Scrise de noi > Articolele noastre

"Indragosteala" sau iubire?

(1/16) > >>

admin:
"Indragosteala" sau iubire?       Articol de mihaela1961

Folosim expresia "noroc in dragoste", ca si cum dragostea ar fi ceva ce "navaleste peste noi".....Si daca e noroc, inseamna ca vine de undeva pe neasteptate, fara sa facem nimic, fara sa fiim de vina cu ceva... Cred ca as numi asta mai degraba "indragosteala" decat iubire. Pentru ca iubirea se construieste pas cu pas, in fiecare zi! Ca sa supravietuiasca, "indragosteala", are nevoie de implicare si efort, grija si respect intre cei doi! Fluturii in stomac si chimia  sunt doar la inceput. Dragostea poate sa dureze doi- trei ani, iubirea insa supravietuieste in timp. Alchimia se transforma treptat in comunicarea  aceea, care nu tine cont de varsta, nici de riduri, nici de burta si chelie!
Trebuie sa recunosc ca am fost capabila de "indragosteala", insa mi-a lipsit capacitatea de a iubi.
Eu am fost femeia care nu a vrut sa-si clarifice sentimentele pentru barbatul existent langa ea, sa-si identifice trairile, nici sa si le incorseteze....Eram cu capul in nori, fericita, traiam clipa si asta imi era suficient. Daca as fi vrut sa analizez prea mult prezentul, sa-mi adun sentimentele in niste tipare, sa-mi creionez viitorul, probabil ca n-as mai fi fost indragostita! As fi ratat clipa si prezentul odata cu ea, mi-as fi ratat fericirea. Eram constienta ca nu va dura si cu toate astea am plecat la razboaie dinainte pierdute.



"Indragostelea" din punctual meu de vedere inseamna fericire, numai ca starea asta nu dureaza vesnic. Iubirea inseamna cu totul altceva: supravietuirea anumitor sentimente in timp, ajungand la o stare de multumire, e caldut in cuibul nostru, ne  e bine asa cum e, suntem asezati la casa noastra…mai inchidem cate un ochi, mai facem si compromisuri (nimeni nu e perfect, nu-i asa?). O relatie de durata convietuieste cu multumirea sufleteasaca, armonie, dar n-as zice ca poti avea parte de fericire continua. Iubirea e ceea ce ramane (daca ramane) dupa ce toate zorzoanele "indragostelii" cad. Am avut posibilitatea sa aleg si am ales sa fac ‘bungee jumping’ cu sentimentele mele. Jocurile indragostirii sunt periculoase, credeti-ma! Cu cat zbori mai sus, cu atat cazatura e mai dureroasa! Am reusit sa ma ridic de fiecare data. Uneori mai greu, alteori mai usor..Toate trec..si fericirile, dar si durerile!



Acum sunt la varsta la care nu mai am chef nici de indragosteli, dar nici de iubiri. Atatia ani de femeie singura poate m-au dus la o independenta si personalitate gresit canalizate, drept pentru care nu mai caut. Cand nu exista cautare, nu exista nici speranta. Nu incercati sa ma incurajati cu lozinci gen ‘speranta moare ultima’. Nu scriu toate astea sa primesc incurajari, atat timp cat mi-am asumat singuratatea de ani de zile si mie imi e bine asa!
Andrei Plesu mentiona paremi-se in ‘Jurnalul de la Tescani: "Capacitatea de a rezista bine la nefericire se plăteşte cu incapacitatea de a avea pasiuni".
Confesiunea mea - niste ganduri insirate pe ecran…as zice precum Cartarescu "Pururi tanar, infasurat in pixeli". V-am facut-o, ca sa meditati la ce alegeti:
‘Indragosteala’ sau iubirea?

CamiCamelia:
Ambele, Mihaela, ambele! La mine nu exista una fara cealalta... Eu daca ma indragostesc, inseamna ca o sa iubesc, iar daca iubesc, inseamna ca sunt indragostita... :)  :love: :smitten:

Caroline:
Cami, zodia Sagetatorului?  ;D

CamiCamelia:

--- Citat din: Caroline din Marți, 09 Aprilie 2013, 22:04 ---Cami, zodia Sagetatorului?  ;D

--- Terminare citat ---


Fecioara, Caroline, fecioara... :)

Caroline:
Stiam eu ca nu ma am cu zodiile...   :uglystupid2:

Mie nu mi-ar strica o indragosteala reala, matura, de middle-age, cu tot tacamul. Indiferent daca se transforma si in iubire sau nu. Asa... ca experiment. Ca m-am saturat sa ma trezesc ca sunt indragostita fara obicetul muncii, ca in adolescenta, sau ca iubesc de cand nici nu mai tin minte, ca intr-un cuplu de pensionari, fara sa fi primit niciodata in prealabil o invitatie in oras, un buchet de flori sau macar un compliment...

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă