Autor Subiect: Jumatatea isi gaseste intregul?  (Citit de 13082 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Jumatatea isi gaseste intregul?
« : Luni, 18 Februarie 2013, 10:43 »
Jumatatea îsi gaseste întregul?                                   articol scris de wonderland

Nu stau bine, de fapt nu stau deloc la împ?r?ire. Unu împ?r?it la unu este tot unu, nu?
Ce e intreg s? r?mân? întreg. Ce e jumatate si se fac? întreg. Ce e f?râmi?at în fragmente disparate s? se roage pentru un miracol întru reunificare.
Iar (re)uniunile s? se fac? în diade armonizate întru cunoa?terea ?i acceptarea întregului. A?a cum este, nu cum ti-ai propune tu s? fie.
Asa am urat eu, într-o zi, întregului Univers, care mi se p?rea în pericol de a fi populat de jum?t??i r?t?cite în c?utarea altor jum?t??i, la fel de r?t?cite, într-o trunchiere nefireasc?.


De ce mi-a? c?uta jum?tatea? Jum?tatea de gând, jum?tatea de suflet, jum?tatea de trup? ?i, care jum?tate s? o p?strez. La care s? renun?? Pe care s? o trimit în c?utare? Pe care s? o las în a?teptare?

Eu sunt un întreg, cu tot ce am devenit. Cu r?ni pe care le-am oblojit cum am putut, cum am ?tiut mai bine. Doar, nu-?i po?i l?sa sufletul s? fluture zdren?uit de r?ni deschise.

M? a?ez, în fa?a oglinzilor ce îmi ies în cale, ca un întreg în c?utarea altui întreg.
Înv?? s? devin, zi de zi, în bucuria lucrurilor simple, un întreg în armonie cu mine. Înv?? s? v?d, s? primesc, s? aleg ceea ce m? împline?te
Înv?? c? orice î?i este dat s? tr?ie?ti, te împline?te pe tine ca întreg.
?i, atunci se cade s? cer altcuiva s? m? vindece, ori s? m? împlineasc??

Visez la întâlnirea a dou? inimi care bat în ritmuri armonizate, nu una prin cealalt?.
Visez la întâlnirea unui întreg cu alt întreg, fiecare capabil s? vad?, s? accepte, s? ofere f?r? a cere nimic în schimb.
Pentru c?, în ceea ce oferi stau ascunse darurile pe care le vei primi.



Offline Tania I

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
Re: Jumătatea își găsește întregul?
« Răspuns #1 : Marți, 19 Februarie 2013, 23:10 »
Nu stiu daca am inteles eu esenta a ceea ce ai vrut sa asterni prin aceste cuvinte dar, voi dezvolta ceea ce cred eu ca am inteles.
Astfel, o parte din mine este de acord cu ceea ce a inteles si cealalta parte nu este de acord. Acum dupa ce am citit parca este o lupa: jumatatea mea rationala se dueleaza cu cealalta jumatate a mea (eu am doua parti  :whistle:) jumatatea emotionala... da ai dreptate ma nasc singura si sunt intreaga la ce sa am nevoie sa mai caut pe cineva cand sunt intreaga? dar la fel de bine pot vorbi cu mine, ma pot sfatui cu mine? pot lua toate hotararile singura? pot sa spun ca nu am nevoie sa fiu iubita?
Si pana la urma cred ca putem fi si un intreg in cautarea altui intreg care sa ne ajute sa ne definim mai bine...

PS nu stiu cat se intelege din ceea ce scriu dar azi am muncit de la 9 la 20:30  :(
Never regret anything because at one time it was exactly what you wanted

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Jumătatea își găsește întregul?
« Răspuns #2 : Miercuri, 20 Februarie 2013, 16:51 »
jumatatea mea rationala se dueleaza cu cealalta jumatate a mea (eu am doua parti  :whistle:) jumatatea emotionala...

Vezi, răspunsul e la tine, ce să faci cu a 3 jumătate pe lângă cele 2 ale tale?
 Dar ți-ar plăcea să întâlnești pe cineva care are și el, cele două jumătăți(rațională, emoțională)  la locul lor, bine închegate într-un întreg , nu-i așa? :yeah:
Simt că doar așa putem iubi cu adevărat, ca un tot, un alt tot. 
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Tania I

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
Re: Jumătatea își găsește întregul?
« Răspuns #3 : Miercuri, 20 Februarie 2013, 23:07 »
Da, la asta nu m-am gandit... o sa caut doua jumatati  intr-un intreg  :dance:

Never regret anything because at one time it was exactly what you wanted

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Jumătatea își găsește întregul?
« Răspuns #4 : Sâmbătă, 28 Decembrie 2013, 08:57 »
ezoterism implantat in filosofia ortodoxa. mesajul e important. usa pe care intra in mintea si inima fiecaruia  tine de alegerea personala  :)


Când iubeşti pe cineva, nu te căzni să-l schimbi, căci nu vei putea. Roagă-te pentru el, dă-i un sfat, o carte, şi mai departe rămâne lupta lui cu el înşuşi. Eu pot să-ţi pun în farfurie, dar nu pot să mănânc în locul tau, îţi arăt drumul, dar nu pot să merg în locul tău.

Omul crede că şi-a ales partenerul greşit şi de asta nu e fericit. Îşi caută alt partener şi, după un timp, simte acelaşi gol şi aceeaşi neîmplinire. Dar problema nu este acel partener, ci raportarea greşită la viaţă, că tu crezi că exista o jumătate cu care poţi să formezi un întreg.


Când iubeşti pe cineva, nu te căzni să-l schimbi, căci nu vei putea. Roagă-te pentru el, dă-i un sfat, o carte, şi mai departe rămâne lupta lui cu el înşuşi. Eu pot să-ţi pun în farfurie, dar nu pot să mănânc în locul tau, îţi arăt drumul, dar nu pot să merg în locul tău.

mai multe pe:
http://ortodox.md/articole/una-dintre-minciunile-cu-un-impact-dezastruos-asupra-noastra-este-ca-in-viata-trebuie-sa-ti-cauti-jumatatea/?fb_action_ids=610242685708316&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map=%5B1498153047076931%5D&action_type_map=%5B%22og.likes%22%5D&action_ref_map=%5B%5D
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Boholteanu Gabriela

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Jum?tatea î?i g?se?te întregul?
« Răspuns #5 : Sâmbătă, 09 Decembrie 2017, 15:40 »
Buna ziua, am g?sit ast?zi, la cativa ani distanta aceste gânduri ale tale "Wanderland" ! Sunt remarcabile! Le recunosc, parca ar fi ale mele...si trebuie sa te felicit! Lung si greu mi-a fost si mie drumul pana la ele dar acum stiu ca a fost drumul cel bun. Toate cele bune î?i doresc din suflet :flori: :love:
G🌀🌹

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Jumatatea isi gaseste intregul?
« Răspuns #6 : Sâmbătă, 09 Decembrie 2017, 20:03 »
Doamne, cat timp a trecut. De cand a fost postat articolul asta, nici forumul nu mai gaseste diacriticele, nici eu nu m-am mai gandit la cele scrise atunci...

Multumesc mult, Gabriela! Asa e, drumul spre intelegere e lung si greu. Din pacate, uneori la fel de greu e si drumul dinspre intelegere spre actiune si rezultat.
Dar, daca intelegerea ne aduce mai multa liniste si ne lasa sa ne bucuram mai mult, atunci...poate ca asta e rezultatul spre care tindem.

Toate bune si tie! Datorita tie am avut un zambet duios si pentru mine, azi!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Boholteanu Gabriela

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Jum?tatea î?i g?se?te întregul?
« Răspuns #7 : Sâmbătă, 09 Decembrie 2017, 20:25 »
Multumesc! Raspunsul tau ma bucura si ma onoreaza.
G🌀🌹

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Jumatatea isi gaseste intregul?
« Răspuns #8 : Luni, 12 Februarie 2018, 19:34 »
Iaca, dupa Gabriela, azi oviarad mi-a amintit de postarea asta.
Tot asa gandesc. Ca parca nu-i bine sa ne simtim jumatati incomplete.

