Autor Subiect: Tara Luanei – o poarta spre alte universuri  (Citit de 3524 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Tara Luanei – o poarta spre alte universuri
« : Luni, 03 Iunie 2013, 09:29 »
Tara Luanei – o poarta spre alte universuri

Am trait trei zile fascinante, trei zile dupa care va trebui sa reconsider tot ce fixasem si-mi catalogasem in minte, ca adevarat si fals. Trei zile intr-un taram plin de mistere, cu trovanti, agatoni si ciclopi. Sunt acasa, dar inca acolo. Am trecut cred, mental, printr- unul dintre vortexuri...Si nu vreau sa ma mai intorc vreodata...
Este o experienta pe care orice om, indiferent convins sau inca indoit de Existenta Suprema, trebuie sa o aiba. Un loc in care trebuie sa ajunga.
Religiosi sau atei,  toti ne punem intrebari, toti incercam sa trecem de barierele ce ni s-au pus, protectiv sau din interese care-mi scapa, incercand sa aflam Adevarul. Cel real, nu cel explicat speculativ de stiinta si nici cel imbracat in ritualuri, de biserica. O parte din raspunsuri se gasesc cu siguranta, in Luana. 



Odata pasit in raiul muntilor Buzaului, nu trebuie decat sa-ti eliberezi un pic din stransoarea conservativa a perceptiilor si simturilor si sa te lasi purtat si calauzit, cu toata increderea, de Diana. Si o mie de porti ti se deschid pe rand...Vei haladui fizic si mental intr-un soi de tara a misterelor, a celor-care-nu-se-explica. Energiile telurice iti dau un confort fizic incredibil, treci inexplicabil - atat de usor peste oboseala fizica, simti cum, cu fiecare minut petrecut acolo te armonizezi psihic, ai o  senzatie de limpezire a mintii.
Stancile, copacii, au forme care-ti confirma trecerea unei bariere, a unei porti. Simti si realizezi ca ai pasit in Altceva.



Esti constient ca esti mai aproape de Marele raspuns. Pe care cu siguranta il purtam in noi. Poate-l chiar intuim, doar ca-l vrem si confirmat. Pentru asta insa, avem nevoie de un loc special, unde sa nu fim atinsi si nici influentati de cele doua lucruri care ne impiedica sa deslusim: habotnicia traditionalista sadita si ateismul, pe care, ca veni vorba, eu il gasesc mai degraba generat de adeversitatea la practica ritualica bisericeasca, decat determinat de convingerea ferma ca El nu exista. Cei mai multi dintre cei care se declara atei nu neaga de fapt Existenta suprema ci interfata creata intre ei si aceasta.
Am gasit locul, am pasit in el, acum ramane doar sa-mi refac intreagul esafodaj de convingeri axiomatice, pe care l-am cladit timp de cincizeci de ani...

Calauzei noastre, Diana Gavrila
Tara Luanei 2 iunie 2013


Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Tara Luanei – o poarta spre alte universuri
« Răspuns #1 : Luni, 03 Iunie 2013, 10:15 »
Da...sunt oameni, locuri și experiențe care produc în noi zdruncinături în ceea ce credeam că știm, că înțelegem că putem simți.
Bine ai revenit din vortex, orice va fi însemnând asta pentru tine, Admin :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Tara Luanei – o poarta spre alte universuri
« Răspuns #2 : Luni, 03 Iunie 2013, 10:58 »
Vazand foto puse dupa calatoria in Tara Misterioasa-Luana, am devenit curioasa, drept pentru care am inceput sa 'fac sapaturi' pe net.Iata ce am gasit deocamdata pe internet, mentionand ca articolul ar fi dintr-o carte ''De la Tartaria la Tara Luanei'' de P.L.Tonciulescu.Se pare ca aceasta carte este chiar cautata:

'Am putea adauga faptul ca, in sumeriana, „Luana“ se traduce prin „Cei pe care Anu ii pastoreste“ sau, mai prozaic, „oamenii lui Anu“, Anu fiind zeul suprem la sumerieni, al carui simbol, al Soarelui, era o cruce cu raze sau o zvastica.
 In afara de tablitele de la Tartaria cu o scriere protosumeriana (datarea cu C 14 atesta ca asezarea este cu 2.000 de ani mai veche decat orasele sumeriene), ceramica antica descoperita pe teritoriul tarii noastre poarta simbolul zeului Anu.
 Aici se cuvine sa amintim ca „zeii“ sumerieni coborasera pe Pamant cu carele zburatoare si intocmisera inainte de Potop dinastia zeilor, care guvernase peste civilizatia primordiala. Reamintim teoria oceanologului american Rob Ballard, conform careia marele potop ramas in toate mitologiile lumii s-ar fi petrecut in bazinul Marii Negre, care era doar un lac cu apa dulce. Prin ruperea pragului de la Bosfor, apele au inundat toata aceasta regiune, iar lacul s-a transformat in mare. Triburi ale acestei prime civilizatii au migrat si inainte de Diluviu, dar dupa cataclism au „emigrat“ si zeii, intemeind civilizatiile de pe malurile Tigrului si Eufratului, Indusului si Nilului.
 Dar se pare ca aici a fost prima „Tara a oamenilor lui Anu“, care s-a trasnformat ca si denumite in 'Tara Luanei'.

 

mihaela1961

  • Vizitator