Autor Subiect: Sarbatoarea toamnei. Sibiel 26 – 28 septembrie 2014  (Citit de 46588 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13262
Sarbatoarea toamnei. Sibiel 26 – 28 septembrie 2014
« : Joi, 24 Octombrie 2013, 17:25 »
Sarbatoarea toamnei. Sibiel 26 – 28 septembrie 2014
Editia a IV-a

mai sunt doar doua locuri, la a treia pensiune extra, la "baieti". Sunt 70 de locuri confirmate, record!!!

Tarif:     340 RON/ persoana - cazare in camera DBL
Check in: 26 septembrie 2014
Check out:   28 septembrie 2014
Cazare: 2 nopti
Servicii incluse
:
     • cazare 2 nopti, mic dejun inclus
     • pensiune completa
Programul va cuprinde la fel ca si la precedentele evenimente: pregatirea in fata voastra a painii de casa la cuptor, a zacustii, a magiunului de prune la ceaun, a heciumpeciului, a muraturilor de iarna, a dulceturilor de gogonele si nuci. Vom face must, vom rotisa un miel la protap, vom servi preparate la ceaun



Veti avea ocazia sa gustati mancarurile noastre traditionale: salata de vinete, afumaturi, ciolan in bere neagra, pui Wachauer, placinte cu varza, henclesh, pastrama si bulz la gratar.

Motivatia actiunii. Recolta a fost intotdeauna un prilej de sarbatoare pentru oamenii din zona, sasi si romani deopotriva. Dupa ce bucatele erau adunate si duse in curti, incepea munca de depozitare si de conservare. Butile se umpleau cu prune si se astepta  Ť caderea podului ť semnalul ca borhotul poate fi dus la cazan si transformat in minunata licoare. Strugurii erau zdrobiti, apoi storsi in teascuri, iar mustul coborat in beci si turnat in butoaie. Merele si perele de iarna se asezau frumos in patule, in timp ce crumpenele umpleau locurile de dedesub.  Morcovii si patrunjeii se acopereau cu nisip, in ladoaiele mari din pivniti. Dovlecii dulci si bostanii umpleau surile inconjurati de legaturi mari de coceni de porumb. Podul inalt era plin pana la caprior cu fanul strans decuvara. Porumbul inca in stiuleti era dus in podul casei si imprastiat sa se usuce.
Femeile incepeau sa fiarba in cazane mari de fonta, la foc domol de lemne, magiunul, mirosul dulce si placut al prunelor fierte ducandu-se pana hat departe. Gogonelele, varza si hreanul erau randuite frumos in borcane mari sau in buti. Finchenul oparit odata cu muraturile imprastia un miros intepator de mirodenie. Saramura pentru varza incepea sa fie pitrocita, adica miscata, pentru a se uniformiza in tot butoiul. Camarile se umpleau cu borcane de gem si compot, pivnitele de borcane cu muraturi. Lumea se pregatea de iarna. Mai ramanea ca spre Sf Nicolae sa taie porcul si sa-l afume.
Recolta insemna bunastare si siguranta. Cu camarile, pivnitele si podurile pline, putea veni orice iarna, cat de lunga. Lemnele erau pregatite si uscate din primavara si puse in sopru, nici cu caldura nu era vreo grija. Animalele aveau ce manca, stapanii ce bea si ce pune pe masa. Sarbatorile erau primite cu camara plina.
Ce vreau eu este sa refac un pic din atmosfera de pregatire de iarna, sa facem must, sa fierbem magiun, sa punem gogonele, sa coacem vinete, ardei, sa punem un batal si o pulpa mare de vitel la protap. Sa facem lampase din bostani, sa dansam, sa ne bucuram de zilele de toamna tarzie. Sa ascultam muzica de aici din Marginime, sa bem un vin din ala roz fructos de casa, in timp ce se rumeneste pastrama la gratar. Sa fie un prilej de intalnire si de bucurie.

In fiecare an am incercat sa va surprind cu cate ceva nou in program. La fel se va intampla si in toamna lui 2014... ;)

Serile o sa fie cu dans si voie buna. O sa avem un DJ, si ceva karaoke la sfarsit de program, pt cei care se incumeta.

Este a IV-a oara cand avem aceasta actiune. Link catre cea din 2011:
http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1067.0.html
Catre cea din 2012: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1206.0.html
si...catre cea din 2013 http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1416.0.html

Inscrierile se fac pe www.singlescamp.ro, la "Rezervari"
Plata se face in contul SC Bon Vojage srl Sibiu. Email: samiza@bonvoyagesibiu.ro

Offline mihaela.nicolescu

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 73
  • Fericirea vine din interior!
Re: Sarbatoarea toamnei. Sibiel 26 – 28 septembrie 2014
« Răspuns #1 : Joi, 20 Martie 2014, 14:38 »
ca sa fiu sigura ca pana in toamna mai am loc - m-am inscris deja - si pot incepe de acum sa visez. Decizia mea a fost luata - astept cu nerabdare sa va revad !!
 *|*

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13262
Re: Sarbatoarea toamnei. Sibiel 26 – 28 septembrie 2014
« Răspuns #2 : Joi, 20 Martie 2014, 16:45 »
Pana atunci Mihaela o sa ne vedem in cateva actiuni...Dar intradevar timpul trece repede...Parca numai cand ma uitam in camara de la Sibiel si rafturile gemeau de zacusca. Erau peste o mie si ceva de borcane. Acum cateva zile m-a rugat Samiza sa aduc cateva borcane pt nora mea. Intru in camara si mai erau doar cateva...Da, au trecut de la Sarbatoarea Toamnei cinci luni si jumatate. Adica nu au trecut...au zburat!  ???

Offline zambila

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 65
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Sarbatoarea toamnei. Sibiel 26 – 28 septembrie 2014
« Răspuns #3 : Duminică, 23 Martie 2014, 23:27 »
M-am inscris si eu! Daca am ratat anul asta ciorba de peste din Delta,imi iau revansa la Sibiel.Nu m-am lamurit deocamdata care-i treaba cu heciumpeciul si henclesul si cu...nu mai stiu...da' suna a mancare strasnica.Parca simt aromele plutind.Si mi-e tare dor de voi,de atmosfera minunata din grup!

Offline Ani Marie

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 30
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Sarbatoarea toamnei. Sibiel 26 – 28 septembrie 2014
« Răspuns #4 : Luni, 24 Martie 2014, 10:59 »
si eu m-am inscris, dupa experienta de la Bran sunt curioasa
curioasa dar convinsa ca o sa fie super si ca o sa am multe de invatat

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13262
Re: Sarbatoarea toamnei. Sibiel 26 – 28 septembrie 2014
« Răspuns #5 : Marți, 25 Martie 2014, 07:28 »
Anul acesta am sa extind si mai mult partea de preparare. Vreau sa incerc o implicare mai mare a celor care doresc. Asa au si ocazia sa invete reteta si modul de preparare. Foarte posibil sa fie acces si sa se lucreze nu doar in exterior la ceaun, ci si inauntru, pt a vedea si operatiile de acolo.

In rest voie buna si ceva de miscare, probabil va fi tot Feli, pt ca dupa atata mancare este buna un pic de miscare... :)

Offline mihaela.nicolescu

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 73
  • Fericirea vine din interior!
Re: Sarbatoarea toamnei. Sibiel 26 – 28 septembrie 2014
« Răspuns #6 : Marți, 15 Aprilie 2014, 13:57 »
La o locatie atat de primitoare si o natura atat de generoasa in jur , la niste gazde atat de primitoare - e greu sa nu te intorci cu drag si cu imina deschisa . E un izvor de energie pozitiva acel loc !! Astept cu nerabdare - nu toamna - ci prilejul de a ma afla acolo !

Offline IuliaT

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 141
Re: Sarbatoarea toamnei. Sibiel 26 – 28 septembrie 2014
« Răspuns #7 : Marți, 06 Mai 2014, 17:06 »
Deci anul asta trecem la treaba in bucatarie....nu ar fi rau facem piata la capitala si zacusca la Sibiel sau mai bine ma pastrez sa fur reteta de helciupeciu ...nu cred ca am retinut bine dar sunt oarecum aproape :)

Offline Irina82

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
  • Quae nocent docent
Re: Sarbatoarea toamnei. Sibiel 26 – 28 septembrie 2014
« Răspuns #8 : Sâmbătă, 07 Iunie 2014, 00:16 »
Buna seara,

Pentru aceasta actiune as avea cateva intrebari, daca se poate:

1. Mai sunt locuri?
2. Daca sunt doritori din Bucuresti, cum este aranjat transportul? Esyte valabila varianta microbuzului?
3. Pentru persoane foarte noi, ca mine  ::), este ok participarea la o actiune cu un istoric impamantenit precum am citit despre aceasta?

