Autor Subiect: Origami...  (Citit de 11471 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Origami...
« : Marți, 02 Aprilie 2013, 07:25 »
Origami...                 articol scris de CamiCamelia

Dupa ce m-a ajutat sa scap de depresie, a devenit pentru mine un hobby, un hobby din care am castigat si bani...
E uimitor ce poate iesi din cateva coli de hartie...  :love:
Nu eu am creat aceste modele, sunt create de altii. Voi posta link-urile de unde am invatat sa fac, ca sa incercati si voi...

Incep intai cu Kusudama Spring, poate se indura odata primavara si vine la noi.  :)




Aveti filmuletul aici: 
kusudama spring instructions (Tomoko Fuse)


Si un model traditional, Kusudama Morning Glory, pe care eu l-am infrumusetat atat de mult, incat arata altfel ca modelul original...  :)
Postez doar 3 poze si o sa revin pe parcurs cu mai multe...







Filmuletul e aici: 
DIY How to fold an origami kusudama flower ball (arts/crafts)


Si aici am o mica papusica, tot origami...




Sper sa va placa hobby-ul meu si sa va atraga pe cat mai multi. Daca aveti nevoie de ajutor, mi-ar face mare place sa va fiu de folos.
Va doresc o noapte cu liniste si pace!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Origami...
« Răspuns #1 : Marți, 02 Aprilie 2013, 08:01 »
 :applause: CamiCamelia,  ești tare. Dacă spui că faci și bani din asta, chiar dacă nu ne-ai pus poze ale produselor personale, clar că ești la nivel ....avansat.

Pentru mine nu este chiar un hobby, dar mă folosesc ocazional de această fascinantă artă ca de o tehnică de antrenare a atenției, memoriei, îndemânării, răbdării....

Eu, începător: mai o lalea, mai o inimioară, mai o stea de Crăciun.
Dar mă fascinează constructiile modulare. Felul în care, din câteva bucățele de hârtie poți să asamblezi o construcție solidă, mobilă. Nu am nici eu o poză, dar vă pun un filmuleț cu Cercul Magic.  Ca să înțelegeți ce e fascinant, dați la sfârșitul filmulețului. Ce simplu și complex în același timp. Cred că de asta mă fascinează de fapt - pentru că e în acord cu convingerea mea că lucrurile simple au efecte complexe și intense ;)


Una peste alta CamiCamelia, jos pălăria. Mi-ar plăcea să citesc și cum a funcționat, pentru tine, ca antidepresiv. Asta, dacă și tu ești dispusă să ne împărtășești :kissing:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline CamiCamelia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Re: Origami...
« Răspuns #2 : Marți, 02 Aprilie 2013, 10:15 »
Multumesc Wonderland!
Pozele sunt ale mele, personale. Da, sunt cu alt nume, dar sunt ale mele... :)
Am avut o perioada, dupa ce facuse cel mic un an, in care nu mai suportam galagia, nu ii mai suportam pe copii, nu le puteam pune nici macar mancarea copiiilor in farfurii; le faceam mancare si plecam in camera mea. Tatal lor le dadea sa manance si avea grija de ei.
Doua luni de zile am dus-o asa... nu dormeam noptile, rar ieseam din casa, dar din curte n-am iesit deloc timp de 2 luni... Faceam mancare, puneam haine la spalat, curatenie si cam atat. Ma inchideam in camera si ma puneam in pat. Copiii, dragii mei, intrau in camera sa vada ce fac si cand ma vedeau ca stau in pat, inchideau cuminti usa si ma lasau in pace. Asta pana intr-o zi, cand intrand pe un site pentru mamici si copii, o domnisoara ne aratase un model origami. Mi-a placut foarte mult si am inceput sa tai hartii si sa ma joc si eu. Am inceput sa-i accept pe copii pe langa mine, am inceput sa-i invat si pe ei si faceam impreuna modele de pe you tube.
Am trimis un model la Bucuresti la expozitie si de acolo am primit prima comanda. Apoi au urmat multe alte comenzi.
Si pentru ca incepuse sa-mi placa, am apucat sa ma joc si cu sarmele si pietrele semipretioase. Dar asta e un alt hobby si o sa-l postez la alta categorie... :)

Aquileggia flower



How to make an Origami Aquilegia flower



Nufar



Origami Lotus Flower Instructions



Spiky Star + fundita + Fluted Diamond



Origami Spiky Star


Origamivikning EXTRA_Fluted Diamond


 
Morning Glory din nou... ;) E modelul care imi place foarte mult.


