Autor Subiect: Excursie in Maramures 21 – 25 mai 2014  (Citit de 33389 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Excursie in Maramures 21 – 25 mai 2014
« : Joi, 24 Octombrie 2013, 14:15 »
Excursie in Maramures 21 - 25 mai

Nu mai sunt locuri libere

Tarif:     665 RON/ persoana - cazare in camera DBL
Check in: 21 mai 2014
Check out:   25 mai 2014
Cazare: 4 nopti Pensiunea Amethyst din localitatea Surdesti
Servicii incluse:
     • cazare 4 nopti la pensiune de 3*, mic dejun inclus
     • 4 cine calde + 3 pranzuri reci la pachet
     • transport zonal 600km
Surdesti – Viseu de sus - Surdesti 240 km  - pt Mocanita
Surdesti – Sapanta - Borsa - Surdesti  (82km + 98km + 137 km) = 317 km (Sapanta, Manastirea Barsana, Cascada Cailor)
Surdesti – Pasul Gutai - Surdesti 30 km - pentru Creasta Cocosului
Nu sunt incluse:
     • excursia cu mocanita cca 50 RON
     • intrari la obiective, cca 4 - 6 RON, majoritatea sunt insa gratuite
Transport
Transportul de la Bucuresti la Surdesti si retur este organizat cu microbuzul. Traseul pe care acesta il va avea pana la destinatie: Bucuresti - Ploiesti - Campina - Brasov - Rupea - Sighisoara - Tg. Mures - Reghin - Dej - Surdesti
Tariful pentru dus si intors este de cca 200 RON/persoana si se calculeaza dupa numarul de pasageri si distanta pe care o parcurge fiecare. Transportul Bucuresti - Surdesti - Bucuresti = 3.000 RON. Suma se imparte proportional functie de kilometri oarcursi de fiecare pasager. Exemplu daca 14 persoane urca din Bucuresti si de pe traseu, de exemplu Brasov mai urca doi, cei care urca din Bucuresti vor achita in jur de 200 RON , iar cei din Brasov in jur de 100 RON. Cu cat mai multi pasageri, cu atat tariful va fi mai mic.
Precizari
Am pastrat locatia pe care am avut-o in 2012 si 2013, pentru ca serviciile de cazare si masa au fost excelente. Amplasamentul este ideal, avem acolo liniste, intimitate, putem face petreceri pe terasa fara sa deranjam pe cineva. Pensiunea are mai multe zone de relaxare si de trandaveala, foarte bine amenajate si functional si estetic.
Este o excursie complexa, are si drumetie, are si obiective culturale, isorice, religioase, are si o latura care vizeaza intalnirea cu traditiile populare. Ziua de drumetie impune echipament montan, traseul este submediu, dar necesita ghete tip trekking sau de munte, un rucsac mic si evident conditie fizica. Diferenta de nivel dintre Pasul Gutai si Creasta Cocosului este de 500 m pe o lungime de 4 km, deci o panta lina, mai accentuata doar pe ultima portiune din Rezervatie.



Programul excursiei
21 mai Plecare din Bucuresti ora 7.00. Se ajunge in cca 11 ore plus o ora si jumatate pauza. Deci in jur de 19.30. Rezervare locuri la Mocanita. Cina ora 20.00


