Autor Subiect: Tabara pentru cei nou intrati - Cisnadioara 26 - 28 aprilie 2013  (Citit de 39393 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Destinatie: Cisnadioara, un sat sasesc aflat la 8 km de Sibiu si 2 de Cisnadie.
Locatie: Pensiunea Belvedere 4* Cisnadioara
Locuri disponibile: 20 (din care 5 pentru cei vechi care doresc sa participe)
Palier de varsta participanti: 30 - 55 ani
Servicii oferite:
cazare 2 nopti
mic dejun sambata, duminica
pranz (2 feluri) - sambata
cina (2 feluri) - vineri
preparate pentru grill - sambata seara
Program:
Vizitarea Muzeului de Etnografie Astra Sibiu - cel mai mare din tara si printre cele mai bogate in exponate din Europa
Vizitarea Cetatii Cisnadioara
Drumetie pe Valea de Argint
Tur al zonei centrale a Sibiului
Petreceri in fiecare seara
Tarif: 300 RON
In tarif nu sunt incluse:
- transportul pana la Cisnadioara
- intrarea la Cetatea Cisnadioara (5 RON)
- intrarea la Muzeul de Etnografie Astra Sibiu (15 RON)

Inscrierile se fac pe site www.singlescamp.ro la "Rezervari" actiunea se numeste: Vacanta pentru nou intrati. Cisnadioara (26 - 28 aprilie 2013). Bifati casuta din dreptul actiunii, completati formularul cu datele voastre si apasa "Submit". Veti fi contactati de Samiza din agentia Bon Voyage Sibiu, pentru rezervarea efectiva, respectiv plata avansului.

Daca nu va descurcati:
Email pe office@singlescamp.ro urmand sa specificati:
Actiunea: Cisnadioara 2013
Nume si prenume: .............
Numar de telefon:..............
Oras: ................................



Dupa ce primim Email-ul cu inscrierea, va vom contacta pentru rezervarea efectiva. Aceasta consta intr-un avans de 50% din valoarea tarifului, urmand ca diferenta sa o achitati la sosirea in unitatea de cazare. Email-ul de rezervare pe care o sa-l primiti din agentie contine detaliile de firma si cont in care trebuie sa se faca plata. Daca aveti nevoie de detalii sau doriti sa-mi puneti intrebari: 0745106501, Gigi Cindea, iar numarul de telefon al Samizei, din agentie este 0745106526.

Ce sunt aceste "tabere"? Le-am numit asa pentru ca termenul induce cel mai bine ideea de grup de persoane care vin necunoscute si pleaca prietene. Sunt actiuni care se adreseaza celor nou intrati si care tintesc de fapt crearea unor noi nuclee in interiorul Singles Camp. Unui nou venit ii este mai greu sa socializeze si sa se integreze intr-un grup deja format, in care participantii sunt deja poate la a 6-a a 7-a actiune, se cunosc foarte bine, au petrecut multe zile impreuna, comunica sau chiar se intalnesc si in afara actiunilor noastre. Am inceput seria acestui tip de actiuni de anul trecut din primavara si toate au avut un foarte mare succes. Ultima s-a desfasurat la Dambovicioara, puteti citi cate ceva despre ce s-a intamplat acolo, la Actiuni incheiate, aici pe forum.

