Autor Subiect: Sardinia - Coasta Amalfitana - Capri. Sejur si vizitare. 13 - 23 septembrie 2014  (Citit de 36619 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Sardinia - Coasta Amalfitana - Insula Capri - Insula Ischia - Sorrento - Napoli. Sejur si tur. 13 - 23 septembrie

Nu mai sunt locuri libere

Tarif =  1130 Euro/ persoana – cazare in camera DBL
Avans =  300 EUR
Plecare: 13 septembrie 2014
Sosire:  23 septembrie 2014
Cazare: 10 nopti
• 6 la Napoli - hotel 3* mic dejun inclus
• 4 in Sardinia - hotel de 3* mic dejun inclus
Servicii incluse:
• transport avion  Bucuresti – Napoli - Bucuresti - taxe de aeroport, bagaj de cala  incluse
• transport avion Napoli - Cagliari (Sardinia) - Napoli
• 10 nopti hotel 3* mic dejun inclus
• 4 zile microbuz la dispozitie pentru excursiile din Sardinia 19 - 23.09.2014
• insotitor grup pe toata perioada excursiei
Nu sunt incluse:
• ferry Napoli - Capri si retur (20 + 18 EUR)
• ambarcatiune Napoli - Ischia (20 - 30 EUR depinde cu ce se traverseaza - ferry sau hidrofoyl sau vaporas)
• bilet de tren Circumvesuviana Napoli - Pompei si retur (7 EUR)
• bilet de tren Circumvesuviana Napoli - Sorrento si retur (8 EUR)
• bus ticket Napoli - Ravello (cca 3 EUR)
• Hidrofoyl Amalfi - Napoli (cca 20 EUR)
• intrarile la obiective - sunt foarte putine locuri in care intram si platim, majoritatea sunt exterioare, deci fara plata
Observatii:
Total grup 8 locuri + insotitor de grup, adica eu... :)
Este o excursie intimizata prin numarul de participanti, am gandit-o ca pe o vacanta cu prietenii. Programul, logistica aleasa, intinerarul sunt inedite, am incercat sa leg cele mai frumoase si usor accesibile  locuri din zona apropiata de Napoli: Insula Capri, Sorrento, Pompei, Coasta Amalfitana cu Positano, Amalfi si Ravello, Insula Ischia. Sejurul o sa-l petrecem intr-un loc care nu mai are nevoie de nici o prezentare: Sardinia. Acolo vom sta in zona litorala la un hotel cu acces la zona de plaja si o sa combinam relaxarea, plaja si baie, cu vizitarea superbei insule.
Cateva cuvinte despre intinerariu, logistica, transferuri. O sa calatorim cu avionul Bucuresti - Napoli, iar la sfarsit de vacanta Napoli - Bucuresti. In Napoli o sa stam 6 nopti, urmand ca de acolo sa plecam in vizite de o zi, la Capri, Ischia, Pompei, Sorrento, Coasta Amalfitana. Din Napoli se traverseaza Mediterana pana la Cagliari cu avionul, urmand ca la aeroport sa ne astepte de la rent a car un bus de 9 locuri. Cu acestea ajungem la hotel si cu el urmeaza sa vizitam insula. Adica dimineata o sa fie baie si plaja, dupaamiaza plecam pe rute diferite sa vedem Sardinia. Dupa sejur luam avionul inapoi la Napoli, apoi mai departe spre Bucuresti.
O sa vedeti ca pe perioada de sedere la Napoli, pentru excursiile pe care le facem de acolo, am propus folosirea mijloacelor de transport publice, mult mai ieftine si convenabile ca si confort. Hotelul din Napoli la care o sa stam este langa gara de unde se ia Circumvesuviana, un tren special turistic, cu care vom ajunge la Pompei si Sorrento. Deci ne va fi usor sa ajungem la gara, trenul ne duce direct la obiective, iar costurile nu mai sunt incarcate de tarifele uriase de rent a car sau driver car de acolo (cca 500 EUR/zi pt un bus cu driver sau 250-300 EUR/zi fara...). Croazierele se pot face evident doar cu mijloace publice, o sa avem ferry pana la Capri, vaporas pana la Ischia, hidrofoyl (un soi de ambarcatiune cu portanta marita de doua "aripi" imense care echilibreaza vasul). Discutia este pt Coasta Amalfi, pe care am propus-o facuta cu totul inedit: pe un sens sa luam bus-ul si oprim in statiile acestuia pentru vizitare , asa vom putea vedea Amalfi, Positano si Ravello, iar si Amalfi o sa luam ambarcatiunea pe care am descris-o pentru a vedea si dinspre mare superba Coasta Amalfi, considerata ca si pitoresc in top 5 in Europa. Daca as fi optat pt varianta microbuz inchiriat, insemna un pret de cca 70 - 80 EUR/pers pe zi, plus ca nu aveam cum sa vedem si de pe mare tarmul...Asa un bilet de autobuz costa 2.5 EUR, iar tariful pt hidrofoyl este in jur de 20 EUR...deci o diferenta foarte mare. Acum intradevar microbuzul da independenta mai mare, intimitate, flexibilitate. Dar daca va uitati pe unde trebuie sa trecem, si ce se poate vedea din el, o sa remarcati ca e acelasi lucru ca si din bus.
Am explicat toate acestea pentru ca cei care se inscriu sa stie exact ca este vorba nu de o excursie tipica gen agentie de turism, ci de una "friendly".
Program:
Ziua 1 13.09.2014 Zbor Bucuresti – Napoli. Cazare Napoli
Ziua 2 14.09.2014 Vizitare Capri. Napoli – Capri cu ferry 1 zi. Cazare Napoli
Ziua 3 15.09.2014 Excursie la Pompei – cu Circumvesuviana. O jumatate de zi, restul in oras. Cazare Napoli
Ziua 4 16.09.2014 Insula Ischia cu vaporasul. O jumatate de zi continuarea vizitei la Napoli. Cazare Napoli
Ziua 4 17.06.2014 Excursie la Sorrento – cu Cirmcumvesuviana, Excursie de o zi. Cazare Napoli .
Ziua 5 18.09.2014 Excursie Napoli – Coasta Amalfitana – Amalfi – cu bus public Sitabus pe un sens, intoarcere pe mare cu Hidrofoyl la Napoli 
Ziua 6 19.09.2014Transfer in Sardinia, Napoli – Cagliari cu avionul  Cazare Sardinia
Ziua 7 20.09.2014 Plaja, baie, iar dupa amiza excursii in zona. Cazare Sardinia
Ziua 8 21.09.2014 Plaja, baie, iar dupa amiza excursii in zona. Cazare Sardinia
Ziua 9 22.09.2014 Plaja, baie, iar dupa amiza excursii in zona. Cazare Sardinia
Ziua 10 23.09.2014 Zbor Sardinia – Napoli si Napoli – Bucuresti

Inscrierile sunt deschise incepand de azi 30.09.2013 si se pot face in acest moment doar pe Email office@singlescamp.ro. Trebuie specificate: numele si prenumele, orasul, numarul de telefon si actiunea la care va inscrieti. Veti fi imediat contactati de agentie, Samiza va va transmite un Email de rezervare. Locurile se vor ocupa in ordinea platii avansului, nu a inscrierii.

Temperatura medie in Sardinia in luna septembrie: http://www.holiday-weather.com/sardinia/averages/september/

Cateva imagini cu locurile pe unde urmeaza sa trecem:




Coasta Amalfitana


Positano




Insula Capri


Sorrento


Pompei




Sardinia


Cagliari




Napoli

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Re: Sardinia - Coasta Amalfitana - Capri. Sejur si vizitare. 13 - 23 septembrie
« Răspuns #1 : Miercuri, 30 Octombrie 2013, 12:21 »
www.youtube.com/watch?v=teCACUzov1w

Coasta Amalfitana

www.youtube.com/watch?v=xHAFvy6ceoY

Sardinia

www.youtube.com/watch?v=apb7NoL7xP4

www.youtube.com/watch?v=47xJmCLR7Nw

Insula Capri


Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Re: Sardinia - Coasta Amalfitana - Capri. Sejur si vizitare. 13 - 23 septembrie
« Răspuns #2 : Miercuri, 30 Octombrie 2013, 12:34 »
www.youtube.com/watch?v=LQyR5cV1H1Q