Desi, pe vremea cand descopeream, fascinata, mitologia, legenda androginului mi se parea ca explica dorinta noastra de a ne gasi...jumatatea.
Dar si fiintele androgine, cica nu erau reprezentante printr-un singur trup, care sa reuneasca, ori sa integreze elementele masculin si feminin. Nu, cica erau reprezentate ca doua fiinte, barbat si femeie, lipite spate in spate.
Iar cand au fost pedepsite de zei sa se desprinda, pentru ca impreuna aveau o putere prea mare,  nu stiu cum s-a facut ca au devenit slabi, letargici. Dar n-am inteles de ce, legenda spune ca erau tristi si mureau unul de dorul altuia.
Dar cum au ajuns la asa distanta, cand s-au ratacit, de ce n-au putut ramane impreuna chiar daca au fost dezlipiti?
S-or fi intors fata in fata si nu le-a placut ce au vazut? Nu s-au mai recunoscut? N-au mai inteles ce i-a tinut impreuna, ce-i facea puternici?
Adevarul ca daca ar fi sa aleg sa-mi gasesc jumatatea si sa redevenim doua fiinte lipite spate-n spate, parca nu prea as alege varianta asta...

Dar, dincolo de gluma, pana la urma cred ca important e ca fiecare sa gaseasca ceea ce il implineste. Indiferent ca il/o numeste "jumatea mea", "sufletul pereche", "perechea potrivita" sau mai stiu eu cum.

Desi, vedeti perechea potrivta parca suna altfel. Intr-o pereche sunt doua entitati, fiecare intreaga.
Ups, am facut ce-am facut si tot acolo am ajuns. :)
Dar, serios vorbind, chiar cred ca nu e importanta denumirea, atata vreme cat cei doi s-au gasit si merg pe acelasi drum.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Jumatatea isi gaseste intregul?
« Răspuns #9 : Luni, 12 Februarie 2018, 20:15 »

Desi, vedeti perechea potrivta parca suna altfel. Intr-o pereche sunt doua entitati, fiecare intreaga.
Ups, am facut ce-am facut si tot acolo am ajuns. :)
Dar, serios vorbind, chiar cred ca nu e importanta denumirea, atata vreme cat cei doi s-au gasit si merg pe acelasi drum.

Perfect de acord cu tine Wonderland....pana la urma e o asociere ,o comuniune, sunt doi nu mai e unul singur, cu sot sau fara sot, ying si yang...
putem sa spunem oricum , important este sa existe legatura aceea nedefinita numita dragoste, iubire, chimie, etc  :smitten: :)

Offline oviarad

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 417
  • barbat serios gasit prieteni, cine i-a pierdut :)
Re: Jumatatea isi gaseste intregul?
« Răspuns #10 : Luni, 12 Februarie 2018, 21:17 »
Sti , majoritatea dintre noi am gasit cel putin odata "jumatatea " noastra nu ? Si s-a dovedit ca de fapt nu era asa , in final , ba eu , convins fiind ca exista am gasit-o si a doua oara , sti cum se zice prima data e greseala , a doua e ,, prostie   |o  eu prefer incapatanare , fiind taur , si totusi inca cautam o jumatate , nu stiu cum e cu ying si yang sau cu doua  fete ale aceleasi monezi , sigur stiu ca nu mai caut doar jumatate ci caut o femeie intreaga desi e posibil sa platesc mai mult asa , pe intreg nu ?  :D
Sunt convins ca ce e al meu e pus deoparte , si daca mi-am epuizat posibilitatile atunci e ok si singur ,,,,,,,,,,,, succes celor care pot si vor mai mult .
Va dainui doar ce-am iubit cu-adevarat , cenusa-i restul

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Jumatatea isi gaseste intregul?
« Răspuns #11 : Luni, 12 Februarie 2018, 21:32 »
Mai, da din cate jumatati esti facut tu?  :faint

Daca cineva isi cauta jumatate, ce ai tu impotriva lui? Se zice ca e una singura, dar daca nu o gaseste din prima, ce sa faci, mai cauti. Cu ce te incurca pe tine, cu ce iti afecteaza viata? Te temi ca o vei gasi si ea va spune ca e jumatatea altcuiva?

