Autor Subiect: Varfurile Muntilor din Romania  (Citit de 32652 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Varfurile Muntilor din Romania
« Răspuns #15 : Marți, 15 Ianuarie 2013, 08:24 »
Coboram sub 2500: 2.495 m, Vârful Scărișoara Mare, Munții Făgăraș. Se afla la sud si la mica distanta fata de varful Moldoveanu, pe culmea Scarisoara. Accesul pe varf se poate face atat dinspre nord dinspre varful Moldoveanu trecand peste varfurile Rosu si Galbena, fie dinspre sud pe culmea Scarisoara.





Unul dintre traseele pana in varf:
Barajul Vidraru - Saua Molivis - Poiana Molivis - Muntele Tuica - Muntele Picuiata - Muntele Scarisoara Mare - Varful Moldoveanu - Portita Vistei - Refugiul Moldoveanu

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Varfurile Muntilor din Romania
« Răspuns #16 : Marți, 15 Ianuarie 2013, 17:23 »
La aceiasi inaltime si tot in Fagaras, Vârful Mușetescu, 2.495 m.



Se afla la o distanta foarte mica de Hartopul Darei si Dara.

Harta zonei:



Dupa cum remarcati Vf Musetescu apare pe aceasta harta, cu alta altitudine. Dupa unii autori Musetescu are doar 2378 m.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Varfurile Muntilor din Romania
« Răspuns #17 : Duminică, 20 Ianuarie 2013, 09:12 »
La 2.494 m, Vârful Capra din Munții Făgăraș. Este fratele siamez al Varfului Vanatoarea lui Buteanu, considerat a fi cel mai accesibil vârf de peste 2.500 m din munţii Făgăraş.
Va amintiti cred cei cu care am urcat in vara lui 2012 acolo, ca dupa ce am urmat traseul Balea Lac - Saua Doamnei - Varful Paltinu - am coborat apoi pe sub Varful Iezerul Caprei (2417m) - intre Paltinul si Iezerul Caprei exista o poteca de creasta, continuata apoi cu un traseu care traverseaza o formatiune stancoasa care se poate evita insa prin ocolirea varfului - si dupa ce am traversat zona pietroasa am ajuns intr-o zona de unde se poate admira de sus Lacul Capra. Ne-am continuat traseul pana la Saua Caprei, de unde se coboara spre cabana Balea, (coboras pe care multi l-ati apreciat ca destul de dur). Acolo am impartit echipa in doua si cu o parte am urcat spre Vanatoarea lui Buteanu. Traseul nu este greu, dar pe anumite zone nu se recomanda celor cu rau de inaltime. Ajunsi pe Varful Capra am poposit acolo iar un grup mai mic a urcat prin spintecatura dintre varfuri, pe Vanatoarea lui Buteanu.
Anul acesta o sa refacem acest traseu, mergem in aceiasi perioada si sper sa avem si acum noroc de vreme excelenta, ca si anul trecut.



Varful Capra si Vanatoarea lui Buteanu. Ca pozitie geografica, Capra este la sud si Vanatoarea la nord.



Varful Capra:









Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Varfurile Muntilor din Romania
« Răspuns #18 : Duminică, 20 Ianuarie 2013, 14:57 »
Dam o fuga in Bucegi, unde la 2.492 m  se gaseste Vârful Bucșoiu. Este al treilea varf din Bucegi, accesul putandu-se face dinspre vârful Omu, dinspre Cabana Poiana Izvoarelor sau dinspre valea Mălăiești prin Brâna Caprelor.
Un traseu bine explicat si detaliat cu poze si trasee, puteti gasi in blogul: http://buceginatura2000.wordpress.com/2012/06/26/traseul-turistic-spre-varful-omu-peste-muntele-bucsoiu-in-imagini/

Bucsoiu vazut de pe Omu:



Traseu zona Bucegi - Omu - Bucsoiu



Alte poze cu Varful Bucsoiu, luate din alte directii:




Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Varfurile Muntilor din Romania
« Răspuns #19 : Luni, 21 Ianuarie 2013, 08:55 »
Tot in Bucegi, dar cu 2 metri mai jos, la 2.490 m este Vârful Coștila. Este usor de recunoscut datorita statiei meteo care s-a construit pe el. Destul de stancos este usor accesibil, de la Cabana Babele, un drum de maxim o ora, va aduce sus la statie.







Trasee care duc spre Varful Costila sunt prezentate in doua bloguri, ambele cu poze, indicatii foarte exacte si detaliate:

http://magiamuntelui.blogspot.ro/2012/08/varful-costila-muntii-bucegi.html

http://arh.pub.ro/zolih/alpin/bucegi/bucegi05.html