Autor Subiect: Spune DA și lasă în sufletul tău fereastra deschisă  (Citit de 21915 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Spune DA și lasă în sufletul tău fereastra deschisă
« : Vineri, 15 Februarie 2013, 11:07 »
Spune DA și lasă în sufletul tău fereastra deschisă             articol scris de wonderland

Pentru mine, întrebarea ”Single sau în cuplu?” este una retorică. Spun, oricând, DA pentru varianta ”în cuplu”. Precizez că, ”oricând” nu se asociază în mintea mea cu ”oricum”.



Nu știu, poate că sunt și persoane care nu-și mai doresc, fie și la nivel declarativ, să intre într-o relație de cuplu.
Motivele pot fi diverse – pierderi, decepții sau durere pentru care nu mai găsești resurse să le depășești, care îți afectează încrederea în tine și ceilalți, care îți afectează speranța, optimismul, ori curajul unei noi încercări. Sau, un anumit stil de viață în care te-ai ancorat atât de solid, încât nu mai poți sau nu mai ești dispus să renunți la zona de confort pe care ți-ai creat-o. Deși, după mine, zona de confort, ascunde în ea, în cele din urmă tot motive din prima categorie. Pentru că, dacă trăiești sub semnul siguranței dată de certitudini iluzorii, orice iese din tipar, tabiet, cunoscut te aruncă în spaima de incertitudine.
De fapt, nu e treaba mea să judec motivele celorlalți. Doar să încerc să înțeleg.
E adevărat că, pe măsură ce înaintezi în ani, pare din ce în ce mai greu să găsești un partener. Posibilitățile de a cunoaște pe cineva singur se reduc, oamenii noi pe care îi cunoști au legătură cu munca ta, anturajul tău rămâne fix, contextele de socializare se restrâng la reuniunile de familie, între prieteni familiști deja sau încă, ori la vacanțe în care te duci cu gând de relaxare, sau setat pe explorare natură și obiective turistice.
În plus, o dată cu trecerea timpului, așteptările se ajustează. Uneori, sub impactul realității, se...polizează căpătând forme colțuroase, cu șanțuri prăpăstioase, ori până se alege praful de ele.
Alteori, depinde de fiecare, se șlefuiesc a strălucire de gândire cu irizații de înțelepciune dată de experiența trăită și de lecțiile învățate din cărți, ca și din viață. Înțelepciune, descrisă prin modul în care alegi să privești și să trăiești viața, chiar dacă nu te ajută să găsești un partener, te ajută să te împaci și chiar să fii în armonie cu tine, orice îți este dat să trăiești.

Până la urmă important e ce faci tu cu tine, ce schimbi tu la tine, singur sau în cuplu.
Te închizi într-un NU, care închide ferestrele sufletului spre ceea ce viața îți poate oferi cum și când nici nu te aștepți? Nu știu, nu vreau, nu pot te țin blocat pe linia de start a unui culoar unic, descris prin agățarea de ceea ce știi deja, ce cunoști.

Eu spun DA, din convingerea că doar disponibilitatea interioară crează oportunitatea exterioară pentru ca lucrurile să se întâmple. Fără să nutresc vreo speranță că el va acționa ca o formulă magică. Să nu vă imaginați că spun DA, ca și cum aș face o vrajă și mă uit să văd cum, din fum de ierburi iese sau cade peste mine dorința mea împlinită.

Spun DA și las în sufletul meu ferestrele deschise.
În cele din urmă, ce poți face decât să înveți să faci întâmplărilor vieții cât de bine poți, între timp ocupându-te cu sârg de ceea ce tu poți să fii, să devii. Să crești în tine capacitatea de a te bucura și curajul, încrederea de a trece linia de start în necunoscut.

