Autor Subiect: Implicare civica si voluntariat  (Citit de 48163 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline PGabriela

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 273
Re: Implicare civica si voluntariat
« Răspuns #90 : Sâmbătă, 05 Mai 2018, 19:30 »

Semnat si share-uit

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Implicare civica si voluntariat - o petitie pentru salvarea patrimoniului
« Răspuns #91 : Duminică, 06 Mai 2018, 07:15 »
Super, costi31, P Gabriela!
E unul dintre gesturile mici, care conteaza :)
 :thumbup: :kissing:

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re:Pentru Mihnea si alte persoane interesate de voluntariat
« Răspuns #92 : Vineri, 11 Mai 2018, 09:05 »
As putea vorbi mult despre voluntariat. Si mai ales despre diferentele intre acte de caritate/implicare civica si voluntariat.
Voluntariatul inseamna mai mult decat a face donatii, in bani sau in bunuri. De asemenea inseamna mai mult decat a duce cadouri copiilor din centrele de plasament, sa zicem. E o activitate structurara, reglementata printr-un contract in care o persoana ofera timp, pune la dispozitie in mod gratuit timp, competente, talente s.a in beneficiul unei cauze.
De curand am descoperit o platforma in care puteti afla unde puteti face voluntariat, sau puteti sa va inscrieti ca voluntar si sa lasati pe altii sa va descopere si sa va contacteze in functie de domeniile de care sunteti interesati si de ce doriti/puteti sa faceti.
Voluntariatul e o forma minunata de implicare. Click pe link sa aflati mai multe, va inscrieti ca voluntar, sau gasiti o organizatie pe care sa o contactati:
http://debunavoie.ro/
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: petitie pentru Rosia Montana
« Răspuns #93 : Marți, 12 Iunie 2018, 04:36 »
Între 24 iunie și 4 iulie la Bahrain se decide dacă Roșia Montană va intra pe lista Patrimoniului Mondial UNESCO. Dar reprezentanții guvernului au cerut Centrului pentru patrimoniu mondial retragerea dosarului pentru a împiedica astfel înscrierea Roșiei Montane în Lista Patrimoniul Mondial.
Semnati petitia pentru ca Rosia Montana sa intre in Lista Patrimoniului Mondial

https://facem.declic.ro/campaigns/unesco-save-rosia-montana
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Implicare civica si voluntariat
« Răspuns #94 : Sâmbătă, 04 August 2018, 23:12 »
Aceste clipuri fac parte din seria: "Natura nu are nevoie de oameni. Oamenii au nevoie de natura." si sunt produse de Conservation International.

Din pacate am gasit doar unul cu traducere in romana, dar chiar daca nu stiti engleza, tot ar trebui sa le vedeti, macar pentru frumusetea si profesionalismul clipurilor.  :)

Iata cateva:

! No longer available



! No longer available


! No longer available


! No longer available


! No longer available


! No longer available


! No longer available


Sunt persoane care ar putea spune " Bine...si ce sa fac eu singur? Si chiar daca ar fi mai multi...tot n-ar fi de ajuns. Trebuie facut ceva la scara planetara."
Da asa este, dar, zic eu, pana la a se face ceva la scara planetara poate ar trebui sa facem fiecare dupa puterile noastre.
De exemplu, incearca sa lasi masina in parcare macar o zi pe saptamana. Sau, incearca sa separi resturile menajere, de plastic si de hartie. Sau, de ce nu? Daca treci pe langa o persoana care arunca o hartie pe jos, atrage-i atentia.

Mult sau putin, este important ca fiecare din noi sa incepem sa facem ceva. Daca nu pentru noi, pentru generatiile viitoare.


„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Implicare civica si voluntariat
« Răspuns #95 : Duminică, 05 August 2018, 06:21 »
Tulburătoare, de impact, superbe!!!! Multumesc, Louie! :bow: :kissing:

Uite, am mai gasit cateva traduse:
! No longer available


! No longer available


! No longer available


Probabil că încet, pe rând vor fi traduse toate. Am gasite unele traduse în albaneza :)
Oricum, merită căutate, vizionate și, așa cum ne-ai spus și tu, distribuite, folosite în acțiuni educaționale.
 :thumbup:

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Implicare civica si voluntariat
« Răspuns #96 : Duminică, 05 August 2018, 08:06 »
Louie, am fost așa de impresionată și entuziasmată de filmulețele postate de tine, încât abia acum am văzut și sugestiile postate de tine.
Da, aș mai adăuga:
- stinge lumina dacă și unde n-ai nevoie de ea.
- oprește apa cât de săpunești, șamponezi, periezi etc (știu asta e interpretată ca ciudățenie sau zgârcenie, există undeva o statistică cu câtă apă se consumă în timp ce faci duș, te speli pe dinți etc)
- ia-ți sacoșe de pânză sau refolosește pungile de plastic.
- dacă ai și poți, fă-ți o casă verde. Dacă nu chiar din chirpici, măcar cu niște panouri solare...

Cred că lista poate continua. Dar, da sunt și eu adepta lucrurilor mici, pe care fiecare dintre noi le poate face, si contează.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Implicare civica si voluntariat
« Răspuns #97 : Duminică, 02 Septembrie 2018, 02:08 »
Iti multumesc Wonderland :)
Si pentru ca vorbeam despre lucruri mici care pot schimba ceva, am sa va povestesc cum a decurs o... nici nu stiu cum sa-i spun, hai sa-i zicem incercare de constientizare.
In zona in care locuiesc in Bucuresti, au fost montate de cativa ani, de catre primaria de sector, pubele selective pentru gunoi. Sunt cate patru la fiecare bloc (nu intru in amanunte in ceea ce priveste sistemul de folosire, oricum modern si interesant). Doua pentru gunoi menajer, unul pentru plastic si unul pentru hartie si carton.
S-a intamplat intr-o zi sa fiu de fata cand o lucratoare care matura gunoiul stradal sa arunce mizerii in pubela pentru hartie, moment in care i-am atras atentia ca nu foloseste pubela care trebuie.
A ramas cu matura in aer uitandu-se la mine de parca as fi coborat atunci dintr-un OZN si dupa ce a clipit de cateva ori si si-a revenit din stupoare, am primit urmatorul raspuns: "Cand o fi in toata Romania asa, atunci o sa pun si eu gunoiul acolo!", dupa care s-a intors la indeletnicirea de baza, maturatul si vorbitul la telefon.
A fost o incercare nereusita, dar macar am incercat.
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Implicare civica si voluntariat
« Răspuns #98 : Sâmbătă, 15 Septembrie 2018, 00:03 »
Da, e important sa continuam sa nu renuntam.  :kissing:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline drlove

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
  • Sunt o persoana sociabila,comunicativa,educata.
Re: Implicare civica si voluntariat
« Răspuns #99 : Duminică, 30 Septembrie 2018, 12:52 »
Din acest an,donarea a 2% din impozit se va face doar personal, la Fisc, prin poștă sau electronic.
Unii prefera sa redirectioneze acesti bani catre biserici,asociatii non-profit,fundatii si bine fac.Pentru ca oricum ii ia statul ar spune unii.Personal as sprijini un spital,un azil de batrani,un orfelinat.Niciodata o biserica desi ma consider un om credincios dar cu anumite rezerve in ceea ce-i priveste pe slujitorii bisericesti.
An de an contribui cu ajutoare catre azile de batrani sau persoane defavorizate din judetul Prahova dar nu fac public asta si nici nu astept vreo rasplata.
:*

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Implicare civica si voluntariat
« Răspuns #100 : Marți, 02 Octombrie 2018, 07:23 »
De vreo 3 ani se face asa, personal, la ghiseu sau prin prin posta :)

Nu stiu care e modalitatea de a sprijini un spital, un azil de batrani, un orfelinat. Daca sunt de stat sau infiintate ca SC-uri - inseamna ca au finantarea asigurata. 
Nici cand directionezi 2% (3,5% de anul viitor) nu e un act public, neaparat.
Este un mecanism creat pentru organizatii non-profit si culte, poate fi utilizat si pentru burse sau acte de mecenat. Nu comentez partea cu biserica, dar cand e vorba de organizatii non-profit sustin cu tarie ca, daca alegeti cu grija, sunt suficiente pentru care banii stransi din 2% sunt bineveniti si folositi cu grija si, poate mai bine, mai profesionist.

Azilele de batrani, insuficiente si nu toate capabile sa substituie caldura unui camin, sunt de stat, ale unor biserici, ale unor organizatii sau ale unor SC-uri. Toate se bazeaza pe taxe incasate de la batrani si/sau de la familiile acestora.
In multe dintre ele se asigura mancarea buna, tratamente medicale, conditii de confort. Cred ca voluntariatul ar fi o forma de a contribui la imbunatatirea calitatii vietii a varstnicilor care ajung sa locuiasca acolo si care sunt inca in putere. Lor le lipseste activitatea, socializarea...
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Implicare civica si voluntariat-Alege proiectele cu impact pentru orasul tau
« Răspuns #101 : Miercuri, 20 Martie 2019, 09:48 »
Dragilor, de oriunde ati fi. Stiati ca pana vineri, 22 martie 2019 puteti alege  sa va exprimati opinia cu privire la ce considerati voi ca sunt prioritatile orasului vostru?

Intrati pe link, alegeti-va orasul si ierarhizati proiectele cu impact. Va ia 2 minute.
https://kwiksurveys.com/s/e7k9afsk?fbclid=IwAR14slRERRe8yQuX5FwayEOqdHq2g6sDY7wtiDrVt3w82kPKSyIlxRSNPYo#!/0

Astept confirmari! :) :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Implicare civica si voluntariat
« Răspuns #102 : Miercuri, 20 Martie 2019, 10:37 »
Done   :box:
Se muta cu mouse-ul raspunsurile , cum doriti...  ;) mie mi-a luat ceva pana mi-am dat seama  :giggle:

Offline Nina Petre

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Implicare civica si voluntariat
« Răspuns #103 : Miercuri, 20 Martie 2019, 10:54 »
și eu :).

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Implicare civica si voluntariat - Alege prioritatile pentru orasul tau!
« Răspuns #104 : Miercuri, 20 Martie 2019, 16:23 »
 :kissing: Nina!
 :thumbup: Costi! Daca citeai instructiunile, te prindeai mai repede. :giggle:
Da, se ierarhizeaza si trebuie mutate - se agata proiectul  si se muta in pozitia dorita.

Hai, mai intrati! Doar pana vineri se mai poate. E important sa fie cati mai multi cei care isi spun parerea.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.