Cine participa? Doar persoane single, care nu formeaza in acest moment un cuplu. Dupa cate s-a inteles si din prezentarile mele si din modul in care se scrie pe forum, persoanele care fac parte din Singles Camp au o educatie de la medie in sus, sunt comunicative si deschise. Si mai este nevoie de o calitate: toleranta. Fara toleranta nu se poate armoniza in cadrul unui grup. Aici nu este locul pentru persoane elitiste, care au permanent ceva de comentat si clevetit. Atmosfera trebuie sa fie pozitiva, toti suntem satui de critici, de povesti negative, de superioritati afisate. Este o triere pe care incerc sa o fac inca din faza de inscriere, pentru a asigura confortul participantilor. In momentul conturarii listei, primesc din agentie numele participantilor si orasul din care vin. Postez pe acest topic numele si initiala prenumelui si orasul, astfel incat veti stii de unde vine fiecare. Asta va va ajuta in situatia in care doriti sa faceti grupaje auto pana la destinatie, sau vreti sa calatoriti impreuna cu altii. Aveti de asemenea posibilitatea (si este chiar foarte indicat) sa interactionati cu ceilalti participanti. Puteti sa scrieti de la inceput, nu trebuie neaparat sa asteptati lista: sunt x din orasul Y si continuati cu ce doriti sa se stie despre voi.

Cum se desfasoara? Programul este unul natural si firesc. Nu va asteptati la stat in cerc sau povestit la gura sobei. Suntem persoane active, iesim in natura, ne plimbam, vizitam, interactionam in toata aceasta perioada, creem incet-incet legaturi, mai degajam atmosfera cu un mic party, evident ca mai adaptez si mai improvizez si din mers, pentru ca profilul grupurilor este diferit si am si eu nevoie de un pic de timp pana sa-l inteleg. Va asigur ca daca sunteti o persoana deschisa si comunicativa, o sa va placa. O sa cunoasteti oameni noi, o sa va distrati, o sa si vizitati, o sa plecati cu siguranta cu prieteni si cum amintiri frumoase.

Eu am sa fiu pe toata perioada actiunii cu voi, inclusiv in Sibiu, cand o sa va prezint orasul meu. Va astept la sosire si bem la sfarsit o cafea vieneza la una dintre cunoscutele noastre cafenelele si ne luam ramas bun.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Acum sa va prezint destinatia: Cisnadioara

Asa cum va spuneam este un superb sat sasesc asezat la cativa km de Sibiu, pe una dintre cele mai frumoase rauri: Valea Argintului. Este foarte cunoscut datorita Cetatii cistertiene Sf Michael si a ultimului pictor si creator de cahle sasesti din Transilvania. Biserica evanghelica are de asemenea o orga cu totul deosebita si cunoscuta in toata Europa. Tot acolo isi are atelierul de pictura pe lemn un foarte bun prieten al meu, Mircea Ungureanu, la care urmeaza sa va conduc si sa-i vedeti lucrarile. Cu un cuvant este si natura si istorie si ai si ce vizita. Este genul de destinatii pe care le aleg pentru Singles Camp.
Puteti citi mai multe pe topicul in care scriam acum cateva zile cate ceva despre sat: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1601.0.html
Tot acolo veti putea vedea mai multe poze facute de mine in Cisnadioara.
Iar aici este harta din satelit:


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Va prezint acum locatia. Trebuie sa va spun ca in momentul in care i-am trecut pragul, m-am indagostit de ea. Cum de altfel li s-a intamplat si altora. Citeam referinte despre locatie pe unul dintre site-urile de feed-back si primise din partea tuturor 10, ceea ce foarte rar se intampla in turism. Si erau straini...

Este o fosta casa saseasca transformata si amenajata de un constructor...sas. Deci combinatia perfecta!  :)
Este amplasata unde pe un platou. E o liniste acolo....Si se vad Fagarasii si Cibinului si Cetatea. Iar vis a vis un alt monument: Biserica Evanghelica. Camerele sunt mari, mobila este ca si la mine la Sibiel pictata, bai moderne. Localul la fel este decorat saseste, langa avem o incapere in care o sa ne destindem un pic (de fapt sunt convins ca...mai mult) la dans, bucataria e curata, a fost unul dintre locurile in care am fost curios sa intru (deh, defect profesional... ;D ).
Are o terasa pentru barbeque, unde o sa preagtim ceva sambata seara, iar sus, o gradina mare cu banci si balansoare. De acolo privelistea este superba. Vara in incinta functioneaza si o piscina, in aprilie insa...brrr, cam frig afara pentru asa ceva.

Niste poze facute la vizitarea locatiei:
























Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Asa cum va spuneam o sa vizitam si Muzeul Satului Astra Sibiu. Despre acest imens parc - muzeu in aer liber, puteti citi aici:

http://www.mcpt.muzeulastra.ro/

Aveti aici si un tur virtual care va va convinge de frumusetea locului: http://www.muzeulastra.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=182&Itemid=249#!prettyPhoto/0/

..noi insa o sa ne bucuram de el offline :yeah:

Fata de locul in care o sa stam, Muzeul se afla la doar 4 km.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Cum ajungeti la Cisnadioara, jud Sibiu .

- Puteti veni cu masina personala, in situatia asta este bine, pentru a diminua cheltuielile de calatorie sa mai luati pe cineva cu voi. Cum gasiti un partener de drum? Postati aici pe forum ca intentionati sa mergeti cu masina personala si de unde plecati si pe unde treceti.
- Cu autobuzul pana in Sibiu. De acolo voi face un transport grupat cu microbuzul, pana la Cisnadioara
- Cu trenul pana la Sibiu. De acolo - cu microbuzul, ca si in cazul autobuzului.

Aveti mai jos si o harta care va ajuta sa localizati Cisnadioara:



Adresa locatiei este: Str. Bisericilor nr. 20, Cisnadioara, jud Sibiu

Offline doina.tecov

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
  • Bine ai venit in grupul nostru!
As fi mers cu mare placere dar vad ca sunt niste baremuri de varsta ... :'(

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Nu sunt niste limite impuse. Sunt informative si ajutatoare pentru participanti. Taberele new entry sunt pe categorii de varsta, si pt a se forma nuclee apropiate din acest punct de vedere.
Sighisoara este o actiune pt un palier mai mare de varsta decat Cisnadioara, iar Cozia se adreseaza unuia mai jos. Deci fiecare nou intrat isi poate gasi ceva potrivit din acest punct de vedere.

Offline doina.tecov

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Sighisoara este prea aproape , ca perioada de timp , am un caine pt care trebuie sa fac niste aranjamente mai din vreme .

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
ce fain!!!! Cisnadioara .....zona e superba...m-as muta acolo :)
Gigi, eu cu siguranta va vizitez  :D


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Te asteptam Adda!  :yeah:

Mari_a

  • Vizitator
Re: Tabara pentru cei nou intrati - Cisnadioara 26 - 28 aprilie 2013/nou lansata
« Răspuns #12 : Sâmbătă, 23 Martie 2013, 09:46 »
o fosta casa saseasca transformata si amenajata de un constructor...sas.
Armonie si bun gust... Cred ca e putin spus "constructor". E artist, ori are legatura cu arta... (Imi aminteste de o vila de la Predeal a unei pictorite...) Si in aprilie, cand va inverzi totul, o sa fie....

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Re: Tabara pentru cei nou intrati - Cisnadioara 26 - 28 aprilie 2013/nou lansata
« Răspuns #13 : Sâmbătă, 23 Martie 2013, 18:26 »
Inscrierile se pot face acum si prin procedura obisnuita, adica pe site www.singlescamp.ro click pe "Rezervari". Actiunea se numeste: Vacanta pentru nou intrati. Cisnadioara (26 - 28 aprilie 2013). Bifati casuta din dreptul actiunii, completati formularul cu datele voastre si apasati "Submit". Veti fi contactati de Samiza din agentia Bon Voyage Sibiu, pentru rezervarea efectiva, respectiv plata avansului.

Offline Andi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Tabara pentru cei nou intrati - Cisnadioara 26 - 28 aprilie 2013/nou lansata
« Răspuns #14 : Sâmbătă, 23 Martie 2013, 20:18 »
Buna!

Sunt interesata de Cisnadioara. Pana cand trebuie confirmat/achitat avansul?

Mersi