Autor Subiect: Portugalia – circuit + sejur 21 – 29 iunie 2014  (Citit de 20599 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Portugalia – circuit + sejur 21 – 29 iunie 2014
« : Joi, 24 Octombrie 2013, 12:23 »
Portugalia – circuit + sejur 21.06 – 29.06.2014

Nu mai sunt locuri disponibile!

Tarif: 1010*Euro/ persoana – cazare in camera DBL
Supliment de camera single: 215 EUR
Avans: 350 EUR
Plecare: 21 iunie 2014 (daca nu apare nici o modificare: Plecare Buc 05:35  sosire Lisabona 08:00)
Sosire:  29 iunie 2014 (daca nu apare nici o modificare: Lisabona 22:45  sosire Buc 04:45 - 30.06.2014)
Cazare: 8 nopti din care:
• doua la Lisabona 21/22 si 22/23 iunie
• doua Porto 23/24 si 24/25 iunie
• patru la Cascais/Estoril 25 /26/27/28/29
Servicii incluse:
• transport avion  Bucuresti Otopeni – Lisabona, toate taxele incluse, bagaj cala 23 kg si un bagaj mana max 6 kg - dus si intors
• transport intern 5 zile complete cu microbuz 8 + 1 locuri  (21.06.2014 ora 09:00 - 25.09.2014 ora 18:00)
• transfer aeroport - hotel la sosire si hotel - aeroport la plecare
• cazare 4 nopti Lisabona si Porto la hoteluri de 3* si 4*, mic dejun inclus
• cazare 4 nopti la Cascais sau Estoril la hotel 4* demipensiune (mic dejun si cina)
• excursii la Fatima, Bathala, Alcobaca (in drumul Lisabona - Porto) , Nazare, Obidos (opriri la traseul Porto - Cascais)
• ghidaj
• insotitor grup pe toata perioada excursiei

Nu sunt incluse:
• intrarile la obiective
• excursia optionala castelul de la Pena Sintra - Cabo da Roca - cel mai vestic punct al continentului. Se pleaca din Cascais, dureaza o jumatate de zi, iar inchirierea microbuzului costa 150 EUR. Suma se imparte la numarul de participanti care doresc sa ia parte la excursie. De exemplu daca toti 8 inscrisi vor dori sa mearga la Sintra, atunci tariful va fi 150/8 = 18.75 EUR. Comunicarea intentiei de participare la optionala se va face pana la plecarea in vacanta.

* In situatia in care tariful de avion se modifica fata de cel luat ca baza de calcul (cel comunicat de TAP in data de 23.10.2013), pretul excursiei va putea creste, dar cu valori minime. Oricum este bine sa faceti plata avansului cat mai repede. Imediat ce primeste avansul, Bon Voyage achizitioneaza biletul de avion

Grup - 8 pers + insotitor de grup.

Inscrierile se fac pe site-ul www.singlescamp.ro, la “Rezervari”
Plata se efectueaza in contul SC Bon Voyage srl Sibiu. Email: office@bonvoyagesibiu.ro

Avans: 350 EUR

Rezervarea devine activa in momentul achitarii avansului. Ocuparea locurilor se va face in ordinea platii avansurilor.



Portugalia– program de vizitare

21 iunie – prima zi
- de la aeroport ne vom deplasa la hotel, unde vom depune bagajele in camera de pastrare a acestora apoi vom incepe direct vizitarea Lisabonei, pana la 14.00 ora de check a hotelului
- prima zona vizitata va fi cea a zonei Belem: Turnul Belem, Manastirea Jeronimos, Padrăo dos Descobrimentos (Monumentul Descoperitorilor)  si Museu dos Coches (Muzeul calestilor). Un pranz la pachet, la celebra Pasteia de Nate
- check in hotel si refresh, pana la orele 16.30, cand o sa mergem sa vizitam zona centrala: Restauradores, Rossio, Baixa Chado, Placa de Comercio, Elevatorul San Jorge. Intoarcerea la hotel in jur de 21.00

