Autor Subiect: Spune DA și lasă în sufletul tău fereastra deschisă  (Citit de 21917 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Spune DA și lasă în sufletul tău fereastra deschisă
« Răspuns #15 : Duminică, 17 Februarie 2013, 22:13 »
Parerea mea este ca indiferent de varsta pe care o avem, daca o data am patit-o oricare ar fi fost situatia, devenim mai precatuti si spunem 'DA cuplului dar nu oricum'...
Eu am spus da de ceva vreme si am lasat o fereastra deschisa in sufletul meu, imi doresc, dar la fel de bine imi si traiesc viata si ma bucur de ea!
Exista o alchimie in care eu cred!Pana si eu, care mi-am asumat 'Singuratatea alergatorului de cursa lunga' cred ca e posibil ca odata(ce-i drept, odata=pe la pensie daca asta se poate programa' sa deschid o fereastra!Dar sincera sa fiu, nu caut, nu programez, nu preconizez(cam negativista, nu?).Intr-un cuplu e nevoie de 'libertate de miscare'...poate am sa fac un articol pe tema asta!Instinctul de posesivitate, ingradirea libertatii fie prin asumarea de catre sexul feminin a treburilor gospodaresti, fie ca trebuie sa faci numai ce vrea el si nu mai ai timp de micile tale placeri, absolut morale  de altfel, iar ma trage sa spun DA SINGURATATII mele!

Offline Tania I

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
Re: Spune DA și lasă în sufletul tău fereastra deschisă
« Răspuns #16 : Duminică, 17 Februarie 2013, 22:27 »
Mihaela eu sunt de parere ca ceea ce ai scris tu: ' fie prin asumarea de catre sexul feminin a treburilor gospodaresti, fie ca trebuie sa faci numai ce vrea el si nu mai ai timp de micile tale placeri' se intampla in relatiile alea cuprinse de disperare, in care accepti orice doar de dragul de a nu fi singur! Intr-o relatie normala (asa cum vad eu normalul, stiu ca fiecare avem limite superioare si inferioare ale normalului diferite) asa ceva nu se intampla... Tocmai de aceea am spus ca eu spun da cuplului dar nu oricum... nu caut cu disperare, dar sunt deschisa  :angel:
Never regret anything because at one time it was exactly what you wanted

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Spune DA și lasă în sufletul tău fereastra deschisă
« Răspuns #17 : Duminică, 17 Februarie 2013, 23:28 »
Lasi o fereastra eschisa si e foarte bine!
Daca traiul asta care se cheama 'tu cu tine' ar fi asa de plin de impliniri si viata de cuplu ar fi asa 'neagra', toata lumea la ora asta ar fi single!Logic, nu?
Eu am plusat(accentuat) altceva!Daca tot esti singut, atat timp cat esti isngur, foloseste timpul si canalizeaza-ti gandurile catre ceva care sa-ti si placa, in loc sa 'intr-un soi de spirala' de ganduri negative(jale mare frate ca-s singura, complexe, etc)..pt. ca are si viata de single farmecul ei!
Ai sa vezi pe un alt post tot dintre cele 4 ca am postat ceva pt. Cory-'nou sosita' in comunitate ca si tine!Numai ca:una e sa fii tanar, alta e sa ai o anumita varsta!Eu m-am obisnuit asa, IMI ASUM SINGURATATEA!Asta vrea!Dar nu rezulta de aici sub nici o forma un soi de mesaj subliminal daca vrei, precum ca:'Ramaneti singuri ca va asteapta fericirea!'Nicidecum!Singuratatea poate fi pentru o perioada nedeterminata de timp, pt. unele dintre noi-for ever de acum incolo!Dar hai sa folosim perioada aia nedeterminata de timp cat suntm singuri, sa invatam macar sa o folosim in favoarea noastra!Pentru cele care sunt tinere si trebuie sa faca un copil-ideal nu dn flori, perioada asta de single trebuie sa va determine esential personalitatea si calitatea de a sti sa alegi, filtrezi, discenre pe cel care va fi tatal copiilor vosrti(ma repet, ma refer la cele tinere) :)

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Spune DA și lasă în sufletul tău fereastra deschisă
« Răspuns #18 : Duminică, 17 Februarie 2013, 23:31 »
Sorry ca am scris cu picioarele, dar mi-e somn!..si parca tot n-as pleca de pe aici!Cred ca am sa adorm cu laptopul in brate! :)

Offline Tania I

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
Re: Spune DA și lasă în sufletul tău fereastra deschisă
« Răspuns #19 : Luni, 18 Februarie 2013, 08:33 »
Am inteles ce vrei sa spui Mihaela, sa spunem ca pt mine perioada asta este cea de care spui tu... am 30 de ani si da imi doresc o familie, imi doresc un copil si nu din flori...
Asa e, trebuie sa ne canalizam pe lucruri frumoase care ne plac!
Never regret anything because at one time it was exactly what you wanted

