Autor Subiect: Madeira - sejur si excursii pe insula - 17 - 24 iulie 2014  (Citit de 26136 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Codru

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 77
Re: Madeira - sejur si excursii pe insula - 17 - 24 iulie 2014
« Răspuns #15 : Luni, 14 Iulie 2014, 17:05 »
Dadus, cand mergi spre Buc?

Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Madeira - sejur si excursii pe insula - 17 - 24 iulie 2014
« Răspuns #16 : Luni, 14 Iulie 2014, 18:27 »
Dadus, cand mergi spre Buc?

Codru
mi s-o parut mie ca te vad pe lista :)
plec miercuri seara cu avionul si dorm la pensiunea Otopeni langa aeroport.
Ma bucur ca ne vedem *|*

Offline Codru

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 77
Re: Madeira - sejur si excursii pe insula - 17 - 24 iulie 2014
« Răspuns #17 : Luni, 14 Iulie 2014, 20:17 »
 *|* si eu !!!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Madeira - sejur si excursii pe insula - 17 - 24 iulie 2014
« Răspuns #18 : Marți, 15 Iulie 2014, 11:50 »
Am facut check in-ul on line la TAP, avem locurile deja stabilite si de la Bucuresti la Lisabona si de la Lisabona la Funchal. Am fixat locuri cat am gasit mai bune. Referitor la bagaje:
- avem voie cu un bagaj de cala de maxim 23 kg
- un bagaj de mana, cu dimensiuni maxime: 55cm x 35 cm X 25 cm

Urmeaza sa fac din Funchal online check in-ul si pt intoarcere, acum e prea devreme si nu s-a deschis.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Madeira - sejur si excursii pe insula - 17 - 24 iulie 2014
« Răspuns #19 : Marți, 15 Iulie 2014, 19:33 »
Insist mult pe echipament sport. Sa aveti si un mic rucsac cu voi sa puteti pune in el o pelerina, o apa, un sandvici...Sunt o multime de trasee pe insula si cei care au un pic de conditie fizica si doresc sa exploram impreuna, eu sunt gata sa va insotesc oriunde!

Exista niste canale de irigatie numite levada, de-a lungul carora putem merge, daca dati un google levada walks madeira, o sa vedeti despre ce este vorba. E pacat sa nu intram si in zone mai putin amenajate si sa ne bucuram de fantastica flora de pe insula. Sa nu mai vorbim de padurile de dafin...Asa ca adidasi si rucsac...

Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Madeira - sejur si excursii pe insula - 17 - 24 iulie 2014
« Răspuns #20 : Marți, 15 Iulie 2014, 19:54 »
Am citit si eu despre aceste levada, chiar voiam se propun sa mergem pe acolo mai ales ca am vazut ca sunt trasee marcate si cateva cascadute si peisaje faine. :thumbup:
Ma duc sa pun adidasii in bagaj. :dance:

Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Madeira - sejur si excursii pe insula - 17 - 24 iulie 2014
« Răspuns #21 : Marți, 15 Iulie 2014, 20:12 »
"Levada walks"-traseu de 11-12 km se poate parcurge in 4-5 ore , traseu foarte usor, cu poteci pavate ,o experienta care merita incercata,sunt si firme care te duc cu microbusul si te iau de la capatul traseului si au si ghid cu explicatii.
La Porto Moniz oare putem ajunge, am vazut ca sunt piscine naturale formate din lava vulcanica?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Madeira - sejur si excursii pe insula - 17 - 24 iulie 2014
« Răspuns #22 : Marți, 15 Iulie 2014, 20:19 »
Da, asa este! Am programul complet al walking tour-urilor, pe zile. Pe 18 in prima parte a zilei voi aveti relax, piscina, plimbare...ce alegeti s faceti. Eu merg in oras sa vad ce inseamna ca tarif un ghid montan, desi la cat este insula, doamne iarta-ma ar trebui sa ma descurc usor si singur cu voi...Am insa nevoie de harti de trasee si asta am sa caut. Merg pana la info point sa iau toate detaliile. Am sa vi le prezint dupa amiaza dupa ce ma intorc. In 19, 20, 21 avem cele trei tururi cu microbuzul. Apoi vedem in urmatoarele 2 zile ce alegem.

Porto Moniz e pe diagonala opusa Funchal-ului, nu stiu daca o sa ajungem acolo...

Sunt si croaziere, asa cum scriai si tu, in care se pot vedea delfini si cu un pic de noroc chiar balene. Au sonare si le descopera relativ usor daca sunt in zona...78 km pana la cealalta insula din arhipeleag e un pic cam mult pt apa, n-am verificat distanta, dar asta inseamna ceva timp de traversare...Vedem insa la fata locului...As dori si eu de toate daca s-ar putea... :) doar ca timpul nu este foarte lung...

Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Madeira - sejur si excursii pe insula - 17 - 24 iulie 2014
« Răspuns #23 : Marți, 15 Iulie 2014, 20:28 »
Am vazut ca este un ferry spre Porto Santo care pleaca dimineata la 8 cand inca nu a rasarit soarele peste Madeira si astfel se poate vedea rasaritul pe ocean, face 2 ore si se reintoarce seara la 7 cand se vede Funchalul in apus, am vazut niste poze, mama mama. Plaja cu nisip din acesta insula a fost declarata cea mai frumoasa plaja a Portugaliei.
Sunt multe intradevar de vazut.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Madeira - sejur si excursii pe insula - 17 - 24 iulie 2014
« Răspuns #24 : Vineri, 25 Iulie 2014, 14:48 »
A fost un vis. Din pacate insa, ca orice vis a avut si trezire...
Inceput intr-o dupaamiaza calda la Ritz Cafe si terminat intr-o seara, pe faleza Atlanticului, in cel mai mic principat din lume, cel al insulei Pontinha.
Am strabatut padurile aromate de dafin, am respirat parfumul miilor de flori, am navigat pe apele de azur in apropierea balenelor si delfinilor, ne-am lasat sedusi de licoarea minunata a vinului de Madeira si a celei de poncha... Panorame fantastice, balcoane prinse parca de cer...Nori pufosi, piscuri stancoase, coaste inverzite, terase cu bananieri si maracuja...Fructe necunoscute, pesti gigantici...O vacanta-vis...Un grup la fel ca cel din Dalmatia cu care ai toata placerea sa calatoresti si sa explorezi...O mica familie...
Am facut doua mii de poze, am incercat sa incarc in mici filmulete imaginile ce mi-au incantat mintea si sufletul...O parte am sa le postez aici, altele raman doar ca amintiri de grup...


Varfurile din jurul lui Pico Areiro, invelite in ceata


Estrelicia, floarea specifica Madeirei


Diferite tipuri de maracuja.


Bananieri sunt peste tot pe insula. Fructele sunt diferite de cele pe care le gasim la noi si aduse din America de sud. Sunt mai mici, mai consistente si foarte aromate...


Carne de ton, in piata de peste


Imagine de pe Lido, una dintre falezele - promenada ale Funchalului.


Piscinele naturale Doca do Cavacas

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Madeira - sejur si excursii pe insula - 17 - 24 iulie 2014
« Răspuns #25 : Vineri, 25 Iulie 2014, 15:34 »
Cu cataramanul pe Atlantic. Am avut sansa sa vedem la doar cativa metri de noi o balena, iar mai departe o multime de delfini jucausi. Iar peisajele de tarm...de poveste.














Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Madeira - sejur si excursii pe insula - 17 - 24 iulie 2014
« Răspuns #26 : Vineri, 25 Iulie 2014, 15:57 »
Ce impresioneaza mult in Madeira este clima. Foarte placuta, nici prea cald si niciodata frig. Curios este ca nu este constanta pe tot teritoriul insulei. Daca in zona de est, Sao Laurenco, clima este mai mult desertica, rar vezi cate un smoc de iarba verdem in rest totul este arid, la doar 10 km inspre interior dai de paduri de dafin o zone foarte umeda...In cei 60 km cat are insula in lungime, ai ocazia sa treci prin tot felul de tipuri de flora...Si sa colectionezi o multime de imagini de vis...


Cel mai des intalnite sunt aceste plante, numite agopantos si hortensiile. Acolo sunt un fel de buruieni...invadand toate spatiile neamenajate. Au in general culori de nuante spre albastru si indigo si formeaza niste tufe imense. Sunt o delectare pt ochi...

Unele plante sunt endemice, altele provin din America de sud si Africa. Imi plac florile, le cultiv, am o multime de ghivece acasa cu tot soiul de plante, dar ceea ce am vazut acolo este cu mult peste cunostiintele mele horticole. Asa ca nu pot face altceva decat sa va reproduc in imagini ceea ce am vazut, fara prea multe alte informatii... :-\






















Asta stiu ce este. E o varietate de maracuja (de parca nu ar fi fost suficienta una, pe insula se cultiva vreo 6 feluri total diferite ca forma, culoare si gust). Cea din imagine este fructul pasiunii, folosit in aromatizarea unuia dintre sortimentele de poncha.





Cele doua de mai sus sunt orhidee. Exista o gradina, se numeste Jardim de Orhideea, acolo se pot vedea o multime de tipuri din acest..."parazit" ce se dezvolta pe tulpinile copacilor...


















Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Madeira - sejur si excursii pe insula - 17 - 24 iulie 2014
« Răspuns #27 : Vineri, 25 Iulie 2014, 17:19 »
Fructe si legume de Madeira...
















Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Madeira - sejur si excursii pe insula - 17 - 24 iulie 2014
« Răspuns #28 : Vineri, 25 Iulie 2014, 17:29 »
Am mancat peste si fructe de mare de toate felurile si de toate tipurile. Ar fi si pacat sa ajungi in mijlcul Atlanticului si sa nu gusti din fiecare tip...Am mancat ton, cod, sardine, peste spada, scoici, creveti, crabi, in tot felul de preparari....Aici cateva din specii, in piata de peste:












Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Madeira - sejur si excursii pe insula - 17 - 24 iulie 2014
« Răspuns #29 : Vineri, 25 Iulie 2014, 17:35 »
Traditional...


Tichiile din portul lor national


Poncha, un tip de lichior facut de casa. Gregory, ghidul si soferul nostru ne-a dus la Serra de Aqua la cel mai bun priducator...


Bolo de caco, un fel de paine preparata pe plita, in care se pune chorizo (carnati specifici zonei) si sos de usturoi..Hmmmm, excelent...


Coborarea cu carreiros...