22 iunie – a doua zi
- dupa micul dejun, la ora 9.00, se pleaca pentru a vizita zona noua a Lisabonei: Parcul Natiunilor, Podul Vasco da Gama (cel mai lung din Europa), Oceanarium (cel mai mare acvariu din Europa) cu peste 25.000 de specii marine. Shopping si masa 12.00 - 15.00. Se continua vizitarea Lisabonei cu partea centrala: Catedrala Santa Maria Major, Castelul San Jorge, se coboara apoi in cartierul maur si locul de nastere a muzicii Fado: Alfama. Acolo, o seara de fado la unul dintre localurile de cartier. O masa costa in jur de 20 - 25 EUR, dar nu se plateste spectacolul. Intoarcerea la hotel in jur de 23.00

23 iunie ziua 3
- Micul dejun – ora 7.30
- Check out ora 8.30, incarcam bagajele in autocar si plecam spre Fatima. Vizitam apoi in apropiere extraordinarele manastiri Bathala si Alcobaca.
- Din Lisabona pana in Porto avem cca 312 km, cca 6 ore de mers cu autocarul, cu devierile de traseu, au sa fie in jur de 360 km, cca 7 ore de mers. Plecand la 8.30 si fixandu-ne pentru fiecare obiectiv in jur de o ora si jumatate, inseamna  in total 11.5 ore, deci un check in aproximativ la 20.00, la hotel. Seara o vizita in partea de Gaia, la una dintre "caves". E patria vinului de Porto.

24 iunie – ziua 4
Dupa micul dejun ne asteapta Porto..
O sa iesim pt vizitare dupa ora 9.00.  Obiective: Estaçăo de Săo Bento, o opera de arta, un adevarat muzeu, decorat cu azulejos, Livraria Lello, celebra librarie, Muzeul de Istoria Naturii, Torre de la Clerigos si Igreja Clerigos. Continuam: Igreja Misericorda, Palacio de Bolsa, apoi intram in labirintul de stradute al cartierului vechi al orasului, Ribeira do Porto. Unde cel mai probabil o sa si mancam. O sa ne petrecem dupamiaza vizitand in continuare Sé Catedral do Porto, pe care la fel o sa o vizitam pe interior, zidurile defensive Ferdinanda. Podul pe care o sa-l avem aproape mereu in raza de vizibilitate este Dom Luis I.
Daca ne ajunge timpul ar fi potrivita si o croaziera pe Douro. Orasul este superb, iar vazut spre mal arata cu adevarat fabulos.

25 iunie – ziua 5
- Servim micul dejun, in jur de 7.30 si la 8.30 facem check out-ul. Ne indreptam spre Cascais, locul in care o sa ramanem pt partea de sejur
- pe drumul spre Cascais o sa avem doua opriri:
Nazare - unul dintre cele mai frumoase locuri de panorama asupra Oceanului Atlantic
Obidos - un oras cetate superb, pe buna dreptate considerat cel mai frumos orasel medieval din Europa
- de la Porto pana la Cascais avem 342 km, cu devieri si vizitari inseamna in jur de 6 ore, deci pentru oprirea la Sintra si cea de la Cabo do Roca, avem la dispozitie in jur de 4-5 ore, suficient pentru a ne bucura de panorama de pe stanca de pe malul oceanului si pt a vizita unul dintre palatele din Sintra.

26,27 si 28 iunie zilele 6, 7 si 8 – sunt zile complete de plaja si baie. Cine doreste sa participe la o excursie optionala Cabo da Roca - Sintra isi poate prezenta optiunea pana la plecarea in Portugalia.

29 iunie – check out din Cascais la 12.00, lasam bagajele la luggage room a hotelului , mai hoinarim prin statiune sau chiar la o baie si la 19.00 plecam spre Lisabona pentru a lua avionul spre Bucuresti.



Alegerea zborurilor, plecarea noaptea si revenirea in tara cu o cursa de seara, prelungeste sederea, la fel ca si in excursia dein septembrie, cu o zi. O sa beneficiem practic de intreaga zi de 21.06, pentru ca ajungem dimineata foarte devreme, iar la plecare avem, la dispozitie toata ziua de 29 iunie.



De data aceasta, pentru ca grupul va fi mai mare am preferat sa avem permanent la dispozitie autocarul, pe perioada de circuit. Deplasarile la obiective o sa le facem acolo unde este posibil grupat, cu autocarul.


Offline andra

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: Portugalia – circuit + sejur 21 – 29 iunie 2014
« Răspuns #1 : Sâmbătă, 26 Octombrie 2013, 13:50 »
 :yeah: eu sunt prima! Pot veni sa-ti aduc banii???



Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Portugalia – circuit + sejur 21 – 29 iunie 2014
« Răspuns #2 : Sâmbătă, 26 Octombrie 2013, 14:46 »
Hai! Sunt la Sibiel! Te astept si cu o pastrama de berbecut si o tocana la ceaun. De mistret... :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Portugalia – circuit + sejur 21 – 29 iunie 2014
« Răspuns #3 : Duminică, 27 Octombrie 2013, 10:24 »
Tot caut pe net documentarul acela fantastic despre Portugalia pe care l-am vazut la Batalha si care m-a convins pentru Madeira...
Nu l-am gasit inca dar ma stiti cat sunt de perseverent.... ::) Am dat insa peste un montaj foarte bun, pe care va invit sa-l vedeti. Bineinteles, despre Portugalia.

www.youtube.com/watch?v=13JzhYcS0mw

Offline dauina

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 642
Re: Portugalia – circuit + sejur 21 – 29 iunie 2014
« Răspuns #4 : Duminică, 27 Octombrie 2013, 13:19 »
nu stiu de ce nu pot posta pentru Madeira 2014, dar va rezolva  adminu'...
http://www.madeira-web.com/
Nu ceea ce aduni, ci ceea ce raspandesti spune ce fel de viata ai trait!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Portugalia – circuit + sejur 21 – 29 iunie 2014
« Răspuns #5 : Duminică, 27 Octombrie 2013, 15:16 »
Este subiect blocat, cat timp e in lucru. Mai poate suferi modificari, de aceea nu l-am lasat inca in dezbatere...La fel va fi si Scotia - Irlanda. La ambele am finalizat programul dar pana nu primesc raspunsurile de la hoteluri si transportatori, vor ramane ''in lucru''.

Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Portugalia – circuit + sejur 21 – 29 iunie 2014
« Răspuns #6 : Duminică, 27 Octombrie 2013, 16:27 »
Tot caut pe net documentarul acela fantastic despre Portugalia pe care l-am vazut la Batalha si care m-a convins pentru Madeira...
Nu l-am gasit inca dar ma stiti cat sunt de perseverent.... ::) Am dat insa peste un montaj foarte bun, pe care va invit sa-l vedeti. Bineinteles, despre Portugalia.




Si eu am ramas cu gandul la acel montaj de cand l-am vazut.
Cum e blocat subiectul ,ma inscriu aici pt Madeira ,abia astept sa gustam si vinul de Madeira ,ca cel de Porto de la mama lui e super.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Portugalia – circuit + sejur 21 – 29 iunie 2014
« Răspuns #7 : Duminică, 27 Octombrie 2013, 17:10 »
L-am revazut acum in toamna si am ramas mai bine de 20 minute acolo...Grozave imagini, cele luate de sus, deasupra Madeirei si Azorelor. Dar din pacate nu-l gasesc si pace. Cred ca am sa scriu acolo, sau am s-o rog pe colega mea portugheza, directoarea de la Cascais, ppate - poate...

Vad ca refaceti echipa...deja au inceput inscrierile si pe Email. Dar mai am un pic de lucru. Madeira este atat de bogata in obiective, incat citind si documentandu-ma mereu gasesc cate ceva. Uite am gasit ca si acolo este Fado, am si recomandarea unui local...uite ce scria cineva pe un blog:"In Madeira mancarea este foarte, foarte buna! Am mancat diverse combinatii de peste cu fructe, carne de capra, carne de porc preparate dupa retetele lor traditionale. Ceva foarte bun!  Recomand restaurantul Chalet Vicente, in zona LIDO.   Aici am mancat cea mai buna caracatita. Cele mai vesele amintiri le am de la serile cu muzica fado. Cel mai frumos loc tipic madeirez este terasa „ARSENIOS” din zona pietonala a centrului vechi'. 

Uau si ce ma innebuneste acum si tot citesc este despre croazierele pentru a vedea delfini, asta ok, am mai vazut, foarte interesanti, veseli si placuti, dar cireasa este sa mergi sa vezi...balene! Asta da! Si tin minte ca documentarul de la Batalha arata asa ceva. Pai daca as vedea o balena cu ochii mei in ocean, atunci pot spune ca mi-am indeplinit unul dintre visele copilariei asta dupa ce citisem Moby Dick... ::)

Si-apai am citit despre piscinele naturale de Porto Moniz, am vazut niste poze superbe...Vreau si la vin, acolo in vie, intotdeauna mi-am dorit sa mananc la o masa in mijlocul unei culturi de vita de vie, asa ca in Burgundia...

