Autor Subiect: Sardinia - Coasta Amalfitana - Capri. Sejur si vizitare. 13 - 23 septembrie 2014  (Citit de 36530 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline soryna_62

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Eu merg oriunde nu se merge mult pe jos,am un picior care nu mai da randament :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Wow, sroryna_62, e un circuit cu destul de mult mers pe jos... ??? Activeaza piciorul pana plecam, pt ca o sa ai mare nevoie...daca vrei sa vezi partea interesanta a locurilor prin care trecem...

Daca ma gandesc bine aproape nu e zi fara 5-10 km...Capri se strabate pe jos, Ischia mai putin, dar si acolo avem plimbarile prin localitati si pana la castel, dar dupa-amiaza daca vrei s participi la plimbare sunt vreo 3-4 km, apoi Pompei este intins ca si sit, urmeaza dupaamiaza turul de Napoli, deci total vreo 8-9 km, Sorrento se face la pas, dar nu sunt distante lungi, apoi cand facem Coasta Amlfi coboram in mai multe statii sa vedem oraselele, pe care le luam la picior...In Sardinia tocmai acum vroiam sa postez o noua modificare, de data asta nu o inversare intre zile, ci o schimbare ce mi-a permis sa includ zona sudica de Costa Smeralda, sa nu mai necesite un circuit separat, fie el chiar si scurt. Am scos cheile din program, ma tem ca lumea este mai putin interesata de efort fizic ci mai degraba sa vada cat mai mult. Asa ca trecem prin zona, dar nu intram, am adaugat in loc cateva locuri grozave, care se pot vedea mult mai usor...M- si speriat un pic ultimele comentarii pe care le-am citit referitor la Su Gorroppu: sunt caderi de piatra, asa ca la intrare ti se da obligatoriu de purtat casca...Ma feresc sa pun lumea intr-un pericol pe care nu-l pot aprecia, asa ca am preferat sa inlocuiesc canionul cu altceva. Si iata ce o sa facem in 22, adica in preziua plecarii:

Vizitarea Parcului National Gennargentu si Golful Orosei.
Din Olbia, urmam Costa Smeralda in sud, nu mergem pe SS125 pana la Porto San Paolo, de acolo urmarim malul marii, tot pe SS125 pana la Orosei NU. De acolo se deschide golful Orosei o sa-l vedem si din acea localitate si din Cala Gonone, pana unde o sa mergem cu masina cca 29 km. La sud de Cala Gonone este un loc cautat de turisti, sunt cca 3 km, nu stiu insa daca se poate ajunge cu masina - Grotte del Blue Marino. Ne intoarcem la Dorgali si intram pe SP46 - ocolind practic Parcul National  Gennargentu si trecem prin Oliena si ajungem la (Valea) Lainattu. De acolo se vede Supramonte. O sa facem mai multe opriri, posibil si devieri, astfel incat sa ne bucuram de peisajul muntos care ne inconjoara.
Intoarcerea la Olbia va fi prin Nuoro (104 km) cca 1.15 h.
Ate distante:
Olbia – Orosei (90 km – cca 1.15 h)
Orosei – Cala Gonone 29 km
Cala Gonone - Dorgali apoi pe SP46 la Lago Del Cedrino Oliena – Lainattu (total 30 km)
Total traseu: 260 km – cca 4 ore de mers cu masina.

\

Lucrez acum la un material despre Sardinia intr-o ora am sa-l postez. Puteti citi acolo mai multe detalii despre Parcul National.

Offline Plusar

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 376
dupa cate paste si "margherite" o sa ingurgitam trebuie sa facem multa miscare ...  :whistle:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Asa cum promiteam, un articol despre Sardinia  :): http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1994.0.html

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Mi-a placut mult prezentarea aceasta si mai ales muzica...Nu stiu, am mai postat-o oare odata?

www.youtube.com/watch?v=73TqjhGmRVc

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Sardinia - Coasta Amalfitana - Capri. Sejur si vizitare. 13 - 23 septembrie 2014
« Răspuns #65 : Vineri, 12 Septembrie 2014, 07:32 »
Ufff, Samiza mi-a atras atentia de dimineata... :-[ Meridiana are alt regim de bagaje decat Blue Air si limiteaza la 23 kg bagajul de cala!!!! Cum avem si zboruri interne, trebuie luat in calcul si acest aspect....

Din conditiile lor de check in:
- un bagaj de cala de 23 kg
- un bagaj de mana de 8 kg, dar cu dimensiunile maxim admise de 55 cm x 40 cm x 20 cm

Deci atentie la greutatea bagajelor, pt ca depasirea costa mult! De regula un bagaj de calatorie, in conditiile unui troler 65 cm x 45 cm x 30 cm, adica unul decent, mediu, cantareste cca 15 - 19 kg, n-am intalnit sa fie peste 20 kg. Si am vazut cateva sute de bagaje inainte de plecare....