Offline IuliaT

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 141
Re: Origami...
« Răspuns #3 : Marți, 02 Aprilie 2013, 10:57 »
sunt superbe :)  :thumbup:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Origami...
« Răspuns #4 : Marți, 02 Aprilie 2013, 11:52 »
subscriu. mai ales la Spiky Star + fundita + Fluted Diamond, care sunt pe..direcția mea de interes.

Se cuvine să cer scuze Cami - din graba am tras concluzia că pozele nu sunt ale unor produse realizate de tine. Dar, am priceput - modelele nu sunt creata, produsele da :)

Oricum, tutorialul pus de mine cu Magic Circle - e bifat la capitolul realizări personale, chiar dacă nu am pus poza. :)

Povestea ta e impresionantă, mai ales prin prisma faptului că ai împărtășit-o.
E miraculos felul în care cele mai neașteptate lucruri ne ies în cale pentru folosul celor care au și mai multă nevoie de ea (la tine, copiii tăi).
Viața e minunată în necunoscutele ei căi de vindecare. Mulțumesc, pentru că, prin povestea ta, mi-ai luminat ziua cu acest gând.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline CamiCamelia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Re: Origami...
« Răspuns #5 : Marți, 02 Aprilie 2013, 12:20 »
Multumesc, Iulia!
Wonderland, e ok.  :flori:  Spiky Star e foarte simplu de facut, la fel si Fluted Diamond, la fundita e putin mai complicat, dar daca o sa ai nevoie de ajutor, sunt aici... :)
Magic Circle l-am facut la unul din atelierele de origami pe care le-am organizat anul trecut. Am avut la un moment dat peste 20 de copii, dar din cauza ca nu am mai avut timp anul acesta, am renuntat. Sper ca din toamna sa incep din nou atelierele. Copiii sunt foarte nerabdatori sa se joace 2 ore cu hartiile :)
Intr-adevar, viata e minunata!  :love: Ma bucur ca am copii sanatosi si ca eu sunt sanatoasa ca sa pot avea grija de ei. Iti doresc o zi plina de caldura!

Offline CamiCamelia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149

Offline CamiCamelia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Re: Origami...
« Răspuns #7 : Vineri, 19 Aprilie 2013, 00:33 »
Modelul meu preferat... :)

Morning glory







silviu

  • Vizitator
Re: Origami...
« Răspuns #8 : Vineri, 19 Aprilie 2013, 09:16 »
Modelul meu preferat... :)

Morning glory
fain! :)
modelul meu preferat e miranda kerr ^-^

Offline CamiCamelia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Re: Origami...
« Răspuns #9 : Vineri, 19 Aprilie 2013, 11:19 »
fain! :)
modelul meu preferat e miranda kerr ^-^


Ha ha ha!!! Fiecare cu ce-l doare... ;) :thumbup:

Offline CamiCamelia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Re: Origami...
« Răspuns #10 : Duminică, 02 Iunie 2013, 16:59 »

Offline CamiCamelia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Re: Origami...
« Răspuns #11 : Marți, 22 Octombrie 2013, 13:13 »
Mai postez cateva din ultimele lucrari si cateva poze de la atelierul de origami pe care il fac cu copiii din Sebes...
















Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Origami...
« Răspuns #12 : Miercuri, 23 Octombrie 2013, 20:17 »
Foarte frumoase!  O0

Offline CamiCamelia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Re: Origami...
« Răspuns #13 : Vineri, 25 Octombrie 2013, 09:18 »
Multumesc!  :bow:

Offline CamiCamelia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Re: Origami...
« Răspuns #14 : Joi, 23 Aprilie 2015, 17:21 »
Nu se incadreaza in categoria origami, dar e tot cu hartie, mai precis, servetel. Aceasta tehnica se numeste tehnica servetelului si gasiti pe internet detalii.