Cu Mocanita pe Valea Vaserului

22 mai prima zi:
Trezirea la ora 5.30, micul dejun la 5.45, la 6.15 se pleaca Surdesti – Viseu de sus. 115 km (cca 2 ore), din Bogdan Voda se ia la stanga spre Viseul de jos. Din gara Viseu de sus: Mocanita – plecare ora 9.00, la cca 15.30 ajungem inapoi. Pe traseu se viziteaza doua biserici aflate in patrimoniul UNESCO: cea din Bogdan Voda (parintele locuieste chiar langa) sic ea din Ieud (din Bogdan Voda sunt 7 km). La Barsana doua opriri: una la Manastirea Barsana si una la cioplitorul in lemn Ion Barsan. Pe drumul spre Surdesti se poate opri la Sarbi la un mester opincar, aflat chiar la iesirea din sat pe stanga.
23 mai - a doua zi:
Trezirea la 8.00, mic dejun 8.30 – 9.30. La 9.30 se pleaca catre Borsa 130 km (cca 2 ore si jumatate), dar pe drum oprim la Sarbi, in mijlocul satului, pe stanga, la Gheorghe Opris, pentru a vizita Vartelnita, Piua si Batoza, aflate in functionare de mai bine de o suta de ani. Se poate inchina cu nea Gheorghe o tuica, chiar el o face, are si cazan de rachiu, daca il prindem in toane bune, poate ne bate si ceva la toba. Are sticle cu pere inauntru, un litru cu para este 50 RON. La fel ca pret si unele cu scarita, montata cu penseta in sticla, peste care se toarna apoi tuica. La Borsa se ia telescaunul, costa dus si intors 20 RON si apoi intr-o drumetie de cca o ora si jumatate dus si intors se viziteaza Cascada Cailor. Nu este un traseu greu, dar are doua segmente de cca 300 m cu panta ceva mai inclinata, asta pe sensul de intoarcere. La Sacel vom vizita un atelier de ceramica dacica, dar avem sanse mici sa gasim si mesterul...este plecat la lucru in Germania.
24 mai - a treia zi
Se pleaca dimineata, la ora 9.00 spre Hanul Pintea Viteazu, aflat la 30 km de Surdesti. Plecarea este din parcarea de vis a vis de han, prcatic din Pasul Gutai. Se urca de la 987 m pana la 1470 m, la Creasta Cocosului. Traseul este unul lejer, trece prin padure, apoi prin niste poieni, urmand ca dupa cca 2 ore sa ne aflam la intrarea in Rezervatie, de acolo de unde incepe urcusul. Diferenta de altitudine este de cca 300m, pe un traseu ce nu depaseste 800m, deci unghi inclinat destul de mult.Solicita un pic organismul, dar cu pauze de reglare a respiratiei, in cca o jumatate de ora se ajunge sus in platou, langa stancile ce formeaza Creasta Cocosului. Dupa o pauza de o ora, urmam traseul spre stanga, spre Creasta Gainii si Varful Gutaiul Mare, dupa care se coboara cca 2 ore pana in Cavnic. Soferul microbuzului ne va astepta acolo. Deci tot traseul, cu auto, cu pauze cu tot este de cca 6 ore si jumatate.
Revenim la pensiune, ne schimbam si mergem sa vizitam Biserica din Surdesti. De la pensiune sunt doar 2 km, cca o jumatate de ora de mers pe sens. E o relaxare dupa Creasta Cocosului si un bun remediu de a raci muschii lent, evitand astfel febra musculara sau crampele.


Creasta Cocosului

25 mai - a patra zi
Se pleaca dis de dimineata, la ora 7.30 spre Sapanta (ajungem la cca 9.00) , unde se viziteaza Cimitirul vesel, apoi in jur de 10.00 ne vom imbarca din nou pt a merge pana la Biserica Sapanta Peri, o constructie noua, cea mai inalta biserica din lemn din lume. De acolo, 18 km pana la Sighetul Maramatiei unde ne impartim pe doua grupe, functie de optiuni: unii care vor sa vada Memorialul raman in zona centrala pe Bulevardul Corneliu Coposu 5, ceilalti pe Strada Mocanitei, pe DN18 pt vizitarea Muzeului Satului

Inscrierile se fac pe site-ul www.singlescamp.ro, la “Rezervari”
Plata se efectueaza in contul SC Bon Voyage srl Sibiu. Email: office@bonvoyagesibiu.ro






Offline mihaela.nicolescu

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 73
  • Fericirea vine din interior!
Re: Excursie in Maramures 21 – 25 mai 2014
« Răspuns #1 : Miercuri, 05 Februarie 2014, 12:48 »
Buna dimineata
Astept cu nerabdare sa se apropie perioada din MAI cand vom face aceasta excursie  . Imi doresc de multa vreme sa cunosc acea zona mirifica - pe care multi au laudat-o.  Cat despre  MOCANITA - acesta va fi momentul de varf.  Si nu in ultimul rand va fi placerea de a revedea niste oameni minunati.

Mihaela

Offline simona_v1

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 19
Re: Excursie in Maramures 21 – 25 mai 2014
« Răspuns #2 : Joi, 06 Februarie 2014, 12:03 »
Buna!

Imi doresc si eu de mult timp sa ajung in Maramures si sper sa ma alatur si eu grupului in excursia din acest an.


Simona

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Excursie in Maramures 21 – 25 mai 2014
« Răspuns #3 : Miercuri, 26 Februarie 2014, 08:01 »
Frumos filmulet. Chiar daca prezinta partea...idilica, care se pierde in lipsa de grija a celor care-si trantesc pereti roz si porti de fier forjat, pentru conservarea traditiei. Dar, daca reusim sa privim selectiv,  încă ne putem bucura de ceea ce inca nu s-a pierdut.
Maramures, plai cu dor :)
<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Gabib

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Excursie in Maramures 21 – 25 mai 2014
« Răspuns #4 : Joi, 27 Februarie 2014, 01:11 »
Salut tuturor!

De mult mi-am dorit sa vad Maramuresul. Si iata ca se va intampla. Tocmai m-am inscris.

Gabi

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Excursie in Maramures 21 – 25 mai 2014
« Răspuns #5 : Joi, 27 Februarie 2014, 07:13 »
Hai Sibiul! Am cu cine pleca impreuna spre Maramu'!  :dance:

Offline mihaela.nicolescu

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 73
  • Fericirea vine din interior!
Excursie in Maramures 21 – 25 mai 2014
« Răspuns #6 : Vineri, 28 Februarie 2014, 13:10 »
IATA CA MAI PUNEM TARA LA CALE SAPT VIITOARE LA SIBIEL.
Acolo mai stabilim cine si de unde vine , reinnodam relatii , facem planuri ......
Abia astept

Tatiana

  • Vizitator
Re: Excursie in Maramures 21 – 25 mai 2014
« Răspuns #7 : Vineri, 28 Februarie 2014, 13:45 »
Gata, am platit si eu avansul! Deacum visez oficial la Maramu' si la voi. Sa ne revedem cu bine!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Excursie in Maramures 21 – 25 mai 2014
« Răspuns #8 : Duminică, 02 Martie 2014, 08:43 »
La o tuica in sticla cu para... :) O sa vedeti acum si cum se coc perele in glaja....

Tatiana

  • Vizitator
Re: Excursie in Maramures 21 – 25 mai 2014
« Răspuns #9 : Duminică, 02 Martie 2014, 17:45 »

La o tuica in sticla cu para... :) O sa vedeti acum si cum se coc perele in glaja....

hm...ce e glaja?!

Gigi, eu tot la capita si cibanas raman sa visez :P

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Excursie in Maramures 21 – 25 mai 2014
« Răspuns #10 : Duminică, 02 Martie 2014, 17:55 »
Am văzut multe căpițe astă-vară în Maramureș. Cibănași, nu prea.  ::)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Excursie in Maramures 21 – 25 mai 2014
« Răspuns #11 : Luni, 03 Martie 2014, 06:28 »
"glaja" = este ardelenescul de la "sticla". De aceea la noi locul in care se fabrica sticla se numea "glajarie".

Maramuresul nu este o zona de oierit. Mai tine lumea cateva pe-acasa, dar nu o sa vedeti turme ca in zona Sibiu - Brasov - Arges. Oile cat par ele de  rezistente si de usor de hranit, pt a face miei si a da lapte au nevoie de iarba de o anume consistenta si in cantitati suficiente. Care de regula o gasesti pe platourile inalte, unde oamenii au defrisat, dezradacinat si au amenajat pasunat de oi. Din iunie pana in septembrie le tin sus, la peste  1000 m altitudine. Din septembrie, mai scriam eu pe aici, coborau la fanete - adica undeva dasupra satelor si doar in octombrie ajungeau cu ele in sat. Acolo si iernau turmele de oi. In locuri pregatite, saivane se numesc pe aici, si unde ..rumegau toata iarna la fanul strans pe timpul verii. Pe vremuri, pana prin 1850 (cand practic s-a inceput amenjarea pasunilor montane) si sporadic si dupa, ciobanii ardeleni profitau de vremea mai calda din alte parti si isi iernau turmele. Imi spuneau niste batrani poienari care stiau ca strabunicii lor ajungeau pana la Marea Adriatica!

Apropo de iarba si de calitatile ei, nu doar nutritive ci si terapeutice: spun oamenii din Sibiel, ca iarba de pe Guga Mare - asta e un munte din Crint (cei care ati fost la mine la pensiune stiti ca aceasta e asezata pe drumul ce duce acolo), ajuta oile si vitele sa se vindece de stirpeala. Duse acolo si lasate peste vara, in anul viitor aveau miei sau vitei...Ciobanii dadeau bani grei celor care aveau in pasunat zona, sa-si poata lasa animalele "la tratament" acolo...

In Maramures oamenii cresc in special vite. Am mai vazut ici colo cate o stana din aia de ses, unde ciobanii tin amestecat capre si oi - dar asta nu inseamna oierit...

De aceea nu ai vazut ciobanasi pe acolo... :)

Offline natalya

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 54
  • Momentul prezent este tot ceea ce avem
Re: Excursie in Maramures 21 – 25 mai 2014
« Răspuns #12 : Luni, 10 Martie 2014, 03:08 »
Vin si eu in Maramures! :yeah:. Ce pacat ca pe vremea cand ma tineau genunchii sa colind muntii nu am cunoscut un asemena grup.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Excursie in Maramures 21 – 25 mai 2014
« Răspuns #13 : Luni, 24 Martie 2014, 13:37 »
Inscrierile sunt pe final si la aceasta excursie.

Offline gabirose

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Excursie in Maramures 21 – 25 mai 2014
« Răspuns #14 : Luni, 24 Martie 2014, 21:07 »
Buna ! Sunt gabirose si m-am inscris la prima mea excursie,cea din Maramures .Cine a mai fost spuneti-mi si mie va rog cat de dificil este traseul si cum sa ma echipez.