Autor Subiect: Unde gasim sufletul pereche?  (Citit de 61815 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

silviu

  • Vizitator
Re: Unde gasim sufletul pereche?
« Răspuns #120 : Vineri, 17 Aprilie 2015, 23:39 »
da, am sa merg cu viteza luminii stinse si o sa ajung mai repede la piata uimirii.
sa inteleg ca nimeni de pe aici nu l-a gasit pe SP? ???

Offline CamiCamelia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Re: Unde gasim sufletul pereche?
« Răspuns #121 : Duminică, 19 Aprilie 2015, 23:40 »
Luminiţa...




Sterge tunelul si las-o doar pe Luminita...  poate asa o gaseste mai repede...  :) :giggle:

silviu

  • Vizitator
Re: Unde gasim sufletul pereche?
« Răspuns #122 : Luni, 20 Aprilie 2015, 00:43 »
pana sterg tunelu' se stinge luminita :(

Offline CamiCamelia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Re: Unde gasim sufletul pereche?
« Răspuns #123 : Luni, 20 Aprilie 2015, 00:51 »
pana sterg tunelu' se stinge luminita :(

Tu tine de Luminita, ca stergem noi tunelul...  :dance:

silviu

  • Vizitator
Re: Unde gasim sufletul pereche?
« Răspuns #124 : Luni, 20 Aprilie 2015, 12:31 »
acum il caut pe SNP. sufletul-nepereche ::) Luminita, Intunericita... nu mai conteaza.

Offline maria optimista

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Unde gasim sufletul pereche?
« Răspuns #125 : Luni, 20 Iulie 2015, 20:48 »
 :thumbup: :thumbup: :thumbup:
 :thumbup: :thumbup: :thumbup:EWPYGD
De amoru` artei, io-mi doresc o combinatie intre Naomi Campbell, Ivana Trump si (banii, domeniile si supusii) HM Elisabeth of Great Britain! ::) Deci sufletu`meu pereche e cam franjuri si aruncat in multe parti...Cat despre cealalta varianta, sincer, io-s satul de mine insumi pana peste cap! Si daca sufletul meu pereche seamana cu mine, il strang de gat cu mana mea! (cu multa bucurie!)   :o

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Unde gasim sufletul pereche?
« Răspuns #126 : Duminică, 01 Noiembrie 2015, 08:09 »
Mai nou, cică îl găsești în platoul unor televiziuni. Se pare că există o modă a emisiunilor matrimoniale. A fost una, acum sunt două. Cum efectul de turmă funcționează în televiziune, probabil va mai urma măcar una.
Zău așa, te crucești ce auzi și vezi pe acolo. E suficient să vezi doar o bucățică din emisiune și să concluzionezi că viața bate filmul.
Totuși am văzut și oameni care păreau normali, cu povești interesante de viață. Chiar dacă eu nu agreez acest mod de expunere publică ce pot să spun decât...măcar de s-ar găsi!  :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Dan_I

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 37
Re: Unde gasim sufletul pereche?
« Răspuns #127 : Duminică, 01 Noiembrie 2015, 21:07 »
Astea fac parte din categoria emisiunilor de indobitocit poporul.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Unde gasim sufletul pereche?
« Răspuns #128 : Luni, 28 Decembrie 2015, 14:53 »
Asa e. Dar iata, ca dupa masa, facand zapping am mai dat de o emisiune de mondenitati, fix la timp cat sa aflu ca poti gasi partenerul aiurea in tramvai sau in autobuz. La propriu. oO
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Unde gasim sufletul pereche?
« Răspuns #129 : Vineri, 03 Martie 2017, 09:20 »
si ... adica cei care nu s-au casatorit niciodata si nu au avut "oportunitatea" sa divorteze nu au nicio sansa sa-si gaseasca sufletul pereche ?  >:D

Ba da, cu conditia ca sufletul pereche sa divorteze! >:D

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Unde gasim sufletul pereche?
« Răspuns #130 : Vineri, 03 Martie 2017, 09:34 »
cum ati vedea finalul unei relatii de genul :ea divortata, el casatort. El indragostit nebuneste de ea. Ea se indragosteste de el dar cu retinere numai pentru simplu motiv ca e insurat. El, nu poate divorta-pozitie sociala, averi de impartit si mai ales o sotie fidela. Ea a incercat de cateva ori sa se desparta de el pt ca nu poate trai pe jumatate si nici sa faca pe altcineva sa sufere.
si continuarea, tot de la aaaddd
Citat
Continuare.. Dar el era indragostit lulea, nu putea trai fara ea si a determinat o sa ramana in relatie. Faptul ca era "prins"  atat de rau, acasa, sotia a simtit, el nu a negat sentimentele, ea a inteles atata timp cat incearca sa si gestioneze sentimentele cat timp este acasa.
Cum se termina povestea? Care ar trebui sa fie atitudinea fiecaruia dintre ei?