Offline radi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 48
  • show must go on
Re: Spune DA și lasă în sufletul tău fereastra deschisă
« Răspuns #1 : Vineri, 15 Februarie 2013, 16:14 »
Cred ca DA spunem toti, in realitate. Chiar si cei care spun un NU raspicat. Spui NU pentru ca ascunzi de tine lucrul acesta sau pentru ca il ascunzi de ceilalti. Alegi sa ascunzi de tine pentru ca ti-este frica de esec, de suferinta. Si frica este o bariera destul de greu de trecut. Si fiind o emotie atat de puternica, primara,  mintea incearca sa se/te  protejeze la modul acesta. Si mintea este foarte abila in a gasi motive :). Dar dorinta ramane in esenta undeva, cuibarita. Si de aici conflictul intre "minte" si "inima". Si, daca ai norocul sa intalnesti pe cineva care sa darame barierele, poate iesi din "cochilie" fara sa fi constientizat vreodata acest conflict; daca nu, iti duci zbuciumul mai departe. Si, daca esti si mai norocos il constientizezi si atunci vindecarea e in puterea ta si nu a "salvatorului".
Cand stii ca iti doresti sa nu fi singur dar preferi sa ascunzi acest lucru fata de altii o faci din alte motive. Fie pentru ca asa alegi sa diminuezi importanta acestui lucru pentru tine, in incercarea de a limita "pierderile", fie pentru ca esti un individ foarte competitiv si prin negare inchizi posibilitatea unui esec in fata "celorlalti", tinand cont ca validarea celorlalti este foarte importanta pentru tine.

Si eu spun DA unei relatii asa cum EU imi doresc. Dar spun un NU hotarat unei relatii doar pentru a nu fi singura. Mai bine singura forever decat intr-o zeama rece si fara gust.


Offline clara39

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 128
  • ..si maine va fi o noua zi.....
Re: Spune DA și lasă în sufletul tău fereastra deschisă
« Răspuns #2 : Vineri, 15 Februarie 2013, 19:04 »
sunt deacord si eu

Caroline

  • Vizitator
Re: Spune DA și lasă în sufletul tău fereastra deschisă
« Răspuns #3 : Vineri, 15 Februarie 2013, 20:00 »
Te închizi într-un NU, care închide ferestrele sufletului spre ceea ce viața îți poate oferi cum și când nici nu te aștepți? Nu știu, nu vreau, nu pot te țin blocat pe linia de start a unui culoar unic, descris prin agățarea de ceea ce știi deja, ce cunoști.

S-ar putea sa sune paradoxal pentru majoritatea, dar eu, blocata in acest NU si in "agatarea de ceea ce stiam deja", am fost atunci cand am constituit un cuplu! Am inceput sa invat sa spun DA, si cu sufletul, nu numai cu pirostriile in cap si capul in traista, abia acum...
Sigur, din punctul asta de vedere, nu sunt un exemplu de urmat. Dar... se intampla si asta, pe langa celelalte motive enumerate de tine. Asa ca... DA. De azi inainte, prefer sa fiu eu insami. Single sau in cuplu, in aceeasi masura.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Spune DA și lasă în sufletul tău fereastra deschisă
« Răspuns #4 : Vineri, 15 Februarie 2013, 20:42 »
S-ar putea sa sune paradoxal pentru majoritatea, dar eu, blocata in acest NU si in "agatarea de ceea ce stiam deja", am fost atunci cand am constituit un cuplu! Am inceput sa invat sa spun DA, si cu sufletul, nu numai cu pirostriile in cap si capul in traista, abia acum...
Sigur, din punctul asta de vedere, nu sunt un exemplu de urmat. Dar... se intampla si asta, pe langa celelalte motive enumerate de tine. Asa ca... DA. De azi inainte, prefer sa fiu eu insami. Single sau in cuplu, in aceeasi masura.

Nu e nici un paradox, Caroline. Este așa cum spui. NU sau DA, acționează la fel în situații și momente diferite. Eu, m-am păstrat în ideea urmărită.
Doar să fii tu însăți te eliberează. Învăț și eu. :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Spune DA și lasă în sufletul tău fereastra deschisă
« Răspuns #5 : Vineri, 15 Februarie 2013, 22:44 »
Si, daca ai norocul sa intalnesti pe cineva care sa darame barierele, poate iesi din "cochilie" fara sa fi constientizat vreodata acest conflict; daca nu, iti duci zbuciumul mai departe. Si, daca esti si mai norocos il constientizezi si atunci vindecarea e in puterea ta si nu a "salvatorului".

Si eu spun DA unei relatii asa cum EU imi doresc. Dar spun un NU hotarat unei relatii doar pentru a nu fi singura. Mai bine singura forever decat intr-o zeama rece si fara gust.
:flori:
Radi, m-aș teme de norocul asta - când altul îmi dărâmă barierele mele. Nici nu știi când te trezești cu ele la loc.   Sau trântite în capul salvatorului. Prefer varianta a doua. Pentru binele amândurora :) Dacă nu există salvator, nu există nici victimă. Există doar doi oameni împliniți prin sine.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Spune DA și lasă în sufletul tău fereastra deschisă
« Răspuns #6 : Vineri, 15 Februarie 2013, 22:47 »
Eu aleg cuplu indiferent ce sa va intampla in viitor ,nu conteaza o viata avem si o gaura in "dos" (si aia larga cat galeata ) -----glume de santierist.