Sar de la una la alta...acum citesc despre Galway, acum despre Levadas, ca da despre asta inca nu v-am prea vorbit, si trebuie neaparat sa ajungem sa vedem, padurile de dafin care cica sunt absolut superbe! Acum trec din nou la Glasgow...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Portugalia – circuit + sejur 21 – 29 iunie 2014
« Răspuns #8 : Joi, 31 Octombrie 2013, 19:48 »
Incepand de azi, inscrierile se fac pe site-ul www.singlescamp.ro, la "Rezervari". Am finalizat pregatirile pentru 2014, gasiti acolo trecute toate actiunile care se vor desfasura anul viitor si perioadele. Urmeaza sa detaliez inca o parte din ele, asta se va intampla zilele urmatoare. 

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Portugalia – circuit + sejur 21 – 29 iunie 2014
« Răspuns #9 : Joi, 16 Ianuarie 2014, 11:09 »
Am lasat Irlanda si Scotia in urma...acolo, la descrierea in detaliu a turului mai am o singura zi...si dupa cateva luni de la ultima escapada pe pamant portughez, revin... :)

Cred ca intaia oara am auzit de Portugalia, atunci cand Romania batea la portile fotbalului mondial, incercand sa se califice la Campionatul Mondial de fotbal din 1970 din Brazilia. Eram copil, dar unul zvapaiat si innebunit dupa miscare, dupa sport...Cu greu reuseau parintii sa ma adune de pe strada, de la partidele de fotbal sau ferkenball pe care le incingeam cu copiii vecinilor. Doar dupa ce ma razbea rau foamea si ma umpleam din cap pana in picioare de colbul ridicat de picioarele noastre, de nu mi se mai vedeau decat ochii - ma convingeau sa intru...

Citeam Sportul de la titlu pana la tiraj, stiam atunci toti tenismenii, sahistii, ciclistii, inotatorii...Ce sa mai zic de fotbalisti. Am invatat sa buchisesc pe carti de enciclopedie fotbalistica...Inaintea lui Jules Verne si Jack London...Inca nu se stinsesera ecourile Campionatului Mondial din Anglia 1966 cand incepusera preliminariile. Noi jucam in grupa cu Portugalia, Elvetia si Grecia. Portugalia a inegalabilului Eusebio, cel care facuse furori in Anglia. Si a lui Simoes si Torres...Asa am cunoscut eu Portugalia si mi-a ramas intiparita in memorie...Legata de legendarul Eusebio, dar si de bucuria imensa pe care am vazut-o erupta la mine in casa...Era in 69, cand Romania dadea piept cu Portugalia, la Bucuresti. Tata sarbatorea cu fratii lui cea mai mare victorie de pana atunci a nationalei noastre, 1-0 cu Portugalia. Dobrin, "gascanul din Pitesti" gaurise plasa portii lui Damas...

In fiecare tara aveam cate o echipa favorita: in Anglia era Arsenal, in Spania Real Madrid, in Olanda Ajax, in Italia Inter Milano. In Portugalia imi alesesem Benfica, echipa lusitana sau "Batrana Doamna" cum i se mai spunea dupa porecla orasului pe care-l reprezenta.

Asa ca prima oara cand am pasit in Lisabona, m-am gandit automat la Eusebio si Benfica...Din pacate acum cateva zile, Eusebio a plecat sa joace in alt loc, acolo unde se strang incet - incet gloriile sportului, ale teatrului, ale cinematrografiei si acolo unde o sa ajungem si noi odata, bucurandu-ne din nou de acesti minunati oameni...

Ce inseamna pentru mine Lisabona, cum mi s-a fixat mie in minte? Pai mai spuneam pe aici, pt mine orasul asta inseamna in primul rand Fado. Fara aceasta muzica, fara carciumile acelea mici de pe strazile inghesuite pe dealul de sub castel, din Mouraria sau Alfama, Lisabona ar fi doar un oras ca multe altele. Dar Fado ii da viata, culoare, imprastiind un aer de melancolie peste malurile Tejo-ului...Toate celelalte, tramvaiul, elevatorul San Jose, cladirile, pietele intesate de terase sunt doar ecouri de Fado...

Imi place enorm de mult Clauster-ul Manastirii Jeronimus, si in biserica manastirii m-a infiorat gandul ca sunt la doi pasi de Vasco da Gama. Ca orice baiat si eu am fost innebunit sa citesc aventurile pe mari ale marilor navigatori: Cristofor Columb, Bartolomeu Diaz, Vasco da Gama, Amerigo Vespucci. De inteles ce simteam cand m-am vazut langa locul in care a fost inmoramantat celebrul aventurier pe oceane.

Lusitanii sunt oameni foarte deschisi si comunicativi. Amestecatura aceea ce rase este cred de vina...Sunt modesti, te ajuta, incearca sa arate cat de ospitalieri sunt...Diferenta mare fata de Italia sau Grecia. Mare de tot...Doar in sudul Italiei am mai intalnit stilul asta apropiat...

Promit sa mai scriu, merg acum sa-mi plimb nepotelul si sa termin cumparaturile pt botez...Sambata il sarbatorim! :dance: *|*

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Portugalia – circuit + sejur 21 – 29 iunie 2014
« Răspuns #10 : Vineri, 17 Ianuarie 2014, 12:08 »
Am promis ca revin...Si m-am gandit ca si celor de aici, dar si altora care isi propun sa viziteze Lisabona le-ar putea fi util un scurt ghid de prezentare. Am inceput printr-o trecere in revista a obiectivelor, urmand sa completez cu detalii despre fiecare. Pe masura ce ne apropiem de plecare, o sa gasiti tot mai multe informatii...

Aici gasiti ce am scris azi despre Lisabona: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1763.0.html

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Portugalia – circuit + sejur 21 – 29 iunie 2014
« Răspuns #11 : Joi, 20 Februarie 2014, 11:38 »
S-au inchis rezervarile si la aceasta excursie. Nu mai sunt locuri.

Offline ave caesar

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Portugalia – circuit + sejur 21 – 29 iunie 2014
« Răspuns #12 : Joi, 15 Mai 2014, 10:07 »
Mai e aproape o luna pana la plecarea in Portugalia si conform programului, cu o luna inainte trebuie comunicat intentia de a participa la excursia optionala la castelul de la Pena Sintra - Cabo da Roca.
Eu imi comunic intentia de a participa la aceasta excursie optionala.
O zi buna tuturor !

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Portugalia – circuit + sejur 21 – 29 iunie 2014
« Răspuns #13 : Luni, 16 Iunie 2014, 09:11 »
Mai sunt doar cateva zile...
Ultimii metri din padurile Buzaului le-am parcurs cu gandul la Lisabona, la Porto, la incantatoarele locuri prin care o sa trecem...
Astept cu nerabdare sa revad oceanul, de care m-am despartit de doar cateva zile...De data aceasta o sa-l intalnesc in alt decor...

Azi am sa lucrez la program, o sa-l postez aici pe forum pt a-l putea descarca fiecare dintre voi. Am sa incerc sa includ vizitarea Sintrei si Cabo da Roca in cea de-a doua zi de program de Lisabona, suntem un grup mic asa ca putem destul de usor sa concentram un pic vizita capitalei lusitane, astfel incat sa ne ajunga timp si pt Sintra...

Sa vedem ce spun prognozele despre timp:

Lisabona are sa intampine sambata in 21 iunie, cu ceva...ploaie si cu o temperatura de 23 de grade. Deci atentie sa aveti si ceva de ploaie cu voi.... Nu e chiar mare bai ca o sa ploua, pt ca o sa programez ceva interioare: Manastirea Jeronimos, Muzeul Trasurilor, Oceanarium si poate Palatul Ajuda. Asa ca vom avea ce face...Eu sper insa ca la fel ca intotdeauna o sa avem vreme buna...

In 22 iunie se spune ca timpul va fi bun, predominant insorit si chiar soare, la o temperatura de 23 de grade. Perfect deci de vizita pietonala si Palatul Pena din Sintra.

