Autor Subiect: Plante  (Citit de 141280 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Plante
« Răspuns #465 : Joi, 22 Martie 2018, 21:01 »
Chiar infloresc. Pe geam :) Am o Clivia, care infloreste a doua oara iarna asta. Pana acum, inflorea o data iarna, o data vara.
E asa de frumoasa... :smitten:
vara, mai portocalie


iarna un pic mai galesa. Dar mai inalta, fata de prima inflorire, acum vreo 2 ani...

Ce sa zic, e cam vedeta pe balconul meu.  ;D
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Plante
« Răspuns #466 : Sâmbătă, 14 Aprilie 2018, 19:57 »
sper sa mai reziste un pic in casa florile mele. N-am avut timp sa le scot pe balcon. e un intreg ritual pentru mine - le schimb pamantul, le raresc, le mut in alte ghivece daca e nevoie... Ma relaxeaza, dar ma si face nostalgica treaba asta. Una-i in ghivece, alta-i pe strat, in gradina, dar n-am...
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 605
Re: Plante
« Răspuns #467 : Luni, 21 Mai 2018, 12:19 »

 
https://alinaalexandru.wordpress.com/2011/02/11/bujorul-simbol-al-dragostei/
 
Bujorul este floarea mea preferata, in luna mai de ziua mea primeam de la mama mereu aceasta floare, chiar si astazi am gasit pe masa 3 bujori si o cutie de  praline cu brandy   :smitten:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Plante
« Răspuns #468 : Luni, 21 Mai 2018, 19:25 »
Da, sunt asa de frumosi... Iar cei roz au un parfum inconfundabil. suav.
Sunt plante perene, infloresc zeci de ani. Cica, pot inflori si 100 de ani, din aceeasi radacina. :) Din cand in cand, la sfarsitul lunii august trebuie sapati si ridicati mai la suprafata.
Alte lucruri interesante despre bujori: https://www.casa-gradina.ro/ce-nu-stiai-despre-bujori/

Inteleg ca e si ziua ta, nu doar a numelui? Te sarbatoresti in Maramures?  :dance: :dance: :dance:


Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 605
Re: Plante
« Răspuns #469 : Marți, 22 Mai 2018, 11:55 »
Daaa... :D  O sa-mi iau revansa pt. toate  :box:  :dance: Ziua mea e ultima din iulie .

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Plante
« Răspuns #470 : Luni, 28 Mai 2018, 07:07 »
Prin Gradina Botanica, din Iasi. Cea mai mare din tara, se stie :) Am mai apucat o raita printr-una dintre sere, aproape de ora inchiderii.

Plante exotice. La prima am avut sentimentul ca floricica aia mov e din hartie, pusa cu bold:)


Crinul pacii (denumirea populara :). Am si eu pe balcon, dar nu ajunge la dimensiunile astea. Mai bine. Unde l-as pune? :o




Artar de camera:


Sera cu plante aride. Fenomenalii cactusi, cu fantasticele lor flori. Cei mai multi abia imboboceau.








N-am fost atenta ce planta e. Dar ce mai conteaza...O frumusete de cascada inflorita.


Si o fantana arteziana de trandafiri :)


Nuferi in soarele inserarii:




Aparent modesta si banala iasomie. O minunatie ametitoare:


N-am eu aparat sa redea spectaculozitatea aleii cu trandafiri. O feerie vizuala si olfactiva  :smitten: :
picture upload sites

Concluzia? Cand ajungeti in Iasi, nu ratati Gradina Botanica. Mai ales in mai-iunie, la vremea trandafirilor. Hai, zi frumoasa, tuturor!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline GeorgiaGia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 33
Re: Plante
« Răspuns #471 : Luni, 28 Mai 2018, 09:59 »
Buna dimineata ,cat de frumos!

Offline Edith

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Plante
« Răspuns #472 : Luni, 07 Ianuarie 2019, 20:25 »


  Virtutea  este   ca o planta  binefacatoare ,   cu  un  parfum  neprieritor  , care  vindeca   ranile  :)
                                                                      AB.

Offline Gabi p

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
Re: Plante
« Răspuns #473 : Sâmbătă, 09 Februarie 2019, 20:13 »
Flori de cactus
www.youtube.com/watch?v=I8W4LyIXINE


"MUNTELE ne ofera tot ceea ce putem cere vietii: spatiu, maretie, liniste, asprime, frumusete, prietenie." Ionel Coman

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Plante
« Răspuns #474 : Duminică, 10 Februarie 2019, 08:10 »
Niste minunatii, aceste flori de desert! Multumim, Gabi p.

Acu, am si eu o intrebare pentru...cunoscatori si pasionati.
Am un trandafir japonez. Acum ceva ani, cred ca mai mult de 4 ani, am primit un puiut. L-am plantat, dar la un moment dat i-am taiat varful, in ideea de a-l ramifica. S-a ramificat. Arata ca un copacel, il tot tund in fiecare primavara. Dar...nu face flori. :(
Ceva am gresit eu cu el. Oare ce? Si ce pot face?
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Plante
« Răspuns #475 : Duminică, 10 Februarie 2019, 10:30 »
Wonderland, esti norocoasa daca ti-a inflorit trandafirul, chiar si o singura data. Eu am avut unul care nu a inflorit niciodata.  :(
L-am dat pentru ca m-am gandit ca poate la mine nu-i merge destul de bine ca sa faca si flori.

Acum am un Hibiscus care face o singura data pe an cate o singura floare superba, mare si cu multe nuante de portocaliu si tine o singura zi, maxim doua zile. Intr-un an a avut mai multi boboci, insa nu s-au dezvoltat, s-au ofilit in stadiul de boboci si au cazut.

Am dat o cautare pe net si am aflat ca planta mea este un hibrid, dar mai mult, am constatat cu surprindere ca este o planta si cu efecte terapeutice...

https://povesteacasei.ro/hibiscus-plantare--ingrijire-si-intrebuintari/


„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Plante
« Răspuns #476 : Luni, 11 Februarie 2019, 05:33 »
Pai, nici al meu nu a inflorit niciodata. Desi, stiu sigur ca planta-mama inflorea. Nu mai spun de faptul ca am vazut cativa - o creanga firava, cu 2-3 frunze amarate, dar cu flori.  :faint: Iar al meu, viguros, plin de frunze si nicio floare.  :buck2:
Am sa incerc sa inradacinez un lastar lemnificat.
Cat despre durata de viata a florilor, intr-adevar, e doar de o zi, cica ...
Sa ne pui o poza cand infloreste hibiscusul tau cu efecte terapeutice, Louie, vrei? :smitten:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Plante
« Răspuns #477 : Luni, 11 Februarie 2019, 22:40 »
Sa ne pui o poza cand infloreste hibiscusul tau cu efecte terapeutice, Louie, vrei? :smitten:

Sigur ca voi pune o poza! ...As fi foarte fericita daca ar inflori anul asta...anul trecut mi-a ris in nas si mi-a spus "Pas! Nu vezi in vara asta flori de la mine  :P "   

Cred ca am facut o poza ultima data cand a inflorit. Sa vad pe unde este.  :)


„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Plante
« Răspuns #478 : Duminică, 10 Martie 2019, 21:06 »
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline pinkpanthere

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 161
Re: Plante
« Răspuns #479 : Marți, 12 Martie 2019, 09:35 »
Emotionante filmuletele cu flori. Multumim. Si ... da ... gradina botanica din Iasi e cea mai frumoasa din tara.