Observ că glumele tale sunt bine...clasificate. Fiecare din secțiunea ei ;
Succes să se lase ceața  repede, dară  :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline ceccyll

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 42
Re: Spune DA și lasă în sufletul tău fereastra deschisă
« Răspuns #7 : Vineri, 15 Februarie 2013, 23:07 »
Cred ca DA spunem toti, in realitate. Chiar si cei care spun un NU raspicat. Spui NU pentru ca ascunzi de tine lucrul acesta sau pentru ca il ascunzi de ceilalti. Alegi sa ascunzi de tine pentru ca ti-este frica de esec, de suferinta. Si frica este o bariera destul de greu de trecut. Si fiind o emotie atat de puternica, primara,  mintea incearca sa se/te  protejeze la modul acesta. Si mintea este foarte abila in a gasi motive :). Dar dorinta ramane in esenta undeva, cuibarita. Si de aici conflictul intre "minte" si "inima". Si, daca ai norocul sa intalnesti pe cineva care sa darame barierele, poate iesi din "cochilie" fara sa fi constientizat vreodata acest conflict; daca nu, iti duci zbuciumul mai departe. Si, daca esti si mai norocos il constientizezi si atunci vindecarea e in puterea ta si nu a "salvatorului".
Cand stii ca iti doresti sa nu fi singur dar preferi sa ascunzi acest lucru fata de altii o faci din alte motive. Fie pentru ca asa alegi sa diminuezi importanta acestui lucru pentru tine, in incercarea de a limita "pierderile", fie pentru ca esti un individ foarte competitiv si prin negare inchizi posibilitatea unui esec in fata "celorlalti", tinand cont ca validarea celorlalti este foarte importanta pentru tine.

Si eu spun DA unei relatii asa cum EU imi doresc. Dar spun un NU hotarat unei relatii doar pentru a nu fi singura. Mai bine singura forever decat intr-o zeama rece si fara gust.



Asta e tot un fel de Da , dar nu oricum :) Deci pana la urma Da :) Oricum, subscriu si raspund si eu : Da, nu chiar oricand si nu oricum!

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Spune DA și lasă în sufletul tău fereastra deschisă
« Răspuns #8 : Vineri, 15 Februarie 2013, 23:14 »
Eu aleg cuplu indiferent ce sa va intampla in viitor ,nu conteaza o viata avem si o gaura in "dos" (si aia larga cat galeata ) -----glume de santierist.

Din punctul meu de vedere mai tatonez terenul "pe acilea" iar cand ma satur de "esecuri" cred ca voi disparea ca "magarul in ceata"

Singuratatea ca si saracia cred ca e cel mai teribil accident care mi se poate intampla,....parerea mea.

Ma refer la singuratatea suprema, fara copii, fara frati/surori,fara parinti, mai direct perspectiva de a ajunge la un azil de batrani din cauza mandriei ,infatuari si perceptiei gresite ca lumea se invarte in jurul tau.

Tot ce-am scris e un pamflet (vb. lui Badea) luati-o ca atare.
De acord cu tine vis-a-vis de ce numesti tu singuratate suprema, DAR de aici pana la a nu concepe viata fara partener alaturi mi se pare distanta mare!Obsedat fiind mental(a nu se intelege obsedat in sens patologic) de a-ti gasi jumatatea, poti ajunge la mari compromisuri, adica oricum sa fie, numai sa fie..si dupa ce trec trei zile, pa motiv ca toate minunile tin trei zile, apar si deceptiile..si uite asa, ori esuezi, ori in numele 'traiului idilic ' in doi, ajungi la singuratate... in doi!Ar fi o singura varianta in care as fi de acord cu tine!!Nu am luat in calcul ca poate esti solo de putin timp!Numai ca si atunci exista un risc:sa o compari pe actuala cu ex iubita, nevasta, ex-consoarta intr-un cuvant si iar nu e bine!DAR..nu te indemn sa te opresti din cautari!Dimpotriva, perseverenta si tenacitatea sunt cotate ca si calitati(nu vreau sa te dezamagesc spunandu-ti 'Errare humanum est, perseverare, diabolicum!)Nu sunt feminista, doar 'patita' si traiesc de prea mult timp singura!Ai sa vezi ca parerile sunt impartite aici, ca de aia polemicile civilizate duc la lucururi constructive, atat timp cat sunt facute cu bun simit! :)