Pare o excursie foarte frumoasa din ce am vazut pana acum. :thumbup:

Multumesc,

Irina

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Sarbatoarea toamnei. Sibiel 26 – 28 septembrie 2014
« Răspuns #9 : Sâmbătă, 07 Iunie 2014, 06:36 »
Pentru ca Gigi e in Scotia, imi permit sa raspund eu.
1. Dacă nu e mentionat, inseamna ca mai sunt locuri. Daca te hotarasti...:blush:
Inscrierile se fac pe www.singlescamp.ro, la "Rezervari"
Plata se face in contul SC Bon Vojage srl Sibiu. Email: samiza@bonvoyagesibiu.ro

Te inscrii cum scrie mai sus, apoi primesti email de la agentie cu detalii pentru plata.
 2. La intrebarea asta chiar va trebui sa-l astepti pe Gigi sa raspunda. Nu scrie, deci, probabil va fi in functie de numarul de doritori de ajutor la organizarea transportului.
3. E foarte ok.  La actiunile de la Sibiel vine multa lume, dar nu mereu aceleasi persoane. Asa ca e loc pentru oricine isi doreste. Ca de altfel, la toate acțiunile SC.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Irina82

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
  • Quae nocent docent
Re: Sarbatoarea toamnei. Sibiel 26 – 28 septembrie 2014
« Răspuns #10 : Sâmbătă, 07 Iunie 2014, 09:45 »
Neatza!! Merci frumos Wonderland!!!

Am sa astept sa vad cum e cu transportul..eu nu am masina :whistle: si daca nu este va trebui sa ma organizez singura  :giggle:...

Weekend prelungit placuut! *|*

Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Sarbatoarea toamnei. Sibiel 26 – 28 septembrie 2014
« Răspuns #11 : Sâmbătă, 07 Iunie 2014, 19:15 »
M-am inscris si eu ! Sper sa fie vreme frumoasa sa pot vizita imprejurimile  ;)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Sarbatoarea toamnei. Sibiel 26 – 28 septembrie 2014
« Răspuns #12 : Marți, 10 Iunie 2014, 08:22 »
si daca nu este va trebui sa ma organizez singura  :giggle:...

Macar pana la Sibiu. De acolo sigur mai asigura Gigi preluarea. Dar, mai este timp...stai sa vezi!
Gata week-endul prelungit - sa trecem la treaba!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline mihaela.nicolescu

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 73
  • Fericirea vine din interior!
Re: Sarbatoarea toamnei. Sibiel 26 – 28 septembrie 2014
« Răspuns #13 : Marți, 10 Iunie 2014, 13:52 »
Trecem la treaba cu bateriile incarcate dar cu gandul la urmatoarele actiuni.  Cat despre transport - pt IRINA 82 - sunt destui care vin cu masinile proprii , se discuta pe forum asta. Niciodata nu a ramas nimeni " netransportat"   Ne orientam la fatza locului. Eu zic sa te grabesti sa te inscrii pt ca merita !

Offline cristinaB

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 94
Re: Sarbatoarea toamnei. Sibiel 26 – 28 septembrie 2014
« Răspuns #14 : Vineri, 13 Iunie 2014, 12:09 »
Suna asa de bine descrierea de la actiunea asta ...plus impresiile si pozele de anul trecut, incat nu m-am putut abtine..si m-am inscris!

Desi sunt noua in comunitate ...simt ca ma voi distra ....nu cred ca se poate altfel!
Si mai invat si eu din secretele prepararii conservelor ! Ca pana acum am avut soacra..care le pregatea! Acum trebuie sa ma adaptez situatiei si sa ma fac gospodina! ;)

Momentan, sa ne bucuram de vara!