23, 24 iunie o sa fim spre si in Porto. Se anunta soare in prima zi, averse si ...ploaie in a doua  :(. Porto este un oras imprevizibil asa ca nu trebuie sa ne luam ad literam dupa prognoza...Este foarte posibil sa dam doar de vreme buna...E un oras cu mult vant asa ca oricand situatia meteo sa poate schimba...Sa speram ca in bine... :)

25 - 29 iunie suntem la plaja, la Cascais. Atunci e atunci...Vrem vreme buna si o apa un pic mai calda in ocean! Pt ca un pic o sa ne balacim si acolo, nu doar in piscina hotelului...Deocamdata arata in prima zi ceva averse, apoi doar vreme buna 27 - 29 de grade!  *|* :dance:

Despre bagaje: nu va luati tot sifonierul! Doar lucruri importante, ce tin de comoditatea in mers (incaltaminte usoara, haine sport) si de plaja. Avem un mocrobuz inchiriat cu spatiu limitat de bagaje, din experienta anilor trecuti suficient in conditiile in care nu sunt printre voi unii care exagereaza cu dimensiunile valizelor. Nu sunt chiar multe zile, este vara deci nu va trebuie volum mare de bagaj. Este comod si pt voi sa nu tot carati in si din camerele de hotel nu stiu ce greutati.

Pe avion aveti voie cu un bagaj de cala si unul de mana cf normelor TAP:
- bagaj de cala maxim 23 de kg
- bagaj de mana - "adecvat pentru amplasarea pe raftul închis de sus sau sub scaunul pasagerului, ale cărui dimensiuni maxime nu pot depăşi 115 cm– 55 x 40 x 20 cm" 

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Portugalia – circuit + sejur 21 – 29 iunie 2014
« Răspuns #14 : Luni, 16 Iunie 2014, 10:06 »
Programul excursiei. Am rugamintea sa-l listati sa-l aveti cu voi, pt a putea stii orele de intalnire si ce urmeaza. Si de asemenea unde stati.

21 iunie sambata – prima zi
Ne intalnim la Aeroportul Otopeni la Plecari Internationale in fata cafenelei de la intrare pe stanga. Ora: 3.00. Va rog respectati ora de intalnire! Avem zborul: TP 723 TAP Portugal   (LIS) Lisbon 5:35 AM. Facem check in-ul si ramanem apoi in zona de Free Shop-uri pana la ora de imbarcare. In jur de ora 8.00 ajungem la Lisabona, urmeaza sa ne luam bagajele si sa luam 2 taxiuri pt hotel. Transferul la hotel intra in tariful de excursie. Cazarea o avem la Hotelul Real Parque ****   adresa este Av. Luis Bivar, 67. Pt ca ajungem inainte de ora de check in vom depune bagajele in camera de pastrare a acestora apoi vom porni in prima parte de vizitare a Lisabonei, adica pana in jur de 15.00 ora de check a hotelului.

In aceasta prima parte o sa parcurgem zona Belem: Turnul Belem, Manastirea Jeronimos, Padrăo dos Descobrimentos (Monumentul Descoperitorilor)  si Museu dos Coches (Muzeul calestilor). Pt amiaza o sa luam ceva de la celebra Pasteia de Nate si plecam apoi spre hotel.

Check in hotel si refresh, pana la orele 16.30, cand o sa mergem sa vizitam zona centrala: Restauradores, Rossio, Baixa Chado, Placa de Comercio, Elevatorul San Jorge, Catedrala Santa Maria Major, Castelul San Jorge. Ramanem in Alfama pt o seara de muzica fado, si tot acolo luam cina intr-unul dintre localurile de acolo. Sper sa ne tina picioarele...O sa fie 24 de ore pline - pline...

22 iunie – a doua zi
Dupa micul dejun, la ora 9.00 ne intalnim in holul receptiei. Luam metroul din apropiere si plecam pentru a vizita zona noua a Lisabonei: Parcul Natiunilor, Podul Vasco da Gama (cel mai lung din Europa), Oceanarium (cel mai mare acvariu din Europa) cu peste 25.000 de specii marine. Pana faceti un pic de shopping si mancati ceva, eu dau o fuga pana la aeroport. La ora 12.00 trebuie sa preiau microbuzul cu care o sa calatorim...In jur de 13.00 am sa fiu inapoi, ne imbarcam si plecam spre Sintra. Vizitam Palatul Pena, oprim un pic si in centru, pt a ne continua apoi calatoria spre Cabo da Roca. Este cel mai vestic punct al continentului, iar privelistea de pe stancile lovite de valurile oceanului este fantastica. Sera tarziu o sa ajungem la hotel...

23 iunie ziua 3
- Micul dejun – ora 7.30
- Check out ora 8.30, incarcam bagajele in microbuz si plecam spre Fatima. Vizitam apoi in apropiere extraordinarele manastiri Bathala si Alcobaca.
- Din Lisabona pana in Porto avem cca 312 km, cca 4 ore, cu devierile si opririle de traseu, in jur de 8-9 ore de mers. Plecand la 8.30 si fixandu-ne pentru fiecare obiectiv in jur de o ora si jumatate, inseamna un check in la hotel in jur de ora 20.00.  La Porto o sa stam la Clip Hotel*** Av. da República 1559, 4430-205 Vila Nova de Gaia, Portugalia Telefon:+351 22 374 5910. Seara o vizita in partea de Gaia, la una dintre "caves". E patria vinului de Porto.

24 iunie – ziua 4
Dupa micul dejun ne asteapta Porto..
O sa iesim pt vizitare dupa ora 9.00.  Obiective: Estaçăo de Săo Bento, o opera de arta, un adevarat muzeu, decorat cu azulejos, Livraria Lello, celebra librarie, Muzeul de Istoria Naturii, Torre de la Clerigos si Igreja Clerigos. Continuam: Igreja Misericorda, Palacio de Bolsa, apoi intram in labirintul de stradute al cartierului vechi al orasului, Ribeira do Porto. Unde cel mai probabil o sa si mancam. O sa ne petrecem dupamiaza vizitand in continuare Sé Catedral do Porto, pe care la fel o sa o vizitam pe interior, zidurile defensive Ferdinanda. Podul pe care o sa-l avem aproape mereu in raza de vizibilitate este Dom Luis I.
Daca ne ajunge timpul ar fi potrivita si o croaziera pe Douro. Orasul este superb, iar vazut spre mal arata cu adevarat fabulos.

25 iunie – ziua 5
- Servim micul dejun, in jur de 7.30 si la 8.30 facem check out-ul. Ne indreptam spre Nazare si Obidos, doua perle pe care tin sa le vizitam impreuna. In final o sa ajungem la Cascais, locul in care o sa ramanem pt partea de sejur
Asa cum va spuneam pe drumul spre Cascais o sa avem doua opriri:
Nazare - unul dintre cele mai frumoase locuri de panorama asupra Oceanului Atlantic
Obidos - un oras cetate superb, pe buna dreptate considerat cel mai frumos orasel medieval din Europa
- de la Porto pana la Cascais avem 342 km, cu devieri si vizitari inseamna in jur de 8 ore, o sa ajungem deci la Hotelul Villa Gale Cascais****Rua Frei Nicolau de Oliveira, 80, Cascais, la ora 17.00 - 18.00. Dupa check in iesim un pic in oras sa va familiarizati cu locurile....

26,27 si 28 iunie zilele 6, 7 si 8 – sunt zile complete de plaja si baie. Avem micul dejun si cina incluse in tarif, la fel piscina de incinta. Exista posibilitatea de a face plaja si la ocean, nu este departe un loc cu nisip, dar apa dupa cate stiti este brrr. Dar de o baie scurta merge. O sa mergem si pana in Estoril sa vizitam si statiunea in care am stat in toamna anului trecut. Eu in 26 la ora 12.00 trebuie sa ajung cu microbuzul inapoi la Lisabona, o sa ne intalnim doar spre seara, eu mai raman un pic in capitala lusitana...

29 iunie – check out din Cascais la 12.00, lasam bagajele la luggage room a hotelului , mai hoinarim prin statiune sau chiar la o baie si la 19.00 plecam spre Lisabona pentru a lua avionul spre Bucuresti. Am sa comand doua taxiuri, aceastea intra in tariful excursiei. La 20.00 avem check in-ul iar la 22.45 decolam spre Romania. De data aceasta datorita diferentei de fus orar pierdem cele doua ore, asa ca ajungem la Bucuresti la...4.45. Dar pana atunci mai e...o vacanta intreaga!