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Spune DA și lasă în sufletul tău fereastra deschisă
« Răspuns #9 : Sâmbătă, 16 Februarie 2013, 08:15 »
Pentru ca am primit intr-un fel 'unda verde' de la Wonderland in a posta si materiale din alte parti, dar credeti-ma, 'macinate' de mine cu simt de raspundere si pentru ca am observat aici ca sunt 'doamne'(asta cu 'doamnele' e 'gaselnita' lui Wonderland  :) ), posteaz aici 'intru' bagare de seama pt. cele ce nu mai vor sa fie singure, ceva ce mie una mi s-a parut extrem de interesant!Sigur ca motivatiile pentru care la ora asta fiecare e snigur pot fi diferite, deci nu am pretentia ca sfaturile pe care le enumar aici(preluate din alte parti) sunt general valabile!  :)
 
In Cautarea Printului din Povesti: Cateva sugestii pentru femeile singure
de Therese J. Borchard
traducere de Alina Mihaela Barbu

Conform Autoritatii de Recensamant din Statele Unite, aproximativ 40% dintre adulti se gaseau in afara unei relatii in anul 2009. Cercetatorii au descoperit ca stigmatul de a fi singur este cel mai grav in cazul femeilor intre 25 si 35 de ani. Femeile de 35 de ani sau mai in varsta, sunt mai multumite cu statutul lor de femei singure si nu se plang de presiunile sociale la fel de mult ca femeile mai tinere care sunt singure.

Michelle Cove, regizoarea si producatoarea documentarului In cautarea Printului din Povesti, a alcatuit si o carte cu acelasi titlu.

In aceasta carte Michelle prezinta pasi simpli, dar inteligenti prin care persoanele singure isi pot identifica nevoile si dorintele relationale si le invata cum sa caute si sa construiasca relatii mai sanatoase si puternice. Am extras din capitolul patru, Printesa care asteapta, urmatoarele sugestii:

1. Descopera adevarata semnificatie a visului de a fi printesa

Atat de multe femei (si barbati) se agata de fantezia Cenusaresei pe care au invatat-o in copilarie, fantezie reluata de povestile cu fericiti pana la adanci batraneti din tabloide despre nuntile fastuoase ale celebritatilor, nunti care evident nu necesita munca deloc. Michelle le incurajeaza pe tinerele femei sa isi analizeze lucid relatiile trecute si sa renunte la atasamentul pentru o fantezie inainte de a renunta la si mai multi pretendenti. Le incurajeaza pe tinerele singure sa caute motivele profunde ale fanteziei cu Cenusareasa, sa identifice modelele de comportament care au dus la dezamagire in viata lor amoroasa si sa afle ceea ce isi doresc cu adevarat intr-o relatie.

2. Aflati daca nu cumva tot ce va doriti este ajutor.

Michelle adreseaza aceasta intrebare femeilor singure care cauta un print: Chiar va doriti un print sau pur si simplu sunteti obosite? Deoarece dupa ce i s-a potrivit pantoful de sticla, Cenusareasa nu a mai trebuit sa faca acele munci injositoare. Frumos. Nu a mai trebuit sa le serveasca pe surorile ei vitrege. Si mai frumos. Astfel apare intrebarea: Cautand un partener perfect, nu cautati de fapt o pauza necesara de la toate responsabilitatile pe care le aveti? Daca asa stau lucrurile, cel mai bine este sa delegati cat mai multe din sarcinile voastre, astfel incat perceptia asupra relatiilor sa nu fie una distorsionata.

3. Adaugati singure stralucire.

Aceasta sugestie nu este valabila doar pentru femeile care isi cauta un partener perfect, ci si pentru acele mame obosite de munca si care au fantezii legate de un job sau o vacanta perfecte, care le vor intineri sufletul fara pic de efort din partea lor. Michelle ne aduce aminte ca nu exista solutie magica. Totusi, exista zeci de activitati pe care le-am putea face zi de zi si care ne-ar da acea doza de adrenalina pe care o cautam intr-un partener de vis: un curs la nimereala la o facultate, sa invatati cum sa jucati tenis, sa mergeti la plaja cu prietenele, munca de voluntariat. Anul trecut m-am inscris la un curs de inot. Nu s-a comparat cu o saptamana in Hawaii, dar mi-a provocat simtul aventurii si mi-a adus satisfactie, mai ales atunci cand am incercat sa inot asa cum nu o mai facusem de 25 de ani.