(asta asa, ca prea ne-am luat in serios ?), putina destindere la vreme de seara. nu de alta, dar nu pot sa te vad cum te dai cu capul de zid :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline oviarad

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 417
  • barbat serios gasit prieteni, cine i-a pierdut :)
Re: Jumatatea isi gaseste intregul?
« Răspuns #12 : Luni, 12 Februarie 2018, 21:38 »
 :hammer:mutumesc , eu nu am nimic cu nimeni , doar cu mine si cu jumatatile mele din pacate niciuna potrivita , din moment ce nu a mers , de aceea , sunt hotarat sa caut doar intregi asa macar nu mai e nevoie sa fie potrivita , poate fi doar perfecta  :D
Va dainui doar ce-am iubit cu-adevarat , cenusa-i restul

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Jumatatea isi gaseste intregul?
« Răspuns #13 : Luni, 12 Februarie 2018, 22:47 »
....<<Dar si fiintele androgine, cica nu erau reprezentante printr-un singur trup, care sa reuneasca, ori sa integreze elementele masculin si feminin. Nu, cica erau reprezentate ca doua fiinte, barbat si femeie, lipite spate in spate.
Iar cand au fost pedepsite de zei sa se desprinda, pentru ca impreuna aveau o putere prea mare,  nu stiu cum s-a facut ca au devenit slabi, letargici. Dar n-am inteles de ce, legenda spune ca erau tristi si mureau unul de dorul altuia.>>....

Orice "separare" este traumatica: nasterea, decesul cuiva apropiat, divortul... 
Cele doua entitati din Unicul-androgin isi aparau unul celuilalt spatele, zona foarte vulnerabila si de aceea erau foarte puternici - se aveau unul pe celalat, nu le era teama, aveau incredere deplina unul in celalat, se simteau in siguranta.... Dupa separare nu se mai simt in siguranta, apare teama. In timp, si dupa ce se vad, scade increderea, apar judecatile, intrebarile, indoiala. De la Comuniune-Comunitate se trece la Idividualitate-Individualism, Egocenticitate-Egoism. Iubirea sau Dragostea incearca sa reuneasca doua entitati separate intr-un intreg. Copilul vrea sa stea cat mai lipit de mama, iubitii/sotii cat mai mult impreuna, mana in mana sau imbratisati, Comuniunea incearca sa se restabileasca, apar increderea si siguranta. Doar ca cele doua parti rareori apartin aceluiasi intreg si incet reapar manifestarile individuale, interesele divergente. Cat de mult si cu ce rezultate variaza de la cuplu la cuplu.
Impresia mea este ca unitatea se manifesta in primul rand la nivelul sufletului/spiritului.... Si ma intreb daca sufletul meu pereche exista in acelasi timp cu mine pe Pamant sau in timp ce eu sunt aici el nu s-a nascut sau a murit deja? Atunci ce sanse am (am avut)? Sau Singuratatea este data pentru a invata sa anihilez egoismul si individualismul si sa devin pregatit pentru Uniune. Sau Marele Test consta tocmai in relizarea Uniunii intre doua suflete nepereche? Cine poate sti? :help: (ridica cineva mana :pleasantry: ?).

Ei, dar acestea sunt niste speculatii, la ceas tarziu de seara, bazate pe ce isi mai aminteste sufletul meu ca a fost atunci. Cand atunci? Stiti si voi - cand dragonii zburau liberi pe sub Luna plina, iar puricele se potcovea cu 99 oca de fier si tot sarea pana in Luna si inapoi.....

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Jumatatea isi gaseste intregul?
« Răspuns #14 : Marți, 13 Februarie 2018, 09:19 »
Rentzi, ai scos din context :2funny: tocmai partea care arata intentia mea de...sa-i zicem, pamflet.
Dar e bine ne-ar repus pe ganduri si explorare mai profunda.
Eu, una, nu ridic mana. Dar ma gandesc ca pe masura ce creste perioada de singuratate, parca nu vad cum s-ar duce egoismul si individualismul. Ne obisnuim sa ne raportam la noi insine, fara sa vrem ne inchistam intr-o rutina, capatam tabieturi, uneori fixatii. Doar prietenii si cei dragi, apropiati ne mai scot din asta.
Poate tot o provocare e sa profitam de perioada de singuratate ca sa ne intregim pe noi insine?
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.