Autor Subiect: "Indragosteala" sau iubire?  (Citit de 36143 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline clara39

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 128
  • ..si maine va fi o noua zi.....
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #45 : Joi, 11 Aprilie 2013, 21:49 »
eu cred ca dupa anumite trairi...raman urme...sau ca unii fluturi nu mai au aripioarele la fel de vioaie....dar ramane speranta..

mihaela1961

  • Vizitator
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #46 : Joi, 11 Aprilie 2013, 21:58 »
eu cred ca dupa anumite trairi...raman urme...sau ca unii fluturi nu mai au aripioarele la fel de vioaie....dar ramane speranta..
Depinde si cu speranta asta..pana la ce varsta?Ca de la 50 de ani in sus-cat stiu eu ca am, dat fiind faptul ca nu sufar de retard(slava Cerului!) peste cativa ani, mai ramane speranta sa ne punem protezele si sa ne facem frectii cand suntem raciti!Eventual ne alegem loc de veci impreuna, ca si asta e o problema in zilele noastre!
Glumeam acum, nu o luati chiar asa in serios!
Ma mai gandesc uneori, pe la pensie sa ma 'insotesc' cu un domn rafinat si amabil..da fluturii ma indoiesc ca mai apar! >:D

silviu

  • Vizitator
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #47 : Joi, 11 Aprilie 2013, 22:46 »
cum mangaie dulce, alina usor
speranta pe toti muritorii...

mihaela1961

  • Vizitator
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #48 : Joi, 11 Aprilie 2013, 23:15 »
cum mangaie dulce, alina usor
speranta pe toti muritorii...
Tu Silviu, sincer, tu cel care starnesti hohote de ras cu spontaneitatea ta, mai speri?sau pun o intrebare de midineta, absolut banala, golita de continut si sens pt. ca au pus-o prea multi in varie contexte?

Offline clara39

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 128
  • ..si maine va fi o noua zi.....
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #49 : Vineri, 12 Aprilie 2013, 07:04 »
eu ..vreau sa sper...

silviu

  • Vizitator
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #50 : Vineri, 12 Aprilie 2013, 10:10 »
nu spera si nu ai teama,
ce e val ca valul trece...

silviu

  • Vizitator
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #51 : Vineri, 12 Aprilie 2013, 10:31 »
7 adevăruri despre dragoste: ce se întâmplă în corpul tău când te îndragosteşti

Un studiu efectuat in 2010 arata ca indragostitul este ca un drog si ca se poate intampla sa iti pice cineva cu tronc la prima vedere. Ce-i drept, este vorba de o reactie chimica din creier care actioneaza la fel cum o face cocaina, deci nu este iubirea adevarata si profunda, ci o atractie greu de stapanit, de moment.

Offline achile

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 37
  • Sincer,nu as fi vrut!Dar ,noi dam cu noi de pamant
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #52 : Vineri, 12 Aprilie 2013, 13:21 »
Intrebare intrebatoare.......ce este dragostea profunda?...atunci?Cum se naste?....cum evolueaza?...si care este ...sa zic asa, punctul de maxim.Dati-va cu parerea....la sfarsit mi-o voi spune si eu.Dar avem de dezbatut!

Caroline

  • Vizitator
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #53 : Sâmbătă, 13 Aprilie 2013, 02:03 »
nu spera si nu ai teama,
ce e val ca valul trece...

Subscriu. Si daca scara de referinta e la nivel de milioane de ani, chiar si fluturii de noapte ar putea sa evolueze in altceva, intre timp...  ;)

@achile Ce este dragostea profunda... stie cineva cu-adevarat?!

Eu, de exemplu, cred ca e atunci cand NU mai esti indragostit... dar cand ajungi sa iubesti pe cineva si cand e carunt, chel sau cu burta, si cand n-are chef de tine, si cand e balonat, are indigestie sau se duce la culcare prea devreme dupa gustul tau, si cand isi face proteza sau ochelari de prezbitie, mai mult, chiar si atunci cand nu se intampla inca toate cele pomenite mai inainte, dar desi nu (mai) e cu tine in relatie, tu tot ii doresti tot binele din lume, fiindca nu te poti abtine sa nu-l iubesti, orice-ar fi.

Next?

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #54 : Sâmbătă, 13 Aprilie 2013, 06:48 »
Un studiu efectuat in 2010 arata ca indragostitul este ca un drog si ca se poate intampla sa iti pice cineva cu tronc la prima vedere.


Adică ceva de genul?!...


sau de genul....

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline clara39

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 128
  • ..si maine va fi o noua zi.....
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #55 : Sâmbătă, 13 Aprilie 2013, 08:05 »
sunt de aceeasi parere cu Carolina...acea dragoste cred  ca mi-as dori sa fie cu mine

mihaela1961

  • Vizitator
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #56 : Sâmbătă, 13 Aprilie 2013, 12:55 »
<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>


Superba melodie inchinata iubirii, asa cum numai Leonard Cohen stie sa o cante si sa o traspuna in versuri!!

Caroline

  • Vizitator
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #57 : Sâmbătă, 13 Aprilie 2013, 21:28 »
@ mihaela1961... asta e una dintre melodiile mele preferate, cand e vorba de "fluturi in stomac". Faptul ca tu ai postat-o aici, dupa ce te-ai omorat sa scrii un articol intreg despre, imi face impresia ca nu prea te crezi nici tu ce spui referitor la varsta de 50 si peste... ci ca e doar vorba de zicala "Vulpea care nu ajunge (deocamdata) la struguri, zice ca sunt acri.".

In alta ordine de idei (sau in aceeasi ?!) prietena mea in varsta de 56 de ani, vaduva de 17 ani, mi-a dat azi vestea ca se marita cu canadianul. Un tip pe care l-am perceput extem de tanar ins suflet, pozitiv si cu common touch.

Deci, al treilea caz... iti mai permiti sa persisti in negatie chiar si acum?!  :police:

mihaela1961

  • Vizitator
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #58 : Sâmbătă, 13 Aprilie 2013, 21:56 »
Caro!!!!
Ma omori!Dar ce treaba are conceptia mea 'proprie si personala' cu faptul ca imi place Leonard Cohen de 'mor' !Eu am spus ce cred eu, cum simt eu!Frumosul e frumos oricum!
Eu am spus doar, ca la varsta mea nu mai intrevad nici macar o aripa de fluture in 'perimetrul meu' !
p.s. adeca, io daca sunt hotarata sa nu mai iubesc, nu tre sa postez floricele, colori roz-vezi tematica despre culoare si nici Lenard Cohen?Upss! :oops:
p.s. 2 as sta cu tine cred de vorba o noapte si o zi in fata a n cafele si nu m-as satura!Daca as avea vreo ruda de sex masculin cu suficenta 'dotare la mansarda', zau ca te-as pune in legatura cu el, da' n-am! :'( Tu chiar meriti tot ce e mai bun!

Caroline

  • Vizitator
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #59 : Sâmbătă, 13 Aprilie 2013, 22:05 »
Exact, asta e chintesenta esentei:  :oops: