Autor Subiect: Madeira - sejur si excursii pe insula - 17 - 24 iulie 2014  (Citit de 26158 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Madeira - sejur si excursii pe insula - 17 - 24 iulie 2014
« : Duminică, 27 Octombrie 2013, 08:15 »
Madeira - "Insula eternei primaveri" - 17 - 24 iulie 2014

Tarif* = 1075 Euro/ persoana – cazare in camera DBL
Tarif**= 130 Eur/persoana
Total tarif sejur incusiv excursiile pe insula = 1205 EUR
Avans: 470 EUR
Plecare: 17 iulie 2014 (daca nu apare nici o modificare: plecare Buc 05:35  sosire Lisabona 08:00)
Sosire:  24 iulie 2014 (daca nu apare nici o modificare: decolare din Lisabona 22:45  sosire Buc 04:45 - 25.07.2014)
Cazare: 7 nopti
Servicii incluse*:
• transport avion  Bucuresti – Lisabona - Funchal si retur  toate taxele incluse, inclusiv cele de aeroport (270 EUR), bagaj cala 23 kg si un bagaj mana max 6 kg)
• cazare 7 nopti hoteluri 4*, demipensiune
• 7 cine
• insotitor grup pe toata perioada excursiei
Servicii incluse**
• transport cu small bus
• ghidaj
*servicii de transport pana la destinatie, cazare, demipensiune, insotitor grup
** pachet de 3 excursii pe insula
Nu sunt incluse:
• intrarile la obiective
Observatii:
Grup minim = 7 persoane
Grup maxim = 14 persoane


Inscrierile  se fac pe site-ul www.singlescamp.ro, la “Rezervari”
Plata se efectueaza in contul SC Bon Voyage srl Sibiu. Email: office@bonvoyagesibiu.ro

Pentru a se cunoaste in fiecare moment situatia inscrierilor si rezervarilor, o sa actualizez permanent pe topic, numarul celor care intentioneaza sa participe si a celor care au rezervat (achitat avansul).

Este o vacanta care combina partea de relaxare, adica baie si plaja, cu cea de vizitare, mai bine zis de explorare a insulei Madeira. Avem acolo trei excursii deja organizate, pe langa acestea cu siguranta vom mai ajunge cel mai probabil si in padurea de lauri (dafini) si in croaziere pentru a vedea delfini si balene. Ar mai fi un loc exceptional, la Porto Moniz, pentru a vedea celebrele piscine naturale de acolo, prezente pe atat de multe fotografii de reclama turistica...

Prezentand Madeira ar trebui sa incep cu ce spuneau romanii ca sunt aceste insule. Credeau ca sunt Campiile Elizee, adica Paradisul, locul in care ajung dupa moarte cei buni...

Madeira este un arhipelag format din Insula Madeira, Insula Porto Santo si Insulele Desertas (care nu sunt locuite).



Departe de Lisabona (sunt pana acolo aproape 1000 km) insulele sunt mai degraba aproape de Maroc, decat de Portugalia. Arhipelagul este situat cam pe aceiasi paralela cu Casablanca si Marrakesh si nu departe de Insulele Canare, sunt in jur de 400 km pana acolo.



Insulele sunt de origine vulcanica, relieful fiind predominant muntos. Varful Pico Ruivo are 1861m fiind cea mai mare inaltime din zona.
Amplasarea sudica si faptul ca sunt predominant montane, determina o clima blanda, (nu-mi venea sa cred cand am verificat perioada de iulie pe "temperaturi medii lunare" si am gasit ca nu este foarte cald  - desi aproape de Africa), sunt acolo in jur de 22 de grade vara si 16 grade iarna, asta constant... :) De inteles deci de ce Madeira este atat de propice culturii vitei de vie. Pe langa aceasta cultura care a facut-o atat de cunoscuta in lume, pe insula se mai cultiva bananieri, portocali si lamai. Ceea ce personalizeaza insula din punct de vedere al vegetatiei, al florei este superba padure de laur (dafin) de pe Madeira, intrata in patrimoniul UNESCO. Clima blanda si constanta pe tot parcursul anului a facut ca lumea sa numeasca locul Insula Eternei Primaveri, iar datorita florei, i-a mai spus si Insula Gradina.

www.youtube.com/watch?v=6wV8xshROFI


The Best of Madeira HD


Toata lumea cunoaste zona pentru celebrul vin alcoolizat si aromatizat. Asta dintotdeauna: in 1815, Napoleon condus sper exilul din Insula Sf Elena, opreste la Funchal, capitala Madeirei si ia cu el cateva sute de litri de vin, deja invechit, productie 1792. Dar boala lui de stomac l-a tinut in exil departe de butoaiele cu licoare, asa ca mai tarziu vinul a revenit pe insula, mutat in damigene si pus la pastrat. Cine s-a bucurat de el? In primul rand Winston Churchill care a primit cadou una dintre damigene...
Margaret Thatcher, (una dintre personalitatile lumii moderne pe care le apreciez foarte mult), a ales sa-si petreaca luna de miere pe insula, nu stiu pentru vinul de acolo sau  pentru extraordinarele peisaje...

Insula este mica, masoara de la un capat la altul doar 60 km asta de la est spre vest, in timp ce de la nord la sud, are 23 km.



Ce putem vedea in Madeira si ce va propun sunt 3 excursii de o jumatate de zi:

1. O excursie care are ca intinerar: Pico dos Barcelos (punct de observatie spre interiorul insulei, plasat la o inaltime de 355 m) - Eira do Serrado (zona de panorama catre satul Curral das Freiras) - satul Curral das Freiras.




Pico dos Barcelos


Eira do Serrado


Curral das Freiras

2. O excursie pe coasta de sud - est: satul Gurajau, unde se afla o replica a statuii lui Hristos din Rio - Santa Cruz (cunoscut pentru pitorescul locului) - Machico (locul unde Zarco si Tristao Teixeira au ajuns pentru prima oara la descoperirea insulei; sunt acolo mai multe locuri de panorama catre ocean si munti) - Ponta Sao Lorenco (un loc cu climat usor diferit de restul insulei si unde se poate remarca un alt tip de vegetatie) - Santo da Serra.




Gurajau


Santa Cruz


Machico


Ponta Sao Lorenco


Va aduceti aminte de coperta pe care am avut-o mult timp pe facebook pentru contul nostru, Singles Camp Romania? Este imaginea de mai sus, unul dintre locurile de panorama de pe insula, numit Santo da Serra, unde o sa ajungem si noi.


3. O excursie pe coasta de sud vest: satul pescaresc Camara de Lobos - Cabo Girăo (o stanca abrupta, ce se inalta la 580 de metri deasupra oceanului. Masivul de piatra este una din cele mai inalte faleze, oferind un panorama extraordinara a golfului Funchal) - Ribeira Brava




Cabo Girao


Ribeira Brava

La Monte o sa avem ocazia sa coboram dealul cu un vehicul inedit, un soi de sanie de vara. este manevrată de doi carreiros (cărăuşi) îmbrăcaţi în costumul tradiţional alb şi purtând o pălărie tipică locului. Coborârea se întinde pe 2 kilometri, iar coşul poate atinge viteze de 50 km/h. Acest mijloc de transport datează de la 1850, înainte ca pe acest deal să fie construite funicularul şi telegondola ce funcţionează astăzi.

www.youtube.com/watch?v=NHEKIzVD_jk



www.youtube.com/watch?v=dloE_tQBFY4#t=235


Foarte interesante sunt in Madeira croazierele pe ocean.  Ai acolo ocazia sa vezi balene sarind sau familii de delfini. Vaporul opreste in larg atunci cand sonarul il anunta ca se apropie balenele. Sunt mai multe tipuri de croaziera dar indicat este cataramanul, pentru ca este foarte lat si nu are tangaj asa de mare ca si vasele obisnuite.

La capitolul plaja trebuie sa fiti pregatiti, sa stiti si sa nu va asteptati la plaja cu nisip fin. Sunt acolo mai multe plaje cu piatra, altele amenajate cu beton ca si in Croatia, altele inchid zone de piscine naturale. Apa oceanului, cine a fost in Portugalia stie, are doar 20 - 21 de grade. Se poate face baie, dar este mai rece decat sunteti obisnuiti in marile europene. Temperatura ziua este de cca 28 e grade, ideale pentru plaja si baie. O sa ne putem scalda in piscina, asa cum spuneam in ocean, cei mai...curajosi. La Estoril am facut baie cu mare placere in apa oceanului, depinde insa si de curenti...

Capitala Madeirei, este asa cum va spuneam, Funchal. Cateva imagini:












Harta rutiera a Insulei Madeira

Multe flori ce cresc in Madeira sunt endemice, de aceea multe dintre ele, mai bine de un sfert, sunt protejate:














Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Madeira - sejur si excursii pe insula - 17 - 24 iulie 2014
« Răspuns #1 : Marți, 29 Octombrie 2013, 09:07 »
Pentru Madeira, Scotia - Irlanda si Sardinia - Capri - Amalfi, urmeaza sa va tin la curent, pe topicurile deschise pe forum cu situatia celor inscrisi si care au rezervat excursia. Asta pentru a se stii cand s-a atins pragul minim si apoi cand s-a ajuns la maximum de locuri rezervate.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Madeira - sejur si excursii pe insula - 17 - 24 iulie 2014
« Răspuns #2 : Miercuri, 30 Octombrie 2013, 06:46 »
S-a deschis si aici lista de inscrisi:
1. Dadus
2. Mihaela M

Offline Luana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Madeira - sejur si excursii pe insula - 17 - 24 iulie 2014
« Răspuns #3 : Miercuri, 30 Octombrie 2013, 20:08 »
sunt si eu pe lista:ANISOAin ce luna este excursia?iunie sau iulie?nu corespund datele de mai sus

Offline Luana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Madeira - sejur si excursii pe insula - 17 - 24 iulie 2014
« Răspuns #4 : Miercuri, 30 Octombrie 2013, 20:09 »
scuze...ANISOARA C.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Madeira - sejur si excursii pe insula - 17 - 24 iulie 2014
« Răspuns #5 : Miercuri, 30 Octombrie 2013, 20:18 »
Iulie, asa cum e trecut peste tot. La subtitlu mi-a scapat...scuze si multumesc de atentionare...am corectat.  :worship: :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Madeira - sejur si excursii pe insula - 17 - 24 iulie 2014
« Răspuns #6 : Miercuri, 30 Octombrie 2013, 20:33 »
1. Dadus
2. Mihaela M
3. Anisoara C

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Madeira - sejur si excursii pe insula - 17 - 24 iulie 2014
« Răspuns #7 : Joi, 31 Octombrie 2013, 19:47 »
Incepand de azi, inscrierile se fac pe site-ul www.singlescamp.ro, la "Rezervari". Am finalizat pregatirile pentru 2014, gasiti acolo trecute toate actiunile care se vor desfasura anul viitor si perioadele. Urmeaza sa detaliez inca o parte din ele, asta se va intampla zilele urmatoare. 

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Madeira - sejur si excursii pe insula - 17 - 24 iulie 2014
« Răspuns #8 : Vineri, 08 Noiembrie 2013, 08:59 »
1. Andrada F
2. Diana A
3. Anisoara C
4. Codruta C
5. Daniela F
6. Gigi C

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Madeira - sejur si excursii pe insula - 17 - 24 iulie 2014
« Răspuns #9 : Luni, 26 Mai 2014, 07:24 »
N-am mai intervenit pe topic cu situatia inscrierilor de ceva vreme... ::) O fac acum inainte de plecarea in Scotia - Irlanda.
A ramas un singur loc disponibil si la aceasta actiune in scurt timp se inchid rezervarile.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Madeira - sejur si excursii pe insula - 17 - 24 iulie 2014
« Răspuns #10 : Luni, 26 Mai 2014, 14:38 »
Si pentru ca am ajuns la aceasta actiune pt anuntarea ultimului loc si pt ca timpul zboara si noi o sa facem la fel...spre Lisabona mai intai, apoi spre Funchal, cateva detalii despre hotelul in care o sa stam:

Se numeste Four Views Baia 4* este amplasat mai sus de Cetatea Săo Joăo, la cca 30 de minute de mers cu maşina de aeroport si foarte aproape de ocean.
Este modern mobilat si utilat, calificat cu foarte bine in review-uri. Ca si facilităţi: Four Feelings Spa, 2 piscine şi o sală de sport. Există o cadă cu hidromasaj, tratamente de masaj, şi asa cum mai precizam piscine interioare şi în aer liber.

Avem camere twin cu balcon, cu vedere spre munti. Baile sunt dotate cu dus si tot restul de facilitati a unui hotel de 4*. Camerele au deci paturi twin, evident climatizare cald/rece, o sofa, birou, oglinda, scaun, TV cablu, minibar, balcon cu masa si scaune, facilitati de preparare a ceaiului si cafelei.

Micul dejun si cina sunt incluse in tarif, o sa le servim la restaurantul hotelului. Restaurantul Bay View serveşte un meniu variat, care include preparate mediteraneene, internaţionale şi vegetariene. Barul Woogie Boogie oferă băuturi şi cocktailuri în acorduri de muzică live.

Cateva imagini cu hotelul in care ne vom petrece sejurul:





















Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Madeira - sejur si excursii pe insula - 17 - 24 iulie 2014
« Răspuns #11 : Miercuri, 28 Mai 2014, 07:22 »
Nu mai sunt locuri la aceasta excursie.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Madeira - sejur si excursii pe insula - 17 - 24 iulie 2014
« Răspuns #12 : Miercuri, 28 Mai 2014, 17:41 »
Pt ca am inchis si aici rezervarile si pentru a va putea organiza plecarea spre Lisabona, detalii despre plecare:
 
Intalnire 17 iulie ora 3.30 Aeroport Otopeni, cafeneaua de pe dreapta Plecari Internationale. Zbor TAP. Decolare: Otopeni 05:35  sosire Lisabona 08:00. In Lisabona schimbam pentru Funchal, avem cursa, tot TAP (deci 99% ca nu mai trebuie sa facem check out si check in the bagaje). Plecam la 11.40 din Lisabona, ajungem la 13.25 la Funchal. Am discutat acolo pt transfer la hotel, ne va astepta un microbuz, tariful e de 4 EUR/persoana. Deci la 14.30 suntem deja la hotel!!!! *|* *|* *|*

Returul, desi nu e bine sa vorbesti deja de el... ::)  :-[ se face in 24.07.2014 tot cu TAP:
FNC-LIS  18:40 -20:15
LIS -OTP  22:45 -04:45,
ajungem deci doar dimineata in tara.

Orarul este foarte bun, ne ofera practic doua jumatati de zi in plus....

Am rezervat si achitat si excursiile pe insula. Programul acestora:

19/07/2014 at 09h00 - Nuns Valley
20/07/2014 at 09h00 - South East Tour
21/07/2014 at 09h00 - Soutwest Tour

Le-am prezentat in in prima parte a topicului, pachetul este asa cum am scris de 130 EUR/persoana. Cu partea aceasta discutati cu Samiza, am inteles ca toata lumea merge, nu stiu insa cum e cu plata.

Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Madeira - sejur si excursii pe insula - 17 - 24 iulie 2014
« Răspuns #13 : Luni, 14 Iulie 2014, 14:39 »
Pentru ca am um pic de timp liber , am inceput sa mai citesc una-alta despre Madeira. Mama ce ne asteapta :D

Madeira in portugheza inseamna lemn.

Se pare ca aeroportul din Funchal este pe lista celor 10 dificile din lume.

La Funchal neaparat trebuie sa mergem cu telecabina pana in virf, unde este si o gradina frumoasa Jardins do Imperador -gradina ultimului imparat austro-ungar Carol I care a fost exilat acolo, apoi obligatoriu coborirea cu saniile. :crazy2:

Am vazut ca se poate merge cu ferry pe o insula la 75 km Porto Santo care are plaja cu nisip( medicinal) unde nu ploua aproape de loc, unde este si casa lui Cristofor Columb.

Abia astept.
 

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Madeira - sejur si excursii pe insula - 17 - 24 iulie 2014
« Răspuns #14 : Luni, 14 Iulie 2014, 14:51 »
Da si eu astept mult excursia asta... :dance:  *|* Este prezentata ca un adevarat paradis al florilor, sunt o multime de locuri de panorama si au un vin...hmmm ::)
M-am uitat peste vreme: spune ca va fi soare 24 - 31 de grade, ne ameninta si cu ceva ploi sporadice si chiar cu una - doua mai puternice...Avem multe alternative, zona este foarte bogata in posibilitati de vizitare, asa ca ne putem organiza...functie de vreme.
Sa nu uitati sa aveti pantofi sport sa putem 'explora" insula...
La bagaje adaugati si o pelerina usoara...

Pe TAP primim de mancare, asa ca ajungem la Lisabona cu foamea potolita. Nu stiu cum e de la Lisabona la Funchal, daca mai primim si acolo ceva... ::) Oricum ajungem repede la hotel. la 14.30 suntem cred deja cazati. Ajunsi acolo nu mai e nici o problema...