S-a mai raspuns deja la provocarea lansata de aaaddd, dar cred ca...mai e loc de variante. De exemplu, sotia divorteaza. The end.
Nu stiu daca aaaddd mai e pe aici, dar eu n-am inteles cum e cu  "ea a inteles atata timp cat incearca sa si gestioneze sentimentele cat timp este acasa."
Cea mai corecta atitudine e cea in care cel casatorit sa divorteze inainte de a deveni duplicitar. Sau...sa se abtina. :)

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Unde gasim sufletul pereche?
« Răspuns #131 : Vineri, 03 Martie 2017, 10:02 »
Pluteste in aer...provocarea...
Si cum nu vreau sa ma abtin,analizand obiectiv diverse situatii de viata,consider ca tendinta e de a trai cat mai liber, descatusati de prejudecati si cutume.
Sentimentele si atractia exista, uneori ele zac innabusit asteptand momentul prielnic sa erupa, de aceea la acumulari in exces, fac ravagii.
Orice om e capabil sa iubeasca, in felul lui,uneori de mai multe ori.De aici, dorinta de a nu fi ingraditi.
Dincolo de sentiment, casnicia e o arta care se cultiva, in care ai nevoie de talent,daruire, perseverenta,diplomatie,innoire ca sa nu zic"recalificare in ton cu vremurile".
Oamenii care stiu si pot sa mentina o casnicie sau un cuplu liber constituit ani si ani de zile,sunt niste artisti...

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Unde gasim sufletul pereche?
« Răspuns #132 : Duminică, 19 Noiembrie 2017, 11:05 »
Mihaela, autoarea, nu mai e activa in grup, dar  postarile ei au ramas (va spuneam, asta e diferenta dintre forum si fb). Asa ca ne putem delecta si comenta in continuare, mai vechi sau mai nou intrati in grupul SCT si pe forum.

Se stie, mentiona si autoraa la un moment dat, ca la nunti e foarte putin probabil sa dai peste un potential partener (evit sintagma suflet pereche pentru ca are acceptiuni diferite).
Intalnesti fete/femei singure, dar foarte rar baieti/barbati neinsotiti. Pentru ca ei, nu-i asa, apeleaza si gasesc mai usor o partenera de...circumstanta. :strambatura:
Totusi, de curand chiar am aflat de un cuplu , in care ea chiar a cunoscut un barbat venit singur la o nunta. Deci, desi e o situatie rara si improbabila, totusi e posibila. Never say never, se confirma!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Unde gasim sufletul pereche?
« Răspuns #133 : Duminică, 14 Octombrie 2018, 11:14 »
Sa-ti cauti sufletul pereche, este gresit inca din ipoteza - parerea mea... si a autorilor cartilor pe care le-am mai citit despre.
Sufletele pereche sunt menite sa se intalneasca, fiindca fiecare are cate ceva din karma de indeplinit prin celalalt. Si, de cele mai multe ori, acel ceva nu se numeste sex sau viata de familie. De aceea, viata le aduce oricum impreuna, in diferite situatii, pentru o clipa, mai multe, un anotimp, sau o viata, nu conteaza.
Greseala provine din faptul ca "sufletul pereche" poate fi, intamplator, coincident cu "jumatatea", dar poate fi si multe alte persoane: mama, fratele, un prieten, un coleg sau pur si simplu un om intalnit intr-o gara, cu care ai petrecut cateva ore de discutii in tren, care ti-au schimbat viata... sau chiar un animal de companie. Pe cand "jumatatea", din pacate, de cele mai multe ori, NU este sufletul pereche, ci perechea conventionala, adjudecata si posedata dupa legile unei lumi strambe. Mai sunt si exceptii... care confirma regula.
Eu nu mi-am cautat niciodata sufletul pereche si totusi l-am intalnit... de cateva ori, deja. In acele ipostaze care se potriveau cu Eu-l meu din acel moment. Si multumesc pentru asta!
Mai bine am incerca, zi de zi, sa facem un Om cat mai frumos din noi insine, astfel incat sa fim in stare sa recunoastem sufletul pereche, atunci cand viata ne considera pregatiti, in loc sa trecem pe langa el, "cautand"... standarde. Mie mi s-a intamplat sa nu-l recunosc decat atunci cand l-am pierdut... cel putin o data. ;)
Caroline, foarte bine spus! Sunt intru totul de acord cu tot :applause:
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain