Autor Subiect: La relaxare, SPA si baie in Ungaria. Hajduszoboszlo 12 - 17 aprilie 2014  (Citit de 32885 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: La relaxare, SPA si baie in Ungaria. Hajduszoboszlo 12 - 17 aprilie 2014
« Răspuns #60 : Vineri, 11 Aprilie 2014, 16:12 »
Io zic intai sa va balaciti si apoi sa va infruptati  :giggle:
Oricum, spor la bagaje, drum bun si relaxare fara limite. O sa veniti aburiti si inmuiati bine. :thumbup:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Re: La relaxare, SPA si baie in Ungaria. Hajduszoboszlo 12 - 17 aprilie 2014
« Răspuns #61 : Vineri, 18 Aprilie 2014, 12:50 »
Am trecut-o la actiuni incheiate, desi nu tot ce a tinut de excursia aceasta s-a sfarsit...Inca ma mai lupt cu virusii...

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: La relaxare, SPA si baie in Ungaria. Hajduszoboszlo 12 - 17 aprilie 2014
« Răspuns #62 : Vineri, 18 Aprilie 2014, 19:43 »
Cum de te-au prins ? :( :bully:
Daca nu e chiar de medicamente, o tuica fiarta cu piper s-ar putea sa ajute. Insanatosire grabnica! :strong: :bow:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Re: La relaxare, SPA si baie in Ungaria. Hajduszoboszlo 12 - 17 aprilie 2014
« Răspuns #63 : Vineri, 18 Aprilie 2014, 21:10 »
Nu am sa ma mai bat niciodata in piept ca de mine nu se prinde virusu'...Am fugit acum la Sibiel, doar doar il pierd pe drum...In Ungaria n-am reusit, desi m-am miscat continuu intre Hajduszoboszlo, Debrecen si Hortobagy...Al naibii uratania s-a agatat (nu doar) de mine si nu mi-a mai dat drumu'...Oricum era vanjos, de-al nostru...Si in loc sa fie multumit ca l-am plimbat, l-am imbaiat, l-am dus la Csarda, la Mangalica Festival, la Parcul National Hortobagy...el ne-a chinuit...

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: La relaxare, SPA si baie in Ungaria. Hajduszoboszlo 12 - 17 aprilie 2014
« Răspuns #64 : Sâmbătă, 19 Aprilie 2014, 06:25 »
Da, toamna trecuta a intrat un virus vanjos rau pe...piata. :(. Erati, mai multi si l-ati plimbat peste tot? Ati fost un fel de...pericol public. :faint:
Hidratare, citrice, cei de ghimbir, pe langa alte medicamente. As spune si...odihna, dar stiu ca nu e stilul tau. In orice caz, stai departe de cel mic.

Cand va faceti bine, sa ne aratati si niste poze de pe unde v-ati scaldat virusii.
Pana atunci, sanatate! :flori:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Re: La relaxare, SPA si baie in Ungaria. Hajduszoboszlo 12 - 17 aprilie 2014
« Răspuns #65 : Sâmbătă, 19 Aprilie 2014, 07:46 »
Gata, am inviat!  :) Am reusit sa scap si eu...
A mai ramas doar o tuse care sa-mi aminteasca de uratania aia de virus care m-a chinuit vreo 3 zile...
Si pt ca m-am trezit tare bine si...devreme, m-am apucat de descarcat fotografiile din excursie...Am realizat insa ca de data asta am fost ca ...lenes. Din multe locuri nu am nici o fotografie. Din SPA, din Gradina Zoologica din Parcul National, din muzeele de la Hortobagy, de la herghelia de la Matai Menes. Nici chiar din Debrecen nu am decat cateva facute la Festivalul Mangalitza...
Asa ca am rugamintea sa-mi transmiteti, cei care aveti imagini din locurile din care imi lipsesc, pt a le putea adauga la ce am eu. Am sa fac un folder cu poze colectate si am sa-l transmit tuturor. Dupa Pasti evident, acum toata lumea este prinsa in febra pregatirilor...
Asa printre activitati am sa mai scriu cate ceva pe aici...Am mult de lucru la Sibiel. dar cateva minute tot am sa gasesc...astfel incat si cei care nu au ajuns inca in zona Hajdu sa poata vedea prin ochii nostri... :)
Spor la copt si la gatit tuturor!

Astept cu multumiri ...  :flori: transferul de fotografii pe office@singlescamp.ro. Eu am sa va transmit prin wetransfer.com.

Offline maya

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 53
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: La relaxare, SPA si baie in Ungaria. Hajduszoboszlo 12 - 17 aprilie 2014
« Răspuns #66 : Sâmbătă, 19 Aprilie 2014, 20:43 »
Sarbatori fericite tuturor!

Si multa sanatate!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Re: La relaxare, SPA si baie in Ungaria. Hajduszoboszlo 12 - 17 aprilie 2014
« Răspuns #67 : Duminică, 20 Aprilie 2014, 17:12 »
Promiteam sa revin...Si pt ca unul dintre locurile care imi sunt cel mai dragi in zona Hajdu este herghelia de la Matai Menes, am inceput cu un articol despre Nonius, rasa despre care v-am vorbit...pe cand mai aveam inca voce... :)

http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1956.0.html

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Re: La relaxare, SPA si baie in Ungaria. Hajduszoboszlo 12 - 17 aprilie 2014
« Răspuns #68 : Duminică, 20 Aprilie 2014, 18:37 »
Pe vremea in care virusul doar imi dadea tarcoale...am ajuns la Debrecen, la Festivalul Mangalitza. Acesta "cinsteste" minunata rasa, cea "datatoare" de bunatati... :) Printre sangereti, leberi, jumeri, sunci, minunatii de carnati si salamuri uscate cica se afla si o specialitate cu totul deosebita: ciocolata de carne de porc de mangalitza. Atat de deosebita incat nu am putut-o "deosebi" intr-atatea preparate... :-\ Am sa o caut mai asiduu anul viitor... :)

A fost un mic festin incheiat pentru mine cu pogaci cu jumeri, carnati de cateva feluri si o sunca teribil de buna...Si totul a fost stropit cu palinca si bere...Hmmm, cred ca de-aia m-a batut Doamne - Doamne, ca prea m-am "dedicat" celor ce nu fac deloc obiectul postului... ::) Pai cum putea sa-mi fie mie bine dupa aia?!  ??? In sfantul post al Pastelui, toata lumea se abtine de la astea lumesti, ori eu... :slap: Oricum cica pacat este si doar sa privesti si sa doresti...Ori ce-ar fi trebuit sa fac? Sa-mi tin mainile la ochi si sa trec printre tarabe? Si asa insa as fi simtit mirosurile amagitoare ale carnatilor si leberului incins pe plite....Si deci tot la pacat ajungeam.... :-[

Cand am plecat noi incepea spectacolul de scena, asa ca multi s-au lasat cu greu dusi din piata centrala si principala a Debrecenului...

Am mai postat eu cate imagini si pe facebook, o fac insa si aici...pt a realiza si voi daca era cazul sa ma abtin sau nu....




















Erau acolo la festival si niste tanti care vindeau niste bunatati grozave: branzeturi de tot felul, dulciuri preparate din gemuri si seminte.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Re: La relaxare, SPA si baie in Ungaria. Hajduszoboszlo 12 - 17 aprilie 2014
« Răspuns #69 : Duminică, 20 Aprilie 2014, 18:47 »
Cate ceva si despre "sarbatorit":

Porcul de Mangalita

s-a format în urma încrucișării a unor rase predomestice, a mistrețului și a porcului sumadia (pricipat al Serbiei) de talie mare, cu părul lung și creț pe teritoriul Ungariei la sfârșitul secolul XVIII. Este o rasă specializată pentru producția de grăsime și are cinci varietăți: blondă, roșie, neagră, cu abdomen de rândunică și cea cu dunga - bariș. Nu este o rasa pretențioasă la hrană, se multumeste chiar si doar cu pășunat si cu jir.

In Ardeal se crește de peste 160 de ani. Efectivele sunt reduse, sunt tinuti în gospodăriile populației, dar și în unități de stat, din vestul și centrul țării și mai rar în sud (Tulcea). Am vazut mai nou in targul de animale din Sibiu mai multi producatori care vand purcei de 2-3 luni. Un godac din asta costa in jur de 300 RON.

Sunt animale de talie mare, cu corpul relativ scurt, dar dezvoltat in circumferinta. Corpul este acoperit cu păr ondulat sau creț. Capul este relativ mic, cu urechi potrivit de mari și semiblegi. Gâtul este scurt, gros și musculos. Trunchiul este masiv, cu aspect de butoi (linia spinării ușor convexă, iar cea a abdomenului lăsată). Șuncile posterioare sunt slab dezvoltate.