Deci n-ar fi motive de teama...daca aveti un bagaj decent... :)


Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Sardinia - Coasta Amalfitana - Capri. Sejur si vizitare. 13 - 23 septembrie 2014
« Răspuns #66 : Vineri, 12 Septembrie 2014, 08:40 »
hmm,  deja aud "bazaitul" orasului Napoli - o fi de la filmuletele cu Napoli si cu muzica italiana la care m-am uitat in ultima vreme   :giggle:

Nu stiu cum sunt altii dar eu atunci cand fac bagaje ma sucesc de 10 ori pana ma hotarasc care sunt lucrurile pe care le iau cu mine si mai ales ordinea in care le bag in bagaje ( sa fie usor de ajuns la ele).  Eu iau in calcul si ceva spatiu de rezerva in bagaje care sa fie pentru eventualele cumparaturi facute pe acolo, cu toate ca de cele mai multe ori revin doar cu niste suveniruri mici gen magneti de frigider.   :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Sardinia - Coasta Amalfitana - Capri. Sejur si vizitare. 13 - 23 septembrie 2014
« Răspuns #67 : Vineri, 12 Septembrie 2014, 08:51 »
Gabi, tu esti un exemplu de cumpatare in ceea ce priveste bagajul...Aproape fara exceptie al tau e cel mai mic. Dar se pare foarte eficient, pentru ca niciodata nu te-ai plans ca-ti lipseste ceva...Imi aduci aminte de o colega americanca, care avea un bagaj de liliputan...Dar culmea era in fiecare zi in alta tinuta...Si in ce tinute! :whistle:

CristianT

  • Vizitator
Re: Sardinia - Coasta Amalfitana - Capri. Sejur si vizitare. 13 - 23 septembrie 2014
« Răspuns #68 : Vineri, 12 Septembrie 2014, 14:30 »
Gabi, tu esti un exemplu de cumpatare in ceea ce priveste bagajul...Aproape fara exceptie al tau e cel mai mic. Dar se pare foarte eficient, pentru ca niciodata nu te-ai plans ca-ti lipseste ceva...Imi aduci aminte de o colega americanca, care avea un bagaj de liliputan...Dar culmea era in fiecare zi in alta tinuta...Si in ce tinute! :whistle:
Dupa cum iti aduci si acum aminte cu nostalgie cred ca si tinutle erau liliputanae!!! :D Din motive e spatiu desigur.  ;)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Sardinia - Coasta Amalfitana - Capri. Sejur si vizitare. 13 - 23 septembrie 2014
« Răspuns #69 : Vineri, 12 Septembrie 2014, 16:06 »
Nu, e la ce te gandesti Cristian... :giggle: Cristi, Cristi...  Colega asta a mea era nora presedintei companiei care mergea peste tot cu noi, asa ca iti dai seama ca nu-si permitea nimic extravagant sau ....provocator, asa cum te-a dus pe tine repede mintea, vai, vai!  :) Pai asa ma stii tu pe mine sa fluier cand vad o fusta scurta?!  ::) Te rog sa nu te mai gandesti la prostii... ???

Offline Plusar

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 376
Re: Sardinia - Coasta Amalfitana - Capri. Sejur si vizitare. 13 - 23 septembrie 2014
« Răspuns #70 : Vineri, 12 Septembrie 2014, 16:39 »
Gigi stii cumva daca astia pe low cost ne da ceva de umplut matul ? cat despre prognoza meteo vad ca e soare pe linie asa ca nu-mi iau geaca de ploaie , maxim un pulover ... dar si asta cu inima indoita :P

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Sardinia - Coasta Amalfitana - Capri. Sejur si vizitare. 13 - 23 septembrie 2014
« Răspuns #71 : Vineri, 12 Septembrie 2014, 17:00 »
La Blue Air poti sa uiti...de papica Doru. :-\  In locul jachetei pune 2-3 sandviciuri...ca pana seara e destul...Pluover-ul e bun, nu se stie seara cum e in Sardinia...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Sardinia - Coasta Amalfitana - Capri. Sejur si vizitare. 13 - 23 septembrie 2014
« Răspuns #72 : Vineri, 12 Septembrie 2014, 17:06 »
Oricum vezi cum te imbraci sa nu atragi atentia in Cartierul Spaniol ca esti rentier... Eu oricum n-am sa le spun nimic la ce ora te trezesti dimineata... :), doar ei sa nu observe ceva... ;D ;D ;D Noroc cu Daniela ca e creola si poate cu ea in fata nu o sa te remarce....

Offline Plusar

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 376
Re: Sardinia - Coasta Amalfitana - Capri. Sejur si vizitare. 13 - 23 septembrie 2014
« Răspuns #73 : Vineri, 12 Septembrie 2014, 18:24 »
n-am ce face ... oricat m-as stradui arat minunat si imbracat in zdrente  :(

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Sardinia - Coasta Amalfitana - Capri. Sejur si vizitare. 13 - 23 septembrie 2014
« Răspuns #74 : Vineri, 19 Septembrie 2014, 09:08 »
Va scriu intr-o scurta pauza. Azi urmeaza sa ne mutam in Sardinia. Excursiile si vizitele noastre in zona Golfului Napoli, Peninsula Sorrento si Coasta Amalfitana s-au incheiat ieri seara, cu Insula Ischia. Care vreau sa va spun a fost cea mai placuta surpriza!  :) Citisem bloguri, impresii, stiam ca italienii o considera mai frumoasa decat Capri, dar nu credeam...Ieri m-am convins. Exceptionala, cu o multime de locuri frumoase. Ghidul nostru Pasquale a deschis o cutiuta, pe care am s-o umplu anul viitor... :)

Am strabatut Coasta Amalfi si pe uscat si pe mare, ne-am bucurat de peisajele de pe Capri, am fost cu Angelina la Pompei, am vizitat Sorrento, am strabatut cu Daniela strazile vii ale orasului Napoli...Tare fain, m-am simtit minunat pana acum. Astept Sardinia, cu plajele ei, cu muntii stancosi, cu apa de smarald...O sa va scriu si o sa postez cateva din cele peste 2500 de poze pe care le-am facut pana acum.... ::) Dar cand ma intorc, dupa Sarbatoarea Toamnei. Pt ca intai trebuie sa ne distram!!! :thumbup: :dance: *|*