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Spune DA și lasă în sufletul tău fereastra deschisă
« Răspuns #20 : Luni, 18 Februarie 2013, 22:55 »
Tania hotărârea ta e molipsitoare. De fapt și mai mult îmi place hotărârea liniștită - fără să te agăți de trecut, dar fără să forțezi viitorul.  Tine-o tot așa, fată dragă. :flori:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Tania I

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
Re: Spune DA și lasă în sufletul tău fereastra deschisă
« Răspuns #21 : Marți, 19 Februarie 2013, 22:57 »
Multumesc wonderland - mi a luat ceva timp sa fiu asa acum - sper sa nu ma schimb!
Never regret anything because at one time it was exactly what you wanted

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Spune DA și lasă în sufletul tău fereastra deschisă
« Răspuns #22 : Miercuri, 20 Februarie 2013, 16:53 »
Ceea ce câștigăm, păstrăm, dar e bine să fim conștienți că suntem într-o continuă evoluție.
 :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Spune DA și lasă în sufletul tău fereastra deschisă
« Răspuns #23 : Vineri, 01 Martie 2013, 11:19 »
Mai am si eu o varianta!



Toate variantele pot fi bifate !!   

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Spune DA și lasă în sufletul tău fereastra deschisă
« Răspuns #24 : Vineri, 01 Martie 2013, 17:47 »
Draga mea Gabi!
Spui tu ca toate variantele pot fi bifate, dar TU-GABI ai bifat-o pe ultima!
Sa inteleg ca singuratatea si artisul merg mana-n mana din unctul tau de vedere?

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Spune DA și lasă în sufletul tău fereastra deschisă
« Răspuns #25 : Luni, 04 Martie 2013, 09:16 »
mah, miha - era o gluma , in fine....  ;)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Spune DA și lasă în sufletul tău fereastra deschisă
« Răspuns #26 : Luni, 08 Aprilie 2013, 18:20 »
Mai am și eu o variantă!


Și eu. mai multe  :whistle:








Brrrrrrr - asta nu mă prea amuză :(
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Caroline

  • Vizitator
Re: Spune DA și lasă în sufletul tău fereastra deschisă
« Răspuns #27 : Luni, 08 Aprilie 2013, 19:44 »
Sa sintetizam etapele:
1. Waiting for a miracle
2. Mentally dating
3. Hungry (of love, I suppose...)
4. Will die alone. With 72 cats.

It is obviously ca asta nu e drumul cel bun. Ce-ar fi sa schimbam conceptul? De exemplu...

1. Don't wait for anything, make that miracles happen, by yourself.

Restul pasilor sunt la alegere...

Offline achile

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 37
  • Sincer,nu as fi vrut!Dar ,noi dam cu noi de pamant
Re: Spune DA și lasă în sufletul tău fereastra deschisă
« Răspuns #28 : Joi, 11 Aprilie 2013, 03:27 »
Spunea cineva pe aici ca va adormi cu laptopul in brate....eu am reusit sa ma trezesc citind acest topic(este 3,30 a.m.)....sa ma trezesc doar din amorteala generata de niste subiecte frunzarite anterior...oricum, sa fiti convinse ca odata cu varsta(nu-mi sariti in cap ,va rog) acea fereastra nu va fi tinuta deschisa decat de inima...si nu in sensul biologic al cuvantului.....v-o spun cu drag...si iarasi va rog....nu ma certati......SI.... VOI NU SUNTETI FEMINISTE?....intradevar sufletul si MINTEA femeii nu poate fi cunoscuta de nici un barbat.

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Spune DA și lasă în sufletul tău fereastra deschisă
« Răspuns #29 : Joi, 11 Aprilie 2013, 08:27 »
Spunea cineva pe aici ca va adormi cu laptopul in brate....eu am reusit sa ma trezesc citind acest topic(este 3,30 a.m.)....sa ma trezesc doar din amorteala generata de niste subiecte frunzarite anterior...
Bine ai venit printre noi!
Eiiiii! 'este 3,30 a.m.'...subiectele provocate de noi 'te vor prinde'.Aici se duc ...'Polemici cordiale', asta ca sa-l parafrazez pe Paler!
Toata lumea este binevenita si fiecare isi poate expune propria filozofie, conceptie intru abordarea subiectelor.Atat timp cat-dupa cum prea bine vezi-totul este la nivelul ideilor creative, civilizate, este super Ok!
p.s. si eu ma 'las prinsa' mai multe ore in sir de cate o tema pe care vreau sa o postez!Trebuie sa recunosc cu umor ca in 'ast timp', socotesc telefoanele prietenelor inopinate, drept pentru care raspund destul de taios, dar ele nu se supara! :)