Fac doar 5-6 purcei, iar scroafele pe lângă capacitatea de alăptare slabă, prezintă un instinct matern slab conturat, deci nu sunt cele mai bune mame…  Este o rasă semiprecoce, însă carcasele sunt cele mai corespunzătoare pentru prepararea salamului de Sibiu. Este foarte apreciată pentru calitatea cărnii și în special a slăninei.

Cica provine din zona Hortobagy unde aceasta rasa a fost ameliorata. Intradevar cam tot ce era pe acolo porc, era Managalita.

Cam asa aratau exemplarele aduse la targ...La anul cand ma intorc, cel mai probabil o sa le gasesc sub forma de carnati si slanina...










Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: La relaxare, SPA si baie in Ungaria. Hajduszoboszlo 12 - 17 aprilie 2014
« Răspuns #70 : Duminică, 20 Aprilie 2014, 19:34 »
Si deci tot la pacat ajungeam.... :-[

Aha, deci pentru ca nu ne putem feri de pacat, mai bine sa-l infaptuim, asa scapam si de chinul abtinerii ;D  :happy:  :tomato:

Am mai postat eu cate imagini si pe facebook, o fac insa si aici...pt a realiza si voi daca era cazul sa ma abtin sau nu....

Asa e, n-aveai cum.  :kissing: :magic: :tomato:
Asta-i blonda? :blush:


Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Re: La relaxare, SPA si baie in Ungaria. Hajduszoboszlo 12 - 17 aprilie 2014
« Răspuns #71 : Duminică, 20 Aprilie 2014, 20:51 »
Da, da, carliontatele astea sunt "blondele". Mai erau si ceva "roscate".... ;D ;D ;D

Mari_a

  • Vizitator
Re: La relaxare, SPA si baie in Ungaria. Hajduszoboszlo 12 - 17 aprilie 2014
« Răspuns #72 : Miercuri, 23 Aprilie 2014, 12:54 »
Si eu am facut muuulte poze la targ! Mi-a placut mult faptul ca erau producatori locali si nu amestecati cu tot felul de prostii si de chinezarii ca pe la noi! Mi-as fi luat cate ceva de pe la fiecare stand! Cand am plecat noi, incepuse spectacolul pe scena si am ramas un pic in urma sa vedem un grup care dansa foarte frumos pe muzica country...
 
 
Multe poze le-am facut si dansatorilor de la seara ungureasca. Muuuult mi-au placut (cel mai mult cel mai plinut! :D  )








Am facut poze si la Aquapark, am o frumusete de poze cu "Lacul celor 4 lebede"  ;D
Aici e Gigi, "coborand" de pe tobogan  ;D


Am trimis acum pozele la adresele pe care le am, cine doreste, pliz mail la marina_m02@yahoo.com . Si asept si de la voi!  :bow:
(Vreau sa-mi fac un album frumos pe fbk, sa vada si ai mei pe unde-am umblat... de nu i-am ajutat la nimic in gradina primavara asta!  :giggle:  )

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: La relaxare, SPA si baie in Ungaria. Hajduszoboszlo 12 - 17 aprilie 2014
« Răspuns #73 : Miercuri, 23 Aprilie 2014, 14:01 »
si Gigi unde e?(in poza cu topoganul) :giggle:

Vesele poze!  :thumbup:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Mari_a

  • Vizitator
Re: La relaxare, SPA si baie in Ungaria. Hajduszoboszlo 12 - 17 aprilie 2014
« Răspuns #74 : Miercuri, 23 Aprilie 2014, 14:18 »
Oh, cat am stat la panda!  :giggle: Dar n-am reusit sa-l pozez in momentul contactului cu apa  :D ! Nici pe el, nici pe ceilalti din grup care s-au dat... Pe maya am pandit-o mult, insa... mi-au iesit numai valuri! In schimb, l-am prins fain-frumos pe "musiu" asta, care nu era din grupul nostru:
 
M-am dat si eu. Si acum, acasa, am constatat ca... mi-am stricat costumul!  :D S-a rarit, a devenit transparent pe spate, e ca... un voal! Ma intreb daca asa oi fi defilat p-acolo in ziua aia?!   :giggle:   ;D