la drum :). Multumesc

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Da, am omis sa scriu. Daca sunteti apropiat de traseul microbuzului, puteti sa urcati de unde va este mai usor, nu este nevoie sa va deplasati pana la Sibiu sau Bucuresti. Te iau din Brasov Vera, am sa notez in tabel.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Luati cu copy/paste tabelele cu cei inscrisi pana la voi. Completati-va numele in tabel cu locul de urcare. Este cel mai simplu de urmarit.

Microbuz Bucuresti:
1. Elena B Bucuresti
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14..
15.

Microbuz Sibiu:
1. Gigi Cindea
2. Vera B - din Brasov
3.
4.
5.
6.
7.
8.

Offline Sherban

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 55
  • Just do it!
hello, si eu vin cu micorbuzul, am trecut in lista. nu am inteles cand cum achit busul? cu diferenta de la excursie am inteles ca pot sa o achit direct cand ne intalnim. multumesc, seara frumoasa

Microbuz Bucuresti:
1. Elena B Bucuresti
2. Roxana S Bucuresti
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14..
15.

Everything changes..

Offline elena d

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12

Microbuz Bucuresti:
1. Elena B Bucuresti
2. Roxana S Bucuresti
3. D. Elena Oltenita
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14..
15.


Offline Alexandra73

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Microbuz Bucuresti:
1. Elena B Bucuresti
2. Roxana S Bucuresti
3. D. Elena Oltenita
4. Ghica Alexandra Bucuresti
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14..
15.

Offline deli_a

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 185
Eu am vorbit cu Samiza si i-am comunicat ca, din pacate, starea sanatatii nu-mi permite sa ne intalnim da data aceasta...  >:(
Va imbratisez, dar...de la distanta, sa nu va dau din microbii mei  ;)
"Viseaza ca si cand ai trai vesnic si traieste ca si cand ai muri azi, caci nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai."

Offline otiliamano

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
  • eu ... cu bune si rele ....
Tu imbratisezi cu drag si nu se ia nici un microb. Eu nu i-am luat :)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Eu am vorbit cu Samiza si i-am comunicat ca, din pacate, starea sanatatii nu-mi permite sa ne intalnim da data aceasta...  >:(
Va imbratisez, dar...de la distanta, sa nu va dau din microbii mei  ;)

Sănătate multă, Delia. Vezi poate dai de cap la microbii aia că prea te necăjesc :(
Noroc că tu esti pozitivă, puternica și veselă. Pana la urmă o sa renunțe ei... :thumbup:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline deli_a

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 185
Va multumesc, dragutelor  :) pai, deja la Cozia am facut parte din gasca microbele(le)lor  :2funny:
"Viseaza ca si cand ai trai vesnic si traieste ca si cand ai muri azi, caci nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai."