Autor Subiect: Obidos, cetatea cu aroma de lichior  (Citit de 4367 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Obidos, cetatea cu aroma de lichior
« : Miercuri, 16 Octombrie 2013, 09:15 »
Obidos, cetatea cu aroma de lichior

Cand eram copil ma fascinau machetele. Orice, casuta, cabana sau castel. Din plastic, din lemn sau bronz. Ma incanta sa le deschid obloanele, usitele si sa privesc inauntru. Mi se parea ca acolo se desfasoara o alta viata. Miniaturala, dar vie. Mereu ma asteptam sa zaresc printre stinghiile ferestrelor pe cineva inauntru. Cred ca totul venea dintr-o placere de a intra in intimitati, de a explora, de a stapani...Si era atat de usor sa cuprinzi tu, un urias, universul acela minuscul...

Pasind prin poarta cetatii, am avut o senzatie de copilarie. Mi se parea ca sunt in fata unei machete. Si incercam un sentiment contradictoriu, e adevarat, sau jucarie? Ma bucuram cu toata fiinta mea de om matur, de minunatia asta, de lumea fermecata in care tocmai intrasem. Nu stiam unde sa alerg mai repede, pe unde s-o iau. Mi-era frica parca sa nu fie doar un vis si labirintul de strazi inguste cu casute de poveste, sa dispara....Si sa ma trezesc in afara miniaturii.

Un loc de poveste! Si ce era mai potrivit unei astfel de jucarioare de turta dulce, decat o aroma? Si inca ce aroma! La fiecare colt ti se oferea Ginjinha‎, un gen de lichior de visine servit in paharele mici de ciocolata. Din doua sorbituri inghiteai minunata licoare, impreuna cu ciocolata....O adevarata desfatare sa cuprinzi cele doua arome...

Istoria locului este plina de intamplari cu mauri, regi si cavaleri. Cea mai frumoasa poveste este una care spune ca regele Dinis I a oferit cetatea ca dar de nunta sotiei sale Isabel.De aceea Obidos mai este numit si „Orasul darului de nunta”.

Am cutreierat stradutele cetatii, am urcat pe zidurile cetatii, m-am racorit sub artarii imensi si m-am bucurat de fiecare minut petrecut acolo. Nu stiu cate locuri din lume m-au incantat ca Obidos! Nu cred ca voi mai intalni in calatoriile mele unul la fel... care ma poate aduce, chiar si pentru cateva ore, inapoi in copilarie...


Batranica vindea la o taraba, in fata cetatii, niste paini mici umplute cu ciocolata. Hmmm, delicioase!


...in timp ce alta, broda in barbacanul cetatii...


Celebra licoare de Obidos, Ginjinha. Localnicii pronunta jinja.


O pisica torcea lenesa, intr-un loc in care armatele lui Napoleon sufereau una dintre primele infrangeri...



Mult artizanat pe strazile Obidos-ului.









Casele cetatii...



Ferestre...




Casute cu flori...











Stradute inguste...


Turnul de paza...


Heraldice din vremuri apuse...


Offline frezya

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 53
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Obidos, cetatea cu aroma de lichior
« Răspuns #1 : Miercuri, 16 Octombrie 2013, 18:35 »
Ai dreptate ,Gigi,atat imaginile cat si impresiile tale parca sunt desprinse din povestile bunicii;imi amintesc ,copil fiind,ca ma ascundeam sub masa la care erau serviti musafirii si ascultam cu placere povestile ,romantele ,bancurile si multe alte lucruri pe cat de amuzante pe atat de interesante si sanatoase.Apoi briosele cu ciocolata ,vinul fiert cu scortisoara si cozonacii pufosi erau nelipsite de la masa.Astazi ,cand lumea abunda de produse dubioase din punc de vedere al calitatii ,pare un miracol sa intalnesti locuri ca Obidos.Si totusi,am fost la Sibiel ,in aceasta toamna ,si am intalnit doi oameni minunati:Samiza si Gigi ,care s-au straduit sa ne aminteasca de copilarie-si chiar au resit- oferindu-ne paine ,zacusca,dulceturi si must ca in vremea bunicii.Poate deschizi un topic sau realizezi o actiune cu tema"Povestile copilariei"...

silviu

  • Vizitator
Re: Obidos, cetatea cu aroma de lichior
« Răspuns #2 : Miercuri, 16 Octombrie 2013, 20:02 »
ehe... si eu ma ascundeam sub masa la care sedeau musafirele si priveam :-X pardon! ascultam cu placere povestile interesante si sanatoase ^-^
chiar ar fi bun un topic cu tema "povestile copiilor precoci" >:D sau "povestea copilului pervers" :thumbup: