Autor Subiect: Portugalia – circuit + sejur 21 – 29 iunie 2014  (Citit de 20661 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Portugalia – circuit + sejur 21 – 29 iunie 2014
« Răspuns #15 : Luni, 16 Iunie 2014, 14:15 »
Hotelurile in care o sa stam sunt aceleasi ca cele de anul trecut din primavara.

Lisabona Hotel Real Parque 4* www.realparquehotel.com/en/welcome.html



Porto  sau Oporto cum va trebui sa va obisnuiti sa auziti acolo: Cliphotel Gaia 3* www.cliphotel.pt/home



Cascais - Vila Gale 4* www.hotels.com/ho230339/vila-gale-cascais-cascais-portugal/



Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Portugalia – circuit + sejur 21 – 29 iunie 2014
« Răspuns #16 : Joi, 19 Iunie 2014, 09:28 »
In prima zi o sa ajungem, spre seara in zona de top a Alfamei, cartierul maur. O sa vedem de acolo doua cladiri impresionante, despre care vrea sa va scriu cate ceva. Prima este Biserica Sao Vicente de Fora, am si postat articolul despre ea: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1981.0.html si
Panteonul National, despre care urmeaza sa va vorbesc intr-un articol la care tocmai lucrez...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Portugalia – circuit + sejur 21 – 29 iunie 2014
« Răspuns #17 : Vineri, 20 Iunie 2014, 09:18 »
Am mai postat doua articole despre:

Panteonul National Lisabona http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1982.0.html

Catedrala Santa Maria Maior de Lisboa sau Se http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1983.0.html

Majoritatea sunteti deja cred in febra pregatirilor, nu stiu cat timp mai aveti sa cititi ce scriu acum. Mai postez doua harti cu locurile prin care o sa trecem si o sa le vizitam:


De la Lisabona o sa mergem intai sa vizitam Manastirea Alcobaca, acolo unde sunt inmormantati mai multi regi portughezi, dar si cei doi indragostiti Pedro si Ines, apoi Batalha, o manastire de o arhitectura uimitoare, din punctul meu mai frumoasa decat Jeronimos obiectivul numarul 1 in Portugalia, apoi ajungem la Fatima. Nu are nevoie de prezentare, este cel mai cunoscut fenomen si unul dintre cele mai importante locuri de pelerinaj ale catolicilor. Spre seara ajungem la Porto.

La intoarcere, din Porto o sa o luam pe alt drum, vizitand intai Nazare, apoi Obidos si daca nu reusim in a doua zi de excursie si Cabo da Roca.


Offline Plusar

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 376
Re: Portugalia – circuit + sejur 21 – 29 iunie 2014
« Răspuns #18 : Sâmbătă, 21 Iunie 2014, 12:44 »
amintirile ma chinuieeeesc, amintirile ma rascoleeeeeeesc ...  :surrender:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Portugalia – circuit + sejur 21 – 29 iunie 2014
« Răspuns #19 : Joi, 26 Iunie 2014, 09:37 »
Este o dimineata superba aici la Cascais...Un cer albastru si un soare ce va stapani probabil toata ziua...Timp perfect de plaja si baie...Asa cum a fost zilele trecute pentru vizitare...Nici prea cald, dar nici ploaie...
Dupa ce timp de 4 zile am parcurs Lisabona, Sintra, Alcobaca, Batalha, Porto, Nazare si Obidos, am poposit din nou in apropierea Lisabonei, pe plajele de la Cascais. Am gasit acelasi hotel cu servicii impecabile: Vila Gale****. Mancare extraordinar de buna si variata, camere imense si curate, personal profesionist. Este a treia oara cand ajung aici si de fiecare data am dat 10...
Pe unde am fost am facut o gramada de poze, parte le-am postat deja pe contul nostru de facebook SInglescamp Romania, parte asteapta ceva prelucrari si apoi o sa fie aici...De povestit cred ca am sa reusesc aici in cele 4 zile cat stam, ce mai ramane am sa incerc sa scriu la sosirea in tara...Nu prea am mult timp, ma asteapta Coasta Dalmata, trebuie sa ma pregatesc pt acel circuit, dar voi face tot posibilul sa va arat cat mai multe din locurile care ne-au impresionat.  :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Portugalia – circuit + sejur 21 – 29 iunie 2014
« Răspuns #20 : Luni, 30 Iunie 2014, 16:48 »
Am ajuns acasa...Doar pentru 3 zile, pt ca urmeaza ...Coasta Dalmata. Nu stiu cat am sa reusesc sa scriu despre aceasta excursie, nu stiu cat vor scrie cei cu care am fost, promit insa pana plec cateva poze si impresii...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Portugalia – circuit + sejur 21 – 29 iunie 2014
« Răspuns #21 : Luni, 30 Iunie 2014, 18:24 »
Extraordinar a fost timpul. Din nou am avut o vreme minunata. Si parca era un facut. Când calatoream sau mancam, mai ploua, mai batea un pic vantulș când ieseam era perfect. Conteaza mult sa ai un timp bun de vizitare, de plimbare...

Ne-am bucurat din nou din un apus in Atlantic, la Porto, in acelasi loc in care l-am admirat si in toamna. Am avut noroc sa întâlnim romani, la Cabo do Roca am servit masa la Farol, un mic restaurant pescaresc si acolo ne-a intampinat o romanca...Ne-a explicat tot ce era pe bufet...pt ca multe erau necunoscute...Apoi la restaurantul de pe plaja Tamariz din Estoril am fost serviti de un..sibian!!! :dance: Iar la aeroport aseara la indicatii self check in era o frumoasa romanca...

Offline andre

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 100
Re: Portugalia – circuit + sejur 21 – 29 iunie 2014
« Răspuns #22 : Marți, 01 Iulie 2014, 20:47 »
 O excursie superba cu locuri interesante, grup excelent, cazarea si mancarea asemenea ( mai ales caracatita la gratar ). Pentru mine a fost si mai placut, de ziua mea mi s-a cantat muzica fado intr-o locatie de degustare a vinului de Porto. Cadou facut de Elena iar Gigi m-a filmat, amintire de neuitat !








                     

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Portugalia – circuit + sejur 21 – 29 iunie 2014
« Răspuns #23 : Miercuri, 02 Iulie 2014, 08:47 »
Emotionant moment intradevar Paula... :) Mi-a placut si mie tare mult când am vazut scena din caves...Chiar si atmosfera era una parca pregatita...Tatiana spunea ca a fost locul in care s-a simtit cel mai bine...

Mie mi-au placut mult apusurile...M-am bucurat sa puteti si voi vedea ceea ce grupul din toamna a avut ocazia, am trait fiecare secunda de asfintit. La Cabo do Roca am fost singur. Nu m-am dezlipit de parapet pana când soarele n-a disparut complet. Am facut zeci de poze in diferite faze de coborare a astrului chiar si doua filmulete...

Din pacate desi am promis sa postez ceva, am realizat ca am foarte putin timp la dispozitie pana la plecare. Am sa incerc la sosirea din Adriatica.

Portugalia, alaturi de Spania va fi o excursie pe care cu siguranta o sa o reeditez. Vad ca place foarte mult si cum sunt tot mai multi nou intrati vreau sa dau posibilitatea la cat mai multi dintre voi sa se bucure de sudul Peninsulei iberice.


Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Portugalia – circuit + sejur 21 – 29 iunie 2014
« Răspuns #24 : Vineri, 04 Iulie 2014, 18:51 »
                     

frumoase locuri - amintirile sunt amintiri
am si eu imagini cu acel copac inflorit, de fapt cred ca toti turistii care trec pe acolo il admira - cumva, e bine sa stii ca unele locuri si lucruri raman la fel peste ani!  :)

Offline andra

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: Portugalia – circuit + sejur 21 – 29 iunie 2014
« Răspuns #25 : Luni, 07 Iulie 2014, 17:41 »
A trecut deja o saptamana... frumoasa vacanta! Porto este de neuitat; mi-a ramas in suflet si in minte... poate si de la vinul ce l-am tot degustat. :oops:
Am descarcat fotografiile dar n-am adrese. Gigi, cand ai timp faci o lista sa le pot trimite fetelor?
Trebuie sa multumesc intregului grup pentru niste zile "de colectie"! Sa ne vedem cu bine si sanatosi, curand.

Offline ave caesar

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Portugalia – circuit + sejur 21 – 29 iunie 2014
« Răspuns #26 : Sâmbătă, 12 Iulie 2014, 22:09 »
Timp de cateva zile dupa ce am revenit acasa, gandurile imi erau la locurile pe care le-am vazut. Si vremea a tinut cu noi: a plouat cand vizitam interioarele obiectivelor si a fost soare cand aveam program de plimbare, baie, plaja, apus de soare in ocean, etc. Toate au mers ca pe roate, de ex. in Sintra, Gigi a presimtit si locul unde o sa poata parca microbuzul, (desi erau full locurile de parcare) si asa a si fost, acel loc era gol.
Singura chestie pe care o regret e ca mi-am uitat acasa aparatul foto (invatatura de minte pt data viitoare si totdeauna), a trebuit sa ma multumesc cu pozele facute cu mobilul, care nu se compara cu un aparat profi.
A fost o excursie reusita, multumiri lui Gigi pentru disponibilitatea de a ne duce la cat mai multe obiective, de explicatiile date, astfel incat Portugalia va ramane o amintire placuta pentru mine.


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Portugalia – circuit + sejur 21 – 29 iunie 2014
« Răspuns #27 : Luni, 14 Iulie 2014, 16:14 »
Azi am reusit si eu in sfarsit sa va transmit lista de participanti, doua video si fotografiile facute de mine. Sper sa ajunga la fiecare dintre voi...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Portugalia – circuit + sejur 21 – 29 iunie 2014
« Răspuns #28 : Marți, 15 Iulie 2014, 08:27 »
Si daca chiar am trecut pe aici cateva imagini cu ceva care-mi place mie mult: apusul in zona litorala.













Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Portugalia – circuit + sejur 21 – 29 iunie 2014
« Răspuns #29 : Marți, 15 Iulie 2014, 18:19 »
Exclama interogativ cineva... :crazy2: "cum poti sa spui despre un oras in care ploua sau bate vantul 300 de zile pe an, ca e romantic?". Cred ca ar trebui sa ma intreb si eu serios asta  ::), inainte de a spune cat pot iubi Porto! Imi place atat de mult orasul acela, il consider atat de fermecator incat cred ca nu o sa ma satur niciodata strabatandu-i plajele, falezele, colidandu-i strazile, admirandu-i cladirile, savurand sardine in localurile de pe  Rua de Paris si minunatia aia de vin aromat...

Am facut multe poze, mi-a fost greu sa selectionez cateva, nici n-am stiut la ce sa ma opresc. La gara Sao Bentu, la Libraria Lello, la Cafe Majestic, la Ribeira, la caves...Incerc totusi...