Sorrento

www.youtube.com/watch?v=7S0lERvVREk

Sorrento, Amalfi-coast, Capri, Pompei

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Re: Sardinia - Coasta Amalfitana - Capri. Sejur si vizitare. 13 - 23 septembrie
« Răspuns #3 : Miercuri, 30 Octombrie 2013, 12:37 »
www.youtube.com/watch?v=dfc_mD-a1k8

Un exceptional documentar cu Pompei.

Offline Plusar

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 376
Re: Sardinia - Coasta Amalfitana - Capri. Sejur si vizitare. 13 - 23 septembrie
« Răspuns #4 : Miercuri, 30 Octombrie 2013, 13:26 »
cap de lista !

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Re: Sardinia - Coasta Amalfitana - Capri. Sejur si vizitare. 13 - 23 septembrie
« Răspuns #5 : Miercuri, 30 Octombrie 2013, 15:54 »
Am verificat special pentru tine ....nu sunt maimute nici in Sardinia, nici pe Ischia, nici in zona Amalfi... :)

Offline soryna_62

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Sardinia - Coasta Amalfitana - Capri. Sejur si vizitare. 13 - 23 septembrie
« Răspuns #6 : Miercuri, 30 Octombrie 2013, 16:25 »
 :oops:locul II  - rezervat pt. mine !!!:yeah: 

Offline soryna_62

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Sardinia - Coasta Amalfitana - Capri. Sejur si vizitare. 13 - 23 septembrie
« Răspuns #7 : Miercuri, 30 Octombrie 2013, 16:29 »
 :oops:locul II- rezervat pt mine!!!! :yeah:

Offline Plusar

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 376
Re: Sardinia - Coasta Amalfitana - Capri. Sejur si vizitare. 13 - 23 septembrie
« Răspuns #8 : Miercuri, 30 Octombrie 2013, 16:36 »
Am verificat special pentru tine ....nu sunt maimute nici in Sardinia, nici pe Ischia, nici in zona Amalfi... :)

pacat , eu sunt razbunator si de data asta nu ma mai prindeau cu garda jos : faceam eu pipi pe ele !  :strong:

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Re: Sardinia - Coasta Amalfitana - Capri. Sejur si vizitare. 13 - 23 septembrie
« Răspuns #9 : Miercuri, 30 Octombrie 2013, 17:24 »
Deci:
1.Plusar
2. Soryna_62

Offline Luana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Sardinia - Coasta Amalfitana - Capri. Sejur si vizitare. 13 - 23 septembrie 2014
« Răspuns #10 : Miercuri, 30 Octombrie 2013, 20:13 »
3.ANISOARA C.

Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Sardinia - Coasta Amalfitana - Capri. Sejur si vizitare. 13 - 23 septembrie 2014
« Răspuns #11 : Miercuri, 30 Octombrie 2013, 20:18 »
Mai facem un tur de forta prin Napoli cu postasul nostru? ;) :happy: Am uitat cum il chema?
Inca calculez zilele de concediu pe anul viitor,dar 99% vin si eu.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Re: Sardinia - Coasta Amalfitana - Capri. Sejur si vizitare. 13 - 23 septembrie 2014
« Răspuns #12 : Miercuri, 30 Octombrie 2013, 20:35 »
Maurizio il chema...Chiar m-am gandit la el, cand analizam variantele de transport. L-am intalnit in tren in Circumvesuviana, tii minte?

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Re: Sardinia - Coasta Amalfitana - Capri. Sejur si vizitare. 13 - 23 septembrie 2014
« Răspuns #13 : Miercuri, 30 Octombrie 2013, 20:37 »
Deci la Italia stam asa:
1.Plusar
2. Soryna_62
3. Anisoara C
4. Dadus - sa trecem si procentele si dorinta de repeta excursia cu salupa in jurul insulei Capri... ;D ;D ;D 99%

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
si eu cu  Elena  :)