4. Cautati modele noi.

Michelle scrie: Un mod prin care puteti incepe sa va ajustati asteptarile este sa stati de vorba cu rudele sau prietenele care, in opinia voastra, se afla in relatii trainice si sanatoase. Intrebati-le despre calitatile si defectele sotilor lor, despre ce compromisuri au trebuit sa faca de-a lungul anilor. Ce iubesc la partenerul lor? Ce le scoate din minti la acesta? Ce schimbari au fost nevoite sa faca pentru binele relatiei lor? Aceasta este o modalitate excelenta de a afla ca relatiile solide nu depind de existenta unui barbat perfect si nu sunt solutia problemelor voastre.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Spune DA și lasă în sufletul tău fereastra deschisă
« Răspuns #10 : Sâmbătă, 16 Februarie 2013, 14:40 »

Pentru ca am primit intr-un fel 'unda verde' de la Wonderland

Mihaela, dar de ce ”un fel” de undă verde ? Bătea în albastru? :giggle:
Eu abia mă obișnuiesc pe aici, nu m-am simțit chiar...proprietară a locului - poate de aici culoarea incertă.
Oricum, cred că se permite orice nu încalcă Regulamentul SC, al formului,  nu știu dacă mai e nevoie și de alte regulamente individuale :) )


Bune recomandări! Ca și sugestiile pentru...autoanaliză și înțelegere de sine. :flori:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Spune DA și lasă în sufletul tău fereastra deschisă
« Răspuns #11 : Sâmbătă, 16 Februarie 2013, 15:20 »
Wonderland,
Am franchetea sa recunosc superioritatea unei persoane din anumite puncte de vedere(a nu se intelege ca 'm-a pocnit' atoflagelarea la ora asta), ce scrii tu e minunat!Nu te ridic pe un pedestal, dar te admir!Prefer sa vad ce 'mentiuni' fac ceilalti dupa aceea capat curaj! :)

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Spune DA și lasă în sufletul tău fereastra deschisă
« Răspuns #12 : Sâmbătă, 16 Februarie 2013, 15:44 »
Trebuie sa mai fac o precizare pt.a nu crea absolut nici un fel de confuzie vis-a-vis de articolul preluat si postat de mine.Alina Mihaela Barbu NU SUNT EU, chiar daca suntem doua Mihaele!As fi dat si sursa(ma refer la site, de altfel site foarte drag mie), doar ca nu cred ca face obiectul discutiilor noastre!E un site despre psihoterapie-psihologie!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Spune DA și lasă în sufletul tău fereastra deschisă
« Răspuns #13 : Sâmbătă, 16 Februarie 2013, 15:45 »
Multumesc :kissing:
Mă copleșești. Spun doar ce gândesc, simt, cunosc din ce-am învățat și am trecut prin filtrul personal.
Pentru mine scrisul e un fel de dialog cu mine, un mod de a-mi așeza gândurile, de a mă înțelege pe mine, până la urmă.
Nu am nici pretenții de autor, nici de detinător al unor adevăruri absolute, nici de îndrumător al altora.
Știu sigur că mulți  dintre voi scriu mai bine  decât mine.

Intamplător, (întâmplările astea, domnule!!!!) am văzut apelul lui Gigi și am zis că e o oportunitate și pentru mine de a îmi mentine vie gandirea, simțirea și plăcerea de a scrie.  Că așa functionează întotdeauna lucrurile - cu avantaje/beneficii reciproce ;D.

Dar am sentimentul că ceva din ce-am spus eu s-a înțeles greșit. Posibil să fie o impresie greșită a mea. Dar simt nevoia unei precizări.
Eu spuneam de articolul pus de tine - In Cautarea Printului din Povesti: Cateva sugestii pentru femeile singure
de Therese J. Borchard
- că are recomandări și sugestii bune pentru oricine citește.  Inclusiv pentru mine.

O zi frumoasă ție și oricui poposește pe aici!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Tania I

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
Re: Spune DA și lasă în sufletul tău fereastra deschisă
« Răspuns #14 : Duminică, 17 Februarie 2013, 22:03 »
Parerea mea este ca indiferent de varsta pe care o avem, daca o data am patit-o oricare ar fi fost situatia, devenim mai precatuti si spunem 'DA cuplului dar nu oricum'...
Eu am spus da de ceva vreme si am lasat o fereastra deschisa in sufletul meu, imi doresc, dar la fel de bine imi si traiesc viata si ma bucur de ea!
Never regret anything because at one time it was exactly what you wanted