Autor Subiect: O revarsare de culoare si frumos - patio-urile din Cordoba  (Citit de 5791 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
O revarsare de culoare si frumos - patio-urile din Cordoba
« : Duminică, 10 Februarie 2013, 15:37 »
O revarsare de culoare si frumos - patio-urile din Cordoba

Prima oara am vazut un patio in Cartierul Albastru al Tunisului, Sidi Bou Said. Patio este un gen de curte interioara, rolul initial fiind acela de a intimiza locul in care isi petrecea ziua familia si de a se putea retrage undeva la racoare. Ulterior a devenit o zona decorativa, in care mozaicul, ceramica si florile nu lipseau. Multe dintre patio-uri au in mijloc si o fantana, am vazut curti care au si cate un mic bazin de apa. Seara familia iese in acele mici curti, bucurandu-se de racoarea serii, la o ceasca de ceai sau de cafea.
Azi multe restaurante si hoteluri au astfel de patiouri, intrecandu-se parca unele pe altele in design, in aranjament floral si decorativ.

Daca este un loc in care patio-urile au atins perfectiunea, fiind adevarate opere, oaze de verdeata si flori, acela cu siguranta este Cordoba. Acolo este o adevarata mandrie sa ai un patio dichisit si aranjat, de aceea multi lasa acces vizitatorilor curiosi sa intre in holul ce duce spre patio. Asa m-am bucurat si eu cu cele doua grupuri cu care am fost anul trecut in Andaluzia, putand admira minunatiile din spatele zidurilor si portilor.




In Cordoba se organizeaza in fiecare an, in luna mai (anul acesta, in 2013 este intre 8 si 19), un festival al patio-urile, de fapt chiar o competitie intre 25 dintre cele mai frumoase. Atunci, toata lumea isi deschide curtile pentru ca vizitatorii sa poata intra si admira decoratiunile, dar in special cei 25 care intra in concurs. Traditia acestei competitii incepe in 1918  Aditional acesteia, incepand din 1933, se organizeaza si un concurs al celor mai frumoase balcoane si grilaje decorative.



Exista o lista a caselor care intra in competitie, cu adrese si numar, astfel incat turistii sa stie unde sunt localizate. O reproduc si eu mai jos, poate cineva o sa o foloseasca intr-o ocazie:
Zona incepe de la Cartierul vechi evreiesc si Alcazar Viejo, pana la cel mai vechi cartier al Cordobei, cel de langa Mezquita, acolo pe unde am haladuit si noi anul trecut...

Adresele caselor care intra in competitia pentru cel mai frumos patio din Cordoba: Maese Luis 22, Judíos 6, Martín de Roa 2 si 9 si San Basilio 14, 17 si 22. Apoi in inima Cordobei, in zona vechilor biserici: Fernandine of Santiago, San Pedro, San Lorenzo, San Agustin si Santa Marina, casele a caror patio intra in cursa pentru marele premiu au urmatoarele adrese: Juan Tocino 3, Pastora 2, San Juan de Palomares 8, Alvar Rodríguez 11, Frailes 6, Guzmanas 4, Aceite 8, Barrionuevo 31 si 43, Tinte 9, Conde de Arenales 4, Mariano Amaya 4, Parras 5 si 6, Pozanco 6 si 21, La Palma 3 and Isabel II 1.

Bineinteles ca intrarea nu se poate face oricand, ci doar in zilele de week-end, vineri, sambata si duminica si nu este gratuita. Se plateste un bilet pentru vizitarea tuturor celor 25 de patio-uri, care costa 6 EUR, sau cu reducere pentru 2 persoane, 10 EUR. Pentru grupuri mai mari de 10 persoane, se plateste 40 EUR, pentru cele de peste 20 persoane, 50 EUR, iar pentru cele de peste 30 persoane, 60 EUR. Eu zic ca merita toti banii... Postez cateva fotografii cu exemple de patiou-ri si zone de flori din Cordoba. Dupa ce le vedeti, cred ca o sa-mi dati dreptate, cand spun ca acest oras andaluz este cel mai romantic loc. Sunt frumoase si Verona si Florenta si Venetia, dar n-am gasit nicaieri o atmosfera atat de placuta ca in Cordoba.